Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

PFA+contract de colaborare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
werther666

werther666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.10.2006
Buna ziua,

Am si eu cateva nelamuriri legate de angajarea cu contract de colaborare. Se da urmatoarea situatie:
- sunt angajat la un laborator de analize medicale, contract de munca (norma intreaga);
- doresc sa inchei un contract de colaborare (prestare servicii am inteles ca se numeste), cu un spital ( pentru munca de laborator, in afara programului de la privat);

Intrebarile mele sunt :

1. Este nevoie de PFA sau SRL?
2. Este legal, in sensul de perioada de munca ( lucrez norma intreaga la privat, pot lucra cat doresc la spital de ex...) ?
3. In cazul unui PFA am inteles ca se da un cod, care e doar pt consultanta, nu si pentru lucru efectiv. Este adevarat ??
4. In cazul in care se poate face PFA pt situatia prezentata mai sus, se urmeaza pasii obisnuiti pt obtinere PFA, sau mai este ceva special?

Multumesc anticipat!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
1. Orice. Poti fi chiar si angajat la un al doilea loc de munca.
2. Da.
3. Vezi codurile CAEN.
4. Nu stiu daca munca in acel laborator presupune conditii speciale, dvs. sunteti mai in tema cu asta.

#3
werther666

werther666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.10.2006
Buna ziua din nou...

Dupa cercetari mai amanuntite a reiesit ca mi se poate da doar codul 7022 de la camera de comert... si mi s-a spus ca trebuie sa vorbesc cu directorul unitatii medicale daca accepta acest cod ( pt lucrul efectiv in laborator), si daca da, atunci pot face PFA cu acest cod...

Intrebarea mea este daca cu acest cod 7022 se poate teoretic desfasura o activitate (si nu doar consultanta) ???

Multumesc!

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
7022 Activitati de consultanta pentru afaceri si management nu mi se pare deloc potrivita pentru ce vrei tu ! Doar daca accepta acel laborator sa lucrezi si sa le facturezi astfel de servicii.
Mai degraba 8299 Alte activitati de servicii suport pentru intreprinderi ori 9609 Alte activitati de servicii mi se par mai potrivite.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
tu practic intrebi asa: fiind autorizata sa desfasor activitati economice conform codului CAEN 7022 (Activitati de consultanta in domeniul relatiilor publice si al comunicarii), pot desfasura si alte activitati care de fapt nu se incadreaza la 7022?

eu as zice ca nu prea poti si daca o faci, atunci o faci pe raspunderea ta. directorul nu are de ce sa nu accepte acest cod, deoarece pe el nu-l intereseaza ce cod caen au cei cu care colaboreaza (codul caen nu se trece pe facturi). toata raspunderea pica in spinarea ta si la primul control o sa curga cu amenzi.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
7490 Alte activități profesionale, științifice și tehnice iarasi s-ar potrivi.

#7
werther666

werther666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.10.2006
Deci daca inteleg eu bine, este la latitudinea mea sa-mi aleg un cod CAEN care descrie cel mai bine ( sau cel mai apropiat) activitatea pe care o desfasor, merg si-mi fac PFA cu acel cod, dupa care ma pot angaja ?  

Eu credeam ca aceste coduri se dau automat de catre institutia unde desfasori activitate...

Problema este ca nu se mai elibereaza PFA pentru activitate medicala propriu-zisa sau ceva de genul acesta am inteles de la Camera de Comert...

Acum eu trebuie sa merg unde se face PFA-ul si sa propun unul din codurile astea, sau cum sa procedez mai exact?

Poate ca intrebarile par stupide dar nu ma pricep deloc.

Multumesc inca odata!

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Registrul Comertului, nu Camera de Comert. Sa nu fi fost in alta parte...
Tu alegi codul, el descrie ce activitate poti face si numai aia. Desigur poti alege mai multe.
La PFA mai vor si studii in domeniul vizat.

De ce nu faci un alt contract de munca si nu-ti mai bati capul ?

Edited by neagu_laurentiu, 11 July 2011 - 11:47.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
1. te gandesti bine ce activitati vrei sa desfasori
2. cauti in nomenclatorul indicat mai sus, in postul #2, codul/codurile CAEN care descriu cat mai bine activitatile respective (nu e obligatori sa fie unul singur, poti avea si mai multe)
3. te duci la registrul comertului si intrebi ce acte ai nevoie pentru fiecare din codurile respective (unele au cerinte ceva mai deosebite)
4. compari cu lista de acte pe care le ai (sau le poti obtine) si iti faci PFA pe acele coduri

de obicei institutia unde-ti desfasori activitatea are un contabil/jurist care-ti poate spune mai bine ce coduri ar trebui sa folosesti (mai ales ca ei stiu clar ce fel de activitati vei desfasura)


ps: cred ca pentru analize medicale de laborator tebuie sa mergi pe 8690 (Alte activitati referitoare la sanatatea umana )

Edited by _Smiley_, 11 July 2011 - 11:58.


#10
werther666

werther666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.10.2006
Nu pot face alt contract de munca pentru ca unitatea respectiva este un spital municipal la care posturile sunt blocate...directorul nu poate face angajari si mi-a sugerat aceasta cale ( PFA )...(nu trebuie post scos la conscurs...)

Eu am sunat la Camera de Comert si Industrie Iasi sa ma interesez si un jurist de acolo spus faza cu activitatile medicale... acum daca dumneavoastra spuneti ca la Registrul Comertului trebuia sa ma interesez e foarte posibil sa nu fie buna informatia celui de la camera de comert...

Ramane sa ma mai interesez si sa fac pasii de mai sus....  

Multumesc mult pt informatii!

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View Postwerther666, on 11th July 2011, 13:20, said:

Eu am sunat la Camera de Comert si Industrie Iasi sa ma interesez si un jurist de acolo spus faza cu activitatile medicale...
Aia din Copou nu are nici o legatura cu povestea noastra.
Langa agentia Tarom e Registrul Comertului si aici se intemeiaza orice firma.

Edited by neagu_laurentiu, 11 July 2011 - 12:36.


#12
werther666

werther666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.10.2006
Revin din nou cu cateva intrebari...

Am cautat o rezolvare la problema din primul post, dar m-am lovit de niste chestii ciudate:  la Registrul Comertului am aflat ca nu mi se poate da un cod CAEN din zona lui 8600 ( activitati medicale )...

Ciudatenia este urmatoarea: eu sunt biochimist, am autorizatie de libera practica pt meseria aceasta. La Registrul Comertului mi-a spus functionarul cum ca s-ar fi schimbat nu stiu ce lege si nu se mai eliberaza codurile de la 86xx ( care imi trebuie mie, pt ca cei de la spital nu accepta altceva ) pt biologi, biochimisti si chimisti. Pana anul trecut se putea, acum nu se mai poate...

Ceea ce nu inteleg eu este de ce in cazul medicilor se poate face PFA pt activitate medicala, iar in cazul biochimistilor, biologilor nu. Stiu cazuri concrete de medici care lucreaza prin PFA pe baza autorizatiei de libera practica... Sa inteleg deci ca desi am autorizatia asta nu pot sa-mi practic meseria liber cu PFA?

Stie cineva cum e posibil asa ceva? Cui ar trebui sa ma adresez pt a afla ceva concret?
La Registrul Comertului  ( in Pascani, Jud. Iasi am fost eu), functionarii nu prea stiau ce sa zica. Cand am fost eu nu stiau ceva sigur, m-au amanat pe motiv ca trebuie sa intrebe  "pe shefu' " si abia apoi mi-au spus ca nu se poate.  

Am tot cautat vreo lege schimbata, ordonanta sau hotarare de guvern care sa precizeze vreo modificare pe tema asta si nu am gasit nimic.
Imi vine totusi greu sa cred ca pt o categorie profesionala se poate si pt alta nu. Discriminare... :(

Ma poate lamurii cineva ?

Multumesc!!!

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Intreaba si la Iasi.
Nu cunosc reglementarile specifice dar activitatea medicala e totusi "delicata" si probabil acea clasa de coduri 86* e dedicata strict serviciului medical si nu auxiliar.
Alge alt cod daca acela nu e specific domeniului tau: http://static.anaf.r...af/CAEN2008.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate