Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

fisura anala

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
crisana12

crisana12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.06.2011
dupa cum spune si titlul m-am pricopsit cu o fisura anala. prima data a aparut in urma cu 6 luni in urma unui scaun mai greu. Atunci a durut putin, a curs si ceva sange (extrem de putin, firisoare pe hartia igienica) dar s-a inchis. ei de atunci tot reapare si se inchide in cateva zile.
nu as dori sa fiu luata la misto dar cu ajutorul unei oglinzi am reusit sa o si vad. este chiar la exterior si are forma de lacrima. ideea e ca nu ma doare. Atata doar ca stiu cand reapare deoarece simt o scurta intepatura la scaunul cu pricina si cam atat. Apoi trece de la sine in maxim 3 zile. problema ar fi insa ca nu se vindeca de tot.... la medic nu am fost deoarece ar trebui sa merg la o clinica privata de proctologie unde au preturi sky high si deocamdata nu ma tenteaza. Sunt insa curioasa daca nevindecarea ei completa poate duce la ceva complicatii... sau pot trai linistita chiar daca stiu ca ma mai viziteaza din cand in cand. repet: nu ma doare, nu ma pisca, nu sangereaza.... totusi internetul este plin de informatii oarecum alarmante referitor la aceasta problema si tare as vrea sa aud un sfat avizat.

in speranta ca voi primi raspunsuri pertinente si de folos, va multumesc!

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Schimba regimul alimentar, acolo e problema. Va continua sa reapara, din moment ce esti mereu constipata. Nu mai folosi hartie igienica - spala-te, treci pe ciorbe, fructe, legume, elimina sexul prin back-side :D si va fi bine!

#3
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Am impresia ca poate duce inspre hemoroizi mai incolo.
Oricum e o zona cu un potential non neglijabil de infectie, prin urmare nu cred ca materia fecala in contact cu fluxul sanguin vor face o combinatie prea reusita.

#4
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Incearca si tratamentul cu argila Bocan, am auzit ca a dat rezultate. Pretul e de cca 40-50 lei/ luna.

#5
crisana12

crisana12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.06.2011

 ripper, on 28th June 2011, 23:02, said:

Schimba regimul alimentar, acolo e problema. Va continua sa reapara, din moment ce esti mereu constipata. Nu mai folosi hartie igienica - spala-te, treci pe ciorbe, fructe, legume, elimina sexul prin back-side :D si va fi bine!


regimul alimentar este unul sanatos si bogat in fibre. pe langa asta de 6 luni (de la aparitia fisurii) in fiecare dimineata mananc tarate macerate de cu seara in apa, si prune uscate de aici si scaunul care este extrem de ...normal. Sex anal nu am experimentat iar igiena este exemplara iar cand nu am timp de apa folosesc servetele umede.

 danghetau, on 28th June 2011, 23:04, said:

Incearca si tratamentul cu argila Bocan, am auzit ca a dat rezultate. Pretul e de cca 40-50 lei/ luna.

dar pana sa se stabilizeze, argila te constipa rau. asta nu ar complica situatia?

Edited by crisana12, 28 June 2011 - 22:11.


#6
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

regimul alimentar este unul sanatos si bogat in fibre.

Aici e problema.
Un regim bogat in fibre nu este sanatos, ajungi in situatia ta cu scaune extrem de uscate si dureroase.

Incearca sa o lasi mai moale cu "fibrele".

#7
crisana12

crisana12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.06.2011

 LordRaptor, on 28th June 2011, 23:10, said:

Aici e problema.
Un regim bogat in fibre nu este sanatos, ajungi in situatia ta cu scaune extrem de uscate si dureroase.

Incearca sa o lasi mai moale cu "fibrele".


pai tocmai asta e : scaunele nu sunt uscate (ma hidratez bine) si deloc dureroase

fibrele mi le iau din legume (oricine ar trebui sa manance cat mai multe) si din tarate. asta am citit peste tot ca ajuta la un tranzit bun

Edited by crisana12, 28 June 2011 - 22:14.


#8
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Oki, daca tu zici.
Dar se pare ca ai probleme, si sunt datorate alimentatiei. Deci nu stiu cum poti sa argumentezi ca ceea ce faci tu e bine, atita timp cat iti genereaza fisuri anale.

Prin urmare permite-mi sa ma indoiesc de faza cu "toata lumea ar trebui sa manince cat mai multe", si aia cu tranzitul lui peste.
Tot ce faci cu fibrele e sa iti "zgarii" peretii intestinali.

Edited by LordRaptor, 28 June 2011 - 22:17.


#9
crisana12

crisana12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.06.2011

 LordRaptor, on 28th June 2011, 23:15, said:

Oki, daca tu zici.
Dar se pare ca ai probleme, si sunt datorate alimentatiei. Deci nu stiu cum poti sa argumentezi ca ceea ce faci tu e bine, atita timp cat iti genereaza probleme.


nu am de ce sa sustin ceva ce nu e adevarat deoarece eu sunt cea care cauta o rezolvare deci e in interesul meu sa fiu sincera.

 LordRaptor, on 28th June 2011, 23:15, said:

Prin urmare permite-mi sa ma indoiesc de faza cu "toata lumea ar trebui sa manince cat mai multe", si aia cu tranzitul lui peste.
Tot ce faci cu fibrele e sa iti "zgarii" peretii intestinali.


adica taratele sunt cele care o tot redeschid? e singurul aliment constant (poate au fost 2 3 zile maxim in care uitam sa le pun de cu seara) in toate aceste luni. ar fi ciudat tinand cont ca sunt recomandate pentru astfel de afectiuni ca sa nu mai pomenesc de faptul ca ma simt foarte bine dupa ele si am scaun zilnic (fara ele scaunul, desi nu e tare, nu e zilnic ci la 2 zile)

Edited by crisana12, 28 June 2011 - 22:26.


#10
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Incearca sa nu le mai maninci (taritele), timp de vreo saptamana (pana cand se evacueaza continutul intestinului).

Vezi daca observi vreo diferenta.
Maninca salata, morcovi, patrunjel, telina, pentru fibre nu tarite. Taritele sunt hrana pentru pasari si cai, nu oameni.

#11
crisana12

crisana12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.06.2011

 LordRaptor, on 28th June 2011, 23:26, said:

Incearca sa nu le mai maninci (taritele), timp de vreo saptamana (pana cand se evacueaza continutul intestinului).

Vezi daca observi vreo diferenta.
Maninca salata, morcovi, patrunjel, telina, pentru fibre nu tarite. Taritele sunt hrana pentru pasari si cai, nu oameni.


am sa incerc si asta sa vedem ce se intampla. uite aici cate va informatii utile
http://www.adevarul...._236376792.html


dar in concluzie credeti ca este necesar sa vad un medic? singura mea teama in cazul acesta este sa nu ma faca sa trec prin tratamente sau interventii inutile...

a si uitasem sa mentionez ca de fiecare data cand apare afurisita, ma ung cu crema de galbenele dupa fiecare dus (are efect cicatrizant) si inaintea scaunelor pt lubrifiere. ....desi nu vad ce rau ar putea face asta. ar trebui sa ajute nu?

Edited by crisana12, 28 June 2011 - 22:40.


#12
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
nu cred ca ce ai tu se poate numi fisura anala. cine ti-a pus diagnosticul asta?
fisura e fisura, lacrima e altceva. e o mica umflatura?
cred ca ai cel mult un soi de hemoroid mai mic

Edited by onlyone, 28 June 2011 - 22:47.


#13
crisana12

crisana12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.06.2011

 onlyone, on 28th June 2011, 23:47, said:

nu cred ca ce ai tu se poate numi fisura anala. cine ti-a pus diagnosticul asta?
fisura e fisura, lacrima e altceva. e o mica umflatura?
cred ca ai cel mult un soi de hemoroid mai mic


nu e umflatura.  e o ruptura in forma de lacrima si e roz. la medic nu am fost deci nu am un diagnostic concret.

#14
celalalt_flo

celalalt_flo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.06.2010
Buna ziua, nu stiu daca s-a mai discutat dar eu am avut niste fisuri anale mai urate care sau vindecat si acuma vreau sa ma apuc de cycling. As dori sa stiu daca este recomandat cyclingul  in aceasta situatie? Va multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate