Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pareri despre calitatea furajelor / concentratelor produse de diferite firme

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 urmaritul, on 13 februarie 2013 - 10:33, said:

in proportie de 1/4

1/4 (adica unu din patru) inseamna 1+3, nu ?

#38
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
N-o mai complicati atat ca nu are sens.
CUm ii zice e mai putin relevant, "concentrat" inseamna un amestec de vitamine, minerale, alti aditivi PLUS o sursa de proteina care sa completeze lipsa acesteia din cea de-a doua componenta a furajului final, sursa primara de energie, adica huruiala de cereale.

1/2 sau 1/5, asta ti-o spune producatorul concentratului sau premixului, e in functie de compozitia acestuia... Normal ar fi ca atunci cand cresti ceva sa te informezi si daca ai cat de cat idee despre ce e vorba, le poti amesteca si altfel decat e indicat de producator in functie de propriile nevoi.

Altfel spus, concentratul e foarte ok daca ai cereale, daca nu e posibil sa ieis mai ieftin cumparand furaj deja preparat.

#39
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 parintele, on 13 februarie 2013 - 11:11, said:

Normal ar fi ca atunci cand cresti ceva sa te informezi
... si sa fii in stare sa-ti faci singur calculele - cat premix ai nevoie sa pui la amestecul de cereale, in functie de ce contine premixul.

#40
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
1 la 4 nu inseamna 1/4, adica 25% premix... inseamna o parte premix la patru parti huruiala...Asta pt ca abia acum am vazut postul anterior.
SI da, ideal e sa-ti faci singur calculele mai cu seama ca in gospodarie nu intotdeauna poti sau vrei sa faci totul la virgula... mi s-a intamplat sa nu ma intereseze ouale in anumite perioade sau chiar sa vreau sa opresc ouatul la un anumit moment pentru a-l putea relua in plin intr-o anumita perioada, uneori vrei doar mentinere nu si productie, uneori ramai in pana de furaje si pana cand ajungi sa iei premix /concentrat trece o perioada oarecare, vrei sa ai totusi un nivel cat de cat ok care sa nu afecteze extrem de mult pasarea si tot soiul de astfel de lucruri.
   La fel in cazul cresterii puilor... Cum spuneam si pe la topicul pasarilor de rasa, uneori vrei un ritm de crestere mai lent, alteori vrei ritmul maxim pentru ca vine perioada rece si oricum cresterea incetineste mult iar daca ai pasari de talie mare care sunt la jumatatea cresterii nu le mai faci in standard veci...

  Pentru omul care are niste pasari acolo si vrea o hrana mai buna decat malai cu apa si frunze tocate, merge oricum...daca vrei putin mai mult de la viata TREBUIE sa pui mana pe carte, sa inveti cate ceva, sa incerci si usor usor in timp ajungi sa poti jongla decent cu lucrurile astea.

#41
urmaritul

urmaritul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.08.2012

 parintele, on 13 februarie 2013 - 12:37, said:

1 la 4 nu inseamna 1/4, adica 25% premix... inseamna o parte premix la patru parti huruiala...Asta pt ca abia acum am vazut postul anterior.
SI da, ideal e sa-ti faci singur calculele mai cu seama ca in gospodarie nu intotdeauna poti sau vrei sa faci totul la virgula... mi s-a intamplat sa nu ma intereseze ouale in anumite perioade sau chiar sa vreau sa opresc ouatul la un anumit moment pentru a-l putea relua in plin intr-o anumita perioada, uneori vrei doar mentinere nu si productie, uneori ramai in pana de furaje si pana cand ajungi sa iei premix /concentrat trece o perioada oarecare, vrei sa ai totusi un nivel cat de cat ok care sa nu afecteze extrem de mult pasarea si tot soiul de astfel de lucruri.
   La fel in cazul cresterii puilor... Cum spuneam si pe la topicul pasarilor de rasa, uneori vrei un ritm de crestere mai lent, alteori vrei ritmul maxim pentru ca vine perioada rece si oricum cresterea incetineste mult iar daca ai pasari de talie mare care sunt la jumatatea cresterii nu le mai faci in standard veci...

  Pentru omul care are niste pasari acolo si vrea o hrana mai buna decat malai cu apa si frunze tocate, merge oricum...daca vrei putin mai mult de la viata TREBUIE sa pui mana pe carte, sa inveti cate ceva, sa incerci si usor usor in timp ajungi sa poti jongla decent cu lucrurile astea.
1/4 inseamna ce a spus parintele(1 kg concentrat cu 4 kg huruiala).eu sunt incepator (2012 primul an) si asa am incercat amestecul si chiar sunt multumit,de 2 zile am luat chiar 6 oua pe zi de la 6 gaini

Edited by urmaritul, 13 February 2013 - 15:31.


#42
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

 urmaritul, on 13 februarie 2013 - 15:28, said:

1/4 inseamna ce a spus parintele(1 kg concentrat cu 4 kg huruiala).eu sunt incepator (2012 primul an) si asa am incercat amestecul si chiar sunt multumit,de 2 zile am luat chiar 6 oua pe zi de la 6 gaini

O problema ar fi doar daca pui mai putina huruiala si amestecul devine prea concentrat. De "diluat" poti sa il diluezi cat vrei tu. Producatorul iti spune cata huruiala sa spui astfel amestecul rezultat sa fie optim. Eu citesc mereu cu atentie etichetele furajelor si al suplimentelor nutirtive, acolo scrie tot ce trebuie sa sti si daca sunt incomplete exista un "destept" pe nume GOOGLE pe aici prin INTERNET.

#43
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 urmaritul, on 13 februarie 2013 - 15:28, said:

1/4 inseamna ce a spus parintele(1 kg concentrat cu 4 kg huruiala).

In principiu, NU inseamna asta. 1/4 inseamna 1 din 4, adica o parte din totalul de 4 parti al amestecului (exprimat si cu "un sfert" din ...).
1 la 4 inseamna 1 parte la 4 parti, tradus si prin 1+4.

#44
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Domnu, corect ar fi trebuit sa spun "1 la 3" ...din viteza si din cauza oboselii specifice am scris 1/4, in mod incorect.
Altfel, niciun asstfel de produs destinat gospodarului nu contine procente sau fractii pentru ca omul simplu poate nu stie cat ramane daca scazi o patrime sau o cincine sau dupa ce scazi 20% samd...
"gandeala" e : la un castron de concentrat adaugi 3 castroane de huruiala...

#45
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006
Click http://www.ibna.ro/s...cii/produse.php

#46
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 parintele, on 13 februarie 2013 - 20:14, said:

...ar fi trebuit sa spun "1 la 3" [...] am scris 1/4, in mod incorect.
[...]
"gandeala" e : la un castron de concentrat adaugi 3 castroane de huruiala...

E acelasi lucru. 1/4 = 1 la 3 = 1+3

#47
urmaritul

urmaritul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.08.2012

 horia66, on 13 februarie 2013 - 19:12, said:

In principiu, NU inseamna asta. 1/4 inseamna 1 din 4, adica o parte din totalul de 4 parti al amestecului (exprimat si cu "un sfert" din ...).
1 la 4 inseamna 1 parte la 4 parti, tradus si prin 1+4.
am inteles asta dar eu asa am facut.am incercat sa le stimulez putin cu concentrat

#48
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
De concentratele de la AGROMAR Balotesti, cu punctul de lucru la Fierbinti stie cineva ceva ???

#49
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
dar de furajele făcute de farmavet și univet tulcea?

De ce se feresc unii crescători de brizurat?

De ce e mai scump NC în special cel brizurat în comp. cu CPVM?

#50
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Brizurarea costa.

#51
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
de ex la mine în mag cu un adaos com similar brizuratul starter/creștre ambele var fm v/ univet ajunge la 20lei/ 5 kg pe cînd cpvm pui cr 40 0/0 fmv este cca 25 lei/5kg iar univet 1/9 27 lei. Ce avantaje are nc vs cpvm? Vara tr am vîndut bine nc la cca 3.5 lei/ kg

#52
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
O precizare: NC e prescurtarea de la Nutret Combinat, adica e o hrana deja preparata.
CPVM  vine de la Concentrat Proteino-Vitamino-Mineral si e practic un concentrat sau un premix care contine vitamine, minerale si o sursa de proteina, srot de soia si eventual o alta sursa mai bogata de genul faina de peste samd...
  CPVM-ul se amesteca impreuna cu huruiala de cereale in proportie de 1 la 2 pana la 1 la 5, depinde de ce tip de furaj se doreste.
  E destul de improbabil ca un nutret combinat, adica un furaj gata preparat, sa fie mai scump decat concentratul.

#53
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
chiar dacă lumea cerea concentrat, să coste cît mai puțin și să ajungă cît mmult

eu am crezut că cpvm nu se mai face, probabil producătorii/ distrib au avut interes să promoveze nc

#54
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 delores, on 25 februarie 2013 - 14:16, said:

de ex la mine în mag cu un adaos com similar brizuratul starter/creştre ambele var fm v/ univet ajunge la 20lei/ 5 kg pe cînd cpvm pui cr 40 0/0 fmv este cca 25 lei/5kg iar univet 1/9 27 lei.

NC brizurat = 20 lei / 5 kg >>> 4 lei per kg
CPVM farmavet = 25 lei / 5 kg >>> 5 lei per kg
CPVM univet = 27 lei / 5 kg >>> 5.4 lei per kg

Care este mai scump, NC-ul sau CPVM-ul ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate