Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pareri despre calitatea furajelor / concentratelor produse de diferite firme

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
maxfilip91

maxfilip91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.07.2014
salutare tuturor, am si eu o intrebare, daca stie cnv despre calitatea/randamentul cpvm-urilor de la agromar balotesti? ca la pret mi.au facut o oferta.

#146
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Domnilor,
Pe la ce pret e pre piata din Romania srotul de floarea soarelui sau rapita?  pret engross pent cantitate mare 25,30 ton.
Multumesc

#147
MihaelaB

MihaelaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.10.2006
Aş vrea şi eu să cumpăr ceva cereale din Bacău... Am constatat că orzul şi ovăzul e 2,5 lei kilogramul. Floarea soarelui 3 lei kilogramul. Astea-s preţurile din piaţă.

Nu prea am de ales, fiindcă am doar vreo 20 e găinuţe frumuşele şi trebuie să le hrănesc cu ceva. O să iau şi eu câte 10 kg...

Oare aş găsi mai ieftin în altă parte??? să merg cu sacoşa să cumpăr?

Edited by MihaelaB, 08 October 2014 - 13:02.


#148
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Ovazul la pasari nu e bun nici uruit, orzul e nitel mai bine.dar intra putin in ratie, oricum pretul lor este exorbitant, si la 1 leu aunt scumpe la ora asta,5-7 e pretul lor, cred, hai 1 leu cu tva si alte cele.daca iei cu factura.
Floarea.e.si.ea.scumpa.dar.e.deajuns putina, 10%, dar ar.trebui sa coste cam 1.5 sau pe acolo, pana in 2 lei...
La pasaei iei porumb 60% ai. eventual ceva grau daca dai boabe sa 30% daca uruiesti. Floarea doar ueuita, boabe nu prea baga ca atare si nici buna nu e ca atare...

#149
maxfilip91

maxfilip91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.07.2014

 MihaelaB, on 08 octombrie 2014 - 13:01, said:

Aş vrea şi eu să cumpăr ceva cereale din Bacău... Am constatat că orzul şi ovăzul e 2,5 lei kilogramul. Floarea soarelui 3 lei kilogramul. Astea-s preţurile din piaţă.

Nu prea am de ales, fiindcă am doar vreo 20 e găinuţe frumuşele şi trebuie să le hrănesc cu ceva. O să iau şi eu câte 10 kg...

Oare aş găsi mai ieftin în altă parte??? să merg cu sacoşa să cumpăr?
cum a spus si parintele, sunt foarte mari preturile care le.ai precizat din moment ce orzul si ovazul sa.u recoltat de aprox 2 luni si floarea soarelui de vreo cateva sapt, si prin zona moldovei sa si cultivat pe suprafete destul de mari.
deci floarea din ce stiu eu n.are voie sa sara de 1.5 lei pe kg poate si mai ieftin. la 3 lei pe kg gasesti srot de soia cu care echilibrezi mult mai bine furajul. eu sunt din nt si pe aici gasesti fara probleme floare la sub 1.5 lei pe kg
incearca si la alte surse, sigur vei gasi mai ieftin!!!

#150
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
.

#151
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
As vrea sa introduc in alimentatia ouatoarelor de la tara seminte de in . Imi spune cineva ce procent din ratia zilnica ar fi indicat? Eventual si ale recomandari de seminte. Exista pe piata vreun furaj organic ?
Multumesc !

Edited by kos_funny, 22 April 2017 - 13:02.


#152
mihai858

mihai858

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.11.2013
erea interesanta si discutia despre premixuri ,care ar fi mai bune cele de la ibna sano ,purina,agromar  balotesti ,premix eco sau ce folositi si pareri despre raport calitate pret.,automat la folosirea premixului se va folosi sroturile de soia si de floarea soareui,in procent mai mic ,principala problema la folosirea premixului este amestecarea ,omogenizarea cit mai bine a componentelor furajului..apropao voi cu ce faceti omogenizarea ,in afara de betoniera?

#153
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010

 kos_funny, on 22 aprilie 2017 - 12:46, said:

As vrea sa introduc in alimentatia ouatoarelor de la tara seminte de in . Imi spune cineva ce procent din ratia zilnica ar fi indicat? Eventual si ale recomandari de seminte. Exista pe piata vreun furaj organic ?
Multumesc !
Ia la tata, https://www.feedipedia.org/node/36
Succes :)

#154
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
Imi cer scuze ca readuc la viata topicul asta dupa 3 ani dar am o intrebare on-topic!
Ce parere aveti despre furajele Versele Laga? Ma refer la cele pentru gaini in special, gaini rasa grea si/sau mixta, de frumusete nu broileri.
Stiu pretul! Vorbesc despre calitate (daca cineva a folosit)!

#155
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Excelente.
Exceptionale.

Versele Laga este un Mercedes combinat cu Jaguar si cu Volvo, in domeniul nutritiei animale, mai ales in ce priveste avicultura.
Nu fac nici un compromis la calitate.
Nu-i intereseaza sa concureze prin pret.
Sunt in general, "pour les connaisseurs".

#156
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008

View PostHunor_66, on 06 martie 2021 - 10:56, said:

Excelente.
Exceptionale.

Versele Laga este un Mercedes combinat cu Jaguar si cu Volvo, in domeniul nutritiei animale, mai ales in ce priveste avicultura.
Nu fac nici un compromis la calitate.
Nu-i intereseaza sa concureze prin pret.
Sunt in general, "pour les connaisseurs".
Sunt "noob" total in ceea ce priveste crescutul gainilor! Am avut, intr-adevar, porumbei vreo doi ani si i-am hranit cu Versele. Am fost foarte multumit de-aceea intrebam de hrana de pui (retoric). Am vrut o confirmare si multumesc Hunor pentru ea! Sa fiu sincer, am si achizitionat-o deja Posted Image) Am luat proteina mai putina (17,5) deoarece (in mintea mea), dorind ca din ce iese sa-mi fac niste familii pentru la anu', nu vreau sa ii cresc fortat (nu sunt pentru sacrificare). Ma intreb totusi: pe langa puii de brahma, cei de wyandotte se "preteaza" aceleasi conceptii!? Ca sa nu intreb si de cele cateva oua de faverolles puse la incubat! Posted Image)
PS - am Volvo! Masina mea de suflet! :))

Edited by remus67, 07 March 2021 - 12:10.


#157
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Nu crești nimic fortat dacă le dai mâncare cu mai multa proteina, pe de o parte e adevărat ca brahma e o gloaba dpdv al metabolismului și nu are neapărat nevoie de procent de. Proteina ca un boiler însa pe de alta la brahma contează mult și talia și o mâncare mai proteica ajuta la o dezvoltare bună mai ales în prima perioada de viata, ii faci mai cloncani.
În al doilea rand mâi e ceva, contează mult și calitatea puilor... Deja astea sunt fineturi dar păsările de rasa sunt un domeniu complicat.

Pe foarte scurt, ai consangiunziari la greu ceea ce în timp duce la probleme cu talia, în special varietățile stabile suferă la acest capitol... Potarnichii spre exemplu, mai ales găinile.
La asemenea linii clar o hrana mai buna e preferabila.
La varietăți mai mari în talie sau la care se fac multe outcrossuri, nu e problema cu talia însă tot e buna o hrana mai bogata în proteina pt ca dacă ai gânduri de expo contează și talia, evident dacă ai păsări tipice de buna calitate... Dacă vine unu cu o ghioarla mare si cu defecte, talia nu mai e un criteriu esențial însă dacă sunt cam la același nivel pasarea care 3 și mai mare va câștiga.

Și mâine ceva cu hrana "hoperproteica"... Puiul cu cât îl faci mare mai repede, mai tânăr, cu atât 3 mai viguros și dpdv al sănătății.
Indiferent de rasa.
OK, nu e boiler dar câteva luni pana ii îmbraci calumea în fulgi dagle mâncare mai "tare", după aia nu mai e asa critica treaba.

Și oricum, puii buni și viguroși ii scoți la începutul primăverii... Nu te lua după profesioniștii care scot puii și în ianuarie și în august și spun ca ii fac.. E posibil dar nu ii faci tu.. Si nici ei nu ii fac mereu și oricum.

Puiul la 3 săptămâni maxim are nevoie de soare, aer, sa umble... Dacă ii scoți prea devreme o sa fii nevoit sa ii ții la interior, măcar în zilele friguroase cum e acum... și ii strici în 95%din situații....
Dacă ii scoți târziu, 3 bine în prima perioada însă vine căldura după aia și iar ii strici pt ca. Pasarea când 3 cald nu mai halește cum trebuie.. Degeaba e cald și bine dacă sta pitita la umbra.
Broilerul e. Vita proasta, crapă în el și când doarme dacă sgar putea, păsările de. Rasa. Adesea sunt gloabe, și asa mulți sunt sclifositi, au start bun dacă ii scoți mai târziu dar apoi frânează din cauza căldurii..

Deci masimul calității și ușurință maxima în îngrijire o obții scoțând puii ca D csnd e timpul lor. Cam când clocesc și păsările țăranilor... Dacă ii scoți după jumatea lui aprilie, eventual pe la 1 mai, pana spre a doua jumate a lui mai, e perioada optima... Ii ții pe talaș indoor 2 săptămâni, apoi ușor ușor afara, când e frig ziua și umezeala grija mare sa nu stea înghesuiți sau sa nu se bage inauntru singuri sa stea în imbaxeala.... Sa ai co sitii bune.... Si ii faci..

Rasele mixte sunt mai facil de crescut, se. Îmbracă mai repede... Piticii... La aia mancare slaba musai, o grana prea bogata creste talia și degeaba e frumos dacă e dublu cât ar trebui sa fie...


#158
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
Mersi parinte pentru sfaturi!
Am cumparat o familie de la un cetatean care creste brahma ca hobby (pe langa cochinchina si ceva pauni). Cocosul si gainile sunt, intr-adevar frati dar doar la prima generatie (parintii lor provin din linii diferite, Ungaria/Germania). Am achizitionat din alta parte un cocos albastru. Intentionez sa mai pun un incubator peste aproximativ o luna cu oua de la el si gainile mele negre. Din puii negri obtinuti din prima serie de pui voi opri gainile iar din a doua serie (albastru-negru) voi opri cocosul negru. Din prima serie opresc un cocos negru iar din a doua serie gainile albastre. Cred ca rezolv problema cosangvinizarii in acest mod.
Acum, legat de prima serie care urmeaza sa inceapa eclozarea in 2-3 zile: am doua incubatoare, unul Cleo 5 si unul hand-made, facut de mine dintr-un racitor de vinuri. E diferenta de aproximativ 2 zile intre ele (Cleo primul). Am scos ouale ieri din alveole si le-am asezat pe sita aseara. Celalalt urmeaza maine. Functie de cum vor iesi puii din ou intentionez sa-l folosesc pe Cleo ca eclozor si pentru celalalt incubator.
Am pregatit/adaptat in casa o cusca (100/65cm) fosta de papagali la care i-am inchis 3 pereti cu tego si am lasat gratii doar in partea din fata, la care am atasat in partea de jos o "banda" de plastic de aprox. 30cm. inaltime. Cusca are sertar cu tabla zincata, inaltime cam 6-7cm. Am bec IR de 250w plus iluminat normal pe tavan custii. Pe jos, in tavita, am pus 4-5 cm talas (de magazin, din cel pentru animale mici), bine tasat, pe care am desfasurat hartie de furajare biodegradabila 8-9 zile. Am o adapatoare automata alimentata dintr-un vas de 20 litri (din cea care se incarca gravitational). Am acidifiant (desi folosesc apa osmozata), albastru de metilen cat si suplimente vitaminice solubile.
Odata ce au iesit puii va voi tine la curent cu rata de eclozare (doar ca exemplu, in Cleo, din 35 oua puse initial am eliminat 10 limpezi si alte 2, la 14 zile, cu embrion oprit din dezvoltare. Mai am in incubator inca 2 la care am indoieli, dar n-am scapat de nevasta-mea! A trebuit sa le bag inapoi! Posted Image)
Vedem!

Edited by remus67, 10 March 2021 - 09:37.


#159
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
Cred ca voi fi off-topic si rog moderatorii sa mute (daca e cazul) postarile mele in alt topic, dar nu ma pot abtine...
Asadar, a iesit primul pui! Am in incubator oua de la mine (brahma negru) si oua cumparate de pe net: cochin albastru, wyandotte rosu/albastru si alb/rosu (toate de la acelasi vanzator). Primul pui e...galben si cu gatul golas! Doar in cazul in care cineva a vazut cochin sau wyandotte cu gat golas, altfel...cinste vanzatorului!
Astept sa vad ce mai iese...

#160
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Salut. Stiti cumva producatori de furaje de calitate in judetul Brasov sau Sibiu care sa vanda si la persoane fizice, nu numai la magazine? M-ar interesa vreo 200-300kg de furaj pentru rate. Am cautat eu pe net, dar nu prea m-am lamurit si n-as vrea sa risc sa le iau rumegus in loc de furaj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate