Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cheltuieli estimative constructie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Doctor_Bacy

Doctor_Bacy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.11.2006
Buna ziua,

Am mare nevoie de niste calcule estimative referitoare la cheltuielile impuse de constructia unei case. Iata datele problemei: teren gol in zona rurala dar nu izolata, utilitati in apropiere, proiect tehnic rezolvat (A + R + I), AC obtinuta, constructie Parter + Etaj fara subsol, amprenta la sol 255 mp, suprafata desfasurata 380 mp, suprafata utila 310 mp.
Doresc sa-mi calculez bugetul necesar pentru fazele care urmeaza si de aceea va rog sa ma ajutati sa aproximez costul pentru:

- manopera faza in rosu
- materialele faza in rosu
- tamplarie exterioara

Nu uitati sa precizati daca sumele sunt sau nu cu TVA si eventual nivelul calitatii.
Va multumesc mult anticipat.

#2
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Bacyluleee,

referitor la capitolul tamplarie exterioara, o estimare de preț se poate face numai în baza unui tablou de tâmplărie. acesta tb să conțină cotele golurilor în care se vor monta ferestrele, precum și precizări despre deschiderile acestora (fixă/mobilă), altele: culoarea tâmplăriei, felul sticlei (control solar, antifonică, LowE, 4S...), alte accesorii: rulouri, plase...

susți că proiectul tehnic, A+R+I, este rezolvat. din conținutul acestuia, poate poți să postezi pasaje ce pot da o imagine mai detaliată despre procesul executiei.

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Intreb si eu umil: nu e cam mare casa ? Gindeste-te ca trebuie sa o incalzesti decent in timpul iernii. O estimare corecta a preturilor o poti avea dupa ce consulti un inginer constructor, insa, la prima vedere, cred ca vei sari de 140.000 euro la cheie.

#4
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
aaa, bun!  :huh:
tâmplăria exterioară poate să coste 4500-max5000euro.
baftă  :OK:

#5
Doctor_Bacy

Doctor_Bacy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.11.2006
Fratilor,

Ideea este ca am nevoie de informatii estimative aproximative. Ma ajuta in primul rand sa am o baza de plecare in negocierile cu firmele de constructii, sa nu ma ia inginerul chiar din oala, si in al doilea rand sa pot si eu visa la ce urmeaza (chiar daca va fi un cosmar).


 ionut76, on 27th June 2011, 13:47, said:

Intreb si eu umil: nu e cam mare casa ? Gindeste-te ca trebuie sa o incalzesti decent in timpul iernii. O estimare corecta a preturilor o poti avea dupa ce consulti un inginer constructor, insa, la prima vedere, cred ca vei sari de 140.000 euro la cheie.

Mare, mica, ... asta e. La inginer ma duc dupa ce ma ajutati voi  :coolspeak: . In cei 140.000 euro intra si TVA ? Cat ar reprezenta faza in rosu ? 40%, 50%, 60% ?
Si din ea, cam cat e manopera si cat materialele ?  :confuzzled:

 euribiontuL, on 27th June 2011, 13:51, said:

aaa, bun!  :huh:
tâmplăria exterioară poate să coste 4500-max5000euro.
baftă  :OK:

Multumesc mult. Am notat:

- tamplaria exterioara 5.000 euro.

TVA inclus ? Sa nu radeti ca tot intreb de el , dar totusi reprezinta aproape un sfert din pret  :cursing:

Edited by Doctor_Bacy, 27 June 2011 - 13:28.


#6
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
cu totul: manoperă, montaj, transport, tva.

dar, cât de doctor poți să fi să nu găseți just faptul că, dacă ai nevoie de o estimare cât de cât aproximativă, tb să oferi mai multe detalii? niște planuri, extrase...

un exemplu ce mi-a plăcut, de cum a știut să negogieze achiziția, proiectul, execuția la roșu, ar fi acesta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate