Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

tavan de rigips care scartaie

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
carmenles

carmenles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.06.2011
Am cumparat de curand un apartament la mansarda unui imobil cu 2 nivele+m contruit in 2008. Toate bune si frumoase pana cand am inceput sa sesizam un zgomot (scartait) in podul imobilului. Ne-am interesat despre modul in care e structurat si am aflat ca tavanul de rigips este prins pe o strucura metalica. Deasupra tavanului este un mic pod care este izolat cu vata minerala. Zgomotul se aude cand se face curent in apartament sau cand se deschide usa de jos de la cladire, sau cand bate vantul. Problema este ca ma simt ca intr-un film de groaza si zgomotul devine din ce in ce mai greu de suportat.

Intrebarea mea este daca se pricepe cineva sa ma indrume in rezolvarea acestei probleme.Ce ar trebui sa fac si de unde credeti ca vine zgomotul?
Imi cer scuze daca am fact greseli tehnice in explicarea problemei dar, recunosc, nu ma pricep deloc la constructii:)multumesc anticipat pentru sfaturi

#2
Cetatean_Roman1

Cetatean_Roman1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 05.05.2011
Daca zgomotul pe care il auzi suna a metal ,atunci cauza ar fi  tija metalica care este sarita din profilul de prindere.
Verifica  tavanul cu o cumpana si vezi daca iti da gresit e inca o confirmare ca tavanul este lasat (din cauza tijei care nu il mai tine ,fiind sarita )  
Cheama un mester - acesta va taia cu un cutter o bucata de rigips , se va uita cu o lanterna la tije, le va aseza corect , apoi va placa inapoi/glet,si var.

App. poarta-te frumos cu mesteru , ca sa iti faca treaba buna :cheers:

Attached Files


Edited by Cetatean_Roman1, 26 June 2011 - 19:55.


#3
carmenles

carmenles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.06.2011

 carmenles, on 26th June 2011, 19:57, said:

Am cumparat de curand un apartament la mansarda unui imobil cu 2 nivele+m contruit in 2008. Toate bune si frumoase pana cand am inceput sa sesizam un zgomot (scartait) in podul imobilului. Ne-am interesat despre modul in care e structurat si am aflat ca tavanul de rigips este prins pe o strucura metalica. Deasupra tavanului este un mic pod care este izolat cu vata minerala. Zgomotul se aude cand se face curent in apartament sau cand se deschide usa de jos de la cladire, sau cand bate vantul. Problema este ca ma simt ca intr-un film de groaza si zgomotul devine din ce in ce mai greu de suportat.

Intrebarea mea este daca se pricepe cineva sa ma indrume in rezolvarea acestei probleme.Ce ar trebui sa fac si de unde credeti ca vine zgomotul?
Imi cer scuze daca am fact greseli tehnice in explicarea problemei dar, recunosc, nu ma pricep deloc la constructii:)multumesc anticipat pentru sfaturi
Multumesc mult pentru raspuns

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate