Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Placa ( lemn + beton)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010
Salut,

Am 4 intrebari ( probleme ):

1. Cum se face o chertare profesionala la imbinarea dintre cosoroaba - caprior si coama - caprior ? Daca aveti ceva poze ar fi mult mai ok.
2. Avand in vedere ca la casa pe care o construiesc ( p+m) am optat pentru un planseu de lemn, ( grinzi de lemn peste care am batut astereala), ce solutie de protejare a lemnului impotriva daunatorilor imi sugerati.
3. Peste planseul de lemn vreau sa pun un strat de folie sau hartie cerata peste care sa  torn un strat de beton de cca. 5 cm armat cu o plasa subtire iar dupa aceea sapa si parchetul; ce ziceti de solutia asta ?... variante?
4. " Meseriasii " au turnat centura de sub cosoroaba fara a-i da un nivel, drept pentru care a iesit ca in pozele de mai jos. In unele locuri spatiul ramas liber intre cosoroaba si centura este si de cca. 5 cm.
Solutii? - cofrat din nou si umplut cu beton, umplut golul cu polistiren...  cum ar fi mai indicat?

Attached Files


Edited by aiem, 25 June 2011 - 14:08.


#2
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
si eu sunt interesat de daunatori, si mai ales de metoda de aplicare.

in alta ordine de idei se scrie "######la" si cuvantul "sugerat" are conotatii nasoale, s-ar putea sa te injure careva.

#3
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010
crede-ma, numai de cuvinte " sugerate ", nu-mi arde acum, oricum..... :notangel:

#4
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010
binevoitori?

#5
razvan_1111

razvan_1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.03.2011
1.structural cred ca nu poti sa mai faci nimic ca singura solutie ar fi demontarea acoperisului si turnarea de centuri pe care cosoroaba sa se aseze perfect, ai  putea sa verifici la ce distanta sunt puse suruburile la cosoroaba, daca sunt foarte rare as mai recomanda metoda clasica cu fier beton in jurul grinzii
2.golul acela ar fi bine de umplut cu spuma poliuretanica
3.cauta in magazinele de specialitate o solutie de ignifugat lemnul ca aceste solutii au si rol protector contra daunatorilor

#6
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010

View Postrazvan_1111, on 2nd July 2011, 16:54, said:

1.structural cred ca nu poti sa mai faci nimic ca singura solutie ar fi demontarea acoperisului si turnarea de centuri pe care cosoroaba sa se aseze perfect, ai  putea sa verifici la ce distanta sunt puse suruburile la cosoroaba, daca sunt foarte rare as mai recomanda metoda clasica cu fier beton in jurul grinzii
2.golul acela ar fi bine de umplut cu spuma poliuretanica
3.cauta in magazinele de specialitate o solutie de ignifugat lemnul ca aceste solutii au si rol protector contra daunatorilor


1. Fier beton care sa treaca pe sub centura, prin caramida?
2. Care este avantajul?... se intareste , izoleaza...sau...?
3. Am inteles ca protectia dureaza numai cativa ani: 2-3; caut o solutie alternativa, daca exista.

Placa de beton pe care vreau sa o torn peste planseul de lemn?

Merci.

#7
razvan_1111

razvan_1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.03.2011

View Postaiem, on 2nd July 2011, 23:32, said:

1. Fier beton care sa treaca pe sub centura, prin caramida?
2. Care este avantajul?... se intareste , izoleaza...sau...?
3. Am inteles ca protectia dureaza numai cativa ani: 2-3; caut o solutie alternativa, daca exista.

Placa de beton pe care vreau sa o torn peste planseul de lemn?

Merci.
1.Da
2.Izoleaza
3.Posibil sa difere de la o calitate la alta, trebuie sa bagi ochii pe net ca sigur gasesti ceva, dar de multe ori sunt solutii dar si cu preturi exorbitante.

#8
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010
Merci pt.raspunsuri.
Astept in continuare solutii, idei referitoare la placa.... sper sa nu vina raspunsul, ( cine stie ce idee super), prea tarziu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate