Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Centrale Termice tiraj fortat, racord la cos.. Seria 4

- - - - -
  • Please log in to reply
4230 replies to this topic

#37
sandus2009

sandus2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2011
intre timp am gasit un normativ unde se specifica aceste lucruri. le pun si aici, in caz ca mai are cineva nevoie :

"Autoritatea Nationala de Reglementare în Domeniul Energiei
Norma tehnica din 05/02/2009
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 255bis din 16/04/2009
pentru proiectarea, executarea si exploatarea sistemelor de alimentare cu gaze naturale - NTPEE-2008
....
8. INSTALATII INTERIOARE DE UTILIZARE
....
Racordarea aparatelor consumatoare de combustibili gazosi
8.42. Aparatele consumatoare de combustibili gazosi se racordeaza rigid la instalatiile interioare, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 8.43.
8.43. Aparatele consumatoare de combustibili gazosi cu debit nominal sub 3 m3/h, precum si arzatoarele industriale independente utilizate la aparate
mobile pot avea si racorduri flexibile la instalatia de utilizare, cu respectarea prevederilor art. 8.44.
8.44. (1) Racordurile flexibile se monteaza între robinetul de siguranta si aparatul consumator de combustibili gazosi si trebuie sa îndeplineasca
urmatoarele conditii:
a) presiunea nominala pentru care a fost construit racordul sa fie egala sau mai mare decât presiunea instalatiei de gaze naturale la care se
racordeaza;
B) lungime maxima de 1 m si diametru minim 10 mm, în instalatii de utilizare cu presiune joasa;
c) lungime maxima 20 m si diametru maxim de 50 mm, în instalatii industriale cu presiune pâna la 2 $ 105 Pa (2 bar);
d) trasee la vedere, fara sa treaca dintr-o încapere în alta;
e) masuri de evitare a contactului cu corpuri calde;
f) masuri de evitare a întinderii excesive, agatarii, strivirii sau deteriorarii;
g) masuri de protectie la intemperii;
h) respectarea prescriptiilor de montaj impuse de producator.
(2) Racordurile flexibile nu se prevad cu armaturi de închidere sau dispozitive de reglare.
(3) Nu se admite cuplarea a doua sau mai multe racorduri flexibile."

Multumesc pt raspuns Raduk. am cautat si in specificatiile tehnice ale centralei si consumul ei maxim este de 2,7mc/ora. o sa-i cer instalatorului sa-mi aduca si agrementul tehnic pentru racordul flexibil ca sa fiu sigur ca nu vor fi probleme la receptie.

Edited by sandus2009, 11 July 2011 - 17:45.


#38
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postsandus2009, on 11th July 2011, 18:41, said:

..Aparatele consumatoare de combustibili gazosi cu debit nominal sub 3 m3/h, precum si arzatoarele industriale independente utilizate la aparate mobile pot avea si racorduri flexibile la instalatia de utilizare, cu respectarea prevederilor art. 8.44..
ai sesizat esentialul, ai rezolvat problema -bravos !  :clapping:
inclusiv asta:

View Postsandus2009, on 11th July 2011, 18:41, said:

..o sa-i cer instalatorului sa-mi aduca si agrementul tehnic..

Edited by scheleton, 11 July 2011 - 23:34.


#39
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostGABIDANA, on 11th July 2011, 16:23, said:

...bloc din bdul. Uverturii Militari, in care, din cauza restantelor, s-a sistat furnizarea apei calde si se preconizeaza ca nici caldura nu vor avea la iarna. Din aceasta cauza, ei s-au hotarat sa-si monteze o centrala si, la sfatul unui vecin, au contactat in urma cu cateva zile o firma care le-a facut un deviz de 90 mil. lei si urmeaza sa se hotarasca in cateva zile.
In acesti bani ar intra :proiect, obtinerea tuturor aprobarilor de la gaze, Radet, etc, o centrala de 20-23 mil. lei, caloriferele necesare pentru 2 camere, o baie si o bucatarie si montajul aferent.
Lor ramanandu-le doar sa ia semnaturile de la vecinii de scara.
aici sunt mai multe probleme, sau joburi:
1) Debransarea -trebuie vazut daca e necesar proiect de debransare.. (eu zic, ca nu atat timp cat Radet vad ca-i debranseaza gratis  :) , fara sa-si mai puna problema daca se dezechilibreaza reteaua sau nu...)
2) Conducta comuna de gaze: trebuie contactata o firma de gaze. Nu mai stiu cum e sistemul la Dsitrigaz, dar firma de gaze respectiva (ea sau alta, concurenta) va va da amanunte mai departe. La fel si despre instal. interioara de gaze, proiectul de gaze..
3) Instalatii incalzire interioare: trebuie sa gasiti firme autorizate Iscir pt. montaj. La capitolul asta nu mai trebuie sa fiti la comun, fiecare isi va face cu cine vrea, cu ce tip de teava vrea si isi va monta ce centrala doreste

Quote

Intrucat totul este "din scurt", nu am avut timp sa ma interesez si eu de firme, de preturi, de centrale, etc, din acest motiv am rugamintea de a ma ajuta voi
..scurt, scurt -de acord, dar un search dureaza cat zice google (0,3 secunde sau cat o fi..)
Veti putea sa va alegeti singuri centrala daca stabiliti cateva criterii de departajare, precum si un buget.

Quote

serviciile unei astfel de firme, care sa se ocupe de tot, aprobari, proiect, montaj, service uletrior, etc.
eu nu agreez firmele care se ocupa de "tot"
-asa, poti sa le faci o procura si iti spala si masina, iti fac cumparaturile, etc. -pt. bani gasesti firme si d-astea (..mai ales in vremurile astea).  :naughty:

Quote

- pretul de 90 mil. pentru aceasta lucrare este OK ? Sincer, mie mi s-a parut cam mare acest pret, insa nu ma pricep si nu stiu daca e un pret normal sau nu.
raspunsul exact e: depinde !
Depinde ce cuprinde suma asta (teava de cupru sau PP-R ..? etc.)
Ca ordin de marime, e o suma obisnuita pt. Bucuresti.

Quote

ei ar opta pentru o centrala Ariston sau pentru una Immergas, este bine ?
ariston si immergas au o gama intreaga de centrale: de ce imi vine mie sa cred ca e de fapt vorba de cea mai si mai ieftina centrala de-a lor, adica entry-entry-level ..?

Quote

firma pe care au gasit-o ei se numeste Prodimar si are sediul prin Regie.
m-am uitat pe net: vad ca sunt din valea cascadelor.

Edited by scheleton, 13 July 2011 - 18:59.


#40
GABIDANA

GABIDANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.01.2006

View Postscheleton, on 13th July 2011, 19:58, said:

aici sunt mai multe probleme, sau joburi:
1) Debransarea -trebuie vazut daca e necesar proiect de debransare.. (eu zic, ca nu atat timp cat Radet vad ca-i debranseaza gratis  :) , fara sa-si mai puna problema daca se dezechilibreaza reteaua sau nu...)
Ambele firme pe care le-au contactat parintii mei pana acum, au spus ca trebuie facut un proiect.
2) Conducta comuna de gaze: trebuie contactata o firma de gaze. Nu mai stiu cum e sistemul la Dsitrigaz, dar firma de gaze respectiva (ea sau alta, concurenta) va va da amanunte mai departe. La fel si despre instal. interioara de gaze, proiectul de gaze.
Parintii mei au deja contoar separat de gaze, asa au toti vecinii de pe scara.
3) Instalatii incalzire interioare: trebuie sa gasiti firme autorizate Iscir pt. montaj. La capitolul asta nu mai trebuie sa fiti la comun, fiecare isi va face cu cine vrea, cu ce tip de teava vrea si isi va monta ce centrala doreste

..scurt, scurt -de acord, dar un search dureaza cat zice google (0,3 secunde sau cat o fi..)
Veti putea sa va alegeti singuri centrala daca stabiliti cateva criterii de departajare, precum si un buget.
Pai tocmai asta este, ca pe internet gasesti toate firmele , si bune, si mai putin bune.
Eu asta rugasem, pe cei care se pricep sau au folosit serviciile unei astfel de firme si au fost multumiti, sa-mi spuna si mie numele ei.
Ca sa iti alegi o centrala, trebuie intr-adevar sa-ti stabilesti niste criterii, insa numai daca stii care ar fi acelea.
Ca niste nepriceputi ce suntem, singurul criteriu pe care il stiu este pretul, in rest, d-aia intrebasem aici pe cei care se pricep, sa imi spuna ce s-ar putea lua mai bun in limita a 20-30 mil.


Depinde ce cuprinde suma asta (teava de cupru sau PP-R ..? etc.)
In 90 mil. intrau aprobarile, alergatura, centrala de 20-25 mil. (parintii mei ar fi trebuit sa aleaga de care) si montaj cu PPR.

ariston si immergas au o gama intreaga de centrale: de ce imi vine mie sa cred ca e de fapt vorba de cea mai si mai ieftina centrala de-a lor, adica entry-entry-level ..?
Nu s-a vorbit despre nici un model anume, doar am primit sfaturi de tip general, gen "ia Ariston/Immergas, ca sunt bune, ca sunt facute in ...


#41
moshu_59

moshu_59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.03.2009
Detin din 2001 o centrala termica Milenium 24E, cu tiraj fortat. A mers bine, insa de cateva zile se pare ca are o problema, respectiv creste presiunea in reteaua de calorifere. Prima mea presupunere a fost ca robinetul de umplere cu apa a retelei de calorifere nu mai etanseaza. Am verificat, am schimbat garnitura robinetului, situatia a ramas neschimbata. Conform schemei hidraulice, singurul loc unde apa de la retea "interfera" cu apa din circuitul caloriferelor ar fi schimbatorul secundar de caldura, urmatorul si probabil ultimul posibil vinovat de simptomul descris. Daca cineva dintre coforumisti a avut de-a face cu o situatie similara, sau asemanatoare, si are un plus de experienta in domeniu sau vreo idee care mi-ar putea fi de folos, il rog sa posteze.
Multumesc!

#42
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postmoshu_59, on 13th July 2011, 21:36, said:

Detin din 2001 o centrala termica Milenium 24E,..
dar in astia 10 ani ai schimbat vreodata vasul de expansiune ..?

#43
moshu_59

moshu_59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.03.2009
Nu, n-am schimbat nimic niciodata, ar putea fi vinovat?
  Mentionez ca simptomul se manifesta pe pozitia vara, deci cu caloriferele reci.


  Cred ca este util sa mai fac o mentiune.
Cu robinetul general de alimentare cu apa al casei inchis, presiunea in instalatia caloriferelor ramane constanta. De aceea cred ca exista o fisura pe undeva in centrala, problema care ma framanta este unde ar putea fi acea fisura.

#44
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postmoshu_59, on 13th July 2011, 22:16, said:

... De aceea cred ca exista o fisura pe undeva in centrala, problema care ma framanta este unde ar putea fi acea fisura.
99,99% este in schimbatorul secundar, chimbatorul cu placi.

#45
moshu_59

moshu_59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.03.2009
Multumesc, desi nu mi-as fi dorit sa ai dreptate.

#46
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008

View Postmoshu_59, on 13th July 2011, 21:36, said:

Sunt curios cum ai reusit sa inlocuiesti garnitura la acel robinet pt. ca din ce stiu eu este intr-o ambutisare si este destul de greu de scos dar sa o mai si pui la loc. Oricum nu am inlocuit niciodata un robinet de umplere la acest sasiu care se gaseste pe multe marci de centrale.
Daca totusi ai reusit sa schimbi garnitura la robinet si nu exista riscul sa cada la o umplere de instalatie atunci ramane concluzia care a spus-o si florin adica defect schimbatorul de caldura.
Daca nu gasesti o reprezentanta de service ACV-ARCA poti gasi schimbator de caldura la o reprezentanta de service Ariston numai ca trebuie sa ceri schimbator de caldura secundar pentru centrala Ariston UNO 24MFFI. Se potriveste fara probleme pe sasiul centralei tale avand aceleasi dimensiuni in ceea ce priveste sistemul de etansare si prindere. Ca sa-ti faci o idee, un schimbator de UNO costa in jur de 165 lei fara manopera.

Edited by servoman, 13 July 2011 - 22:51.


#47
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Poststephanatsea, on 11th July 2011, 00:11, said:

Se aude o lovitura in centrala(dupa folosirea apei calde, la cateva sec/minute) in centrala.
Stiti ce poate fi?
Stiu inca 2 centrale cu aceeasi problema,una tot Ferroli (tot in Sibiu) si alta Viessmann.
Din pacate,nu stie nimeni de unde apare acea bufnitura.S-a mai discutat fe forum...Am discutat si cu cei de la Ferroli Sibiu.
Personal,cred ca s-ar putea depista si elimina problema,dar e nevoie de timp,rabdare,teste...
Fenomenul se manifesta si pe incalzire,daca centrala functioneaza intermitent cu termostat de ambient.Bufnitura apare doar la racirea centralei,la cateva minute dupa stingere.

View Postmoshu_59, on 13th July 2011, 23:44, said:

Multumesc, desi nu mi-as fi dorit sa ai dreptate.
Ca sa fii sigur 100%,testeaza schimbatorul astfel:
Cu el demontat din centrala,il pui la orizontala,
umpli cu apa unul din circuite (plin),
la celalt circuit adaptezi cumva (cu un dop de cauciuc pt sticle si un ac de umflat mingi) o pompa de masina si bagi presiune,astupand cealalta gaura (iesirea).
Daca e strapuns,va trece aerul in circuitul plin cu apa.Se vede foarte clar.

Edited by danpet, 14 July 2011 - 08:30.


#48
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

Quote

In 90 mil. intrau aprobarile, alergatura, centrala de 20-25 mil. (parintii mei ar fi trebuit sa aleaga de care) si montaj cu PPR.
..dar cu cupru cat iese atunci ..? 110 mil. ..?
cam mult, mai ales pt. 2 camere.

Problema cu Proiectul de Debransare de la Radet e interesanta: Radet e pe cale sa te debranseze ei (fara proiect sau alte masuri), ca n-a platit Asociatia, etc., dar daca vrei s-o faci inainte, trebuie ..sa-ti faci proiect.

Edited by scheleton, 14 July 2011 - 08:40.


#49
moshu_59

moshu_59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.03.2009
Multumesc servoman, multumesc danpet.
Garnitura nu e o problema in a fi schimbata, mai greu e sa o gasesti. Personal am fabricat-o dintr-un cauciuc adecvat, la polizor. Cred ca cel mai potrivit ar fi sa cumpar un schimbator de caldura, pretul indicat de servoman e mai mult decat acceptabil. Sper sa gasesc la un pret macar asemanator. Nu pun la indoiala echivalarea cu un schimbator dintr-o centrala Ariston, merg pe mana ta servoman. Danpet, am in vedere sa fac un test de etanseitate, insa prefer fara demontare. Am imaginat un procedeu, urmeaza sa-l pun in practica, iar daca da rezultate vi-l comunic si voua (coforumistilor). Multumesc inca odata si sper ca va voi putea fi de folos si eu vreodata.

#50
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da,se poate verifica si pe centrala,dar tot ar trebui deconectate racordurile de apa rece si calda de la schimbatorul secundar (sau macar unul din ele-cel de apa rece),cu robinetul de intrare apa rece inchis.Daca picura apa din schimbatorul in placi si scade presiunea in circuitul primar,inseamna ca e strapuns.

Edited by danpet, 15 July 2011 - 10:42.


#51
cosminva

cosminva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.07.2011
Buna ziua,

Trebuie sa-mi achizitionez o centrala pentru un apartament de 3 camere in Bucuresti.
Ce ma sfatuiti sa aleg dintre : ARISTON BIS 24 FF si BOSCH GAZ 3000W?

Multumesc

#52
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcosminva, on 17th July 2011, 00:42, said:

Recomand Aristonul deoarece are performante tehnice superioare modelului Gas 3000 de la Bosch mai ales pe apa calda unde Aristonul merge si la debite de apa mici de 1,5 litri/minut. De asemenea si randamentul arderii este mai bun la Ariston fata de Gas 3000. La modelul Bosch Gas 3000 o parte buna din pret o reprezinta numele.

Edited by servoman, 17 July 2011 - 13:02.


#53
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
am inteles ca Bis a devenit Bis II: adica vana de gaz chinezeasca +alte inovatii.
Ce vremuri traim: nemtii pun vane de gaz italiene, iar italienii pun vane de gaz chinezesti..

#54
222222

222222

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.06.2007
Pentru un apartament cu doua camere la bloc ce ma sfatuiti sa aleg dintre Ariston CLAS 24 FF si Vaillant turboTech Pro ???  Daca se poate si o mica comparatie/justificare. Multumesc !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate