Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

vreu sa imi fac casa

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Salutare,

Hai sa incerc si eu sa-ti dau cateva sfaturi.
In primul rand zona unde doresti tu teren, este departe, exact cum spunea si Conu. Am ajuns si eu acolo cand cautam teren, stiu ce vorbesc. Accesul catre Bucuresti prin Put Olteni si mai apoi prin Prelungirea Ghencea cred ca este un calvar cata vreme nu se face pasarela la linia de centura. Singurul acces viabil ar fi prin partea cealalta, prin Bragadiru, Sos Alexandriei.
Apoi, in acea zona este un minunat...camp. Esti sigur ca vrei casa in camp? Daca tinzi sa spui repede "DA", gandeste-te ca exista si ierni...Iti spun eu, va fi un calvar sa ajungi iarna prin zapada de la tine de acasa in Bucuresti (asta daca vei avea vreo sansa sa ajungi cand ninge tare..)
Apoi, hai sa vorbim de utilitati. Mai sus s-au spus bine niste chestii, dar mai sunt cateva: gandeste-te ca teoretic, pe un drum de servitute, pentru a trage utilitati (in fapt pentru a face ORICE operatiune) ai nevoie de acord notarial la tuturor vecinilor. Altfel, te poti trezi cu belele. Presupunand ca toti sunt de buna credinta si baieti buni (dar asta e doar la nivel teoretic, eu am infinit mai putini vecini decat tine si tot nu ma incadrez..), gandeste cat timp trebuie sa pierzi ca sa ii si gasesti pe toti sa faci astfel de operatiuni.
Mai exista (si trebuie neaparat sa verifici) problema utilitatilor acolo unde sunt ele in prezent: s-ar putea ca pentru a te lega la ele sa trebuiasca sa despagubesti niste investitori initiali (daca vor si n-au nimic impotriva, bineinteles..), adica niste bani cheltuiti in plus.
Succes!

#38
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007
In zona mai sunt vro 2 case una chiar la intersectia drumului pe care este terenul cu soseaua spre Ordeanu adica la aproximativ 100-150 de m de lotul care o sa il iau eu. Iar inca unu am vazut ca urmeaza sa se apuce pe unu dintre loturile luate de la tipul de unde iau si eu. Gazul este pe acel drum unde am pus si eu bulina si cel de la colt este deja bransat la el, curentul tot acolo. De construit sigur nu o sa ma apuc anul asta, pentru anul asta mi-am programat sa inprejmuiesc terenu si sa imi fac actele, mai am si ceva probleme la munca care or sa ma tina vro 3 luni plecat de acasa chiar in mijlocul verii. Eu mi-am propus ca din momentul cand o sa ma apuc de casa cam in 3 ani sa pot sa ma mut in parter, deci cam peste minim 4 ani o sa ma mut acolo.

#39
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

 vladpaul_2005, on 10th April 2012, 17:08, said:

In zona mai sunt ...

Atentie la adancimea primei panze freatice ! Cornetu si, probabil, si zona in care vrei sa cumperi se afla in vecinatatea barajului de la Mihailesti, fiind sub nivelul apei din baraj. Se cunoaste faptul ca zona Cornetu a avut o mare problema cu inundatiile (ultima oara, in urma cu vreo 4-5 ani). Atunci, primarul declara ca in cazul in care mai ploua apa o sa iasa din fantani. Pentru mine acest lucru m-a facut sa renunt la o oferta relativ buna in zona.
Mult succes !

#40
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007

 zamolxis01, on 10th April 2012, 17:43, said:

Atentie la adancimea primei panze freatice ! Cornetu si, probabil, si zona in care vrei sa cumperi se afla in vecinatatea barajului de la Mihailesti, fiind sub nivelul apei din baraj. Se cunoaste faptul ca zona Cornetu a avut o mare problema cu inundatiile (ultima oara, in urma cu vreo 4-5 ani). Atunci, primarul declara ca in cazul in care mai ploua apa o sa iasa din fantani. Pentru mine acest lucru m-a facut sa renunt la o oferta relativ buna in zona.
Mult succes !
Multumesc de sfat, o sa verific, eu din ce am vazut la fata locului sunt destul de sus acolo, aproape la nivel cu barajul, dar nu strica sa mai verific o data. O sa incerc sa iau de la cel care sta la colt aproape de terenul meu studiul geodezic si o sa intreb si la primarie

#41
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Cel mai simplu : fa un studiu geo sau cere studiu geo de la un vecin care a facut deja si vezi si un certificat de urbanism. Faptul ca cineva de langa tine are curent nu este o garantie ca vei avea si tu sau ca vei avea pe bani putini.

#42
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Te rog, nu arunca banii pe fereastra! Din ce povestesti si se si vede din avion, par bani irositi! Uita de el si cauta in alta parte.

#43
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007
O sa cer si certificatul de urbanism iar stiudiul geo sa o sa incerc sa il iau de la cel care si-a facut deja casa acolo

#44
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007
Cam cat cost sa treci un teren de 500mp din intravilan arabil in intravilan construibil, pentru ca cei de la primarie nu stiuau sa imi zica sigur daca terenul este intravilan arabil sau construibil, tot cei de la primarie mi-au zis ca ar costa aproximativ 600 de lei plus onorariul omului care alearga pentru acte, acesta fiind un om recomandat de ei sau angajatul primarie nu prea am inteles, astept sa iasa certificatul de urbanism si pe urma o sa si aflu sigur daca terenul este intravilan arabil sau intravilan construibil

#45
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
sa intelegem ca pana la urma l ai luat? succes

#46
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
terenul este mai mult ca sigur arabil. daca treci toata suprafata de 500 mp in construibil ai sa platesti in viitor un impozit frumusel. de obicei se trece din arabil in construibil doar suprafata ocupata de casa+ eventual, dependinte.

#47
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007

 jjy, on 19th April 2012, 17:54, said:

terenul este mai mult ca sigur arabil. daca treci toata suprafata de 500 mp in construibil ai sa platesti in viitor un impozit frumusel. de obicei se trece din arabil in construibil doar suprafata ocupata de casa+ eventual, dependinte.

Auzisem ceva de genul asta cu trecutul doar unei suprafete, eu ma gandesc sa trec doar 100 sau 150 de mp cat ar fi casa cu garaj si o eventuala magazie, dar acum cum fac trebuies sa ii spun aluia care parte anume din curte sau se trece doar in hartie ca 100 de mp este construibil si eu voi construi pe 100mp ori unde in curte

#48
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

 jjy, on 19th April 2012, 17:54, said:

terenul este mai mult ca sigur arabil. daca treci toata suprafata de 500 mp in construibil ai sa platesti in viitor un impozit frumusel. de obicei se trece din arabil in construibil doar suprafata ocupata de casa+ eventual, dependinte.
Eu asta nu am stiu si am trecut  toata parcela in intravilan construibil,ce se mai poate face?

#49
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

 vladpaul_2005, on 19th April 2012, 18:23, said:

Auzisem ceva de genul asta cu trecutul doar unei suprafete, eu ma gandesc sa trec doar 100 sau 150 de mp cat ar fi casa cu garaj si o eventuala magazie...

Pentru trecere din intravilan circuit agricol in intravilan construibil:

1. Se solicita la primarie un Certificat de Urbanism (CU) pentru trecerea terenului in intravilan construibil. La primarie te poti interesa de actele necesare (in principiu - cerere eliberare CU, act de proprietate teren, extras de carte funciara, schita de la cadastru, plan de situatie, certificat fiscal, taxa de eliberare CU).

2. Se fac copii de pe aceste acte (2 exemplare in 2 dosare cu sina) si se merge in com. BERCENI la un sediu al ANIF (aprox. 100 m dupa ce treci de primaria BERCENI, pe partea stanga). Se depun actele la ing. Paul Dobre si se achita o taxa. Dupa cateva zile ti se va elibera un atestat potrivit caruia poti trece terenul conform solicitarii tale.

3. Faci 3 randuri de copii, introduci in trei dosare cu sina toate aceste documente si te deplasezi la OCPI Ilfov pe Kisseleff, la Piata Presei langa Herastrau. Spui ce doresti personalului de acolo, faci o cerere, ti se va verifica documentele, mai achiti inca o taxa  si vei preda cele trei dosare la registratura.

4. Ridici hotararea de trecere din circuitul agricol in intravilan de la Directia Agricola (undeva in BUCURESTI la iesirea spre com. BERCENI) dupa aprox. 3-4 saptamani.  

Taxe pentru scoaterea a 1050 mp din circuitul agricol: Etapa 2 - aprox. 450 RON; Etapa 3 - 250 RON. Pentru 500 mp apreciez ca poti rezolva cu aprox. 500 RON (total).

Impozitul pentru 500 mp construibil este mic si nu cred ca are rost sa te complici pentru a scoate din circuitul agricol o suprafata mai mica.

Sper ca nu am omis ceva important si ca aceste inf. te pot ajuta.
Succes !

#50
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007
Terenul este la Clinceni eu tot la Berceni trebuie sa merg ca aia de la primarie zicea ceva de Giurciu

#51
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

 vladpaul_2005, on 20th April 2012, 14:51, said:

Terenul este la Clinceni eu tot la Berceni trebuie sa merg ca aia de la primarie zicea ceva de Giurciu

Nu mai trebuie sa iei niciun aviz de la GIURGIU ! Cel putin asa era in luna februarie a.c. Dar nu cred ca s-a schimbat ceva. Inainte, trebuia sa faci un drum din BERCENI la GIURGIU. Probabil, persoana care te-a sfatuit nu este la curent cu schimbarile recente !

#52
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007

 zamolxis01, on 20th April 2012, 15:02, said:

Nu mai trebuie sa iei niciun aviz de la GIURGIU ! Cel putin asa era in luna februarie a.c. Dar nu cred ca s-a schimbat ceva. Inainte, trebuia sa faci un drum din BERCENI la GIURGIU. Probabil, persoana care te-a sfatuit nu este la curent cu schimbarile recente !
Multumesc de sfat, o sa merg eu sa le fac, deja am depus cererea de CU pentru trecerea de la agricol la construibil, o sa fac eu copiile si o sa merg la berceni sa le depun

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate