Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

vreu sa imi fac casa

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010

View Postdanielstangeana, on 26th June 2011, 13:42, said:

numele meu e daniel sant din tulcea ceea ce ai sa vezi pe lincul de mai jos este casa mea. nu sant constructor de meserie dar cu un sfat de la unu un sfat de la altul am reusit sa ajung la stadiul respectiv.ceea ce i-ti recomand e sa pui mana la treaba si sa te apuci sa construiesti in regie proprie ca daca lucrezi cu vreo firma  o sa te apuce (zbenghiea) :deadtongue: tinand cont ca ai putea avea un sfat de le rude. toti banii pe care i-am cheltuit in ceea ce se vede sant 15000 euro inclus taxe autorizatii si alea alea. va rog frumos nu criticati ca asta e tot ce ma dus capul.spor la treaba si sa auzim numai de bine.http://sgdany.sunphoto.ro/casa_in_regie_proprie

frumos. pare corect executat. as fi preferat o placa de egalizare inainte de ridicarea zidurilor. bca-ul sa il puneti pe 20 cm sa aveti 25 cm la inaltime. maxim 10 randuri. placa peste etaj turnata impreuna cu centura.

#20
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postvladpaul_2005, on 26th June 2011, 11:12, said:

Iau in calcul si utilitatile si pt ele cum mi-a spus si gabian trebuie sa pun ceva deoparte cel putin 3-4000 dar inca nu pot sa le calculez sigur pt ca inca nu am luat terenul,am mai citit pe forum si unii au ajuns la niste sume enorme pt utilitati, iar partea asta este ft dureroasa si acum inteleg de ce unii ajung sa se silpseasca. Si din tot ce am citi legat de utilitati problemele se trag nu mai din cauza ca enel si cei de la gaz nu vor sa lucreze decat cu anumite firme care bine inteles ca profita dupa urma acesti fapt.
Uite ce te sfatuiesc eu: (dupa ce ai citit despre terenuri, ce acte trebuie sa aibe, la ce distanta de utilitati, studiu geo....etc) te apuci sa-ti cauti un teren care sa-ti placa si sa fie ok ca pret (asta nu este deloc usor) si apoi iti faci calculele exact, functie de dorinte si de buzunar.
La ora actuala sunt prea multe necunoscute in ecuatia ta.

#21
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007

View Postgabian22, on 27th June 2011, 09:19, said:

Uite ce te sfatuiesc eu: (dupa ce ai citit despre terenuri, ce acte trebuie sa aibe, la ce distanta de utilitati, studiu geo....etc) te apuci sa-ti cauti un teren care sa-ti placa si sa fie ok ca pret (asta nu este deloc usor) si apoi iti faci calculele exact, functie de dorinte si de buzunar.
La ora actuala sunt prea multe necunoscute in ecuatia ta.
Ai dreptate , ca sunt multe necunoscute, ma gandesc sa incep sa imi schitez un proiectul si sa incep sa fac un calcul brut al materialelor(o sa studiez pe forum cum se fac si aceste calcule) pentru ca trebuie sa am idee si de cat ma duc aceste materiale pentru constructia la rosu ( finisajele mai tarziu), legat de teren in continuare urmaresc piata iar in momentul cand cei 11000 or sa fie in cont o sa incep sa umblu si pe teren sa si vad, cu utilitatile am vazut ca trebuie sa am mare grija, mai ales curentul o sa fie o mare problema daca nu il am aproape.

Stie cineva un program care m-ar putea ajuta la a face proiectul si calcul materiale?

Edited by vladpaul_2005, 27 June 2011 - 18:53.


#22
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Atata timp cat nu ai teren nu prea poti face proiectul, cu atat mai mult cu cat nu ai bani pt un teren de x.000mp. Intai trebuie sa te hotarasti daca vrei casa de lemn, zidarie portanta, cadre, structura metalica........., pentru zidarie portanta poti lua in calcul 350-400€/mp construit la gata (a dat septimiu niste preturi mai detaliate pe aici dar nu mai stiu unde)
Fara sa stii retragerile fata de limite impuse in CU, deci aria in care te poti juca cu amprenta casei, fara a sti amplasarea fata de punctele cardinale... cam greu.
Citeste jurnalele, mai ales pe cele finalizate, si o sa vezi ca proiectele tip care le gasesti pe diverse site-uri au multe bube si nu se potrivesc nici macar 80% cu necesitatile/dorintele unei familii.

Ca unul care a asteptat banii in cont si abia apoi a cautat/cumparat teren te sfatuiesc sa incepi de pe acum sa cauti, nu este deloc atat de usor precum pare.

#23
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007

View Postgabian22, on 27th June 2011, 21:37, said:

Atata timp cat nu ai teren nu prea poti face proiectul, cu atat mai mult cu cat nu ai bani pt un teren de x.000mp. Intai trebuie sa te hotarasti daca vrei casa de lemn, zidarie portanta, cadre, structura metalica........., pentru zidarie portanta poti lua in calcul 350-400€/mp construit la gata (a dat septimiu niste preturi mai detaliate pe aici dar nu mai stiu unde)
Fara sa stii retragerile fata de limite impuse in CU, deci aria in care te poti juca cu amprenta casei, fara a sti amplasarea fata de punctele cardinale... cam greu.
Citeste jurnalele, mai ales pe cele finalizate, si o sa vezi ca proiectele tip care le gasesti pe diverse site-uri au multe bube si nu se potrivesc nici macar 80% cu necesitatile/dorintele unei familii.

Ca unul care a asteptat banii in cont si abia apoi a cautat/cumparat teren te sfatuiesc sa incepi de pe acum sa cauti, nu este deloc atat de usor precum pare.
Ma astept sa nu fie usor, legat de proiect am citit pe forum ca cel mai bine poti sa vb dupa ce ai terenul.
O sa mai caut si acum dar este greu cand nu esti in tara, acum nu am deact internetul la dispozitie.

#24
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010
Ma astept sa nu fie usor, legat de proiect am citit pe forum ca cel mai bine poti sa vb dupa ce ai terenul.


fals. ti-am mai spus: intai iei o coala alba si-ti desenezi TU proiectul, cum vrei sa arate casa. cand iei terenul vezi daca se preteaza la ceea ce-ti doresti tu. daca terenul este foarte bun adaptezi proiectul, daca nu, renunti la el si mai cauti. nu cumpara intai terenul si apoi sa constati ca nu-ti poti face ceea ce-ti place.

#25
politzotto

politzotto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.07.2011
bravo ady77..sa faci o casa din lemn e mai ieftina 30%,eu stiu de 40%. si ai mai multe beneficii pe termen scurt cat si lung(eventuale modificari)
deci vladpaul asculta sfatul lui ady ca e cel mai bun.

eu sunt in domeniul constructiilor de lemn si pot spune clar ca e cea mai buna varianta o casa de lemn.

#26
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Casa din lemn... suna bine insa una in sistem amvic o fi mai scumpa? Stau la casa dar ma bate gindul sa mai fac una in afara orasului in una din comunele limitrofe... deja un var a luat cu 14000 euro un teren de 400mp si casa il va costa cca 70-80000 euro (habar n-am de proiectul ales, nu comentez). Eu acum am vreo 180mp si mansarda de 120mp neutilizata si e cam mult...

#27
blueeyes_4u21

blueeyes_4u21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.10.2011

View Postvladpaul_2005, on 24th June 2011, 22:23, said:

In primul rand vreau sa salut membrii acestui forum unde sper sa gesesc raspuns la o parte din intrebarile mele.
Deschid acest topic deoarece sunt interesat sa imi construiec o casa dar nu prea sunt dumerit in privinta unor lucruri.
Dar sa incep cu inceputul. Suntem un cuplu tanar din Bucuresti si pana la sfarsitul anului o sa avem intr-un cont aproximativ 11000 de euro, de ceva timp ne gandim sa ne luam o casa sau sa ne facem o casa. Problema este ca nu suntem inca decisi, suntem constienti ca acesti bani sunt foarte putin si ca o sa avem nevoie de a face un credit ipotecar si tocmai de aceea m-am hotarat sa va cer si voua un sfat legat de cum as putea sa realizez acest proiect.
Noi am vrea sa ne luam un teren la marginea Bucurestiului cu o suprafata intre 400-500 mp pe care sa ne construim o casa cu etaj mansardat sau nu pentru a ne ramane o curte cat mai mare, care sa aibe la parter living, bucatarie si baie iar la etaj 2-3 dormitoare si inca o baie, suprfata locuibila de aproximativ 80-90 mp. Ne gandim ca sa ne facem la finit doar parterul iar etajul sa il finisam in urmatorii ani pentru ca momentan nu am aveea nevoie fiind doar noi 2 fara copii.
Problema incepe ca de la banca nu cred ca putem obtine un credit mai mare de 40000 de mii de euro. In concluzie cu tot cu banii care o sa ii avem noi aproximativ 50000 euro.
Din ce am studiat eu pana acum piata, terenul o sa ne coste daca avem noroc intre 5000-6000 de euro pe care ne gandeam sa il luam la iarna pentru ca am observat ca atunci preturile mai coboara ceva. Deci din cei 10-11000 euro dupa achizitionarea terenului ne-ar mai ramane cam 5000 euro pe care sa ii folosim ca si avans la creditul ipotecar si pt alte cheltulie.
As vrea sa stiu daca mai sunt persoane in situatia mea sau care au idee daca cu acesti bani se poate realiza ceea ce ne-am propus noi si cam care ar fi pasii?

Buna,

Am vazut ca ai spus ca vei lua teren cu 6000 de euro. Ai mare grija ca era si eu sa iau o teapa de zile mari. Am gasit un teren (500 mp) cu 6.000 euro, utilitati aproape, la Dragomiresti. Cu o seara inainte de semnarea actelor m-am dus la un vecin sa vorbesc cu el. M-a instiintat vecinul ca stalpul de curent din apropierea terenului este proprietate privata si sa sun proprietarul ( langa era un asamblu de 5 vile ) sa-l intreb cat ma costa bransarea la curentul lui. Am sunat proprietarul si mi-a spus ca el a dat 50.000 euro si ca vrea de la mine cota parte 5.000 euro.
Intr- un final am renuntat la teren, am realizat ca terenurile la preturi mici sunt doar cu probleme si pana la urma mi-am luat 430 mp cu 12.000 euro, unde am curent si gaze la poarta.  
Sfatul meu este ca mai bine dai un ban dar iti iei un teren bun, intr-o zona buna decat sa te arunci la un teren ieftin dar doar cu probleme.
Multa bafta ca stiu ce greu e sa cumperi un teren, mie mi-a trebuit 8 luni sa gasesc un teren.

#28
george131

george131

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.12.2011

View Postblueeyes_4u21, on 27th December 2011, 13:54, said:

Buna,

Am vazut ca ai spus ca vei lua teren cu 6000 de euro. Ai mare grija ca era si eu sa iau o teapa de zile mari. Am gasit un teren (500 mp) cu 6.000 euro, utilitati aproape, la Dragomiresti. Cu o seara inainte de semnarea actelor m-am dus la un vecin sa vorbesc cu el. M-a instiintat vecinul ca stalpul de curent din apropierea terenului este proprietate privata si sa sun proprietarul ( langa era un asamblu de 5 vile ) sa-l intreb cat ma costa bransarea la curentul lui. Am sunat proprietarul si mi-a spus ca el a dat 50.000 euro si ca vrea de la mine cota parte 5.000 euro.
Intr- un final am renuntat la teren, am realizat ca terenurile la preturi mici sunt doar cu probleme si pana la urma mi-am luat 430 mp cu 12.000 euro, unde am curent si gaze la poarta.  
Sfatul meu este ca mai bine dai un ban dar iti iei un teren bun, intr-o zona buna decat sa te arunci la un teren ieftin dar doar cu probleme.
Multa bafta ca stiu ce greu e sa cumperi un teren, mie mi-a trebuit 8 luni sa gasesc un teren.

Ar trebui sa te fi documentat cand a fost instalat acel post trafo, pentru ca desi proprietarul a platit atatia bani, dupa un tip, 2 ani cred, proprietar, al acelui post trafo, devin cei de la electrica. Normal ca interesul lui e sa-si recupereze banii, cunosc cazuri similare, cand noii vecini au apelat direct la cei de la electrica si s-au bransat fara nicio problema!

#29
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007
Salutare tuturor, dupa o cautare de ceva vreme azi am gasit teren, este intre Clinceni si Ordoreanu. Propietarul are un lot mai mare impartit in 23 de loturi de 500 de mp.
[ http://img254.imageshack.us/img254/158/19886046.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai sus este un link cu o imagine a amplasari terenului. Unde este bulina albastra o sa fie terenul meu. pe strada respectiva este si conducta de gaze, curentul o sa fie tras pe drumul de servitute, propietarul a luat stalpi noi o sa punem manopera iar tot la comun o sa aduce si gazul pe drumul de servitute. Din acele loturi 14 sunt deja vandute, pe partea mea din 12 a mai ramas doar 1 liber. Mi-a cerut pentru teren 6000 de eruro care reprezinta 500 mp teren deschidere 25 dem cu adancime de 19m plus 150 drum de servitute drumul are 8 m latime. Joi ar trebui sa mergem la notariat sa facem actele, azi mi le-a aratat si mie si am verificat ca este teren intravilan. Tot joi o sa merg si cu cei de la cadastru sa imi bata si tarusi ca unu din zona care are mai mult teren a nimerit cu plugu si pe terenurile de vanzare.
Voi ce parere aveti?

#30
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

View Postvladpaul_2005, on 9th April 2012, 20:37, said:

Salutare tuturor, dupa o cautare de ceva vreme azi am gasit teren, este intre Clinceni si Ordoreanu. Propietarul are un lot mai mare impartit in 23 de loturi de 500 de mp.
[ http://img254.imageshack.us/img254/158/19886046.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai sus este un link cu o imagine a amplasari terenului. Unde este bulina albastra o sa fie terenul meu. pe strada respectiva este si conducta de gaze, curentul o sa fie tras pe drumul de servitute, propietarul a luat stalpi noi o sa punem manopera iar tot la comun o sa aduce si gazul pe drumul de servitute. Din acele loturi 14 sunt deja vandute, pe partea mea din 12 a mai ramas doar 1 liber. Mi-a cerut pentru teren 6000 de eruro care reprezinta 500 mp teren deschidere 25 dem cu adancime de 19m plus 150 drum de servitute drumul are 8 m latime. Joi ar trebui sa mergem la notariat sa facem actele, azi mi le-a aratat si mie si am verificat ca este teren intravilan. Tot joi o sa merg si cu cei de la cadastru sa imi bata si tarusi ca unu din zona care are mai mult teren a nimerit cu plugu si pe terenurile de vanzare.
Voi ce parere aveti?
1.depinde cat cere
2.vezi ca esti foarte departe de oras,daca nu ai 2 masini adio servici pentru unul dintre voi.
3. chestia cu el pune nu stiu ce si noi platim manopera e cam cusuta cu ate de diferite culori,s-ar putea ca manopera sa coste mai mult decat materialele.
4. ia vezi tu inainte sa semnezi cam cat costa sa aduci utilitatile pe drumul de servitute.
5. chestia cu s-au vandut toate si mai e unul doar pentru mine(vai ce noroc am avut) e pastila pe care o servesc cel mai des cei care "parceleaza". cine dracu se mai inghesiue sa cumpere terenuri acum si toti l-au gasit tocmai pe el.

#31
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
ai inebunit? iei chiar langa aeroport?:))) eu ii injur din bragadiru si tu te lipesti de aeroport?:)))))))


edit: nu construiau prin zona ratatii aia de la English Village?

Edited by conu71, 09 April 2012 - 21:45.


#32
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Ai mare grija la teren, sa nu ai surprize neplacute si costisitoare. Uite aici un mic ghid pentru inspiratie, poate te ajuta:
http://www.vimp.ro/i...nstructie-casa/

#33
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007
Legat de curent si daca nu pune el tot nu este departe ca sa il tragem noi de pe drumul principal care duce spre Ordeanu, iar gazul este chiar pe drumul de langa teren, daca nu il baga pe drumul de servitute il trag eu din drum . Terenurile nu sunt toate vandute, sunt vandute pe partea mea dar pe partea opusa drumului de servittute doar 2 si au mai ramas vro 9-10, nu m-a mintit ca am vazut actele de vanzare-cumparare pe loturile alea, i le-am cerut eu ca sa vad ca a mai vandut si altora. Enghlish viligi este putin mai inapoi de mine.

#34
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008

View Postjjy, on 25th June 2011, 06:55, said:

sfatul meu sincer: daca sunteti tineri si aveti unde sta acuma vedeti-va linistiti de viata, bucurati-va de ea, pastrati banutii sigur undeva si asteptati vremuri ma bune. altfel, veti cheltui si banii si veti ramane blocati undeva,, poate si cu datorii pe cap. inainate de a incepe sa chletui din bani, dute la banci si cere toate informatiile posibile si cat mai detaliate posibil, pe etape, pe detalii, pe ce vrei tu.
Vedeti-va de viata voastra linistita. E posibil sa nu va permiteti sa locuiti acolo, chiar daca finalizati lucrarea (prin vre-un miracol cu banii aia).
Ca vreti sa ingrosati randurile datornicilor la banci e si asta o optiune. Dar o sa fiti mai fericiti cand o sa va tzatzaie fundu' ca n-ati platit o rata?
De alegerea nefericita de a sta langa un aerodrom, ce sa mai spun... Apropo cate case sunt acolo? Nu sunt? Aha...
Promisiuni de utilitati... Nu aveti decat sa credeti. Pe ce bani utilitatile? Daca nu vrea nimeni sa participe, pentru ca vecinii nu vor sa construiasca in viitorul apropriat, cu cine imparti manopera pentru ipotetica bransare la curent sau gaze?

#35
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View Postsupremrebel, on 1st July 2011, 09:48, said:

fals. ti-am mai spus: intai iei o coala alba si-ti desenezi TU proiectul, cum vrei sa arate casa. cand iei terenul vezi daca se preteaza la ceea ce-ti doresti tu. daca terenul este foarte bun adaptezi proiectul, daca nu, renunti la el si mai cauti. nu cumpara intai terenul si apoi sa constati ca nu-ti poti face ceea ce-ti place.
Fals. Proiectul se face in functie de teren. Nu faci proiectul si pe urma cauti teren pentru el. Important e sa stii de la inceput ce vrei de la casa: cate camere, cate etaje, cu garaj sau fara etc, deoarece cerintele tale pot fi puse in practica in mai multe configuratii, pe mai multe tipuri de terenuri.

#36
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
daca cineva mi-ar da teren gratuit nu as face casa pe el. poate l-as vinde la un fraier...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate