Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

vreu sa imi fac casa

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007
In primul rand vreau sa salut membrii acestui forum unde sper sa gesesc raspuns la o parte din intrebarile mele.
Deschid acest topic deoarece sunt interesat sa imi construiec o casa dar nu prea sunt dumerit in privinta unor lucruri.
Dar sa incep cu inceputul. Suntem un cuplu tanar din Bucuresti si pana la sfarsitul anului o sa avem intr-un cont aproximativ 11000 de euro, de ceva timp ne gandim sa ne luam o casa sau sa ne facem o casa. Problema este ca nu suntem inca decisi, suntem constienti ca acesti bani sunt foarte putin si ca o sa avem nevoie de a face un credit ipotecar si tocmai de aceea m-am hotarat sa va cer si voua un sfat legat de cum as putea sa realizez acest proiect.
Noi am vrea sa ne luam un teren la marginea Bucurestiului cu o suprafata intre 400-500 mp pe care sa ne construim o casa cu etaj mansardat sau nu pentru a ne ramane o curte cat mai mare, care sa aibe la parter living, bucatarie si baie iar la etaj 2-3 dormitoare si inca o baie, suprfata locuibila de aproximativ 80-90 mp. Ne gandim ca sa ne facem la finit doar parterul iar etajul sa il finisam in urmatorii ani pentru ca momentan nu am aveea nevoie fiind doar noi 2 fara copii.
Problema incepe ca de la banca nu cred ca putem obtine un credit mai mare de 40000 de mii de euro. In concluzie cu tot cu banii care o sa ii avem noi aproximativ 50000 euro.
Din ce am studiat eu pana acum piata, terenul o sa ne coste daca avem noroc intre 5000-6000 de euro pe care ne gandeam sa il luam la iarna pentru ca am observat ca atunci preturile mai coboara ceva. Deci din cei 10-11000 euro dupa achizitionarea terenului ne-ar mai ramane cam 5000 euro pe care sa ii folosim ca si avans la creditul ipotecar si pt alte cheltulie.
As vrea sa stiu daca mai sunt persoane in situatia mea sau care au idee daca cu acesti bani se poate realiza ceea ce ne-am propus noi si cam care ar fi pasii?

#2
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Va salutam si noi si va uram bafta :)

Citeste si asta, se poate sa mai lamureasca una alta.
http://forum.softped...t...t=0&start=0

Uite aici o casa facuta cu buget mic:
http://forum.softped...t...0&start=270

Unde ai vazut teren cu 5-6.000 euro? !!!!! atentie: utilitatile aflate la mai mult de 50m costa mai mult decat terenul
http://forum.softped...howtopic=554237

 vladpaul_2005, on 24th June 2011, 23:23, said:

Deci din cei 10-11000 euro dupa achizitionarea terenului ne-ar mai ramane cam 5000 euro pe care sa ii folosim ca si avans la creditul ipotecar si pt alte cheltulie.
As vrea sa stiu daca mai sunt persoane in situatia mea sau care au idee daca cu acesti bani se poate realiza ceea ce ne-am propus noi si cam care ar fi pasii?
Spuneai ceva de credit ipotecar cu cei 5.000 ? avans, ipoteca pe ce? pe teren =zero. pe viitoarea casa nici atat,
Cu cei 5.000 ? vei face:
- proiect (atentie mare ce fel de proiect ca avem ceva exemple pe aici din categoria "asa NU") 1.000-2.500 ?
- avize alergatura... una alta
- racordare gaz
- racordare curent
- put pentru apa
deja esti pe minus.

P.S. Cumpararea unei case gata facute iese din discutie deoarece: una facuta bine costa (mult), una ieftina ..... mai bine nu.

Edited by gabian22, 24 June 2011 - 22:51.


#3
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010

 vladpaul_2005, on 24th June 2011, 23:23, said:

In primul rand vreau sa salut membrii acestui forum unde sper sa gesesc raspuns la o parte din intrebarile mele.
Deschid acest topic deoarece sunt interesat sa imi construiec o casa dar nu prea sunt dumerit in privinta unor lucruri.
Dar sa incep cu inceputul. Suntem un cuplu tanar din Bucuresti si pana la sfarsitul anului o sa avem intr-un cont aproximativ 11000 de euro, de ceva timp ne gandim sa ne luam o casa sau sa ne facem o casa. Problema este ca nu suntem inca decisi, suntem constienti ca acesti bani sunt foarte putin si ca o sa avem nevoie de a face un credit ipotecar si tocmai de aceea m-am hotarat sa va cer si voua un sfat legat de cum as putea sa realizez acest proiect.
Noi am vrea sa ne luam un teren la marginea Bucurestiului cu o suprafata intre 400-500 mp pe care sa ne construim o casa cu etaj mansardat sau nu pentru a ne ramane o curte cat mai mare, care sa aibe la parter living, bucatarie si baie iar la etaj 2-3 dormitoare si inca o baie, suprfata locuibila de aproximativ 80-90 mp. Ne gandim ca sa ne facem la finit doar parterul iar etajul sa il finisam in urmatorii ani pentru ca momentan nu am aveea nevoie fiind doar noi 2 fara copii.
Problema incepe ca de la banca nu cred ca putem obtine un credit mai mare de 40000 de mii de euro. In concluzie cu tot cu banii care o sa ii avem noi aproximativ 50000 euro.
Din ce am studiat eu pana acum piata, terenul o sa ne coste daca avem noroc intre 5000-6000 de euro pe care ne gandeam sa il luam la iarna pentru ca am observat ca atunci preturile mai coboara ceva. Deci din cei 10-11000 euro dupa achizitionarea terenului ne-ar mai ramane cam 5000 euro pe care sa ii folosim ca si avans la creditul ipotecar si pt alte cheltulie.
As vrea sa stiu daca mai sunt persoane in situatia mea sau care au idee daca cu acesti bani se poate realiza ceea ce ne-am propus noi si cam care ar fi pasii?

bugetul este cam mic.
500 mp cu 5000 de euro unde gasesti ? eu am 300 mp. casa mea are aprox. 12 m lungime si 6 latime. la parter un hol pe mijloc apoi intr-o parte living de 6/5,5m si in partea cealalta bucatarie si baie. la etaj 3 dormitoare si o baie mai mica. sper sa fie gata in toamna. in mare ar trebui:
- terenul sa aiba utilitati: apa, electricitate, gaze, canal. apa nu este o problema, faci put (100 ron/m), si bagi hidrofor. canalizarea la fel, faci o hazna pe tuburi o scoti de 2-3 ori pe an (100 ron/de fiecare data). cu gazele si curentul ai avea mari probleme. costurile sunt mari, taxe, avize, bataie de cap. atentie la actele pe teren, sa nu aiba litigii, vecini cu probleme, etc.
- pasul urmator: proiectul, cerificat de urbanism, taxe, avize etc. scumpe toate si pierdere de vreme.
- daca rezisti psihic pana aici urmeaza o parte mai lejera. cumperi scandura (pa care o vei folosi de la fundatie pana la acoperis), fier pentru grinzile din fundatie si pentru etrieri. pui 2-3 baieti sa sape fundatia, sa faca cofragul si fierul. intr-o zi aduni 10-12 insi inchiriezi o betoniera si torni fundatia. urmeaza zidurile (doi insi intr-o saptamana ar trebui sa termine), apoi fierul pentru stalpi si turnarea lor (la fel, aduci 4-6 insi, fara betoniera, in cateva ore sunt gata). 2-3 insi pentru cofragul placii (folosesti scandura de la fundatie). poti folosi popi inchiriati sau cumperi capriori(ii folosesti mai tarziu). intr-o zi aduni echipa de 10-12 insi, iei betoniera si torni placa. urmeaza la fel si sus, ziduri, stalpi, centura. poti turna placa si mansardezi sau fara placa, tavan pe grinzi de lemn. apoi acoperisul, tabla pe el. termopane, usa de exterior.
- apoi incepe greul: finisajele. mai vorbim cand ajungi aici.

inarmeaza-te cu mult calm si spor la treaba. bafta multa !

#4
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007
Salut baiet, legat de teren am vazut ca in zona comunei Berceni poti gasi la 10-12 euro mp si mai am vazut si in alte zone ca de exemplu 1Decembrie si mai sunt si altele.
Gabian22, legat de ipoteca eu am crezut ca se pune pe ce construiesti din moment ce banca iti da banii pe etape de lucru.
Supremrebel, daca as putea sa fac casa in regie propie prin credit ipotecar sigur o sa iti urmaz sfaturile si ceva prieteni care au mai lucrat la finisaje interioare mai am, dar problema ramane problema cu structura, aici o sa am nevoie sa caut totusi o echipa buna.
Ma mai gandeam si la a imi construi cu o firma casa la un fel de semifinisaje, adica sa ramana sa imi pun eu gresia, faianta, dat cu lavabil, pus parchetul , partea de obiecte sanitare ma ajuta tata ca este instalator sanitar, dar nu stiu daca bancile accepta varianta asta.

Edited by vladpaul_2005, 25 June 2011 - 03:07.


#5
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
credit de constructie ...... complicat tareeee.
si eu am plecat la drum cu ideea asta, de credit constructie in regie proprie. in primul rand o singura banca acorda asa ceva, BCR. toate celelalte nu vor decat constructie prin firme. si la bcr stii unde apare problema? da, se pune ipoteca pe viitoarea construcitie, iti dau banii pe etape, dar DUPA CE FACI ETAPA PE BANII TAI. deci le dai un avans minm 15% din valoarea estimata a constructiei (cash),pe urma construiesti o etapa pe banii tai, vine evaluatorul, verifica ca ai respectat proiectul (atentie, vor proiect PTH, deci varianta cea mai completa si cel mai scump), si banca elibereaza transa respectiva. evaluatorul tot tu il platesti, totul trebuie cumparat cu factura. deci in concluzie, foarte, foarte, foarte complicat, sau mai bine zis foarte birocratic. si mai nou, chiar daca constrtuiesti in regie proprie si lucrezi cu nea Vasile si nea Ion, trebuie sa le faci nu stiu ce contracte de munca, conventii, ceva de genul asta, dupa noul cod al muncii. chiar citeam undeva o stire ca cineva care isi constuia casa in regie proprie a luat o amenda de 100 milioane pentru asa ceva.  asta e varianta in regie proprie; daca te duci la o firma, apare TVA la manopera, posibile probleme cu constructorul, si sigur un pret final mai mare.
sfatul meu sincer: daca sunteti tineri si aveti unde sta acuma vedeti-va linistiti de viata, bucurati-va de ea, pastrati banutii sigur undeva si asteptati vremuri ma bune. altfel, veti cheltui si banii si veti ramane blocati undeva,, poate si cu datorii pe cap. inainate de a incepe sa chletui din bani, dute la banci si cere toate informatiile posibile si cat mai detaliate posibil, pe etape, pe detalii, pe ce vrei tu.
sa-ti zic si cum fac eu pana la urma: dupa ce am renuntat la varianta de mai sus, am facut un credit de nevoi personale cu care ridic constructia la rosu, urmand ca apoi sa vand un apartament ca sa pot sa finalizez casa.
bafta si mare grija.

Edited by jjy, 25 June 2011 - 07:03.


#6
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010

 jjy, on 25th June 2011, 07:55, said:

credit de constructie ...... complicat tareeee.
si eu am plecat la drum cu ideea asta, de credit constructie in regie proprie. in primul rand o singura banca acorda asa ceva, BCR. toate celelalte nu vor decat constructie prin firme. si la bcr stii unde apare problema? da, se pune ipoteca pe viitoarea construcitie, iti dau banii pe etape, dar DUPA CE FACI ETAPA PE BANII TAI. deci le dai un avans minm 15% din valoarea estimata a constructiei (cash),pe urma construiesti o etapa pe banii tai, vine evaluatorul, verifica ca ai respectat proiectul (atentie, vor proiect PTH, deci varianta cea mai completa si cel mai scump), si banca elibereaza transa respectiva. evaluatorul tot tu il platesti, totul trebuie cumparat cu factura. deci in concluzie, foarte, foarte, foarte complicat, sau mai bine zis foarte birocratic. si mai nou, chiar daca constrtuiesti in regie proprie si lucrezi cu nea Vasile si nea Ion, trebuie sa le faci nu stiu ce contracte de munca, conventii, ceva de genul asta, dupa noul cod al muncii. chiar citeam undeva o stire ca cineva care isi constuia casa in regie proprie a luat o amenda de 100 milioane pentru asa ceva.  asta e varianta in regie proprie; daca te duci la o firma, apare TVA la manopera, posibile probleme cu constructorul, si sigur un pret final mai mare.
sfatul meu sincer: daca sunteti tineri si aveti unde sta acuma vedeti-va linistiti de viata, bucurati-va de ea, pastrati banutii sigur undeva si asteptati vremuri ma bune. altfel, veti cheltui si banii si veti ramane blocati undeva,, poate si cu datorii pe cap. inainate de a incepe sa chletui din bani, dute la banci si cere toate informatiile posibile si cat mai detaliate posibil, pe etape, pe detalii, pe ce vrei tu.
sa-ti zic si cum fac eu pana la urma: dupa ce am renuntat la varianta de mai sus, am facut un credit de nevoi personale cu care ridic constructia la rosu, urmand ca apoi sa vand un apartament ca sa pot sa finalizez casa.
bafta si mare grija.

aceasta a fost si solutia mea: credit de nevoi personale. fara ipoteci, fara intrebari, fara bani cheltuiti aiurea pe expertize si taxe. o ridici la rosu si apoi te descurci la finisaje. nu angajezi pe nimeni, baietii care vin sa munceasca o fac benevol pt ca sunt prieteni cu tine, deci nu le trebuie conventii. mai bine iei un om de incredere, priceput, care sa supravegheze lucrarile de constructie. dar dupa ce-ti spune el ceva mai intreaba si pe altii, nu lua de bun ce zice el (ex. daca zice sa torni stalpii din bucati sa nu-l asculti, sau sa bagi fier de 8). chiar daca ti-a dat 9 sfaturi bune cand ajungi la al 10-lea tot sa-l verifici.

#7
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007

 supremrebel, on 25th June 2011, 13:00, said:

aceasta a fost si solutia mea: credit de nevoi personale. fara ipoteci, fara intrebari, fara bani cheltuiti aiurea pe expertize si taxe. o ridici la rosu si apoi te descurci la finisaje. nu angajezi pe nimeni, baietii care vin sa munceasca o fac benevol pt ca sunt prieteni cu tine, deci nu le trebuie conventii. mai bine iei un om de incredere, priceput, care sa supravegheze lucrarile de constructie. dar dupa ce-ti spune el ceva mai intreaba si pe altii, nu lua de bun ce zice el (ex. daca zice sa torni stalpii din bucati sa nu-l asculti, sau sa bagi fier de 8). chiar daca ti-a dat 9 sfaturi bune cand ajungi la al 10-lea tot sa-l verifici.
Momentan noi stam cu chirie de vro 4 ani si sincer mi s-a cam luat sa ma mut cu cortul de cate ori  ii vine o idee propietarului ca vrea sa mai scumpeasca chiria sau ca vinde garsoniera, de aceea ne gandeam la varianta asta, ideea cu creditul de consum este ft buna, ma gandeam si eu la ea acum ceva timp dar nu stiu cati bani o sa pot lua pe un credit, noi neavand ceva in propietate cu care sa giram.
Poate sa girez terenul dar trebuie sa vad cum fac pt ca nu imi permit sa am si o rata mare si chirie si sa le duc impreuna o perioada ft lunga. De aceea alesem varianta cu credit ipotecar pt constructii gandinduma ca in maxim 5-6 luni o sa ne mutam si atunci dispare chiria si pot continua cu ce mai ramane.

#8
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007
Deja dupa ce am mai citit pe aici am inceput sa am si mai multe semne de intrebare, o sa incerc sa fac in mare un proiect cu viitoarea casa unul exact se poate face doar dupa ce ai terenul si impreuna cu arhitectul.
Ma mai gandeam la ideea de a face parterul pe zidarie, sa nu torn placa pt eraj si sa fac din grinzi de lemn, rigips , OSB si ce mai implica pt pardoseala de la bansarda care o sa o fac din lemn.
Acum vine problema, eu ma gandesc  sa fac casa cu o amprenta de 40-50 mp, la parter dupa cum am zis o sa fie livingul cu bucatarie  open space, baie si scara pt accesul la etaj, la etaj o sa fie 2 dormitoare mari si baia sau 2 dormitoare mai mici pt viitorii copii si unul mai mare dar atunci o sa fac o baie ft mica.
Acum vine partea mai dureroasa, as vrea sa fac parterul iar masarda sa nu incep sa o compartimentez si ce mai este de facut, adica sa o las la rosu, pt 1 an putem sta doar la parter si in timp sa ne apucam de compartimentat mansarda si finisat.
Aveti idee in  mare cat ma poate costa doar in faza asta de parter finit si mansarda lasata de neconpartimentata si finisata, in conditiile in care as pleca pe regie propie, adica cam cat ma poate duce doar materialele in conditiile in care partea cu mana de lucru am mai specificat o sa o platesc ft ieftin sau deloc pt ca am ajutoare.
Legat de partea financiara, cred ca aveti dreptate si ma incurc cam rau cu banca pe un credit ipotecar, o sa incep sa ma interesez cat imi dau pe un credit de consum iar daca este vb de ipotecat o sa ipotechez terenul cu toate ca banuiesc ca daca il ipotechez pe urma o sa am ceva probleme sa construiec pe el.

#9
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007
Am gasit si un proiect asemanator cu ceea ce as dori , diferenta este ca , garajul din aceste schite nu il voi face si automat si camera care va fi deasupra lui, dupa cum se poate vedea si din schitele casei finite parterul merge zidit iar etajul mansardat.
Exact cum am spus si mai inainte eu vreau sa fac toata constructia dar finisaj doar pe parter urmand mai tarziu sa compartimentez mansarda si sa o finisez, iar placa dintre parter si mansarda sa o fac din grinzi de lemn (asta in cazul in care este mai ieftin decat sa torn placa)

Attached Files



#10
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
ia in calcul si utilitatile; minim curent electric, o fantana si o fosa. nu sunt deloc de neglijat, crede-ma. poti ajunge la niste costuri pe care nici nu le banuiesti.

#11
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010

 vladpaul_2005, on 26th June 2011, 10:20, said:

Am gasit si un proiect asemanator cu ceea ce as dori , diferenta este ca , garajul din aceste schite nu il voi face si automat si camera care va fi deasupra lui, dupa cum se poate vedea si din schitele casei finite parterul merge zidit iar etajul mansardat.
Exact cum am spus si mai inainte eu vreau sa fac toata constructia dar finisaj doar pe parter urmand mai tarziu sa compartimentez mansarda si sa o finisez, iar placa dintre parter si mansarda sa o fac din grinzi de lemn (asta in cazul in care este mai ieftin decat sa torn placa)

arata bine. dar: la parter lasa mai putine geamuri (costa mult, scump la incalzire, etc), la etaj nu ai nevoie de 2 bai, ori faci una mare jos si una mica sus, ori invers.
proiectul ti-l faci singur apoi gasesti un arhitect sa ti-l transpuna si sa-l semneze (sa fie cat mai simplu) doar ca sa-l poti depune pentru autorizatia de construire (fara instalatie electrica si sanitara, alea ti le face un prieten sau o ruda).
este mai ieftin sa faci tavanul peste parter din grinzi (nu mult) dar trebuie sa-i faci si acoperisul imediat. eu ma gandeam sa faci in prima faza fundatia si parterul peste care torni placa si o lasi asa. apoi cand ai bani ridici etajul si acoperisul.
creditul de consum este influientat de veniturile voastre. iei acum cat poti si vezi cate etape poti sa parcurgi, apoi, peste un an, un an jumate faci o refinantare (sa zicem ca iei 20000 euro peste un an jumate ai platit 3000 si ii iei iar pe cei 3 000).
fundatia, parterul si placa ar trebui sa te coste maxim 6000 de euro.

#12
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007
Iau in calcul si utilitatile si pt ele cum mi-a spus si gabian trebuie sa pun ceva deoparte cel putin 3-4000 dar inca nu pot sa le calculez sigur pt ca inca nu am luat terenul,am mai citit pe forum si unii au ajuns la niste sume enorme pt utilitati, iar partea asta este ft dureroasa si acum inteleg de ce unii ajung sa se silpseasca. Si din tot ce am citi legat de utilitati problemele se trag nu mai din cauza ca enel si cei de la gaz nu vor sa lucreze decat cu anumite firme care bine inteles ca profita dupa urma acesti fapt.
Supremrebel: o sa mai elimin din acele ferestre, iar baile exact cum ai spus si tu una mica jos iar sus una mare, numai ca ma agndeam sa mut baia mare de la etaj , deasupra celei de la parte , in felul asta scutesc ceva probleme lagate de instalatia sanitara, iar in locul celei mari care este acum voi face o debara sau poate cu o mica reorganizare a spatiului altceva.Ar fi ok daca cu 6000 as putea sa fac parterulla rosu, legat de partea de mansarda, ai dreptate cu ridicatul ei, dar daca o sa imi ramana bani din creditul care o sa il fac o sa o fac si pe aceea pentru ca altfel voi fi nevoit sa fac ceva izolatii pe placa ca sa nu se infiltreze apa la parter cat voi sta fara acoperis.
Acum ramane partea ceea mai dura sa vedem ce si cum cer camatarii de la banca. O sa incerc sa iau legatura cu un prieten care lucreaza in domeniul bancilor si sa vad ce si cum .

#13
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010

 vladpaul_2005, on 26th June 2011, 11:12, said:

Iau in calcul si utilitatile si pt ele cum mi-a spus si gabian trebuie sa pun ceva deoparte cel putin 3-4000 dar inca nu pot sa le calculez sigur pt ca inca nu am luat terenul,am mai citit pe forum si unii au ajuns la niste sume enorme pt utilitati, iar partea asta este ft dureroasa si acum inteleg de ce unii ajung sa se silpseasca. Si din tot ce am citi legat de utilitati problemele se trag nu mai din cauza ca enel si cei de la gaz nu vor sa lucreze decat cu anumite firme care bine inteles ca profita dupa urma acesti fapt.
Supremrebel: o sa mai elimin din acele ferestre, iar baile exact cum ai spus si tu una mica jos iar sus una mare, numai ca ma agndeam sa mut baia mare de la etaj , deasupra celei de la parte , in felul asta scutesc ceva probleme lagate de instalatia sanitara, iar in locul celei mari care este acum voi face o debara sau poate cu o mica reorganizare a spatiului altceva.Ar fi ok daca cu 6000 as putea sa fac parterulla rosu, legat de partea de mansarda, ai dreptate cu ridicatul ei, dar daca o sa imi ramana bani din creditul care o sa il fac o sa o fac si pe aceea pentru ca altfel voi fi nevoit sa fac ceva izolatii pe placa ca sa nu se infiltreze apa la parter cat voi sta fara acoperis.
Acum ramane partea ceea mai dura sa vedem ce si cum cer camatarii de la banca. O sa incerc sa iau legatura cu un prieten care lucreaza in domeniul bancilor si sa vad ce si cum .


eu asa am facut, baia mare jos si deasupre ei cea mica de la etaj. momentan baia mare de jos nu este amenajata, i-am pus usa o s-o incui si la anul urmeaza amenajarea. cea mica are cabina de dus, vas wc si chiuveta, este functionala.

nu faci nimic peste placa de jos, chiar daca vor fi infiltratii peste iarna nu are nimic. eu am dat cu hydrostop peste prima placa dar in doua luni se dusese tot. peste a doua nu am mai dat cu nimic, am pus doar niste folie, a intrat ceva apa dar in vara urmatoare s-a uscat.
spatiul ramas sus faci dressing.

#14
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 vladpaul_2005, on 26th June 2011, 05:34, said:

Momentan noi stam cu chirie de vro 4 ani si sincer mi s-a cam luat sa ma mut cu cortul de cate ori  ii vine o idee propietarului ca vrea sa mai scumpeasca chiria sau ca vinde garsoniera, de aceea ne gandeam la varianta asta, ideea cu creditul de consum este ft buna, ma gandeam si eu la ea acum ceva timp dar nu stiu cati bani o sa pot lua pe un credit, noi neavand ceva in propietate cu care sa giram.
Poate sa girez terenul dar trebuie sa vad cum fac pt ca nu imi permit sa am si o rata mare si chirie si sa le duc impreuna o perioada ft lunga. De aceea alesem varianta cu credit ipotecar pt constructii gandinduma ca in maxim 5-6 luni o sa ne mutam si atunci dispare chiria si pot continua cu ce mai ramane.


   Eu nu am inteles ceva: de ce nu luati in considerare o casa din lemn? Nu stiu ce pret are terenul in zona voastra dar eu mi-am luat teren in zona de vest a tarii,la 20 km de oras la 3000 euro pentru 800 mp. nici nu am vrut in oras sau in imediata apropiere din cauza zgomotului,poluarii... am facut casa din lemn pentru ca eu si sotia locuim in irlanda iar in irlanda locuim tot in casa de lemn. proiectul a costat pana in 1000 euro. singura utilitate pe care o am e curentul electric. pentru apa am forat si pus hidrofor iar la canalizare fosa septica. incalzirea e pe centrala pe lemne si/sau centrala pe gpl(asta ultima am aduso din irlanda ca in romania te rupe la pret) iar apa calda pentru bucatarie si bai instant pe gpl( la fel adus de afara).In orice caz sa nu te iei dupa preturile cerute,disperarea e mare,lasa romanii la pret din greu dar parca nu ar vrea sa arate din prima cat sunt de disperati. preturile sigur vor merge in jos si la constructii si la terenuri,si acum sunt foarte mari in raport cu puterea de cumparare a romanilor.tot ce pot sa-ti spun e ca la o casa de lemn costurile sunt cam 30% fata de o casa clasica. nu mai zic ca e foarte confortabila si costurile cu incalzirea sunt la jumatate fata de o casa construita clasic.

#15
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007

 ady_77, on 26th June 2011, 12:07, said:

Eu nu am inteles ceva: de ce nu luati in considerare o casa din lemn? Nu stiu ce pret are terenul in zona voastra dar eu mi-am luat teren in zona de vest a tarii,la 20 km de oras la 3000 euro pentru 800 mp. nici nu am vrut in oras sau in imediata apropiere din cauza zgomotului,poluarii... am facut casa din lemn pentru ca eu si sotia locuim in irlanda iar in irlanda locuim tot in casa de lemn. proiectul a costat pana in 1000 euro. singura utilitate pe care o am e curentul electric. pentru apa am forat si pus hidrofor iar la canalizare fosa septica. incalzirea e pe centrala pe lemne si/sau centrala pe gpl(asta ultima am aduso din irlanda ca in romania te rupe la pret) iar apa calda pentru bucatarie si bai instant pe gpl( la fel adus de afara).In orice caz sa nu te iei dupa preturile cerute,disperarea e mare,lasa romanii la pret din greu dar parca nu ar vrea sa arate din prima cat sunt de disperati. preturile sigur vor merge in jos si la constructii si la terenuri,si acum sunt foarte mari in raport cu puterea de cumparare a romanilor.tot ce pot sa-ti spun e ca la o casa de lemn costurile sunt cam 30% fata de o casa clasica. nu mai zic ca e foarte confortabila si costurile cu incalzirea sunt la jumatate fata de o casa construita clasic.
M-am gandit si la casa de lemn, problema este ca in zona bucurestiului sunt ft scumpe , iar daca aduc o firma din afara bucurestiului cer diurne de parca il tine pa angajat numai pe vitei la rotisor.
O alta problema a fost ca din ce am cautat eu pana acum pe net si ce am mai vazut nu multi accepta sa lucreze pe un credit cu banca, iar de facut nu ma bazez sa imi fac in regie propie casa de lemn.
Legat de caldura, tatal meu este instalator de peste 20 de ani si din partea lui am primit recomndarea cu centrala pe lemne, iar cu partea de apa calda pe vara o sa o mai rezolv ca vreau sa imi pun si panouri solare.

#16
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 vladpaul_2005, on 26th June 2011, 12:18, said:

M-am gandit si la casa de lemn, problema este ca in zona bucurestiului sunt ft scumpe , iar daca aduc o firma din afara bucurestiului cer diurne de parca il tine pa angajat numai pe vitei la rotisor.
O alta problema a fost ca din ce am cautat eu pana acum pe net si ce am mai vazut nu multi accepta sa lucreze pe un credit cu banca, iar de facut nu ma bazez sa imi fac in regie propie casa de lemn.
Legat de caldura, tatal meu este instalator de peste 20 de ani si din partea lui am primit recomndarea cu centrala pe lemne, iar cu partea de apa calda pe vara o sa o mai rezolv ca vreau sa imi pun si panouri solare.

nici eu nu am apelat la firma.sunt scumpi si lucreaza prost.specialisti in case de lemn nu sunt in romania decat putini! eu am preferat sa muncim noi familia si un mester din tara motilor(loc de unde am cumparat si materialul lemnos) solutiile de ignifugat le-am adus din irlanda(acum se gasesc si in romania). instalatia electrica am facuto eu (lucrez electrician in irlanda si culmea chiar la case de lemn).instlatia sanitara am facuto impreuna cu un prieten instalator( ppr )

#17
danielstangeana

danielstangeana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.05.2011
numele meu e daniel sant din tulcea ceea ce ai sa vezi pe lincul de mai jos este casa mea. nu sant constructor de meserie dar cu un sfat de la unu un sfat de la altul am reusit sa ajung la stadiul respectiv.ceea ce i-ti recomand e sa pui mana la treaba si sa te apuci sa construiesti in regie proprie ca daca lucrezi cu vreo firma  o sa te apuce (zbenghiea) :deadtongue: tinand cont ca ai putea avea un sfat de le rude. toti banii pe care i-am cheltuit in ceea ce se vede sant 15000 euro inclus taxe autorizatii si alea alea. va rog frumos nu criticati ca asta e tot ce ma dus capul.spor la treaba si sa auzim numai de bine.http://sgdany.sunphoto.ro/casa_in_regie_proprie

#18
vladpaul_2005

vladpaul_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2007

 danielstangeana, on 26th June 2011, 13:42, said:

numele meu e daniel sant din tulcea ceea ce ai sa vezi pe lincul de mai jos este casa mea. nu sant constructor de meserie dar cu un sfat de la unu un sfat de la altul am reusit sa ajung la stadiul respectiv.ceea ce i-ti recomand e sa pui mana la treaba si sa te apuci sa construiesti in regie proprie ca daca lucrezi cu vreo firma  o sa te apuce (zbenghiea) :deadtongue: tinand cont ca ai putea avea un sfat de le rude. toti banii pe care i-am cheltuit in ceea ce se vede sant 15000 euro inclus taxe autorizatii si alea alea. va rog frumos nu criticati ca asta e tot ce ma dus capul.spor la treaba si sa auzim numai de bine.http://sgdany.sunphoto.ro/casa_in_regie_proprie
Felicitari, mie mi se pare ca arata ft bine, nu sunt constructor de meserie, mai repede imi dai un calculator sau un bonsai sa il tund ca sigur ma pricep mai bine, pana acum eu nu am apucat decat sa renovez bucataria garsonierei in care stau si ma refer renovat la dat glet, pus gresie, faianta si dat cu lavabil. Nu imi este frica sa ma apuc sa pun osu la treba ca sunt sigur ca pot face, problema la mine este de  finantare, partea cu firma am aleso pt ca este greu sa obtii ceva bani de la banca fara sa ipotechezi ceva, iar cu un salariu de bugetar este greu sa obtii un credit de consum mare, de aceea am ales varianta de constructie prin credit ipotecar, dar inainte sa ma apuc de facut casa o sa ma gandesc ft bine daca ma bag la camatarii de la banca 30 de ani sau ma risc cu ceva credite de consum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate