Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Un om, se poate schimba ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#37
Trollolozaurusrex

Trollolozaurusrex

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 24.05.2011
Pe moment, inclin sa cred ca nu, cel putin nu prin forta si impotriva vointei sale. Eforturile sunt futile. Un urs va ramane indubitabil un urs, chiar daca e dresat sau deprins cu amuzarea multimii, la circ. Coltii sunt inca acolo, mai devreme sau mai tarziu vor iesi nestingherit la iveala. Ramane urs. :)

#38
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Ba se poate mai ales prin conditionarea negativa.Mintea noastra nu reactioneaza prea bine la stimulii negativi si ramane marcata de ei destul de usor (ma rog,relativ usor fata de cei pozitivi )

#39
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View PostTrollolozaurusrex, on 7th September 2011, 21:56, said:

Pe moment, inclin sa cred ca nu, cel putin nu prin forta si impotriva vointei sale. Eforturile sunt futile. Un urs va ramane indubitabil un urs, chiar daca e dresat sau deprins cu amuzarea multimii, la circ. Coltii sunt inca acolo, mai devreme sau mai tarziu vor iesi nestingherit la iveala. Ramane urs. :)

Iar un om, care are capabilitatea de a se folosi de ratiune si a lua o decizie constienta, luand fiecare lucru in considerare, este asemenea ursului. Ursul acela are gandire critica ?

Edited by Ovidiu93, 08 September 2011 - 11:06.


#40
Impartial

Impartial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 01.07.2006

View PostAllahu, on 24th June 2011, 05:20, said:

Mi se reproseaza ca nu ma schimb*. Ce anume, nu e interesant in discutie.
Parerea mea este ca un om nu se poate schimba, la temperament si caracter ma refer.
Sau se schimba foarte putin, cu totul insuficient, cu pretul unor eforturi uriase, sau al sanatatii mintale si fizice :P
Ce e scris in codul genetic, e batut in cuie.La fel cum nu poti schimba culoarea pielii, de ce s-ar putea schimba alte caracteristici ?

*Chiar si acesti reprosori, spun "samanta rea nu piere" deci admit implicit ca e greu pt cineva sa se schimbe radical.

Caracterul este Temperamentul Educat. Temperamentul este un dat genetic de la Mamă, Tată și de la toate persoanele care au avut un "cuvânt" de spus în linia ta genetică.
Dacă te-ai născut coleric nu devii flegmatic nici cu Academia de Psihologie.
Doar prin Educație poți forja derapajele temperamentului astfel încât să nu "sară" din schema acceptată de lumea în care trăiești.

#41
bogdancrisan

bogdancrisan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.07.2011

View PostAllahu, on 24th June 2011, 05:20, said:

Mi se reproseaza ca nu ma schimb*. Ce anume, nu e interesant in discutie.
Parerea mea este ca un om nu se poate schimba, la temperament si caracter ma refer.
Sau se schimba foarte putin, cu totul insuficient, cu pretul unor eforturi uriase, sau al sanatatii mintale si fizice :P

Ce e scris in codul genetic, e batut in cuie.La fel cum nu poti schimba culoarea pielii, de ce s-ar putea schimba alte caracteristici ?

Faptul e ca, chiar daca avem anumite tendinte in comportament, character si etc., codul nostru genetic nu specifica ca pur si simplu asa e. Codul genetic poate sa aiba o relatie cu comportamentul nostru, adica o persoana poate sa aiba o tendinta spre agresivitate daca are gena respectiva, dar ceea ce determina daca o anumita trasatura a comportamentului se manifesta, daca gena respectiva se activeaza, e experienta noastra.
Poate fi greu sa te schimbi pentru ca sunt foarte multe obiceiuri si tendinte de actiune si gandire care se solidifica de-a lungul anilor, chiar in afara de sfera constiintei. Adica, in general, n-are nimic de-a face cu genetica.
Ca sa se schimbe, o persoana trebuie sa dezvolte capacitatile de a se schimba. Daca gandurile persoanei respective continua in acelasi fel, si ca urmare emotiile si actiunile ei, in mod clar persoana nu se schimba. Trebuie facut ceva diferit.
Si de unde anume invata cineva cum sa faca asa ceva? Scoli?  :naughty:
Dupa cate stiu eu, e complet posibil ca cineva sa se schimbe, chiar in mod remarcabil. Se intampla in mod constient, cu un efort activ adresandu-se gandurilor persoanei. Si trebuie sa existe o motivatie adevarata.

#42
bogdancrisan

bogdancrisan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.07.2011

View Postmeanman, on 24th June 2011, 12:24, said:

Tânărul se numea ALBERT EINSTEIN.

Nu exista nici un motiv pentru care oricine ar trebui sa creada ca asta s-a intamplat cu adevarat si ca studentul a fost Albert Einstein. Ca si cum ar da povestii o insemnatate mai profunda.  :P

In rest, povestea e proasta. In ciuda conceptiei "iluminate" de raul ca absenta lui dumnezeu, orice fapta pe care am desemna-o ca fiind rau chiar exista, si preceptul in cauza e ca dumnezeu a creat totul.
Sa nu pomenim ca ideea ar fi ca a creat si posibilitatea absentei lui. :rolleyes:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate