Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Copenhaga

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007

View Postdan_splint, on 11th July 2011, 17:25, said:

Merci mult pt detalii!

Si eu tot la CPCT Hotel voi sta! Vazusem prin iarna, cand am facut rezervarea ca au hotel shuttle, dar acum pe site-ul lor nu mai mentioneaza. Chiar ma gandeam ca incep cu un metrou, nu era rau, dar evident e mai bine cu shuttle-ul, e mai direct si mai rapid.
Cam trist cu preturile lor... deci terasele sunt cam 'usturatoare'...

Cand revin, postez si eu impresii  :thumbup:

Au shuttle. Cand ajungi in aeroport iesi si mergi pe afara spre biroul Sixt. E intre terminalul 2 si terminalul 3. Cei de acolo suna la hotel. Ca sa astepti shuttle-ul, iesi pe la terminalul 2 si o sa vezi in stanga niste statii ca de autobuz. Pe una din ele scrie shuttle crowne plaza.
Daca vrei CPH Card, cand ajungi in aeroport iti iei mai bine cardul mai intai (mergi spre statia de tren, au ei indicatoare) si apoi iei shuttle-ul. Pentru ca la statia de metrou de la hotel nu ai de unde sa iei cardul, doar bilete obisnuite.

Niste poze:

Attached Files



#20
traveling_peach

traveling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 19.10.2009
Eu am scris mai sus :)

Voiam sa mai zic si ca e mai bine cu shuttle-ul si pt ca metroul trebuie sa-l schimbi, nu e linie directa. S-ar putea sa ajunga trenul direct si repede, dar nu sunt f sigura.

Edited by traveling_peach, 12 July 2011 - 07:31.


#21
dan_splint

dan_splint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.06.2011
Merci mult pt info!
Superbe imaginile!

#22
dan_splint

dan_splint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.06.2011
Am revenit si eu  :coolspeak:
Frumos oras, linistit, scump cu mancarea si bautura. Iata si ceva impresii:

In primul rand am vazut palatele din oras: Amalienburg si Rosenborg. Amalienburg este fatza in fatza cu Murble Church, o biserica superba, linistita, ce merita vazuta. Schimbarea de garda de la Amalienburg incepe pe la 11.55, in curtea palatului si, desi nu este spectaculoasa, totusi merita facut un efort si vazuta.
De acolo am facut si malul/faleza pana la d-soara Sirena, vazand in drum o frumoasa biserica anglicana, unde veti gasi si o descriere in l-ba romana. Drumul pana acolo este superb, parcuri, gradini, samd...

Mai puteti merge si la Citadela, este aproape de Sirena.
Rosenborgul e frumos, are gradini linistite, are exponate interesante de aratat si nu tb ratat Tezaurului, cu intrare din exterior, fiind inclus in pret (parca 70 dkk).

Mai merita Muzeul lor National, intrarea e gratuita si aveti ce vedea. Au, pe langa o istorie a inceperii civilizatiei lor, diverse colectii interesante pe la etajele superioare. Mancarea si cafeaua, insa, scumpe si acolo.

Sfat: sa aveti pregatit la voi cate o moneda de 10 si de 20 dkk. La unele intrari tb sa lasati bagajul in seif, iar ca sa luati cheia cu voi tb sa lasati moneda, pe care o veti primi inapoi la plecare. Unele obiective au insa automate de dat monede si va ajuta sa va schimbati cu ce aveti voi.

O chestie inedita: daca veti cobori la Oresund cu metroul, veti putea ajunge in cateva minute.... pe plaja, la Mare :). Apa nu este curata neaparat, plaja are si ea ceva scoici, dar totul este mult mai aranjat decat la noi.

Christiania: subscriu la cele spuse mai sus. Intri, te loveste atmosfera aceea de ratare/droguri si... iesi multumit ca ai scapat. Sus, la iesire pancarda cu: 'Tocmai intri inapoi in UE' si,. cel putin din proprie experienta, te bucuri sa o vezi.

Hotelul Crowne Plaza este foarte bun, cu accesibilitate buna spre centru, cu shuttle de la si catre aeroport si... un sfat mic: cand va cazati, solicitati un etaj superior. Am stat la 23 din 25 si aveam seara o vedere a Copenhaga-i de nu ne venea sa ne culcam.

Mai merita vazut si palatul Cristiansborg (nu stiu daca am scris corect) -  Cele trei palate mentionate oricum sunt legate intre ele, isi dau exponate de la unul la altul.
De asemeni, evident, merita vazut si Turnul Rotund, cu urcare sus.
Stroget-ul ne-a placut oarecum... un fel de Lipscani.

Cam asta ar fi.
Mult succes tuturor celor care viziteaza orasul asta, merita, raman amintiri frumoase dupa el.

Edited by dan_splint, 08 August 2011 - 10:14.


#23
yasmin0

yasmin0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.08.2009
cum pot ajunge din Copenhaga in Skagen?
E  prea frig in ianuarie sa incerc asta?

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postyasmin0, on 18th September 2011, 10:11, said:

cum pot ajunge din Copenhaga in Skagen?
E  prea frig in ianuarie sa incerc asta?

ai putea sa folosesti DSB, asta fiind CFR-UL danez, insa dureaza vreo 7 ore, cred.plus ca e si scump.un bilet tur-retur ar costa pana la 900 DKK..asta vine cam 130 de euro.mai sunt si asa-numitele bilete DSB Orange, foarte ieftine, insa e greu sa le prinzi(si trenul merge doar pana in Ålborg, in nord, iar apoi va trebui sa iei alt tren pana la Skagen)

sau..alta varianta...acelasi pret...dar timp mai putin..cu avionul...uitate la SAS si Cimber Airlines.zbor pana la Ålborg, de unde se ia tren catre Skagen.

nu stiu daca e frig in ianuarie...nu am fost acolo sa stiu, dar s-ar putea sa fie vant puternic.si ploaie.

#25
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Nu pot sa cred ca n-a zis nimeni de Louisiana: http://www.louisiana.dk/dk. E ireal de frumos si se ajunge usor cu trenul.

#26
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006
vad ca nu s-a mai postat de 3 ani... Christiania e la fel? Se mai vand acolo de-alea?

#27
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Buna,

In iunie voi merge in Copenhaga pentru 3 zile. Am vazut ca majoritatea palatelor, obiectivelor se inchid la ora 17.
Stie cineva, daca exista anumite obiective, care pot fi vizitate dupa ora 18? Sotul meu face niste cursuri acolo si, abia dupa 18 este liber pentru plimbari Posted Image in restul timpul, eu voi vizita singura orasul, dar as vrea sa vad impreuna cu el anumite locuri si ma gandesc, ca cei care ati fost in Copenhaga, stiti mai multe detalii.
Multumesc

Edited by andrulina, 26 April 2015 - 15:44.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi aici

http://www.visitcope...-10-art-museums

Ia fiecare obiectiv in parte si vezi opening hours. Sunt anumite zile din saptamana in care functioneaza pana la ora 21:00

Apoi urmareste si celelalte atractii http://www.visitcope...penhagen/see-do

#29
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Multumesc,

Avanad in vedere ca voi avea doar 3 zile la dispozitie, nu as vrea sa pierd vremea prin muzee (galerii de arta), in schimb vreau sa vizitez palatele regale (resedinta de iarna si resedinta de vara), muzeul national de istorie si muzeul satului...in rest ma mai gandesc. In legatura cu vizitele in palatele regale si muzeul de istorie, se poate opta si pentru bilet individual sau se fac numai tururi cu ghid?
Prefer sa ma plimb pe stradute si sa admir cladirile, privelistea sa vad parcuri frumoase.
Am citit ca exista si niste vaporase cu care te poti plimba pe canal, merita?
In legatura cu mancarea, am inteles ca sunt preturi foarte mari la restaurante, insa nu sunt adepta mancarii fast food, dar sandwichuri facute cu ingrediente proaspete, necongelate, pizza sau altceva de genul acesta mananc, ai idee de localuri unde se mananca ok si nu la preturi exagerate?
Multumesc

Edited by andrulina, 26 April 2015 - 22:14.


#30
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
In cateva randuri, parerea mea despre Copenhaga.
Am fost la inceputul lunii Iunie pentru 5 zile.
Un oras colorat, cu arhitectura frumoasa, parcuri frumos amenajate, oameni amabili. Este un oras sigur, eu m-am plimbat 90% din timp pe jos, singura, de dimineata pana seara.
Nu am vizitat multe muzee, pentru ca nu mi-am dorit, am optat sa vad principalele atractii (in special cele regale) si am vrut sa ma plimb pe jos cat mai mult, m-am plimbat foarte mult pe stradute si in parcuri.
Nyhavn mi-a placut mult, mi s-a parut cel mai pitoresc loc din oras. Dimineata este momentul oportun pentru o plimbare relaxanta in zona portuara.
Ca si obiectiv din oras, cel mai mult mi-a placut Palatul Rosenburg, atat la exterior cat si interiorul. Gradinile sunt foarte frumoase.
Am mai vizitat Palatul Amalienborg si muzeul, Christiansborg (am urcat si in turnul de 106 metri, cel mai inalt din oras, merita pentru priveliste), ruinele de sub Palatul Christiansborg, grajdurile regale, turnul rotund, muzeul national (nu m-a impresionat), gradina botanica, Kastellet - citadela , colectia regala de sculptura, biserica de marmura, biblioteca regala, piata primariei si primaria, Mica Sirena.
Am nimerit sa vad si schimbarea garzilor regale, mie mi-a placut avand in vedere ca nu mai vazusem niciodata acest ritual.
Cea mai mare zona de shopping din Copenhaga este concentrata in cateva strazi si piete din centrul orasului - Stroget cu o lungime de 1,1 km (una din cele mai lungi zone pietonale din Europa).
In ultima zi am fost cu autobuzul pana la muzeul in aer liber (muzeul satului) este foarte frumos, intrarea libera, iar de acolo spre Hillerod (un orasel aflat la 39 km distanta de Copenhaga, foarte frumos) pentru a vizita Palatul Frederiksborg. Mi-a placut foarte mult acest palat, are o arhitectura superba, iar gradinile sunt foarte frumoase. Recomand acest obiectiv, mie mi s-a parut cel mai frumos castel pe care l-am vizitat vreodata.
Am vizitat intr-o seara si gradinile tivoli (parcul de distractie), insa mie nu mi-a placut. Am intrat mai mult de curiozitate, fiindca aveam un ghid la mine si era in top 10 atractii.
Nu mi-a placut in Copenhaga faptul ca nu era destul de curat pe strazi. Am vazut foarte multe chistoace de tigari pe jos si hartii. Ma asteptam sa fie mai curat, avand in vedere ca nu e la fel de aglomerat ca in alte capitale europene.
Mancarea nu m-a impresionat. Am incercat cateva feluri de mancare specifice gastronomiei daneze, insa portiile erau foarte mici. In rest, mananca foarte multe sandwichuri, hot dog, burgeri si cartofi prajiti.
Obiectivele turistice se inchid toate la ora 16-17, magazinele la fel, inclusiv chioscurile.
Cred ca 5 zile sunt de ajuns pentru a putea vedea majoritatea atractiilor.
Eu m-as mai intoarce in acest oras, mi-a placut atmosfera, arhitectura si faptul ca nu e un oras ticsit de turisti ca alte capitale din europa.

#31
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Copenhaga - Nyhavn

#1 of 374 things to do in Copenhagen, conform voturilor de pe Tripadvisor.Personal, n-as zice ca e nr.1 insa cu siguranta merita vizitat.
Mi-a adus aminte de Delfshaven,care parca-i o idee mai frumos...

Attached Files



#32
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Sunt curios cât costă o bere la una din terasele alea. Cea mai scumpă întâlnită de mine a fost în Norvegia, la Kristiansand. Şi deşi era la draft a costat 12 euro.
Dar şi Copenhaga mi s-a părut un oraş extrem de scump, o cafea pe strada adiacentă parcului cu castelul a costat 4 euro, adică la fel ca-n Norvegia şi Elveţia.

Sunt curios cât ai stat şi ce-ai mai vizitat. Noi în 2014 am avut doar câteva ore la dispoziţie, am povestit la "Ţările nordice". Iar muzeul de artă era în renovare (nr.#1 pentru mine, după cum bine ştii). Nyhavn la vremea aceea era cam rău famat, l-am exclus din start, aşa că mă bucur că ai pus poze.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 19 October 2019 - 00:34.


#33
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 19 octombrie 2019 - 00:32, said:

Sunt curios cât costă o bere la una din terasele alea.
50-80 DKK,depinde de sortiment.
O cina simpla, la Nyhavn17, ce a cuprins un Stjerneskud si o bere draft la 0,5l, a costat 202 DKK(aplicatia Revolut spune,altfel nu tin minte niciodata preturile...).
Majoritatea restaurantelor din Nyhavn au afisat pe site meniul, cu preturile aferente.Insa bauturile nu apar, in cazul multora dintre ele.

View PostOvidiuNS, on 19 octombrie 2019 - 00:32, said:

Dar şi Copenhaga mi s-a părut un oraş extrem de scump.
Da,la fel mi s-a parut si mie.Insa stiam ca asa va fi.

View PostOvidiuNS, on 19 octombrie 2019 - 00:32, said:

Sunt curios cât ai stat şi ce-ai mai vizitat.
Am stat 3 zile pline.Ce am vizitat va aparea, usor-usor, pe aici.

View PostOvidiuNS, on 19 octombrie 2019 - 00:32, said:

Nyhavn la vremea aceea era cam rău famat,
Nu stiu cum era atunci, insa acum n-am avut nici un moment impresia asta.
PS:Stai sa vezi cum e Christiania...

#34
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postzuv, on 19 octombrie 2019 - 09:44, said:

50-80 DKK,depinde de sortiment ...

Adică cca. 7 - 8 euro o bere.
Scump rău, chiar dacă nu e record.


View Postzuv, on 19 octombrie 2019 - 09:44, said:

... Stai sa vezi cum e Christiania...

Corect ! Scuze, am confundat eu cu Nyhavn. Asta e, bătrâneţea, sunt 5 ani jumate' de-atunci ...

Oamenii din grup au vrut să vadă mica sirenă, aşa că mi s-a părut ok să combinăm cu vizita castelului, care e în apropiere. Iar de Nyhavn n-a mai fost timp, era-n altă direcţie.


Sănătate şi tcb !

#35
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 19 octombrie 2019 - 11:00, said:

Adică cca. 7 - 8 euro o bere.
Scump rău, chiar dacă nu e record.
Da,asa este.Si prin barurile din oras e 35-40 DKK o bere la sticla, la 0,33l.

#36
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Copenhaga - Kongens Nytorv

Inca se mai vad urmele lucrarilor la magistrala 3 de metrou,inaugurata la sfarsitul lunii trecute.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate