Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Copenhaga

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
dan_splint

dan_splint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.06.2011
Salut

Am deschis un nou thread intrucat Copenhaga, desi ar fi inclusa la subiectul 'Tarile nordice', este putin acoperita acolo si cred ca totusi ar merita mai mult.
Voi face in curand o vizita de 3 zile in Copenhaga si as fi interesat de cateva detalii privind:
- obiective turistice de interes acolo
- transportul in comun (am inteles ca au si ei un tip de pass de 3 zile, care e cam 25 euro aprox)
- mancare, localuri recomandate
- siguranta pe strazi seara  

Multumesc

#2
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Siguranta pe strazi cred ca e ultimul lucru care trebuie sa te ingrijoreze. In centru, cel putin, nu ai de ce sa iti faci probleme.

#3
mcnamara

mcnamara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 07.02.2009

View Postdan_splint, on 23rd June 2011, 09:41, said:

Salut

Am deschis un nou thread intrucat Copenhaga, desi ar fi inclusa la subiectul 'Tarile nordice', este putin acoperita acolo si cred ca totusi ar merita mai mult.

e acoperita destul la cat are de oferit

View Postdan_splint, on 23rd June 2011, 09:41, said:

Voi face in curand o vizita de 3 zile in Copenhaga si as fi interesat de cateva detalii privind:
- obiective turistice de interes acolo
- transportul in comun (am inteles ca au si ei un tip de pass de 3 zile, care e cam 25 euro aprox)
- mancare, localuri recomandate
- siguranta pe strazi seara  

Multumesc

- mica sirena din port daca nu a fost furata sau vandalizata intre timp / castelu rosenborg / parcu  tivoli gardens pt copii mici
- ce e de vazut merge sa faci si la picior daca stai central
- in zona Nyhavn terasele s ok
- seara pe langa baruri sant cam toti beti , beti dar pashnici  :cheers:

#4
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postmcnamara, on 23rd June 2011, 21:37, said:

e acoperita destul la cat are de oferit



- mica sirena din port daca nu a fost furata sau vandalizata intre timp / castelu rosenborg / parcu  tivoli gardens pt copii mici
- ce e de vazut merge sa faci si la picior daca stai central
- in zona Nyhavn terasele s ok
- seara pe langa baruri sant cam toti beti , beti dar pashnici  :cheers:
Sry de offtopic: vad ca esti din Anvers. Ma gandesc la un weekend prelungit in Belgia, in jur de 4 nopti. Dupa ce am mai citit se pare ca Bruges e destinatia principala. Ce alte orase imi recomanzi si cat timp imi trebuie sa vad must see-uri?

#5
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Uite ce poti sa faci prin Belgia - a postat la greu un forumist - apasa

#6
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
De vazut, in afara de mica Sirena, care e chiar mica, mai e si Carlsberg Museum, cam la 20 de min pe jos de gara, niscai muzee si cartierul hippie Cristiania (nu face poze acolo, eu am incercat si au reactionat mai urat ca cei din Cartierul Rosu din Amsterdam). Copenhaga e un oras foarte scump si foarte curat. E interesant totusi de vazut, dar cred ca 2 zile sunt arhisuficiente acolo. Eventual poti sa dai o fuga la Malmo (30 min cu trenu, pe podul Øresund).

#7
dan_splint

dan_splint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.06.2011

View Postmcnamara, on 23rd June 2011, 21:37, said:

- seara pe langa baruri sant cam toti beti , beti dar pashnici  :cheers:
.. foarte tare!

Cu schimbul in DAK cum este mai convenabil? Sa incerc pe aici, prin Romania la banci sau e ok chiar la ei la casele de schimb? Am vazut un post (mai vechi, de vre-o 4 ani) cu un comision urias de schimb - 10%??
Inca ceva: au vre-o zona cu antichitati, carti, obiecte vechi?
Merci mult

#8
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
nu's DAK sunt DKK. Eu am scos direct de la ATM, cu comisionul obisnuit de retragere numerar. Ceva antichitati e posibil sa gasesti in Christiania, daca n-a intrat politia peste ei, ca se intinsesera cam tare.

#9
dan_splint

dan_splint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.06.2011
Merci mult :coolspeak:

#10
timm

timm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.04.2007
Am fost de pasti in acest oras si va pot  raspunde la unele intrebari :

Atractii in oras :

-   castelul Rosenborg + palatul Amalienborg ( daca cumparati pt ambele obiective pretul este de 100 DDK )
-   shimbarea garzii
-   mica sirena
-   plimbare cu vaporasul
-   Nyhavn
-   Parcul Tivoli ( dupa parerea mea nu merita , intrarea este 70 DDK )
-   Aceeasi parere si pentru Carlsberg Museum

Atractii in afara orasului ;

- castelul Frederiksborg – si merita sa-l vizitati ( se poate merge cu trenul sau cu excursie _http://www.viator.com/tours/Copenhagen/Hamlet-CastleTourfromCopenhagen/d4632158DKAP009?currencyCode=EUR)

Cel mai bun schimb il gasiti in gara la banca ~ 7,2 DDK / eur

- DACA VRETI SA PLATITI CU CARDUL  ( TREBUIE SA VA UITATI DUPA “TAXE FREE” ) SE ADAUGA UN COMISION
DE 2% DIRECT PE CHITANTA  DE CARD

Mancarea

-    o bere ~ 65 DDK ___ 8,5 eur !!!!!! – la  terase
-   un fel de mancare incepe de la 80 DDK
-    un meniu la MC DONALDS pleaca de la 65 DDK
-     la supermarchet – o apa 1,5L ~ 25 DDK + petul  ; o bere 0,25 ml ~ 25 DDK ( Tuborg )

Nu sunt probleme de mers noaptea in oras

Concluzia mea este :un oras frumos dar scump

#11
traveling_peach

traveling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 19.10.2009
Eu plec pe 4 iulie. Asta e un plan pe care mi l-am facut, sa vad ce o iesi. Postez la intoarcere, dar nu stiu cat te ajuta ca nu stiu cand pleci.

ziua 1 de la 18:35:
Stroget
Tivoli
Icebar

ziua 2:
Rosenborg
Amalienborg
Marble Church
Christianborg
plimbare cu vaporasul

ziua 3:
Kronborg
Fredriksborg
Turnul Rotund

ziua 4 plecare din Copenhaga 14:30:
Zoo
fabrica carlsberg

Cazare mi-am luat la Crowne Plaza Copenhagen Towers. Hotelul pare ok si are free shuttle de la si spre aeroport. Vedem daca asa o fi. Ziua 3 trebuie sa o definitivez mai clar, incerc sa fac asta pana plec :D Exista Copenhagen card pe 72 de ore si costa 62 de euro. Eu pe ala mi-l iau.
Mai exista si abonament pe transport doar de 72 de ore care costa 28 euro, dar cu tot ce vreau eu sa vizitez merita mai mult cardul.

Iar ca o socoteala cu banii, cardul si intrarile suplimentare ma costa 220 euro 2 persoane.

#12
dan_splint

dan_splint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.06.2011
timm: Merci pentru detalii, sunt super.
traveling_peach: Plec la sf lunii iulie, deci vor fi de ajutor. Calatorie placuta

Legat de coroane: am programat la BCR sa imi aduca coroane si am cumparat de la ei, la un curs bun, destul de apropiat de cel bnr (0.581 ron). Nu au luat comision sau alte chestii, decat cursul de schimb obisnuit.  Poate te ajuta cu chestia asta.

#13
traveling_peach

traveling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 19.10.2009

View Postdan_splint, on 29th June 2011, 13:21, said:

timm: Merci pentru detalii, sunt super.
traveling_peach: Plec la sf lunii iulie, deci vor fi de ajutor. Calatorie placuta

Legat de coroane: am programat la BCR sa imi aduca coroane si am cumparat de la ei, la un curs bun, destul de apropiat de cel bnr (0.581 ron). Nu au luat comision sau alte chestii, decat cursul de schimb obisnuit.  Poate te ajuta cu chestia asta.


Da, ma ajuta. Multumesc mult. Chiar voiam sa va intreb voi cum faceti cu coroanele.

#14
traveling_peach

traveling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 19.10.2009
M-am uitat de excursia cu Viator. Mi se pare scumpa. E 62 de euro de persoana 3 castele. Daca mergi cu CPH card nu platesti nimic. Intrarile sunt gratuite si transportul la fel. E adevarat ca e mai multa bataie de cap, ca mergi cu trenul in loc de autocar cu aer conditionat, ca nu ai ghid. Dar pt 120 de euro 2 persoane mi se pare ca merita....

#15
dan_splint

dan_splint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.06.2011

View Posttraveling_peach, on 30th June 2011, 11:08, said:

M-am uitat de excursia cu Viator. Mi se pare scumpa. E 62 de euro de persoana 3 castele. Daca mergi cu CPH card nu platesti nimic. Intrarile sunt gratuite si transportul la fel. E adevarat ca e mai multa bataie de cap, ca mergi cu trenul in loc de autocar cu aer conditionat, ca nu ai ghid. Dar pt 120 de euro 2 persoane mi se pare ca merita....

Da, e ok. Oricum la ei totul e mult mai scump decat prin tarile UE. De ex: pass-ul pt transport 3 zile e undeva in jur de 25 euro, iar in Bruxelles e 9 euro.

#16
alis4you

alis4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.05.2008
Niste precizari si din partea mea:
-cph card include intrarile gratuite la 65 obiective turistice+ transportul gratuit cu trenul, metroul si autobuzul
-dintre obiectivele celebre nu mi se pare ca merita sa va pierdeti timpul cautand Mica Sirena ( daca vreti sa bifati si aceasta atractie o puteti vedea din plimbarea cu vaporasul care e destul de interesanta)
- Tivoli merita doar ca estetica, e destul de mic si nu prea fascinant, daca vreti parc de distractii va recomand Bakken unde e intrarea gratuita
-Amalienborg e dazamagitor in interior, se viziteaza f putin, majoritatea camerelor sunt protejate cu pereti de sticla, dar daca combinati biletul cu Rosenborg e ok ( daca nu aveti Cph card)
-Rosenborg merita, sa nu uitati de intrarea la bijuteriile coroanei( inclusa in pret dar e intrare separata)
-o alta atractie interesanta de care nu prea stiu multi e Frilandsmuseet, un fel de Muzeul Satului, intrarea gratuita, inchis lunea, e putin mai departe de centru, dar dupa mine merita
-Zoo e ok, cel putin 2 ore ca sa vedeti tot
- centrul nu arata prea dragut, se lucreaza la metrou si e cam spart peste tot, un tur pe jos de la primarie la Nyhavn e suficient( aprox 3 km)
-Christiania e o zona semilegala, se vand droguri usoare, e interzis fotografiatul
-daca vreti mancare si apa mai ieftine nu va recomand 7-eleven care e deschis nonstop, dar e scump, de evitat si fructele la tarabele din centru, incercati supermarketurile netto, rema1000, fakta, aldi si lidl sunt mai rare dar ieftine, un pret normal la supermarket la apa de 1,5l e 5-7 dkk, berea la doza la fel, pe peturi primiti banii inapoi tot la supermarket sau vi se scade din pretul la cumparaturi. Asta daca vreti sa faceti ceva economii, pt turistii care cumpara din centru preturile sunt enorme, asa e peste tot.
-dkk cel mai bine schimbati in tara la bcr, mai primesc si euro(bancnote cu restul in dkk) in zonele centrale, aeroport

#17
traveling_peach

traveling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 19.10.2009
Back! :)

Mi s-a parut frumos, scump si relaxant. Din obiectivele pe care mi le propusesem nu am ajuns la Ice Bar si la Carlsberg. Cu putin efort ajungeam si acolo, dar mi s-ar fi parut prea inghesuit.

Ca sa incep cu inceputul, noi am fost cu easy jetul cu escala la Milano de pe Otopeni. N-am mai fost demult pe Otopeni, iar apa la jumate e in jur de 10 ron si sandvisul cam 28 ron. Asta ca sa ne pregatim de Copenhaga. La dus 3 ore, la intors o noapte, escala. 3 ore au fost mai mult decat suficiente, am avut timp, nu alergat, nu nimic. Din pacate ca si la Wizz, nu ai locuri asigurate si e nebunie la imbarcare. Faci 2 ore pana la Milano si 2 pana la Copenhaga.

Hotelul super ok, Crowne Plaza Copenhagen Towers. Cu shuttle de la si spre aeroport, mic dejun f bun, f aproape de tren si metrou ceea ce ne-a ajutat mult. E f aproape si de un mall care are supermarket si fast food-uri.

Am folosit CPH Card, in jur de 950 kr 2 persoane/72 ore. Are inclus si transportul spre Hilerod si Helsingor. La obiectivele turistice va duceti cu cardul la ghiseul de bilete si acolo va dau bilete pe care nu platiti nimic. Nu puteti intra automat si doar sa aratati cardul. In mijloacele de transport in comun, cardul nu se valideaza, doar il aratati controlorului daca vine. Aveti grija sa va scrieti numele pe spatele cardului pt ca va controleaza. Era un tip in tren care venea de la aeroport si avea bilet doar ca nu-l compostatse. I-au dat amenda. Ei nu stau la discutii, sunt f politicosi dar stricti. Si pe metrou la fel.
Am avut timp sa vedem tot, dar castelele le-am vazut un pic pe fast forward, nu din cauza timpului. La Kronborg nu e inclus cu cardul decat intrarea la Muzeul Maritim, castelul si salile de bal le platiti separat. Gradina zoologica merita, e draguta.
Am mers in turul cu barcuta cu Netto Badena, 40 kr de persoana. Chiar a meritat, f draguti.
Cu trenul spre kronborg si Frederiksborg va descurcati usor, ei au avut ceva probleme cu ploile saptamanile trecute si traficul pe metrou si tren erau fractionate. Dar anuntau la fiecare statie. Castelele merita in totalitate, si daca aveti si timp de o plimbare prin cele doua orasele, o sa vedeti ca merita. Case dragute, curti frumoase, liniste.
Am mers si in Christiania. Din punctul meu de vedere nu merita, dar fiecare si le stie pe ale lui. In primul rand ca de la statia de metrou Christianhavn  te loveste diferenta. Erau betivi pe jos, altii urlau.. In Christiania nu e mare lucru de vazut, sunt bazele militare in care locuiesc cei de acolo, pictate flower power style, altii mai vand tot felul de cercei, inele, tricouri, droguri sa-si castige existenta, mai sunt pusti de liceu veniti din afara care vin pentru drogurile usoare pe care le pot consuma linistiti in Christiania fara interventia politiei, si turistii care casca gura. Cand intri ai un sentiment de saracie si delasare, fiecare locuitor de acolo sta pe unde poate si vinde ce poate si toti fumeaza te miri ce. Miroase intr-un fel specific, mie mi s-a facut rau si am iesit. Oricum nu e de mers cu copiii. Acuma nu ii judec, e un mod de viata si fiecare isi alege ce vrea. Toti danezii cu care am vorbit sunt un pic revoltati ca autoritatile nu fac nimic, ca drogurile sunt la liber acolo. Asta m-a facut sa le iau apararea, dar doar pana am intrat si am vazut cum e. Nu e vorba despre un protest impotriva taxelor sau impotriva autoritatilor, asa cum credeam eu, e vorba despre droguri pur si simplu.

Am vazut extraordinar de multe biciclete si f multi copii. Oamenii sunt f politicosi, se opresc pe strada si te intreaba daca te pot ajuta. Au si partile rele, multi imigranti, multi tigani romani, Stroget-ul in prima zi era plin de mizerie, gunoi, chinezi, arabi. Daca incepeti sa vizitati, nu incepeti cu Stroget-ul. Eu ma intrebam in prima zi unde am ajuns.

Mancarea scumpa. De fapt totul e scump. Meniul la KFC era 59 kr. Apa era 5kr la supermarket la care se mai adaugau 3 kr petul. Am mancat la o pizzerie din Nyhavn, chiar pe malul baltii si a fost 347 kr o pizza, o portie de paste, cola si apa. Mai au si mancare de la chinezi pe strada, care e in jur de 30-50 kr cutiuta cu 3 4 feluri de mancare.

Din punctul meu de vedere Copenhaga merita. Daca stii sa-ti chibzuiesti banii, nu e asa de scump. Noi ne-am si intors cu banii, ceea ce nu se intampla de obicei in alte tari. :) Dar nu am cumparat decat mancare, vreo 3 magneti un steag, un crocodil de plus de la Zoo si cateva bomboane pt cei de acasa. Am fost de 2 ori sa mancam la vreo bodeguta, nu cine stie ce restaurant, cele de pe marginea drumului. In rest am mancat la fast food, apa si dulciuri ne luam de la supermarket, iar prin magazine de haine sau pantofi nu am intrat decat ca sa casc gura. Am avut noroc si cu un mic dejun f bun de la hotel.
Mi-a placut la ei ca sunt extraordinar de relaxati, ca la 5 dupamasa nu mai lucreaza nimeni. Mi-a placut Nyhavn foarte mult, pentru ca toti stateau pe mal sau pe iaht, beau o bere pe paturica si vorbeau.

Edited by traveling_peach, 09 July 2011 - 07:20.


#18
dan_splint

dan_splint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.06.2011
Merci mult pt detalii!

Si eu tot la CPCT Hotel voi sta! Vazusem prin iarna, cand am facut rezervarea ca au hotel shuttle, dar acum pe site-ul lor nu mai mentioneaza. Chiar ma gandeam ca incep cu un metrou, nu era rau, dar evident e mai bine cu shuttle-ul, e mai direct si mai rapid.
Cam trist cu preturile lor... deci terasele sunt cam 'usturatoare'...

Cand revin, postez si eu impresii  :thumbup:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate