Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Jaluzele exterioare, obloane, rulouri exterioare

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Stie cineva niste jaluzele care sa protejeze fonic cat mai bine ?

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Eu cand am fost acum vreo 3-4 ani sa imi caut geam cu roleta exterioara pentru camera mea am gasit la un magazin asa ceva. Costa roleta asta care izoleaza asa bine dublu decat geamul termopan! :confuzzled:
Nu mai stiu exact cum ii zice la magazin, dar daca aflu o sa postez. :)

#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Lemnul o fi mai bun decat aluminiu cu spuma poliuretanica pe lamele ?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am un prieten care si-a montat rulou facut in Bulgaria . E f. multumit si l-a costat putin + ca merge brici :)  Mai are unul romanesc care deja s-a stricat si i-a rupt si manivela, iar baietii de la firma se fac ca ploua...

#5
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
buna tuturor,

am 2 ferestre in acoperis,la dormitor...ce jaluzele as putea monta?
inafara de cele de la velux...

#6
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Salut!
Eu vreau sa comand rulouri exterioare din aluminiu si tamplaria e deja montata, deci trebuie aplicate.
Vreau sa intreb doua lucruri:
1. Daca montez rulourile in glaful exterior (deci la distanta de geamuri) si actionarea  o las la exterior, (deci nu le actionez din casa:)) , care ar fi dezavantajele? In afara de "comoditate"...
2. Din motive independente de vointa mea ( fereastra e din trei canaturi si numai cel din mijloc e mobil) , sunt nevoita sa pun doua rulouri (cu doua casete separate), pentru a le actiona pe mijloc. Cat de "inestetic" o sa fie rezultatul?

Cum n-am folosit pana acum niciodata rulouri sau obloane, nu am idee cat de important este sa le poti ridica sau cobori fara sa deschizi fereastra. Daca faci asta de cateva ori pe zi, poate deveni suparator? De ce se actioneaza totusi rulourile astea din interior? de ce toate se monteaza asa? mai sunt si alti factori care intervin aici , si care-mi scapa mie?
Plz send an expert...:):)

#7
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Nu este nimeni activ in forum si care se pricepe la instalat rulouri exterioare?
As vrea si eu sa stiu daca exista o solutie de montare a lor, in afara de cea clasica, in care ele sunt aplicate pe tocarie si snurul trecut prin toc si printr-un dispozitiv interior, care mi se pare si foarte inestetic...Se poate renunta macar la acest dispozitiv, si sa se fixeze snurul altfel, chiar si "incolacit" pe ceva, astfel incat sa nu se mai treaca prin tamplarie? Nu conteaza ca sunt mai greu manevrabile , totul este sa fie functionabile.  Mersi.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Incearca sa apelezi direct la o firma care se ocupa cu d`astea. Nu cred ca se pricepe toata lumea la asa ceva  :rolleyes:

#9
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postirys227, on 28th June 2011, 00:14, said:

...
Vreau sa intreb doua lucruri:
1.
2.
...cat de important este sa le poti ridica sau cobori fara sa deschizi fereastra. Daca faci asta de cateva ori pe zi, poate deveni suparator? De ce se actioneaza totusi rulourile astea din interior? de ce toate se monteaza asa? mai sunt si alti factori care intervin aici , si care-mi scapa mie?
...

rulourile se pot acționa și din exterior, de ce nu. dar eu nu cunosc caz.

1. pt acționarea ruloului, tb să deschizi geamul de fiecare dată. tot atunci, tb să deschizi și plasa de insecte (dacă ai). dacă spațiul dintre termopan și ghidajele ruloului este mic, plasa nu se va putea deschide cine știe ce poate doar să strecori mâna - deci manevrare cu dificultate. poate deveni supărător.
2. nu cred că este o soluție ruloul din 2buc. iată și un rezultat "inestetic"
Attached File  toteudinnou.jpg   704.53K   188 downloads

neajunsul se poate înlătura prin mai multe modalități.
una din variantele ce se pot pune în practică cu totalul tău acord voit, ar fi
- ruloul acționat electric, cu buton ridicare/coborâre. adică, în caseta lui, în axul pe care se realizează înfășurarea/desfășurarea covorului de lamele, se poate monta un motor (sunt unele speciale, expre' create pt treaba asta).
în varianta electrică, ruloul se poate confecționa dintr-o singură bucată.
se alimentează de la o sursă de 220V.
motrul este f fiabil nu vei avea pb de funcționare.
față de varianta cu șnur sau tijă, ruloul acționat electric costă în+ 100-120euro.
alți 30-50euro, costă varianta și cu telecomandă.

dacă nici varianta aceasta nu este la nivelul așteptărilor tale, ne mai gândim, mai studiem problema...

#10
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Mersi. Nu imi convine varianta cu motor , mi se pare prea complicat sa m-apuc sa trag fire de curent prin pereti pana la geam si sa mai si chem oameni sa repare motorul, in caz ca se strica (mai sunt cazuri..). Vreau ceva simplu si fara prea mult tam-tam, si am intrebat pe la vreo 3 firme. Dar toti le monteaza direct pe tamplarie si trec firul prin toc, asa ca vreau,  nu vreau tre sa stau cu gaura in tamplarie ( pe care am pus-o cica pt o buna izolatie, si tot eu o gauresc).
Imposibil sa nu intre praf pe acolo si sa nu se infiltreze ceva apa. Si daca mesterii dau gaura aiurea? Cand fixezi tamplaria in zid se trece printr-una din cele 5 camere. Asa o sa faca si ei? Sau cine stie ce nimeresc.
I-am intrebat daca raspund cu ceva in caz ca sparg geamurile la demontat sau cand dau gauri in tamplarie. Nu e specificat ceva de genul acesta pe contractul pe care il incheie cu un posibil cumparator. Cica e aceeasi situatie cu aceea cand un pusti iti sparge un geam si tu il reclami...adica tot asa trebuie sa procedez si eu in caz de astfel de neajunsuri...cu ei. Hmmmm...
Poate nu am gasit eu firma potrivita, dar ceea ce mi s-a aratat (ca mostre) mi se parea destul de inestetic. Mai ales chestia aia aplicata in casa si prin care se ruleaza firul, pare prea mare si chiar urata.

PS. In pozele trimise de tine, nu am prea inteles ce numesti inestetic.
Nu mi se pare inestetic sa am doua rulouri in aceeasi caseta, in plus e mult mai functional.
Eu as pune chiar doua casete , ca sa le pot actiona pe mijloc. Dar culmea, daca las firul afara, nu am cum sa-l rulez, fiindca amarata aia de "chestie" prin care trebuie sa treaca (nu stiu cum ii zice), e mult mai lata decat glaful de la geam. Adica nu "incape" intre jaluzele (puse pe exteriorul glafului) si fereastra. Culmea!!
Ramane sa te gandesti daca s-a inventat alt sistem de actionat firul :):) afara de dracia aia triunghiulara parca , si care de obicei se pune in casa pe toc sau zid ...ma rog sper ca intelegi la ce ma refer.


#11
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
@Remicade : jaluzelele nu sant o solutie tocmai buna pentru izolare fonica deoarece zgomotul trece prin cel mai mic luft sau spatiu deschis si tot deranjeaza. Eu am jaluzele facute din lamele pentru usi de garaj, pe care le-am pus din aceleasi considerente. Nu neg, ajuta un pic, dar tot am ajuns sa schimb ferestrele cu unele antifonice.

@irys227 : caseta aceea poate fi montata pe o articulatie care sa permita plierea pe tamplarie. Eu am toate jaluzelele cu actionare electrica si comanda radio si nu m-as mai gandi la actionare manuala. Cred ca tragerea unui cablu de alimentare din cea mai apropiata priza este un deranj care merita pentru confortul obtinut in schimb. Si motorul cu modulul de comanda radio nu costa mai mult de 120 - 130 eur / rulou. Pretul poate sa varieze in functie de sarcina (greutatea ruloului) pe care trebuie sa o ridice motorul.

#12
mennen_2012

mennen_2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2012
Pentru orice intrebari legate de rulouri exterioare nu ezitati sa ma contactati,experienta vasta in domeniu.

#13
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Doresc sa pun obloane exterioare din aluminiu sau pvc(nu rulouri).Ceva sfaturi,preturi,producatori(daca se poate) in zona Bucuresti-Ploiesti.

#14
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Nimeni!

#15
almaincluj

almaincluj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcorsa, on 29 iunie 2012 - 12:37, said:

Doresc sa pun obloane exterioare din aluminiu sau pvc(nu rulouri).Ceva sfaturi,preturi,producatori(daca se poate) in zona Bucuresti-Ploiesti.

Sper ca stii ca sunt produse scumpe?

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Cu siguranță că în doi ani și jumătate, de când a pus întrebarea, a avut timp să constate acest lucru!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate