Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Penalizare pentru intarzierea platii la intretinere

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Bună ziua!

Anul trecut s-a schimbat administratorul. Toate bune și frumoase, dar în luna februarie a plătit prin transfer bancar și de atunci 3 luni de zile mi-a apărut că restanță suma respectivă, chiar dacă am fost inclusiv cu extrasul de cont. În luna iunie am plătit pentru două luni, respectiv arilie-mai, deoarece am fost plecat din localitate.

Până în luna august, totul era la zi, conform chitanțele și listelor lunare.

În luna august primesc în cutia poștală Fișa debitor, pentru perioada noiembrie 2021 - iulie 2022 și mi se evidențiază o restanță din decembrie 2021 (așa mi s-a comunicat, când am întrebat, crezând că din nou nu au luat în calcul plata prin bancă).

Întrebarea mea este: dacă pe fișele lunare nu am avut nicio restanță pentru luna decembrie 2021, poate administratorul să îmi solicite plata unei restanțe după 8 luni ?

Pe ultimele Note de plată din anul 2022 nu mi se evidențiază respectiva restanță.

Administratorul mi-a solicitat să îi aduc factura pentru luna decembrie, dar din păcate eu nu țin facturile mai mult de 2-3 luni, așadar nu am găsit-o.

Mulțumesc!

Edited by cain2k, 16 September 2022 - 09:16.


#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Cum adică să îi aduci factura? Cine a emis acea factură, de ti-o cere ție?
Sigur nu ți a cerut dovada plății de acum opt luni...?

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Plictisitul, on 21 iunie 2011 - 19:50, said:

....
din pacate am avut si eu evenimente de genul asta.
faci rost de lista restantelor si de penalizarile aferente.
platesti restanta FARA penalizare, ca sa nu mai creasca penalizarea. dupa care platesti si penalizarile.
eu am terminat de platiti penalizarile dupa juma de an. dar penalizare la penalizare nu au voie sa puna.

iar pentru a-i convinege le-am trimis controlul in vizita.

#22
jhonn

jhonn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 16.02.2005
Buna ziua,

Am avut inchiriat mai multi ani (8) un apartament, toate au fost ok pana in Februarie cand chiriasul nu a mai platit chiria venind cu diferite scuze, la inceput am fost ingaduitor crezand ca are probleme dar dupa 8 luni am decis sa opresc contractul.
Cand am verificat intretinerea este o suma restanta de 9000 ron, 5000 cheltuieli de intretinere si 4000 mii penalizari, bani pe care el nu i-a achitat.
Este vreo modalitate sa blochez penalizarile pana achit baza? As vrea cumva sa platest in rate datoriile, dar totusi sa nu creasca penalizarile.

#23
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Mie mi se pare cam mare suma aia la penalizari. Verifica cum au calculat penalizarile .
Vezi ca nu au voie sa aplice mai mult de 0.2%/zi din suma de baza .
Poate te poti intelege cu administratia sa achiti baza chiar si in rate fara ati mai baga alte penalizari .

#24
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Penalizarile se aplica pe zi. Deci 0.2%/zi din 5000 lei inseamna 10 lei, inmultit cu 356 zile deja ajungi la 8650 lei.

#25
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007

 IngN, on 09 noiembrie 2022 - 09:45, said:

Penalizarile se aplica pe zi. Deci 0.2%/zi din 5000 lei inseamna 10 lei, inmultit cu 356 zile deja ajungi la 8650 lei.
Si vad ca nimeni nu a spus ca penalizarile nu pot fi mai mari decat suma supusa la penalizare, iar lumea citeste doar ce vrea din lege si uita/ignora acest aspect.
Prin urmare daca sunt 300ron/luna nu poate calcula penalizarea la nesfarsit, se opreste la 300ron, deci total 300+300, implicit calculul de mai sus e aberant si total gresit

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate