Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Aparat antirozatoare (soareci, sobolani)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
Sunt fericitul mostenitor al unei case la tara. Din pacate, imobilul este invadat de sobolani. de soareci nu mai spun. mai mult, niste rude insista sa le depozitez graul, lucru care nu ma ajuta deloc. oamenii mai au grija prin curte, mai sperie hotii, nu-i pot refuza.
intentionez sa imi instalez un set de aparate antirozatoare, si va rog sa imi spuneti, cei care ati folosit asa ceva,  ce tip ati instalat, cate a trebuit sa instalati pentru a fi eficiente intr-o gospodarie, ce probleme au fost...
sunt ele periculoase pentru om ?
dar pentru animale , pasari in curte?
am vazut si din acelea clasice cu  ultrasunete, cat si unele interesante, de rezoneaza prin reteaua electrica !.
orice sfat este bine venit.

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu ti-as sugera pisici .Sunt mult mai eficiente :) .

Edited by lucifer76, 21 June 2011 - 18:59.


#3
andu2008

andu2008

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 273
  • Înscris: 21.04.2008

View Poststrongsss, on 21st June 2011, 19:54, said:

Sunt fericitul mostenitor al unei case la tara. Din pacate, imobilul este invadat de sobolani. de soareci nu mai spun. mai mult, niste rude insista sa le depozitez graul, lucru care nu ma ajuta deloc. oamenii mai au grija prin curte, mai sperie hotii, nu-i pot refuza.
intentionez sa imi instalez un set de aparate antirozatoare, si va rog sa imi spuneti, cei care ati folosit asa ceva,  ce tip ati instalat, cate a trebuit sa instalati pentru a fi eficiente intr-o gospodarie, ce probleme au fost...
sunt ele periculoase pentru om ?
dar pentru animale , pasari in curte?
am vazut si din acelea clasice cu  ultrasunete, cat si unele interesante, de rezoneaza prin reteaua electrica !.
orice sfat este bine venit.


am asa ceva si nu fac doi bani. am luat unele cu variatia frecventei bla,bla,bla.
nu ajuta
ulterior , la sfatul unor cunostinte, am pus o serie de pastile antiraticid , pe care conlocuitorii le maninca, si mor in timp datorita lipsei coagularii singelui sau cam asa ceva.
cred ca cel mai eficient mijloc, mai ales daca spuneti ca veti avea totusi cineva care sta acolo , este marele vinator de soareci - PISICA sau , daca aveti noroc sa se aciueasca o buha ( bufnita ) , insa pe cei din casa nu-i prinde.
oricum , se imputineaza sau dispar primavara iar toamna revin.
sfinte sunt otravurile sau pisicile.

#4
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Am avut si eu acasa in Romania soareci, cand am fost acasa in decembrie, deasupra beciului erau foarte multi.
Tata a pus cateva graunte intr-un butoi, si care au cazut, nu au mai putut iesi pana i-a luat tata si i-a aruncat prin zapada :).
Mai are tata si pisici, dar chiar si asa sunt greu de starpit.

Nu cred ca ultrasunetele ajuta, parerea mea ca si a celorlalti de mai sus, ca in astfel de situatii tot pisica ramane cel mai bun ajutor.
Daca se depoziteaza grau acolo, v-or fi si mai si mai greu de starpit.

Edited by chaosss, 21 June 2011 - 19:16.


#5
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Pisica + capcana + otrava + depoziteaza graul in recipiente unde soarecii nu au acces (butoaie, tocitoare, etc). Succes garantat.

#6
cluj01

cluj01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.02.2008
Am asa ceva de aprox. 5 ani functioneaza neintrerupt .In podul casei nu mai am soareci iar sobolanii... doar cu otrava .

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
sa inteleg ca pentru sobolani nu exista decat otrava...asta e.
treaba este ca sunt atat de multi ca au sapat sub o magazie, care mai are un pic si se prabuseste ....
dar ma voi risca cu un aparat, ceva mai scump, cu speranta ca voi obtine un rezultat.

#8
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Poststrongsss, on 22nd June 2011, 18:13, said:

sa inteleg ca pentru sobolani nu exista decat otrava...asta e.
treaba este ca sunt atat de multi ca au sapat sub o magazie, care mai are un pic si se prabuseste ....
dar ma voi risca cu un aparat, ceva mai scump, cu speranta ca voi obtine un rezultat.
Soarecii trebuie starpiti ca sa nu se mai inmulteasca. Un aparat din acela nu-ti rezolva problema. Decat sa dai banii pe ceva nesigur mai bine cauta o otrava puternica. Eu am avut intr-un an probleme cu soarecii la tara. A fost un an ploios, nu s-a putut recolta la timp si pentru ca au avut ce manca, soarecii s-au inmultit excesiv. Erau multi si mari cat pisica. Mi-a dat cineva care lucra la deratizare o otrava sub forma de pulbere pe care am aplicat-o pe bucati de sunca si jumari si am raspandit-o prin locurile invadate de soareci. Timp de o saptamana am adunat cu roaba. Nu exagerez. Nu am mai avut probleme. Trebuie avut grija cu celelalte animale din curte sa nu ajunga la otrava!

#9
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Poststrongsss, on 21 iunie 2011 - 18:54, said:

..., imobilul este invadat de sobolani....am vazut si din acelea clasice cu  ultrasunete, cat si unele interesante, de rezoneaza prin reteaua electrica !.

Resuscitez acest topic in speranta ca poate intr-un an lucrurile au evoluat.

Am sobolani la boxa de la subsol unde am multe rafturi pe care nu reusesc sa le izolez. Capcanele nu sunt eficiente; trebuie ancorate, altfel fug sobolanii cu ele. Unul mi-a lasat coada ca amintire Posted Image Daca pun otrava atunci trebuie sa-i caut si nu toate cotloanele sunt accesibilePosted Image In urma cu o saptamana am pus un aparat cu ultrasunete: XL-50 dar nu-si face efectul.

S-a mai descoperit ceva in domeniu?

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Majoritatea aparatelor cu ultrasunete sunt rahaturi. Cea mai buna solutie e sa pui "grausor". (LINK). Din cauza (sau mai bine zis datorita) otravei nu se imput ci se stafidesc nu trebuie sa stai stresat. Nici nu mai vorbesc de costuri.

#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am trei curse de plastic si curse de hartie cu lipici. In iarna trecuta am prins vreo 7 bucati cu cele trei curse. Am mai aruncat si pliculete de otrava care au fost mancate partial. Toata vara nu am avut nici un soarece in pod. Astazi 2 bucati prinse in cursele cu lipici. Intrebare: deoarece au aparut cu racirea vremii e posibil sa se catere pe tencuiala decorativa a casei pana la pod?

#12
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postandu2008, on 21 iunie 2011 - 19:04, said:

am asa ceva si nu fac doi bani. am luat unele cu variatia frecventei bla,bla,bla.
nu ajuta
ulterior , la sfatul unor cunostinte, am pus o serie de pastile antiraticid , pe care conlocuitorii le maninca, si mor in timp datorita lipsei coagularii singelui sau cam asa ceva.
cred ca cel mai eficient mijloc, mai ales daca spuneti ca veti avea totusi cineva care sta acolo , este marele vinator de soareci - PISICA sau , daca aveti noroc sa se aciueasca o buha ( bufnita ) , insa pe cei din casa nu-i prinde.
oricum , se imputineaza sau dispar primavara iar toamna revin.
sfinte sunt otravurile sau pisicile.
Si daca sobolanii sint cam cit o pisica mai mica? ce faci cu pisicile?

#13
tatale45

tatale45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.03.2013
Gasesti pe Okazii.ro ,cele cu impulsuri pe reteaua electrica a casei .Sunt testate de mine sunt foarte eficiente .

#14
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
MOMELI parfinate cu substanta activa BROMADIOLON...nu se ating cu mana sau pielea umana cand se scot din cutie se pun cu o lingura de inox sau 2 furculite facute cleste.

Sau pastile de Varat  decimeaza 100% colonia daca se da cu ele tenace si din 3 in 3luni...nici acestea nu se ating cu mana...

Edited by eboda, 28 August 2017 - 18:23.


#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posteboda, on 28 august 2017 - 18:23, said:

MOMELI parfinate cu substanta activa BROMADIOLON...nu se ating cu mana sau pielea umana cand se scot din cutie se pun cu o lingura de inox sau 2 furculite facute cleste.

Sau pastile de Varat  decimeaza 100% colonia daca se da cu ele tenace si din 3 in 3luni...nici acestea nu se ating cu mana...
Si crezi ca din 2011 nu a rezolvat situatia si te astepta pe tine ?!

#16
BebeIon

BebeIon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.09.2017

View PostClovis, on 16 septembrie 2012 - 18:19, said:

Eu am trei curse de plastic si curse de hartie cu lipici. In iarna trecuta am prins vreo 7 bucati cu cele trei curse. Am mai aruncat si pliculete de otrava care au fost mancate partial. Toata vara nu am avut nici un soarece in pod. Astazi 2 bucati prinse in cursele cu lipici. Intrebare: deoarece au aparut cu racirea vremii e posibil sa se catere pe tencuiala decorativa a casei pana la pod?

La mine s- au urcat direct in pod..pe tencuiala bob mare, nu decorativa! E un loc ferit si cald pe care soareci il prefera ca ..." main base"!

#17
batalion42

batalion42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2010
Eu am rezolvat foarte elegant cu soarecii ! Am luat de la o firma un aparat pentru casa si unul pentru masina acum 2 ani si nu mai am probleme.
Am vazut doua filmulete pe YT care m-au convins si de acolo am luat si telefonul. Aparatul e mai scump decat ce e in comert dar nu e chinezarie, e facut la noi de o firma de electronica.
Aici sunt filmuletele gasite de mine
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vZP387YyD_A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/akSiQNrwWHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate