Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

cum invat cainele sa faca numai afara?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
adyalt

adyalt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.06.2011
am si eu un cane corso de 3 luni si asi vrea sa stiu daca are cineva un sfat sa il invat sa faca numai afara si sa nu mai faca pe unde il apuca prin casa
:confuzzled:

#2
Viatrix

Viatrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 07.05.2011
Pana o sa invete sa faca afara, mai ai de tras. :)
Ultimul catel pe care l-am luat este un Chihuahua, si acum are aproape 8 luni, dar face afara numai de cateva zile, si nu mereu (aici si noi suntem de vina ca nu o scoatem chiar cat ar trebui).
Teoretic abia pe la un an incep sa faca afara. Noi ne-am chinuit si cu solutie pentru dresat catelusii (special pentru a-i invatat sa faca afara), si cu pampersul luat din casa si plimbat cu el, si am stat si cu ea afara cate o zi intreaga (se tinea pana ajungea in casa, pisulica mai se scapa afara, dar atat), degeaba.
Intr-o zi s-a gandit ea ca e mai bine afara. Ideea e sa lasi catelusul sa miroasa mult pe jos (atentie, sa nu linga/manance ceva!), ca sa vada unde trebuie sa faca.

Bafta!

#3
bogdan2036

bogdan2036

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 10.05.2011

Quote

cum invat cainele sa faca numai afara?
Il rogi frumos sau ii faci o cerere scrisa.

Edited by bogdan2036, 21 June 2011 - 17:26.


#4
bfn

bfn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.04.2008
Il tii afara.

#5
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
IL TI CU CURU PE GEAM ,IMBRACA-L BINE :santa:
PS.IARNA MA REFER

Edited by teapavoua, 21 June 2011 - 17:34.


#6
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Faci tu in locul lui ca sa isi dea seama. (necesita si latrat ! )

#7
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 07.05.2008

 Viatrix, on 21st June 2011, 18:18, said:

Ultimul catel pe care l-am luat este un Chihuahua, si acum are aproape 8 luni, dar face afara numai de cateva zile, si nu mereu (aici si noi suntem de vina ca nu o scoatem chiar cat ar trebui).
Teoretic abia pe la un an incep sa faca afara
De unde ai scos tu aceasta teorie ca abia pe la un an incepe sa faca afara ? Am avut 2 caini pana acum in apartament... si iti garantez ca nu e o teorie cam la ce perioada incepe sa faca afara... Depinde mult cum al faci sa inteleaga ca trebuie sa faca afara. Cel putin la mine nu stiu daca a durat mai mult de 2-3 saptamani sa invete asta. Are mama metodele ei de a face sa inteleaga.
In primul rand trebuie sa ii faci un program cand al scoti afara, iar in al doilea rand sa al faci sa inteleaga ca nu e bine sa faca in casa. Dupa ce face in casa (dupa ce ai observat ce a facut) al duci la locul faptei, al certi, iar pt o perioada ii tai ratia de afectiune(iti dai seama ca nu o zi intreaga), ai sa vezi ca o sa mearga.

#8
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
In trei- patru zile se poate dresa.
O solutie e sa intinzi ziare prin toata casa, sa urmaresti unde face, apoi fiecare ziar unde a facut se duce la usa. Se pune un alt ziar nou in locul celui vechi. La un moment dat va face doar la mormanul de ziare. Apoi treci mormanul afara ...
La mine a mers ca sa-l obisnuiesc sa mearga la baie, apoi l-am scos afara , dupa ce l-am vaccinat.

#9
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
nici un caine la 3 luni nu e atat de inteligent incat sa faca afara dupa numai 3-4 zile - poti sa fii tu si dog whisperer si degeaba...e la stadiul de bebelus care doar ce a deschis ochii si s-au petrecut extrem de multe evenimente importante in viata lui...

primul pas e sa il inveti pe ziar - atentie unul singur nu cum pune mama in toata casa - si cand invata ca are voie intr-un singur loc e pregatit si pt invatat afara...oricum mai ai de tras macar pana pe la 5 luni cu el...

#10
Viatrix

Viatrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 07.05.2011

 catalin_Jr, on 21st June 2011, 19:15, said:

De unde ai scos tu aceasta teorie ca abia pe la un an incepe sa faca afara ? Am avut 2 caini pana acum in apartament... si iti garantez ca nu e o teorie cam la ce perioada incepe sa faca afara... Depinde mult cum al faci sa inteleaga ca trebuie sa faca afara. Cel putin la mine nu stiu daca a durat mai mult de 2-3 saptamani sa invete asta. Are mama metodele ei de a face sa inteleaga.
In primul rand trebuie sa ii faci un program cand al scoti afara, iar in al doilea rand sa al faci sa inteleaga ca nu e bine sa faca in casa. Dupa ce face in casa (dupa ce ai observat ce a facut) al duci la locul faptei, al certi, iar pt o perioada ii tai ratia de afectiune(iti dai seama ca nu o zi intreaga), ai sa vezi ca o sa mearga.
Nu am scos-o eu, asa mi-au spus toti oamenii cu care m-am intalnit si care aveau catei crescuti la bloc. Si mie mi s-a parut cam mult 1 an...
Recunosc faptul ca desi am avut caini toata viata, i-am crescut la curte, si erau oarecum obisnuiti sa faca afara, chiar de la cateva luni. Fetita pe care o am acum e primul catel crescut la bloc, si am incercat si eu toate metodele pe care le stiam, si nu prea au dat roade. La 7-8 luni a inceput sa faca afara, dar nu mereu.

Totusi, ai tai de la ce varsta au facut afara? Ma indoiesc ca la 3 luni; atunci abia daca termini cu vaccinurile, si-l poti scoate afara.

#11
mumulika

mumulika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.01.2008
cel mai simplu este sa un pik de rabdare si timp. catelul trebuie scos cat mai des din casa si dus in locuri unde deja alti caini si-au facut nevoile. de asemenea, locurile din casa unde-si face nevoile trebuie curatat astfel incat sa nu simta mirosul excrementelor. astfel va invata singur ca locul ideal este afara si se va abtine pana cand ajunge afara.

totul necesita timp si atentie. NU trebuie batut/certat pentru ceea ce a facut, mai ales ca la varsta asta nu se poate controla. exact ca la un copil... simplu, nu trebuie incurajat, respectiv trebuie sa gaseasca locul in care si-a facut nevoile cat mai neatractiv, respectiv foarte curat. o solutie este ca curatenia sa se faca cand el este afara.

bafta!

M.

Edited by mumulika, 22 June 2011 - 12:09.


#12
catalin_Jr

catalin_Jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 07.05.2008

 belogerer, on 21st June 2011, 21:05, said:

nici un caine la 3 luni nu e atat de inteligent incat sa faca afara dupa numai 3-4 zile - poti sa fii tu si dog whisperer si degeaba...e la stadiul de bebelus care doar ce a deschis ochii si s-au petrecut extrem de multe evenimente importante in viata lui...

primul pas e sa il inveti pe ziar - atentie unul singur nu cum pune mama in toata casa - si cand invata ca are voie intr-un singur loc e pregatit si pt invatat afara...oricum mai ai de tras macar pana pe la 5 luni cu el...
Se poate si inainte de 3 luni... Cand l-am adus acasa avea 1 luna maxim ... nu a durat mai mult de 2 saptamani si facea afara ... Metoda am explicat-o mai sus .

#13
ssk84

ssk84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.04.2011

 adyalt, on 21st June 2011, 15:03, said:

am si eu un cane corso de 3 luni si asi vrea sa stiu daca are cineva un sfat sa il invat sa faca numai afara si sa nu mai faca pe unde il apuca prin casa
:confuzzled:

adyalt la varsta asta ar fi trebuit sa stie ca nu are voie sa faca prin casa... e destul de mare. in caz ca nu ai reusit sau metodele prezentate nu ti`a fost de ajutor iti dau si eu una

pentru inceput hai sa facem un role-paly... :naughty: te trezesti dimineata si primul lucru pe care il faci este???.....te duci la baie... incearca sa mananci haotic si sa bei apa multa...pune pe cineva sa te chinuie cu o minge sau o jucarie...sa ti-o arunce si tu sa faci aport...urmatorul lucru pe care ai sa il faci dupa ce termini cu joaca....te duci la baie... :thumbup:  ei cam asa sunt si cateii

si acum sfaturile care daca ai sa le urmezi ai sa ai un catel educat  :naughty: :

-REGULA- mese regulate, la aceiasi ora! (daca nu mananca tot la o masa ii vei strange mancarea ramasa si urmatoare masa va primi apox cat a mancat prima data)
- f importatnt ca atunci dupa ce a mancat sa il scoti afara sa isi faca nevoile(joaca-te cu el, alearga-l si sigur isi va face nevoile)
- nevoile si le va face NUMAI PE IARBA, nu il lasa sa si le faca in alt loc...asta este un pas f important
- atunci cand face in casa trebuie ATENTIONAT VERBAL-fara sa faci criza de isterie in fata lui- eventual pedepsit (nu il mai baga in seama, trimite`l la locul lui- f important ca el sa aiba un loc al lui in casa si sa fie constient ca ala este coltul lui-(fara violenta deoarece nu isi are rostul) si scos imediat afara
trebuie sa te gandesti ca el este ca un copil si daca ii vei permite anumite lucruri va face foate usor o obisnuinta din ele.
Eu am un Ciobanesc german de 12 ani, o cresc de la 4 sapt si iti spun ca nu cred ca mi`a facut vreodata nevoile prin casa, nu mi`a ros niciodata nimic si asta doar pentru ca m`am ocupat sa nu aiba timp de asa ceva :thumbup:

Succes si asteptam rezultate!

#14
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Mentionez ca rahatul ''de afara'' trebuie luat cu lopatica si pun intr-o punguta,conform legii,nu lasat pe trotuar.

#15
ssk84

ssk84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.04.2011

 pro-civilizatie, on 7th July 2011, 20:11, said:

Mentionez ca rahatul ''de afara'' trebuie luat cu lopatica si pun intr-o punguta,conform legii,nu lasat pe trotuar.

de acord! avem legi dar foarte prost pune in aplicare... rahatelul din punga ar trebui pus intr-un cos destinat lui nu in cele destinate gunoailor menajere...

#16
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

 ssk84, on 8th July 2011, 09:54, said:

de acord! avem legi dar foarte prost pune in aplicare... rahatelul din punga ar trebui pus intr-un cos destinat lui nu in cele destinate gunoailor menajere...
Cred ca cerem deja prea mult(separarea gunoaielor pe categorii)  pentru nivelul nostru de civilizatie. :notangel:

#17
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 adyalt, on 21st June 2011, 18:03, said:

am si eu un cane corso de 3 luni si asi vrea sa stiu daca are cineva un sfat sa il invat sa faca numai afara si sa nu mai faca pe unde il apuca prin casa
:confuzzled:
o urmaream pe fiara si de cate ori o observam ca se agita sau se aseaza in pozitie de caca/pipi o luam in brate si o duceam afara. Am avut cateva accidente pe traseu dar in cateva zile s-a prins ce vreau de la ea si n-a mai facut niciodata in casa.

 pro-civilizatie, on 7th July 2011, 22:11, said:

Mentionez ca rahatul ''de afara'' trebuie luat cu lopatica si pun intr-o punguta,conform legii,nu lasat pe trotuar.
de acord.

Edited by darkangelo, 13 July 2011 - 18:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate