Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

cum tratez o rana deschisa?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ynnya

ynnya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2007
motanul meu are o rana deschisa pe un picior.am fost cu el la veterinar si a a zis ca nu-i pune copci ca si le-ar scoate iar daca il panseaza o sa se lipeasca de rana.in schimb mi-a dat mibazon si i-a facut un antibiotic.a spus ca-i va trece in ~ 2 saptamani.nu stiu ce sa fac,sa ma duc la alt veterinar sa vad ce parere are?ma asteptam sa-l coase si sa-l panseze peste.
motanul e vioi, mananca si se mai scarpina cu labuta aia.
am atasat si o poza. http://i53.tinypic.com/30tqvya.jpg .daca e cineva care se pricepe..sa-si dea cu parerea:(.multumesc.

#2
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Frate dute la un veterinar de Doamne ajuta ca arata oribil. Acolo trebuie cusuta pielea.... Doamne...

Uite un citat de undeva :

Pisicile isi vindeca singure ranile atunci cand isi ling zonele afectate!
Fals - ranile nu se recomanda a se lasa nepansate, nu numai ca mizeria si microbii pot infecta rana dar si pisica, lingandu-si rana isi poate face mai mult rau decat bine.

Edited by w3room, 21 June 2011 - 01:21.


#3
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

 ynnya, on 21st June 2011, 01:53, said:

motanul meu are o rana deschisa pe un picior.am fost cu el la veterinar si a a zis ca nu-i pune copci ca si le-ar scoate iar daca il panseaza o sa se lipeasca de rana.in schimb mi-a dat mibazon si i-a facut un antibiotic.a spus ca-i va trece in ~ 2 saptamani.nu stiu ce sa fac,sa ma duc la alt veterinar sa vad ce parere are?ma asteptam sa-l coase si sa-l panseze peste.
motanul e vioi, mananca si se mai scarpina cu labuta aia.
am atasat si o poza. http://i53.tinypic.com/30tqvya.jpg .daca e cineva care se pricepe..sa-si dea cu parerea:(.multumesc.

Rana e nasoala, cel mai bine du-l la inca un medic sa ai a doua opinie.  Si ai grija sa stea numai in casa, sa nu iasa afara pe geam sau usa pentru a nu risca sa ia contact cu alte animale si sa nu fie vulnerabil pana nu se vindeca rana aia. Si pisica mea a avut o rana asemanatoare dar mai mica, cred ca un sfert din ce are motanul tau. I sa si umflat laba puternic, il dura destul de tare. I-am pus Benocin praf pentru ca nu am avut alceva la indemana (un antibiotic  http://www.pcfarm.ro...pect.php?id=841  )   I-am dat de mai multe ori cu Baneocin praf pe rana deschisa si in cateva zile s-a inchis rana.  A fost o solutie la urgenta, nu stiu ce efecte ar avea aplicat pe rana motaului tau.  Oricum, daca poti mai cere o parere de la alt cabinet veterniar.  Ce pot sa zic e ca si eu am mai patit cu alt motan sa isi rupa piciorul si la primul medic veterinar care am fost i-a pus laba in ghips (pe urma am aflat ca la pisici nu se pune in ghips) Saracul motan s-a chinuit o noapte intreaga si si-a scos singur ghipsul de pe laba. Am fost la alt medic veterinar si i-a pus niste atele usoare din plastic, special pe marinea labei lui si asa am reusit sa rezolv problema.

Deci e bine sa consulti si a doua opinie, (ii zici si ce i-a dat primul doctor)  succes :)

Edited by fux, 21 June 2011 - 01:21.


#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Imi pare rau pentru motanul tau... Nu stiu cum a reusit, dar rana e foarte urata, nu stiu cum de l-a lasat asa si nu-l coase. Eu nu ma pricep, dar mi s-ar parea normal sa fie cusut.
Mergi rapid la alt doctor si vezi ce-i faci, ca asa nu e bine sa stea cu rana deschisa.

Insanatosire grabnica motanului!

#5
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 21.04.2009
Dupa cum arata rana aceea la o prima vedere, este de ceva timp. Mai mult de 24 de ore.La nivel cutanat este deja inchisa la leziune, deci veterinarul are partial dreptate! In plus anestezia locala ar dauna acum, si natura isi urmeaza cursul. Un al doilea medic  si opinia lui ar cantari in decizia ta de tratament? daca da, fugi maine dimineata la un alt cabinet veterinar cu motanul si decide-te dupa consultul medicului ce ai de gand.  Multa sanatate!

#6
ynnya

ynnya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2007
rana este de duminica.am vrut sa ma duc atunci la vet dar n-am gasit nicaieri deschis.am mers luni dimineata.ma duc dimineata asta la un alt veterinar.parca nu pot sa-l las asa.arata prea urat si eu nu cred ca se vindeca asa chiar daca-i dau cu mibazon.chiar ma gandeam la anestezie.:(
d4m4g3-a zis ca nu-l coase ca si-ar scoate fiele si si-ar face mai rau.ma asteptam sa-l coase si sa-l panseze peste.

#7
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 21.04.2009
Rana pare curata si in plus tu ai recunoscut ca este vioi si mananca. Daca nu da semne evidente de boala, sau infectie(comportament  ciudat, neobisnuit)  lasa natura sa repare . Un stress suplimentar pentru motan (ce varsta are?)  in tratament poate nu este indicat acum.  Dar decizi dupa urmatoarea vizita la medicul veterinar.

#8
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
Parerea mea e ca daca o coase si apoi o bandajeaza nu are cum sa traga de nici o ata.Eu am avut o pisica si am operato din alte motive si a cusuto pe burta apoi a bandajato,dupa o saptamana i-am scos bandajul dupa care a inceput sa traga de ate dar am fost la 10 zile iarasi la doctor si i le-a scos.Sper sa se faca bine.

#9
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
eu am avut un spray cu care il dadeam pe rana..... era o solutie albasta-verde asa....
eu am caine dar cred ca merge si la pisici....ca sprayul ala incheaga sangele/rana si dezinfecteaza.... intreaba la un pet shop

#10
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
rana este mare, cred ca trebuie cusuta. mergi la un veterinar bun sau daca esti din buc la facultatea veterinara, e un spital acolo.

#11
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
e mare taietura,trebuie cusut

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate