Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

teren in panta

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
salutare,

am un teren in panta pe care vreau sa il aduc la orizontala pe o portiune de 20 m latime, 15 m lungime si 2 m diferenta de nivel. ce solutii ar fi in afara de constructie gard si adus pamant? se poate folosi balastru? orice sfat e bine-venit.

gracias.:)

#2
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
si la mine e cam la fel, pe buza unui deal, si mi-as face proiectul sub forma de partial-demisol si partial "in aer", adica expus. In principiu gauresti partea de teren care are inaltimea prea mare si faci un demisol, cam asta ar fi solutia optima. Solul extras se foloseste ca umplutura in cealalta parte. Exista si avantaje, cum ar fi consumul mai mic de energie la incalzire iarna, bineinteles insa ca trebuie termoizolatie si la peretele ingropat, dar e suficienta si de 10 cm (eu fac de 30cm in rest) dar e necesara si o hidroizolatie pe partea respectiva.

#3
viorele

viorele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.10.2008
pentru o gradina aflata in panta am inteles ca cea mai buna metoda de amenajare e terasarea. bine asta daca nu vrei sa-ti pui o livada ceva in fata casei. nu e cazul acum. pe mine ma intereseaza sa stiu cu ce pot consolida o treapta de aprox 70 de cm, ce matrial e cel mai sigur. as vrea sa sap cam 3, 4 astfel de trepte. sugestii?

#4
zef99

zef99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.09.2010

 viorele, on 1st July 2011, 10:40, said:

pentru o gradina aflata in panta am inteles ca cea mai buna metoda de amenajare e terasarea. bine asta daca nu vrei sa-ti pui o livada ceva in fata casei. nu e cazul acum. pe mine ma intereseaza sa stiu cu ce pot consolida o treapta de aprox 70 de cm, ce matrial e cel mai sigur. as vrea sa sap cam 3, 4 astfel de trepte. sugestii?

Am vazut niste trepte... le--am coborat... le-am urcat... vreo 150....  dar erau facute simplu fara sapatura.
Pe o panta abrupta se sapa foarte putin se dat doi pari(minim 5-7cm pe rotund, adica tulpina, creanga)  de 70-100cm pana ramane afara inoltimea treptei. Se propteste o scandura in ele pe orizontala spre partea unde urca panta si se umple cu pamant. o sa incerc sa iti fac o schita luni.

#5
roditz

roditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2010
treptele se pot consolida cu jardinire, e o solutie rezistenta daca treapta nu e prea mare.
cate trepte ai la terasare? daca ai trepte mai mari de 70 cm, trebuie sa iei in calcul si alte solutii

#6
viorele

viorele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.10.2008
zef, ai reusit pana la urma sa faci schita?

referitor la trepte, m-am gandit sa fac una cam de 120 si 2 de  aprox 70 cm. asa se incadreaza cel mai bine. merge sa pun jardiniere la toate? chiar nu-mi dau seama daca o sa arate bine, plus ca nu stiu daca mai trebui sa consolidez in plus treapa cea mare

#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
[ http://www.sharehomeideas.com/wp-content/uploads/2011/06/How-to-Build-a-House-on-a-Slope1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://archinhome.com/wp-content/uploads/2009/12/Atelier-and-Guest-House-Design-by-C.-F.-Møller-Architects.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://static.dezeen.com/uploads/2008/06/klo-keg-004b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://static.dezeen.com/uploads/2008/06/casa-11-mujeres-by-mathias-klotz-cristobal-palmaklo-keg-024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by paradigmatic, 07 July 2011 - 15:29.


#8
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
suuupeeerb.....dar si costurile pe masura...

#9
viorele

viorele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.10.2008
arata traznet, dar nu e cazul de un asemenea proiect la mine. plus ca depaseste orice buget realist

#10
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
De ce nu iei în calcul a construi pe stâlpi?

#11
doru_dude

doru_dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2009
viorele, jardinierele nu sunt ok pentru trepte asa mari.
utilizeaza blocheti  cu pamant armat. uite aici un astfel de proiect. daca asta e ceea ce cauti ca si aspect, mergi pe varianta asta pt ca e destul de simplu de montat

Attached Files



#12
grecu50

grecu50

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.06.2011

 doru_dude, on 8th July 2011, 10:37, said:

viorele, jardinierele nu sunt ok pentru trepte asa mari.
utilizeaza blocheti  cu pamant armat. uite aici un astfel de proiect. daca asta e ceea ce cauti ca si aspect, mergi pe varianta asta pt ca e destul de simplu de montat

ai idee la cat te duce realizarea a 2 trepte din blocheti?
multam

#13
doru_dude

doru_dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2009
blochetii de care ziceam eu sunt de tip compact 3. au un aspect de piara naturala, desi sunt facuti din beton vibropresat

nu pot sa-mi dau seama cat te-ar costa treptele, depinde evident de treapta :). ca sa te orientezi, un blochet costa undeva la 30 ron, iar ca dimensiuni sunt undeva la 45/50x20x30/35. la montat nu e f greu, cred ca te descurci de unul singur

#14
roditz

roditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2010
cred ca e totusi mai bine sa mergi la blocheti, deci nu-i o solutie tocmai ieftina. in primul rand, parca arata mai bine ca jardinierele si cred ca se pot pune plante destul de mari pe trepte, bine nu copaci, dar o tunie mica merge.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate