Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cresterea CHINCHILELOR

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
bogdan_cauia

bogdan_cauia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2006
afacerea cu chinchilla devine o afacere dupa vre-o 3... 4 ani ... si asta in cazul in care livrezi pui sau piei la preturi decente fara intermediari. daca doriti orice fel de informatii va stau la dispozitie.

#20
ungurasum

ungurasum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.11.2010
salut
DAca stie cineva, as dori o reteta de furaj granulat pentru chinchilla, pt. ca as dori sa mi-l produc singur. Furajul existent pe piata este prea scump

#21
shelak

shelak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.08.2008
Buna ziua,

Am sa va spun si eu experienta mea cu aceste animalute. Daca vreti sa incepeti aceasta afacere faceti un plan de afaceri foarte bine pus la punct si ganditi-va de 10 ori inainte daca il puteti duce la bun sfarsit.
In primul rand aceste animalute sunt extraordinar de pretentioase si foarte greu de valorificat, asa cum ziceau si alti colegi, trebuie sa nu lucrati cu intermediari ca altfel munciti degeaba.
Mortalitatea puilor este foarte ridicata, au o gramada de probleme de la o banala micoza (care se trateaza foarte usor) pana la rosul blanitei (cand ai realizat ca ai crescut-o 8 luni si cand sa o valorifici numai iei 2 lei pe ea).
Profitul vine foarte foarte tarziu, dupa ce iti cad cateva fire de de par din cap :) si foarte multa munca. Cei care cred ca este ceva usor, cum ar fi crescului unui caine cred ca mai mult ca sigur o sa renunte in primii 2 ani si o sa ramana cu o gaura mare in buzunar.
Daca totusi vreti sa faceti acest lucru si v-ati informat foarte bine (desi 90% din cei care vand matci mint) si aveti timpul si rabdarea necesara si nu va ganditi la profitul imediat atunci da o sa incepeti sa castigati. Vanzarea blanitelor si a animalelor in Romania este foarte limitata si ca sa reusesti sa le vinzi in UE iti trebuie foarte multe blanite. Acest lucru se face mai mult printr-o asociatie (momentan exista doua la noi in tara).
Eu nu vreau sa descurajez pe nimeni numai ca e bine sa fiti foarte atenti la aceasta afacere fragila si intre timp au mai aparut documentatii, filmulete cu crescatori seriosi care spun adevarul si realitatea nu doar vand matci.
Vad aici anumite persoane care intreaba de o reteta de furaj graulat. Pai , cu alte cuvine daca afacerea asta e asa de profitatila si sunt asa usor de crescut cine se mai gandeste la mancarea lor care oricum costa putin daca vedem ca ele mananca numai 30g pe zi? :)))).

#22
adymili

adymili

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2010
Buna ziua,
Se pare ca s-a făcut o "selectie naturală" a crescatorilor de chinchilla, cei care au avut ghinion sa lucreze cu intermediari incorecți au renuntat incet la acest hobby...Oricum intrebarea este: Mai sunt crescatori de chinchilla? Sau au ramas doar firmele vechi.
E prima postare dupa aproape 2 ani.....no comment!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate