Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresterea CHINCHILELOR

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
bogdan0109

bogdan0109

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.04.2011
Buna tuturor,
nu sunt sigur, dar din cate am cautat eu pe aici nu am gasit prea multe despre - cresterea chinchilelor .
Eu as dori sa pot colabora cu cei care au macar putina experienta in acest domeniu - eu nu am experimentat inca cresterea acestor mici animale dar as dori sa ma apuc de o afacere in acest domeniu.
Informatiile generale despre ele le-am citit pe toate, dar practica sunt sigur ca schimba calculele optimiste prezentate in "ideile de afaceri la cheie".
Astept ca cei care cresc asfel de animale sa imi impartaseasca din experientele lor.
Multumiri anticipate.

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
De cand cu incalzirea globala, nu se mai cauta hainele de blana... Poate daca se intoarce (mini)era glaciara.

#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,211
  • Înscris: 24.05.2006

 horia66, on 22nd June 2011, 23:57, said:

De cand cu incalzirea globala, nu se mai cauta hainele de blana... Poate daca se intoarce (mini)era glaciara.


Stii cum e doctore...Omul gospodar isi face vara sanie  :lol:  Asa si cu colegul. De vipere, ceva, nu te intereseaza? Sau melci?

#4
ddcmn

ddcmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.03.2011

 wiseguy76, on 24th June 2011, 15:17, said:

Stii cum e doctore...Omul gospodar isi face vara sanie

Si iarna o pune pe foc. Despre chinchille.....daca zici ca te-ai uitat pe net dupa informatii, sunt sigur ca ai gasit o gramada de remarci cum ca vai de mine ce teapa mare.
E teapa cu chinchillele, si nu e. Ca mandru posesor a catorva familii, pot sa iti spun ca eu le-am luat cu contract de desfacere a puilor pe o perioada de 5 ani, cu posibilitate de prelungire. Pana acum nu am avut absolut nici un sfert de problema in ceea ce priveste desfacerea. Am predat un numar de n pui, iar omul mi-a platit PE LOC, la PRETUL STABILIT prin contract. Din punctul asta de vedere, nu consider ca am luat teapa.
Dar.....foarte important de stiut ca pe net chinchillele se inmultesc mult mai repede decat in realitate. Tot din experienta, am constatat ca in medie o femela fata undeva la 3 pui pe an (inca o data, vorbesc de o medie). Parerea mea, daca vrei sa te apuci de asa ceva, fa-ti calculul cu 2.5 pui pe an de la o femela. In rest, ce sa mai spun....ca scrie pe net. Da, intr-adevar, mananca foarte putin, nu necesita o foarte mare atentie. Dar, inca un DAR....sunt foarte, foarte sensibile la alimentatie. Iti recomand sa le hranesti cu pelete speciale, nu incerca sa faci experimente. Atentie sa nu fie expuse la curent, iar apa sa fie curata si schimbata zilnic.
Cam atat deocamdata, daca mai ai nevoie de informatii........

Edited by horia66, 27 June 2011 - 15:28.


#5
bogdan0109

bogdan0109

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.04.2011
Salutare,
Multumesc pentru sinceritate. As dori sa imi lamuresc, cu ajutorul tau daca esti deacord, cateva lucruri:

- la fatare (in general), numarul femelelor si al masculilor este egal;
-din cate am citit eu, o femela fata de 3 ori pe an, deci minim 3 pui pe an, nu am inteles dece ma sfatuiai sa ma raportez la o medie de  pui/an/femela.
- exista si fatari multiple? -unu, doi pui la o fatare?
- pretul puilor cam care este? daca poti sa imi spui. (daca prin contract nu este confidential).
-de mancat mananca doar cele 30  grame de concentrat pe zii?
- pretul concentratului, nisipului?
-varsta puiilor cand ii vinzii?
-pretul real de achizitie a unei familii cu tot cu custi si cu contract de preluare al puilor care ar fii? Te intreb pentru ca am gasit diferente destul de mari la preturile ofertelor pe care le-am studiat.

Ti-as fi recunosctor daca mai putea lamuri cu aceste aspecte.
Multumiri anticipate.

Edited by bogdan0109, 26 June 2011 - 17:34.


#6
ddcmn

ddcmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.03.2011
In ordinea aleasa de tine:
1)Da, pe termen lung numarul femelelor si al masculilor tinde sa fie egal;
2)E, nu chiar de trei ori pe an, mai degraba de 5 ori in doi ani. Nu de alta, dar gestatia dureaza aproape 4 luni, iar organismul femelei trebuie totusi sa se mai si refaca, nu o poti tine din gestatie in gestatie (bine, daca vrei, poti, dar eu, cu animalele mele, prefer sa fiu putin, putin mai grijuliu). Iar cu numarul de pui.....fatarea e fatare, dar destul de multi pui mor in primele 2 zile dupa fatare, si iti cam strica media.
3)Da, exista fatari multiple (eu am avut doar duble, desi pe net am citit de fatari triple....eu personal nici nu am avut, nici nu cunosc pe nimeni care sa fi avut);
4)Pretul puilor.....nu stiu, e confidential, oricum intre 17 si 25 euro; eu ma clasez in zona de mijloc.
5)Nu am cantarit cat mananca, nu am balanta acasa. Dar stii traditionalul paharel de tuica.....eu le dau cam 3 sferturi de pahar (granule, nu tuica) pe zi, si fan la discretie;
6)Concentratul....de fapt nu e concentrat, ci furaj granulat, special pt chinchille. Eu cumpar sacul de 30 kg cu 80 lei, dar mai intervine si transportul, si costa si ala destul.....Cat despre nisip....este 1.5 lei pe kg, dar eu prefer sa mi-l fac singur.
7)8 luni
8)Pretul de achizitie....depinde si de tine, si de furnizor. Eu personal am platit 800 euro, dar acum vreo 2 ani. Acum, nu mai stiu preturile.

Toate informatiile de mai sus sunt obtinute in urma experientei proprii. Alti crescatori pot avea rezultate (numar de pui, preturi....) diferite, asa ca mai sapa, mai sapa.
Sanatate

Edited by ddcmn, 26 June 2011 - 21:12.


#7
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Pe alea crescute pentru blanã cine le taie?
N-ar trebui duse la un abator autorizat?

#8
ddcmn

ddcmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.03.2011

 softpedistul, on 26th June 2011, 21:13, said:

Pe alea crescute pentru blanã cine le taie?
N-ar trebui duse la un abator autorizat?
Subiectul acestui topic e Cresterea Chinchilelor. Sacrificarea....nu e apanajul micului crescator, aia e clar.

#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 softpedistul, on 26th June 2011, 22:13, said:

Pe alea crescute pentru blanã cine le taie?
N-ar trebui duse la un abator autorizat?

Nu e vorba, efectiv, de un "abator", pentru ca [,] carnea nu e directionata catre consum uman. Practic, e vorba de unitati de procesare a blanurilor, care includ si o sectie de sacrificare. Carnea rezultata din sacrificare se transforma in faina de carne, care se vinde apoi fabricilor de hrana pentru pet (caini si pisici).

#10
bogdan0109

bogdan0109

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.04.2011

 ddcmn, on 26th June 2011, 21:07, said:

In ordinea aleasa de tine:
1)Da, pe termen lung numarul femelelor si al masculilor tinde sa fie egal;
2)E, nu chiar de trei ori pe an, mai degraba de 5 ori in doi ani. Nu de alta, dar gestatia dureaza aproape 4 luni, iar organismul femelei trebuie totusi sa se mai si refaca, nu o poti tine din gestatie in gestatie (bine, daca vrei, poti, dar eu, cu animalele mele, prefer sa fiu putin, putin mai grijuliu). Iar cu numarul de pui.....fatarea e fatare, dar destul de multi pui mor in primele 2 zile dupa fatare, si iti cam strica media.
3)Da, exista fatari multiple (eu am avut doar duble, desi pe net am citit de fatari triple....eu personal nici nu am avut, nici nu cunosc pe nimeni care sa fi avut);
4)Pretul puilor.....nu stiu, e confidential, oricum intre 17 si 25 euro; eu ma clasez in zona de mijloc.
5)Nu am cantarit cat mananca, nu am balanta acasa. Dar stii traditionalul paharel de tuica.....eu le dau cam 3 sferturi de pahar (granule, nu tuica) pe zi, si fan la discretie;
6)Concentratul....de fapt nu e concentrat, ci furaj granulat, special pt chinchille. Eu cumpar sacul de 30 kg cu 80 lei, dar mai intervine si transportul, si costa si ala destul.....Cat despre nisip....este 1.5 lei pe kg, dar eu prefer sa mi-l fac singur.
7)8 luni
8)Pretul de achizitie....depinde si de tine, si de furnizor. Eu personal am platit 800 euro, dar acum vreo 2 ani. Acum, nu mai stiu preturile.

Toate informatiile de mai sus sunt obtinute in urma experientei proprii. Alti crescatori pot avea rezultate (numar de pui, preturi....) diferite, asa ca mai sapa, mai sapa.
Sanatate

Multumesc mult.
Te-as mai intreba un singu lucru, acum, concentratul este mai ieftin sa il produci tu. Cum se produce? Granularea cum se face?

#11
ddcmn

ddcmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.03.2011
Bogdan, la intrebari de genul asta nu iti pot raspunde, din pacate. Sincer, habar nu am nici macar ce contine furajul respectiv, daramite proportiile. Ti-am spus, eu prefer sa cumpar de la producatori care au studiat deja problema si au ajuns la un rezultat satisfacator. Pretul....e maricel, e adevarat, dar consumul nu e imens (hai sa zicem ca un animal mananca, nu stiu....3 lei pe luna).
Intr-unul din posturile trecute, ziceam ca nu recomand experimentele culinare pe chinchille. Un cunoscut de-al meu (cel care m-a convins si pe mine sa ma apuc de treaba asta) a facut la un moment dat un experiment cu grau nemacinat, in sensul ca odata la 3 zile le baga in alimentatie si jumatate de lingura de boabe de grau. I-au murit 17 animale mature in mai putin de o luna. Personal, nu stiu ce le-a cauzat moartea: ori graul in sine, ori poate mucegaiurile, ciupercile datorate unei depozitari defectuoase, habar nu am. Oricum, personal nu recomand experimentele, dar.....as fi si eu incantat de o reteta de furaj. Cat despre granulare......s-a discutat pe softpedia in mai multe topicuri, cauta si o sa gasesti multe informatii (nu de alta, dar daca ti-as zice eu, tot de pe SP ti-as spune).

@Horia66.....O mare bucurie sa te avem printre noi, Horia66. Scuze, dar din ce am mai rasfoit pana acum pe SP, inteleg ca esti medic veterinar. Daca am inteles gresit, imi cer scuze. Dar, daca intr-adevar esti medic veterinar, ne poti ajuta si pe noi cu niste sfaturi in ceea ce priveste mentinerea sanatatii si tratarea diferitelor boli ale chinchillelor? Sunt oare bolile aceleasi cu ale iepurilor? Sunt tratamentele asemanatoare?

@Bogdan: Daca Horia66 ne poate ajuta, te-as sfatui sa stai si tu cu ochii cat cepele pe indicatiile lui, pt ca asta e poate cea mai mare problema legata de aceste animale: lipsa suportului veterinar.  Am vorbit cu cativa medici pana acum, dar nu m-au putut ajuta cu mai nimic, nu au avut de-a face cu asa animale pana acum. Nici netul nu geme de articole de genul asta. Prin urmare, orice informatie obtinuta cantareste foarte, foarte mult.

#12
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
ok... eu tot calculez pe aici dar... undeva gresesc.
voi ati spus ca o femela fata cam 2.5 pui pe an, iar puii se vand cu ~20E.
din cate stiu o familie este 4femele+mascul (800E)
acum: 4fem*2.5pui*20E= 200E
eu stiu ca mananca putin dar... recuperezi investitia in 4 ani (asta fara mancare, medicamente, nisip si alte prostii)
so... unde gresesc?

#13
ddcmn

ddcmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.03.2011
Unde gresesti.....nu as spune chiar greseli, dar din calculele tale sar in ochi trei chestiuni de discutat, si anume:
1) in general, pentru 800 de euro primesti familii formate din 5 femele si un mascul (cel putin asta era pretul in momentul in care "m-am bagat" eu);
2) numarul de pui....5x2.5=12.5, din care, daca avem 5 femele, mai putem forma o familie, asta in primul an (si tot asa....); in cei 4 ani pe care tu ii mentionezi, poti ajunge la un numar de familii de 16 ori mai mare, daca ai putin noroc;
3) recuperarea investitiei.....cei mai multi din cei care isi cumpara un tractor au cam acelasi interval de timp pt amortizare, daca nu chiar mai mult.

E adevarat ca afacerea cu chinchille nu e chiar asa cum se spune pe net (in sensul ca investesti azi si huzuresti maine). E o afacere ca oricare alta, care necesita ceva bani, timp, pasiune. In primul an vii cu bani de acasa, in al doilea afacerea se autofinanteaza,  iar profitul.....daca totul se desfasoara normal, apare in al treilea an.

#14
Alexandru_ch

Alexandru_ch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2012
Salutare tuturor!
Eu colaborez foarte bine cu crescatorul din Iasi (am inteles ca are animale importate din Danemarca ). Eu am cumparat cu contract de preluare pui 50 de femele de la el anul trecut iar acum o luna mi-a preluat 70 din puii rezultati pe care mi-a platit 1900 EUR.....adica o medie de 27 EUR pe pui. Eu sunt multumit de colaborarea cu dumnealor si vi-i recomand....pe Dl. Ciprian din Iasi il gasiti la tel. 0755021901
Multa bafta tuturor!

#15
bogdan0109

bogdan0109

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.04.2011

 Alexandru_ch, on 13th May 2012, 13:55, said:

Salutare tuturor! Eu colaborez foarte bine cu crescatorul din Iasi (am inteles ca are animale importate din Danemarca ). Eu am cumparat cu contract de preluare pui 50 de femele de la el anul trecut iar acum o luna mi-a preluat 70 din puii rezultati pe care mi-a platit 1900 EUR.....adica o medie de 27 EUR pe pui. Eu sunt multumit de colaborarea cu dumnealor si vi-i recomand....pe Dl. Ciprian din Iasi il gasiti la tel. 0755021901 Multa bafta tuturor!


Buna ziua tuturor!
Imi cer scuze pentru absenta indelungata de pe aceasta pagina, dar activitatea cotidiana care din pacate nu este inca cresterea chinchilelor mi-a rapit tot timpul in ultimul an.
Sa revenim totusi la subiectul nostru.
Alex, din postarea ta inteleg ca esti mou in afacere, dar ti-a mers destul de bine.
Ai inceput si un pic mai "intepat", 50 de femele e o cifra destul de buna.
Asa ca pentru neinitiati, ai putea sa ne impartasesti un pic din experienta ta?
Primele contacte...primele dificultati intalnite... primele satisfactii....etc..
Astept vesti bune....si nu numai de la tine.
Bafta tuturor care desfasoara o activitate in domeniu si curaj  celor care doresc sa se apuce  de o asfel de activitate.

#16
ms18jan

ms18jan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.10.2011
oameni buni am citit cu atentie fiecare postare de la acest subiect si pot sa spun ca as fii interesat, care ar fii conditiile de crestere?

#17
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Daca vedem cand au fost facute postarile, se pare ca a cam apus si afacerea asta...

#18
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
ei, si tu... milionarii nu mai stau pe softpedia!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate