Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Problema DIV

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View Postsergiu_spooky, on 19th June 2011, 11:08, said:

4) Un designer decent testeaza pe IE7,8,9, FF3.5,4, Chrome, Safari si Opera ultimele versiuni. Orice site trebuie sa fie functional si pe IE6, asa ca se verifica si ala, desi defectele vizuale minore nu sunt reparate. Daca clientul are pretentii probabil o sa trebuiasca sa testezi si pe Mac, desi daca respecti cateva reguli de bun simt nu o sa fie nicio diferenta. Nu zic nimic de mobile ca si acolo se complica lucrurile.

prostii. asta era valabil acum mai bine de 1 an.
daca "designer"-ul ala inca face site-uri functionale pe IE6 atunci e cam incompetent. un web designer responsabil stie ca trebuie sa renunte la suportul pt ie 6/ 7 ca sa incurajeze disparitia lor. Azi ie 6 e sub 2.4% btw. daca acel designer ar fi constient ar reduce procentul la 2.3999999E%



View Postsergiu_spooky, on 19th June 2011, 11:08, said:

8) Ce vrei tu e imposibil, fara CSS3 (pentru care nu o sa avem suport bun in majoritatea browserelor decat intr-un an-doi) sau Javascript (care-ar trebui sa fie ultima solutie, daca nimic altceva nu se poate face).
iar prostii. suport CSS3 exista. de exemplu border-radius si text-shadow merg in orice browser si sunt de preferat in locul unor imagini Photoshop. voi in loc sa grabiti evolutia web-ului, o incetiniti prin nefolosirea ultimelor tehnologii

View Postsergiu_spooky, on 19th June 2011, 11:08, said:

9) Evita cu orice pret sa folosesti display:inline-block (read http://foohack.com/2...block-styling/)
2007/11

helloooo? 2011/06: display: inline-block merge in orice browser.

View PostAndrei-1989, on 24th June 2011, 00:05, said:

Voi nu vreti sa intelegeti ca lista si produsele din lista sunt generate dintr-o singura variabila !?! Singurul raspuns pe care il vreau, este daca voi stiti vreo varianta sa fac o lista in felul urmator. Daca ar exista vreo posibilitate, ar fi doar din css, nu si din html....
IN CSS NU EXISTA.

Quote

produsele din lista sunt generate dintr-o singura variabila
adica ce vrei sa spui? ca tot acel HTML e intr-o singura variabila string??
de regex ai auzit? sau macar str_replace() ? explode() ? simplexml?

ti-e greu sa inlocuiesti al 3-lea <p> cu un <div><p>, respectiv </p></div> ?

Edited by Nemesis-, 24 June 2011 - 03:12.


#20
Andrei-1989

Andrei-1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 23.12.2010

View PostNemesis-, on 24th June 2011, 04:03, said:

adica ce vrei sa spui? ca tot acel HTML e intr-o singura variabila string??
ti-e greu sa inlocuiesti al 3-lea <p> cu un <div><p>, respectiv </p></div> ?
Nu, nu e... dar nici nu stiu cum sa-ti explic, mai mult decat in imaginea care am facut-o.
Ideea era clara, merge sau nu merge din css. Am inteles, nu merge.

O sa caut eu o solutie pana la urma  :unsure:

#21
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
pe pagina anterioara ai zis:

Quote

Voi nu vreti sa intelegeti ca lista si produsele din lista sunt generate dintr-o singura variabila !?!
si acum imi zici ca nu e, atunci ce vrei sa intelegem... ? wtf? nu poti explica de unde vine acel cod si sub ce forma e?

hai sa o luam ca la gradinita:

ai zis ca ai:

<div>
<p><?php $variabila ?></p>
</div>

ce contine $variabila?? sigur nu ai un "echo" inainte? sau macar "<?php=" in loc de "<?php" ??  daca nu, sigur $variabila nu e defapt o functie() si ai pus tu $ din burta??

Edited by Nemesis-, 24 June 2011 - 03:42.


#22
Andrei-1989

Andrei-1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 23.12.2010

View PostNemesis-, on 24th June 2011, 04:41, said:

ce contine $variabila?? sigur nu ai un "echo" inainte? sau macar "<?php=" in loc de "<?php" ??  daca nu, sigur $variabila nu e defapt o functie() si ai pus tu $ din burta??
Uite cum am :

<a href="{recent_topics.U_VIEW_TOPIC}">{recent_topics.TOPIC_TITLE}</a>

Acum gandeste-te ca linia aia se repeta de 9 ori, pentru ca asa vreau sa-i dau din panoul de administrare.

Deci daca as incerca sa pun, de ex :

<table>
<td><a href="{recent_topics.U_VIEW_TOPIC}">{recent_topics.TOPIC_TITLE}</a></td>
<td><a href="{recent_topics.U_VIEW_TOPIC}">{recent_topics.TOPIC_TITLE}</a></td>
</table>

si eu as avea setat in panoul de administrare sa arate ultimele 9 topicuri, mi le-ar arata de 18 de ori, 9 pe o celula, 9 pe o celula :(

Edited by Andrei-1989, 24 June 2011 - 04:03.


#23
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
pai aia e total diferit fata de ce ai postat inainte.

arata a ceva template engine gen smarty, nu php.
si daca zici ca ai doar prima linie si iti apare de 9 ori si nu ai acces la PHP, nu ai cum sa schimbi asta, pt ca pur si simplu acel template e iterat de 9 ori.

daca ai acces la PHP poti imparti acele topicuri in coloane destul de usor: initializezi o variabila globala si o incrementezi cu 1. verifici daca se imparte la 3 si daca da bagi un div inainte de acel link...

#24
Andrei-1989

Andrei-1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 23.12.2010
E php cu smarty din cate stiu. Adica phpbb :)
Nu am spus ce am acolo pentru ca oricum nu avea rost. Cautam o solutie din css daca exista.
In fisierele php n-as vrea sa umblu ca e prea mare deranjul pentru cunostintele mele....

#25
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

View PostNemesis-, on 24th June 2011, 04:03, said:

prostii. asta era valabil acum mai bine de 1 an.
daca "designer"-ul ala inca face site-uri functionale pe IE6 atunci e cam incompetent. un web designer responsabil stie ca trebuie sa renunte la suportul pt ie 6/ 7 ca sa incurajeze disparitia lor. Azi ie 6 e sub 2.4% btw. daca acel designer ar fi constient ar reduce procentul la 2.3999999E%

Nu stiu la ce site-uri ai lucrat tu dar iti pot spune ca intr-un context mult mai serios e nevoie sa testezi inclusiv pe IE6. Why? Pentru ca daca intra danezu de rand pe site-ul parlamentului danez si nu reuseste sa obtina o informatie pentru ca are IE6 sau Firefox pe Linux o incurci rau de tot. Danezu de rand merge la avocat si da in judecata statul, care dupa ce-l despagubeste pe om cere banii angajatorului meu care mai apoi ma da pe mine afara.
Chiar daca nu arata identic si pe IE6 nu inseamna ca nu trebe sa fie functional. Tu vorbesti prostii.


iar prostii. suport CSS3 exista. de exemplu border-radius si text-shadow merg in orice browser si sunt de preferat in locul unor imagini Photoshop. voi in loc sa grabiti evolutia web-ului, o incetiniti prin nefolosirea ultimelor tehnologii

Serios? border-radius e CSS3? 1) e CSS 2.1 si 2) arata-mi tu mie cum merge border-radius (CSS, nu .htc-uri si JS-uri, ca dinalea stiu si eu) in ie<=8 si-ti dau un premiu. Din nou, tu vorbesti prostii. CSS3 nu se rezuma la border-radius si text-shadow.

2007/11

helloooo? 2011/06: display: inline-block merge in orice browser.


Singura afirmatie competenta din tot post-ul tau urmeaza de aici in jos.

IN CSS NU EXISTA.


adica ce vrei sa spui? ca tot acel HTML e intr-o singura variabila string??
de regex ai auzit? sau macar str_replace() ? explode() ? simplexml?

ti-e greu sa inlocuiesti al 3-lea <p> cu un <div><p>, respectiv </p></div> ?

Stiu ca o sa te legi si de asta, asa ca explic:
Da, sunt constient ca el nu face site-uri pentru statul danez. Intentia mea era sa fac pe cineva care vad ca nu testeaza nici macar IE9/FF sa inteleaga ca exista o mica mare diferenta.

Edited by sergiu_spooky, 24 June 2011 - 09:30.


#26
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
prostiiiiiiiiiiiiii.........
cand o sa faci tu site-uri pt guverne, care trebuie sa fie compatibile si cu screen-reader btw, atunci putem discuta despre asta, dar pana si ele incep sa renunte la acest browser. tu in schimb o tii pe a ta.
si mi se pare funny ca un roman vb despre asta, tara unde guvernul isi face site-uri ce functioneaza aiurea pe toate browserele, nu numai pe ie 6.

si cui ii pasa de ie<=8? folosesti border-radius pt toate browserele in afara de ala, unde o sa ai colturi patrate daca nu vrei javascript. poti face chiar si stylesheet special pt ie 8 ai timp de pierdut aiurea. care-i problema??? pt tine e mai normal sa folosesti imagini cu colturi rotunde din cauza unui singur browser, care culmea e folosit de sub 10% din lume? wtf..

Quote

Da, sunt constient ca el nu face site-uri pentru statul danez. Intentia mea era sa fac pe cineva care vad ca nu testeaza nici macar IE9/FF sa inteleaga ca exista o mica mare diferenta.
super, sa-l testeze. nu uita si Chrome, Opera. dar sa nu se atinga de ie 6 / 7

#27
Andrei-1989

Andrei-1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 23.12.2010
Site-urile clientilor mereu le-am facut vizibile si in ie6. De ce ? Pentru ca exista posibilitatea ca chiar clientul sa foloseasca browserul asta, iar atunci cand isi vedea site-ul nu stiu ce parere ar fi avut de cunostintele sau experienta mea.

Legat de site-ul meu personal, nu, nu este vizibil in ie6 si nici n-am de gand sa muncesc ca prostu pentru o versiune amarata, chiar daca mai este folosit in procent de ....nu ma intereseaza. Mi-e deajuns ca pentru ie8 am lucrat in + la site.

#28
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Stai asa sa inteleg... tu faci situri pentru clienti si nu stii cum sa aliniezi un rahatel de cod? :) Interesant.

#29
Andrei-1989

Andrei-1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 23.12.2010

View PostDarkAngelBv, on 25th June 2011, 00:33, said:

Stai asa sa inteleg... tu faci situri pentru clienti si nu stii cum sa aliniezi un rahatel de cod? :) Interesant.
Rahatelul ala de cod nu tine nici de html, nici de css dupa cate ai vazut. Interesant.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate