Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cartela Cosmote e de acum Vibe?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postcristi_6303, on 18th June 2011, 19:44, said:

cosmote nu mai e moka
bye bye pomana pie :lol:
Mergem pe Digi mobil toti, pana o sa-l cumpere si pe ala careva. Poate AT/T si se aliniaza si el cu preturile. :lol:

Edited by popascu, 18 June 2011 - 18:54.


#20
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010

View Postpopascu, on 18th June 2011, 19:54, said:

Mergem pe Digi mobil toti, pana o sa-l cumpere si pe ala careva. Poate AT/T si se aliniaza si el cu preturile. :lol:
aia n au semnal
deci pica
ramane vodafone si orange

#21
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View Postcristi_6303, on 18th June 2011, 18:56, said:

aia n au semnal
deci pica
ramane vodafone si orange
Aaa. Ramane vomafoame si portocala fara suc (a se citi angajati competenti).

Edited by iuliandeaconu, 18 June 2011 - 19:02.


#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu inteleg de ce, marea parte a clientilor Cosmote claseaza firma de telefonie mobila pe baza preturilor impuse de aceasta. Nici ca exista gandire mai gresita. In principiu, un serviciu se caracterizeaza pe baza unui raport (calitate/pret=?). Cosmote ofera la preturi medii, servicii slabe, oricum am percepe valoarea unui serviciu si cea a banilor.
Deci raportul este bun, echitabil, daca NU vrei calitate.
Ma gandesc ca exista si utilizatori de Cosmote, abonament sau cartela cu o perceptie mai mult obiectiv-economica decat subiectiva. Cu contract sau fara, la un moment dat iti evaluezi valoarea facturii de telefonie mobila, pe baza acelui raport si a ofertelor existente pe piata la acel moment, mai ales odata cu noua facilitate a dreptului de proprietate asupra numarului de telefon.
In aceste conditii, multi vor reconsidera atitudinea vis-a-vis de Cosmote in sensul caci, contrar celor scontate, oamenii vor incepe sa faca economie. Vorbim mai mult, deoarece cheltuim mai putin. Per total insa, cei multi si prosti fac de fapt piata. Da, cei cu cate 3E aduc venituri, pentru ca aceia sunt multi, ei sunt sunati si ei dau bine in sondaje (Cosmote are trilioane de clienti). Chiar daca acestia isi tin telefoanele pentru a primi apeluri, mai mult decat a efectua.
Ceilalti, marii cheltuitori, vor face economie. De exemplu, eu nu voi plati decat in cazuri independente de vointa mea, mai mult decat platesc acum.
Revenim la politica Voda de acum cativa ani si vom vorbi cu secundele, maxim cateva minute pe zi.
Eu cred ca va inselati presupunand ca in aceste conditii profiturile vor creste. Psihologia consumului aduce bani: mii de minute, zeci de giga, mii de sms-uri, caci acolo nu se pierde socoteala, omul vorbeste, navigheaza, plateste si i se pare ca este in castig. Cand insa un apel va costa mai mult decat inainte, fie el video sau voce, aceasta va produce o schimbare in mentalitatea oamenilor si mai multi dintre clientii Cosmo vor incepe sa faca economie. Dupa cum v-am spus, ne vom seta pe vorbit scurt si la subiect si numai de necesitate.
Per total, Cosmote incepe sa se scumpeasca si eu incep sa ma gandesc, ca daca tot voi plati mai mult, cel putin sa-i dau banii unui operator competitiv si eficient.

#23
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
:lol:

View Postiuliandeaconu, on 18th June 2011, 20:00, said:

Aaa. Ramane vomafoame si portocala fara suc (a se citi angajati competenti).
O sa ne usuce astia. Ne trezim cu valabilitate 15 zile la 5 euro si comunicare nelimitata in retea ca bonus la extraoptiune pe perioada valabilitatii. Iar daca in tara sunt 4-5 operatori de telefonie si trebuie sa suni in toate retelele, ai pus-o de mamaliga. Asta e globalizarea, n-ai cei face. Cred ca in 10 ani si RDS&RCS va fi preluat de o companie mare si se va alinia cu preturile si acoperirea.

De ce oare la Cosmote nu sunt si vouchere de 4? cum au ceilalti? Pt 4? trebuie sa faci reincarcare directa in magazin. Cred ca acest lucru indica de mult intentia Cosmote de a deveni ceva scump in Romania.

mai bine ziceau cartela VIDE sau VIDA    ......VIDĂ.  :lol: Poate ca nu se văd pe forum diacriticile de acceea am scris de 2 ori. Deci cartela VIDĂ ca nu are nimic in ea (e vid) si daca o incarci se descarca singura (cand intra rapid in gratie) si se face vid din nou; si ar trebui sa coste si simul gol vreo 5-10 lei, ca ce mai. :huh:

Sau daca este cartela broscuta de ce nu cartela VITA sau Vită. :lol:

Edited by popascu, 18 June 2011 - 19:28.


#24
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Ce e așa ciudat? O singură rețea cu nșpe denumiri comerciale pentru același produs. Parcă în ambalajele de dero e altceva dacă diferă packingul.

#25
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
cosmodero :lol:
au branduit o di colo colo de nu o sa mai stie lumea ce cumpara
cum clientul este prost nu ar fi ceva inadmisibil sa piarda clienti

#26
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostYOUR_GOD, on 18th June 2011, 20:08, said:

Dupa cum v-am spus, ne vom seta pe vorbit scurt si la subiect si numai de necesitate.
Pai asta e normal, dar ofertele sunt de aceasta natura?  O oferta de asta cum zici ar fi ceva de genul (in caz ca nu exista o plaja in care se alegi ci doar niste extraoptiuni batute in cuie) cu 3? sa ai o extraoptiune sau un tarif din credit care sa aduca ceva in genul 200 minute retea+ 75 nationale, sau 400 +75 sau 4 ? 500 ret +170 nat. La bonamente tot ceva semanator. Nu chestii de genul 700 retea (sau 3000 ca sunt si dinastea) (care nu le consumi ca nu esti nebun) + 25 nat(care le depasesti tot mereu si te zgarcesti la vorba in national) si pe langa asta faci costuri suplimentare de inca 20 -30 nationale platite cu 0,5?/minut.?.

View PostYOUR_GOD, on 18th June 2011, 20:08, said:

Dupa cum v-am spus, ne vom seta pe vorbit scurt si la subiect si numai de necesitate.
si pt asta vrei sa platesti mult? pt asta poti ori sa vorbesti din credit, ori sa ai cel mai mic abonament la retaua unde vorbesti preponderent. (cel mai eftin este la Orange 17 lei parca (200 ret+25nat, adica o pomana efectiv), 22 lei la vodaf si 25 lei la cosmote, asta din ce stiu de acum vro cateva luni)

Edited by popascu, 18 June 2011 - 19:46.


#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Ideea este ca atata timp cat noi suntem cu banii, noi putem alege.
Si ia sa vedeti voi ce receptivi vor deveni verzii cand o sa ne mutam majoritatea la concurenta, mai de voie, mai de nevoie. Pentru ca eu nu voi accepta niciodata sa platesc pentru servicii Cosmote cat pentru cele Voda sau Orange.
Oricum, nu va faceti griji. Uniformizare nu va castiga, deoarece intr-o economie nu poti fi multumit sa imparti castigul la 3,4 sau 5 firme de telefonie mobila. Cineva trebuie sa faca diferenta pentru a obtine castiguri mai mari.
Eu nu-mi fac probleme. Am parasit Voda dupa 7 ani, cu riscul de a pierde numarul. De Cosmote nu ma mai leaga decat abonamentul sotiei care mai are un an. Dar daca ma supar, li-l platesc in avans si il inchid si pe acela. Nu ar fi prima data cand o fac.
Overall, la momentul actual, ma multumescte Cosmote.

#28
butters

butters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.05.2011

View PostYOUR_GOD, on 18th June 2011, 20:08, said:

In principiu, un serviciu se caracterizeaza pe baza unui raport (calitate/pret=?). Cosmote ofera la preturi medii, servicii slabe, oricum am percepe valoarea unui serviciu si cea a banilor.
Pai aici e problema. Daca serviciile raman la aceeasi calitate proasta, iar pretul creste...

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Exact asta sustin si eu. Voda si Orange isi permit scumpiri, desi o fac si ei pe pielea lor. Cosmote-ul insa nu-si permite, adica nu le permit eu. Pentru consultantii oligofreni si erori de conectare, congestionari de retea, furt la drumul mare cu taxarea la mega a Internetului (deh, eu nu uit) nu poti cere cat ceilalti. Adica, poti cere, dar nu-ti pot oferi.
Nu sunt deloc stresat de aceste miscari de culise. In timp, daca o tin tot asa, vom ramane cu Voda si Orange. Bine si asa.

#30
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010
Numerele sunt de la cartelele Bonus 48 primele care erau fara Energy gri dar care s-au expirat in iunie anul acesta si le-au pus acum din nou la Cartela Vibe care e neinteresanta!

#31
degitel

degitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 23.12.2010
Momentan sunt cu 1 euro mai ieftine extraoptiunile la vibe si as spune din acest motiv ca se merita mai mult decat o cartela energy, daca obisnuiesti sa reincarci des.

Edited by degitel, 05 July 2011 - 20:33.


#32
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Poate sunt singurul care a observat, dar pe topicul Cosmote nu mai este activitate de aproape o zi. Nu prea s-a mai intamplat asta..No Vide pe aria Cosmote, lol. Si uite asa o sa fie si in retea... Ah, mai am 4 zile de contact. 4!!!

#33
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View PostYOUR_GOD, on 6th July 2011, 21:23, said:

Poate sunt singurul care a observat, dar pe topicul Cosmote nu mai este activitate de aproape o zi. Nu prea s-a mai intamplat asta..No Vide pe aria Cosmote, lol. Si uite asa o sa fie si in retea... Ah, mai am 4 zile de contact. 4!!!
contract poate!

#34
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Da unchiule, m-am grabit. Si am vrut sa mai zic 'Vibe'.

#35
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostDobrin928, on 18th June 2011, 11:50, said:

Pai ce la FROG scrie FROG ecranul telefonului?!?
Eu am pus cartela Frog intr-un telefon vechi si scrie cosmote. Pe altul scrie frog insa.

#36
LurchFack

LurchFack

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2007
da si la mine la fel sc tot frog pe cran la tel. ce stiu sigur ca dupa ce termin minutele broscuta o sa pateasca ceva rau :) si o sa cumpar un sim / pachet vibe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate