Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Masura 112

- - - - -
  • Please log in to reply
781 replies to this topic

#73
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View PostelekesTG, on 7th February 2012, 21:09, said:

pai nu am un punctaj mare , au alocat mai multi bani  decat sau acesat asta e idea
Cel mai bine este sa te adresezi la apdrp. Ei sunt cei mai in masura sa-ti dea informatii exacte. Cred ca si prin telefon te pot lamuri.

#74
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Salut,

Au fost alocati 50 mil si din acestia 48 mil deja au fost dati catre cei cu cele mai bune punctaje. Mai sunt 2 mil de dat si sunt blocati pana se solutioneaza toate contestatiile care au valoarea totala 2mil. Daca esti in lista de asteptare ai sanse sa iei banutii pentru ca de obicei in jur de 25% dintre contestatii sunt ok. Deci practic vor lua banii cei 25% si tot vor ramane pentru cei aflati in lista de asteptare.

Matematica: 50mil total = 48mil deja alocati + 2 mil blocati
2mil blocati = 2 mil in proiecte cu contestatii la punctaj = 2 mil in lista de asteptare

Sper ca ain inteles si next time nu mai deschide 2 topicuri.

#75
elekesTG

elekesTG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2012
MASURA 112
Sesiunea nr. 01/ 2011
Suma alocată pe sesiune : 50.000.000 Euro
Valoarea publica totala contestata: 2.791.000 Euro
Alocarea disponibila pentru selectia partiala: 47.209.000 Euro
Valoarea publica totala a proiectelor depuse: 83.183.000 Euro
Numarul proiectelor depuse: 4.083
Numarul proiectelor selectate pentru finantare: 2.311
Valoarea publică totală a proiectelor selectate pentru finanțare: 46.414.000 Euro
scz pt al doilea topic am crezut ca lam pus aici

View PostPatrick007, on 8th February 2012, 09:37, said:

Salut,

Au fost alocati 50 mil si din acestia 48 mil deja au fost dati catre cei cu cele mai bune punctaje. Mai sunt 2 mil de dat si sunt blocati pana se solutioneaza toate contestatiile care au valoarea totala 2mil. Daca esti in lista de asteptare ai sanse sa iei banutii pentru ca de obicei in jur de 25% dintre contestatii sunt ok. Deci practic vor lua banii cei 25% si tot vor ramane pentru cei aflati in lista de asteptare.

Matematica: 50mil total = 48mil deja alocati + 2 mil blocati
2mil blocati = 2 mil in proiecte cu contestatii la punctaj = 2 mil in lista de asteptare

Sper ca ain inteles si next time nu mai deschide 2 topicuri.


#76
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Nu trebuie sa imi dai copy-paste de pe site-ul apdrp.

Valoarea publica totala contestata: 2.791.000 Euro iar Valoarea publica totala 2.787.000 a proiectelor in lista de asteptare deci aproximativ egala.

Ideea e ca cei de apdrp au pastrat exact suma contestata pentru siguranta. Daca proiectele din contestatii nu sunt acceptate practic toti cei din lista de asteptare vor primi eligibil. Daca in schimb o anumita parte vor fi aprobate atunci valoarea lor va fi scazuta si valoarea totala a liste de asteptare. Sper ca ai inteles. In general la contestatii se aproba cam 25% din proiecte.

Edited by Patrick007, 08 February 2012 - 14:01.


#77
mmmorosan

mmmorosan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2012

View PostHorinceanul, on 20th January 2012, 12:01, said:

Prin urmare   daca am inteles  eu bine   din anumite puncte de vedere   e  mai  bine  din altele  nu prea  (  pomicultura   pacat  ca  s-a  cam  lovit  in ea) .

Cu  0,25 Ha   cultura protejata(  legume  , capsuni     etc)  + 100  mp   Ciupercarie =  8,98UDE+22,91UDE=31,89 UDE   m-as incadra destul de bine    zic  eu  aproape de  maxim (  mai ceva  teren  10Ha  maxim  culturi  anuale-  cereale in speta) .
Ce conditiii trebuie sa indeplineasca  ciupercaria  respectiva   ( standarde  si costuri  infiintarii pt  100mp)-  Ca prea suna  bine   la prima vedere!
Problema  care  inca  nu am priceputo inca  citind  de pe forum(  sau mai bine  zis   nu sunt  sigur)   am vazut ca  noua  valoare   UDE=1200  euro   ,  prin urmare  cu 6  UDE  logic  ar insemna  7200  euro  nu 12.000  euro  cat se  spune. Acuma  posibil  sa  fie  ca pana la  6  UDE  valoarea sa  fi ramas   tot  2000  euro  si  cei peste sa  se fi redus la 1200   euro?  Ca  nici  la  ei  pe  site  nu  am gasit ceva lamuritor in acest sens ?  Voi face  un drum zilele astea la un consultant   dar  vroiam s ama  duc  mai informat  totusi   :naughty:



Consultanta accesare fonduri europene, intocmire dosar, sprijin implementare proiect. Contact cu detalii la [email protected]                                         http://​www.consultanta.informatoru​lbt.ro/consultanta

View PostB84JMY, on 24th November 2011, 14:26, said:

Am si eu o nelamurire cu aceasta masura 112.
Daca detin un teren agricol in proprietate si vreau sa deschid o crescatorie de fazani, sinsile, iepuri sau diverse animale, ma incadrez pentru a obtine fondurile? De cat teren ar fi necesar pentru maximul sumei de 40.000?

Multumesc.



Consultanta accesare fonduri europene, intocmire dosar, sprijin implementare proiect. Contact cu detalii la [email protected]                                         http://​www.consultanta.informatoru​lbt.ro/consultanta

Attached Files



#78
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
ce legume intra la categoria "legume proaspete" ?

#79
jtt777

jtt777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.01.2009
mmmorosan... daca poti sa dai un raspuns pe forum e OK, daca nu, scuteste-ne de reclame. Stim cu totii ca sunteti fffoarte amabili si ne ajutati pentru 2-4% din suma, adica 1600EURO pentru un proiect de 40000. Sa nu transpirati. A! si doriti banii in avans, si nici nu informati clientul ca are sanse putine daca vor fi multe proiecte depuse.

View PostHorinceanul, on 20th January 2012, 11:01, said:

Prin urmare   daca am inteles  eu bine   din anumite puncte de vedere   e  mai  bine  din altele  nu prea  (  pomicultura   pacat  ca  s-a  cam  lovit  in ea) .

Cu  0,25 Ha   cultura protejata(  legume  , capsuni     etc)  + 100  mp   Ciupercarie =  8,98UDE+22,91UDE=31,89 UDE   m-as incadra destul de bine    zic  eu  aproape de  maxim (  mai ceva  teren  10Ha  maxim  culturi  anuale-  cereale in speta) .
Ce conditiii trebuie sa indeplineasca  ciupercaria  respectiva   ( standarde  si costuri  infiintarii pt  100mp)-  Ca prea suna  bine   la prima vedere!
Problema  care  inca  nu am priceputo inca  citind  de pe forum(  sau mai bine  zis   nu sunt  sigur)   am vazut ca  noua  valoare   UDE=1200  euro   ,  prin urmare  cu 6  UDE  logic  ar insemna  7200  euro  nu 12.000  euro  cat se  spune. Acuma  posibil  sa  fie  ca pana la  6  UDE  valoarea sa  fi ramas   tot  2000  euro  si  cei peste sa  se fi redus la 1200   euro?  Ca  nici  la  ei  pe  site  nu  am gasit ceva lamuritor in acest sens ?  Voi face  un drum zilele astea la un consultant   dar  vroiam s ama  duc  mai informat  totusi   :naughty:
citeste ghidul http://www.apdrp.ro/...em=2003&lang=RO , acolo scrie"În cazul solicitanților care dețin ciupercării, ponderea acestora din dimensiunea economică a exploatației agricole nu trebuie să depășească 50 % în anul 0."

#80
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
se zvoneste ca din 2014 conform noii PAC finantarea maxima va ajunge la 70.000 euro

#81
victorandronie

victorandronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.09.2009
salutare

am si eu cateva nelamuriri

1. care este diferenta intre :-Legume proaspete, pepeni, capsuni -  în câmp deschis    si  Legume proaspete, pepeni, capsuni -  în gradini pentru comercializare,....aceste gradini pt comercializare ce conditii au de indeplinit
2. care sunt legumele care se inscriu la cele 2 categorii de mai sus
3. sa presupunem ca as cultiva pepeni pe o suprafat de 3 hectare.....ce sanse sunt ca acest proiect sa fie acceptat


imi cer scuze pt aceste intrebari dar am fost si pe la apia si pe la apdrp .....si am plecat mai confuz decat eram....nu mai stiu unde sa mai intreb

dispun de niste bani sunt aproape gata sa achizitionez aprox 3 ha ....initial vroiam sa merg pe solarii dar investitia este mult prea mare plus o gramada de alti factori de care tre sa ti cont...

merci,

#82
victorandronie

victorandronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.09.2009

View Postvictorandronie, on 4th March 2012, 14:38, said:

salutare

am si eu cateva nelamuriri

1. care este diferenta intre :-Legume proaspete, pepeni, capsuni -  în câmp deschis    si  Legume proaspete, pepeni, capsuni -  în gradini pentru comercializare,....aceste gradini pt comercializare ce conditii au de indeplinit
2. care sunt legumele care se inscriu la cele 2 categorii de mai sus
3. sa presupunem ca as cultiva pepeni pe o suprafat de 3 hectare.....ce sanse sunt ca acest proiect sa fie acceptat


imi cer scuze pt aceste intrebari dar am fost si pe la apia si pe la apdrp .....si am plecat mai confuz decat eram....nu mai stiu unde sa mai intreb

dispun de niste bani sunt aproape gata sa achizitionez aprox 3 ha ....initial vroiam sa merg pe solarii dar investitia este mult prea mare plus o gramada de alti factori de care tre sa ti cont...

merci,
va rog...daca cumva cineva ar putea sa ma ajute cu niste raspunsuri..va multumesc foarte mult

#83
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010

View Postvictorandronie, on 4th March 2012, 14:38, said:

salutare

am si eu cateva nelamuriri

1. care este diferenta intre :-Legume proaspete, pepeni, capsuni -  în câmp deschis    si  Legume proaspete, pepeni, capsuni -  în gradini pentru comercializare,....aceste gradini pt comercializare ce conditii au de indeplinit
2. care sunt legumele care se inscriu la cele 2 categorii de mai sus
3. sa presupunem ca as cultiva pepeni pe o suprafat de 3 hectare.....ce sanse sunt ca acest proiect sa fie acceptat


imi cer scuze pt aceste intrebari dar am fost si pe la apia si pe la apdrp .....si am plecat mai confuz decat eram....nu mai stiu unde sa mai intreb

dispun de niste bani sunt aproape gata sa achizitionez aprox 3 ha ....initial vroiam sa merg pe solarii dar investitia este mult prea mare plus o gramada de alti factori de care tre sa ti cont...

merci,

O posibila  lamurire  as putea eu sa ti-o ofer :  gradina  de principiu  este in intravilan , iar in camp este extravilan  si nu  se poate numi gradina in extravilan ! In Romania  e musai un nou recensamant agricol  si  o  noua  cadastrare  a terenurilor  ca  sunt  o  sumedenie de nereguli !

View Postvictorandronie, on 4th March 2012, 14:38, said:

salutare

am si eu cateva nelamuriri

1. care este diferenta intre :-Legume proaspete, pepeni, capsuni -  în câmp deschis    si  Legume proaspete, pepeni, capsuni -  în gradini pentru comercializare,....aceste gradini pt comercializare ce conditii au de indeplinit
2. care sunt legumele care se inscriu la cele 2 categorii de mai sus
3. sa presupunem ca as cultiva pepeni pe o suprafat de 3 hectare.....ce sanse sunt ca acest proiect sa fie acceptat


imi cer scuze pt aceste intrebari dar am fost si pe la apia si pe la apdrp .....si am plecat mai confuz decat eram....nu mai stiu unde sa mai intreb

dispun de niste bani sunt aproape gata sa achizitionez aprox 3 ha ....initial vroiam sa merg pe solarii dar investitia este mult prea mare plus o gramada de alti factori de care tre sa ti cont...

merci,
Pai  ai toate sansele   daca  : 1 )esti proprietar  al acelui teren  
                                            2)depui  actele  de finanatare la PNADR  in mai putin de 12  luni  dupa ce te-ai inregistrat  la  APIA cu acel teren de 3 hectare  !
         Cam astea ar fi esentiale    ,  mergi  la  Primaria in  jurisdictia    careia se afla terenul  si ceri sa vorbesti cu  un consultant pe  problema  accesarii fondurilor  europene    si te va lamuri  mai in amanuntit   ce poti  face  !

#84
victorandronie

victorandronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.09.2009

View PostGalateanu1, on 9th March 2012, 16:27, said:

O posibila  lamurire  as putea eu sa ti-o ofer :  gradina  de principiu  este in intravilan , iar in camp este extravilan  si nu  se poate numi gradina in extravilan ! In Romania  e musai un nou recensamant agricol  si  o  noua  cadastrare  a terenurilor  ca  sunt  o  sumedenie de nereguli !


Pai  ai toate sansele   daca  : 1 )esti proprietar  al acelui teren  
                                            2)depui  actele  de finanatare la PNADR  in mai putin de 12  luni  dupa ce te-ai inregistrat  la  APIA cu acel teren de 3 hectare  !
         Cam astea ar fi esentiale    ,  mergi  la  Primaria in  jurisdictia    careia se afla terenul  si ceri sa vorbesti cu  un consultant pe  problema  accesarii fondurilor  europene    si te va lamuri  mai in amanuntit   ce poti  face  !

multumesc mult pentru raspunsuri

da ai dreptate in legatura in legatura cu recensamantul agricol....numai ca din pacate noi nu o sa apucam vremurile in care toate vor fi la locul lor...
cele 3 ha sunt proprietate personala si sunt in intravilan..deci daca eu vreau sa fac un astfel de proiect e ok si ma incadrez la Legume proaspete, pepeni, capsuni - în gradini pentru comercializare lucru care nu poate decat sa ma bucure
dar la sectiunea "Legume proaspete, pepeni, capsuni - în gradini pentru comercializare"ce legume sunt aprobate?

multumesc,

#85
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010

View Postvictorandronie, on 9th March 2012, 19:45, said:

multumesc mult pentru raspunsuri

da ai dreptate in legatura in legatura cu recensamantul agricol....numai ca din pacate noi nu o sa apucam vremurile in care toate vor fi la locul lor...
cele 3 ha sunt proprietate personala si sunt in intravilan..deci daca eu vreau sa fac un astfel de proiect e ok si ma incadrez la Legume proaspete, pepeni, capsuni - în gradini pentru comercializare lucru care nu poate decat sa ma bucure
dar la sectiunea "Legume proaspete, pepeni, capsuni - în gradini pentru comercializare"ce legume sunt aprobate?

multumesc,


Nu cred  sa fie vreo restrictie la anumite legume !Oricum mergi cum ti-am zis  cu actele ce le ai  la  un responsabil  din comuna  legat de fonduri si el te va lamuri vizavi de cazul tau cu  tot ce trebuie sa faci !

Edited by Galateanu1, 10 March 2012 - 10:29.


#86
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

View PostPatrick007, on 23rd November 2011, 14:24, said:

eu iti raspund.. nu iti da nimeni bani inainte. trebuie sa ai ferma deja infiintata cand depui cererea si valoare fermei sa depaseasca 6 ude. sunt masuri de sprijinire deci LOGIC se deduce ca trebuie sa ai ceva care sa fie sprijint.

Daca citeai topicul vedeai clar ca ai nevoie de min 6ude.. cum sa ai 6 ude daca tu nu ai ferma.

Cumperi porci vietnamezi sau faci spatile amenajate pentru capsuni si apoi te duci la o firma de consultanta.

Instalarea tinerilor fermieri reprezintă activitatea de înființare și/ sau preluare prin transfer de proprietate și/ sau arendă/ concesionare a unei exploatații agricole1 între 6 – 40 UDE, care produce în principal produse agricole vegetale și animale (materie primă) pentru consum uman și hrana animalelor, pentru prima dată în calitate de conducător (șef) de exploatație.
Solicitantul trebuie să depună Cererea de Finanțare pentru solicitarea
Am citat din ghidul solicitantului .

#87
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010

View Postsith, on 10th March 2012, 10:37, said:

Instalarea tinerilor fermieri reprezintă activitatea de înființare și/ sau preluare prin transfer de proprietate și/ sau arendă/ concesionare a unei exploatații agricole1 între 6 ? 40 UDE, care produce în principal produse agricole vegetale și animale (materie primă) pentru consum uman și hrana animalelor, pentru prima dată în calitate de conducător (șef) de exploatație.
Solicitantul trebuie să depună Cererea de Finanțare pentru solicitarea
Am citat din ghidul solicitantului .

Cu arenda  nu faci nimic pe masura  112 pentru inceput!  Dupa ce primesti aviz ca esti eligibil  si semnezi contractul de finantare   , si primesti si prima transa de 60%  din  suma    dupa poti lua si in arenda  sau concesionare !  De  ce asta.....,  simplu ......cu  arenda  si  cu  concesiunea   nu faci punctaj   ele iti folosesc mai tarziu ! Ghidul  e una  in practica  lucrurile  stau  diferit  fiindca  asa e in Romania ,  ti-o spun ca stiu  din  fapte nu vorbe ! Inainte de a considera ca intelegi  ghidul respectiv   mergi mai bine la un consultant  care  intocmeste dosarele respective   .......si eu am fost capos la inceput   dar nu mi-a folosit la nimic !  Cu putina "investitie" se poate accesa  fonduri pe aceasta masura !

Arenda  merge foarte bine pe Masura  121  ,  dar acolo  e  alta  mancare de peste !
Si inca ceva    vizavi de UDE  eligibil esti intre 6  si  8 !  Citeste mai bine    punctajul ce tine  de eligibilitatea unui proiect ! Chestiunea cu 40 de UDE  e pusa  ..............dar lasa  cand  ajungi la un consultatnt care vrea cu adevarat sa te ajute iti explica el  cum e  !

Un vecin de-al meu  a luat  25.000 euro anul trecut  cu  2Ha  pepeni  si 1 Ha   fasole !  Eu  am luat cu  stupina lu unkimiu( trebuie si noroc in viata  :)  )  40.000euro .  Defapt  momentan  doar  24.000 euro ,  dar sper sa fac  pana in toamna   inca 4 UDE  sa iau si restul  de 16.000  si cu ce mai am sa investesc in utilaje !

Edited by Galateanu1, 10 March 2012 - 23:12.


#88
victorandronie

victorandronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.09.2009

View PostGalateanu1, on 10th March 2012, 23:18, said:

Cu arenda  nu faci nimic pe masura  112 pentru inceput!  Dupa ce primesti aviz ca esti eligibil  si semnezi contractul de finantare   , si primesti si prima transa de 60%  din  suma    dupa poti lua si in arenda  sau concesionare !  De  ce asta.....,  simplu ......cu  arenda  si  cu  concesiunea   nu faci punctaj   ele iti folosesc mai tarziu ! Ghidul  e una  in practica  lucrurile  stau  diferit  fiindca  asa e in Romania ,  ti-o spun ca stiu  din  fapte nu vorbe ! Inainte de a considera ca intelegi  ghidul respectiv   mergi mai bine la un consultant  care  intocmeste dosarele respective   .......si eu am fost capos la inceput   dar nu mi-a folosit la nimic !  Cu putina "investitie" se poate accesa  fonduri pe aceasta masura !

Arenda  merge foarte bine pe Masura  121  ,  dar acolo  e  alta  mancare de peste !
Si inca ceva    vizavi de UDE  eligibil esti intre 6  si  8 !  Citeste mai bine    punctajul ce tine  de eligibilitatea unui proiect ! Chestiunea cu 40 de UDE  e pusa  ..............dar lasa  cand  ajungi la un consultatnt care vrea cu adevarat sa te ajute iti explica el  cum e  !

Un vecin de-al meu  a luat  25.000 euro anul trecut  cu  2Ha  pepeni  si 1 Ha   fasole !  Eu  am luat cu  stupina lu unkimiu( trebuie si noroc in viata  :)  )  40.000euro .  Defapt  momentan  doar  24.000 euro ,  dar sper sa fac  pana in toamna   inca 4 UDE  sa iau si restul  de 16.000  si cu ce mai am sa investesc in utilaje !

"Un vecin de-al meu  a luat  25.000 euro anul trecut  cu  2Ha  pepeni  si 1 Ha   fasole !"....foarte tare,cam exact ce ma intereseaza si pe mine,avem vreo sansa sa vedem un plan de afacere pt acest proiect?

#89
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

View PostGalateanu1, on 10th March 2012, 23:18, said:

Cu arenda  nu faci nimic pe masura  112 pentru inceput!  Dupa ce primesti aviz ca esti eligibil  si semnezi contractul de finantare   , si primesti si prima transa de 60%  din  suma    dupa poti lua si in arenda  sau concesionare !  De  ce asta.....,  simplu ......cu  arenda  si  cu  concesiunea   nu faci punctaj   ele iti folosesc mai tarziu ! Ghidul  e una  in practica  lucrurile  stau  diferit  fiindca  asa e in Romania ,  ti-o spun ca stiu  din  fapte nu vorbe ! Inainte de a considera ca intelegi  ghidul respectiv   mergi mai bine la un consultant  care  intocmeste dosarele respective   .......si eu am fost capos la inceput   dar nu mi-a folosit la nimic !  Cu putina "investitie" se poate accesa  fonduri pe aceasta masura !
Citeste ce am scris in postul anterior,cine a vorbit de arenda?

Instalarea tinerilor fermieri reprezintă activitatea de înființare și/ sau preluare prin transfer de proprietate și/ sau arendă/ concesionare a unei exploatații agricole1 între 6 – 40 UDE, care produce în principal produse agricole vegetale și animale (materie primă) pentru consum uman și hrana animalelor, pentru prima dată în calitate de conducător (șef) de exploatațare
Sper ca acum se vede.

Edited by sith, 11 March 2012 - 10:36.


#90
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010

View Postsith, on 11th March 2012, 10:34, said:

Citeste ce am scris in postul anterior,cine a vorbit de arenda?

Instalarea tinerilor fermieri reprezintă activitatea de înființare și/ sau preluare prin transfer de proprietate și/ sau arendă/ concesionare a unei exploatații agricole1 între 6 – 40 UDE, care produce în principal produse agricole vegetale și animale (materie primă) pentru consum uman și hrana animalelor, pentru prima dată în calitate de conducător (șef) de exploatațare
Sper ca acum se vede.

TU  imi spui cum e in teorie  ?  Fa tu proiect  pe 112     si ai sa vezi  cu ochii tai  cum se schimba  treaba ! Succes

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate