Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Incalzire sistem PLEN

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Buna ziua.
As vrea sa stiu daca sunt aici membrii care au acest sistem de incalzire montat si care este esperienta lor cu acest sistem ( Eficienta, costuri la curent... )  ?
Multumesc.


"Sistemul de incalzire PLEN se prezinta sub forma de folie, se ataseaza pe tavan, este acoperit cu tavanul fals (gips-carton, lemn, etc.), conectat electric si controlat de termostatele de ambient,  incalzeste obiectele din camera (pereti, podea, etc.)  prin emisie de raze infrarosii.

PLEN respecta principiul natural al transferului de caldura, astfel fluxul de caldura de la elementele sistemului montate pe tavan se transmite direct pardoselii iar pardoseala transfera caldura stocata aerului."


#2
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Interesant și totodată practic acest tip de încălzire cu infraroșii :peacefingers: .Trebuie studiat cu atenție care sunt efectele pe termen lung provocate de aceste raze infraroșii asupra corpului uman :notangel: .Eram hotărât 100% să optez pentru construcția noii case la încălzirea prin pardoseală,dar mă cam pune pe gânduri acest tip de încălzire,să analizez să văd căt este de economic și eficient pentru încălzirea casei pe timp de iarnă. :rolleyes:

#3
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
E topic la instalatii despre panouri radiante in infrarosu. Parerea mea e ca tot ce-i incalzire electrica cu COP 1 nu se merita.

#4
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Deci nu mai e nimeni cu acest sistem pe aici ?

#5
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
aici e o arie pt. sisteme "verzi", DIY, etc. nu pt. incalzire energofaga.
-vezi mesaj blimpyway

#6
sealife

sealife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.03.2010

View Postelement94_2008, on 23rd June 2011, 08:49, said:

Deci nu mai e nimeni cu acest sistem pe aici ?
Salut,
Eu am asa ceva.In topicul despre panouri radiante cu infrarosii  gasesti detalii mai multe.La consum nu pot inca sa ma pronunt, le-am montat  anul acesta.

#7
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Mods...Se poate muta acest topic acolo ?

View Postsealife, on 23rd June 2011, 22:29, said:

Salut,
Eu am asa ceva.In topicul despre panouri radiante cu infrarosii  gasesti detalii mai multe.La consum nu pot inca sa ma pronunt, le-am montat  anul acesta.

Da te rog mai multe detalii legate de casa plus in ce luna ai montat ?

Eu am inceput azi zidaria.Pana la sf. de August trebuie sa ma hotaresc ce fac...Iar citind topicurile cu infra rosu sunt tare nedumerit. Unii vin cu facturi de 2000 Ron /luna pe casa de 200 M2. Altii  500-600 Ron...

#8
sealife

sealife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.03.2010
Salut,
Detalii casa:P + M ,200mp construiti,155 mp utili(de incalzit)caramida Porotherm STH 30,5cm extrudat izolatie exterior,geamuri tripan,izolatie sub placa de la parter de 5cm extrudat(o sa pun) la etaj 3 cm,mansarda a fost izolata initial cu vata vazaltica de 15 cm intre grinzi dupa care am mai pus 10cm pe pod acoperita cu osb.
Am montat in luna Mai 90 mp de folie ,9 termostate (pentru fiecare camera),2 contoare,cabluri- pret total in jur de 4000 Euro.
Iti trebuie trifazic,putere cat mai mare.Eu am 27kw(9 kw pe faza).
Daca nu ma costau enorm de mult gazele sau pompele de caldura mergeam pe IPAT(incalzire pardoseala cu agent termic).Am exclus de la inceput  pe lemne(din comoditate).
Pentru apa calda am Panou solar de la Bramac 4mp ,boiler de 300litri,am beneficiat si eu de Casa Verde asa ca investitia ar trebui sa mi-o recuperez in vreo 7 ani.
De ce am ales foliile?Trebuia sa merg pe electric.Initial am vrut prin pardoseala,dupa care am renuntat si am mers pe folii.
Multi zic ca sunt rezistente oarecare,resouri etc.Asa si e numai ca datorita lungimii de unda in care emit ai nevoie de mai putine grade ca sa ajungi la confortul termic.Adica daca am setat pe termostat 19 grade eu ma simt bine.De obicei ma simt bine pe la 22 grade.De aici vine si consumul mai scazut,trebuie sa incalzesti mai putin.
La consum mi s-a zis ca eu o sa platesc in jur de 500 Ron.Normal ca nu l-am crezut.In schimb dupa ce am calculat si am vazut ca  daca o sa platesc cu 150 euro mai mult pe luna(adica 1200 ron) ,timp de 6 luni pe an, o sa ajung sa-mi para rau ca nu mi-am tras gaze dupa 10 ani, m-am hotarat.
Acum tu stii ce ai la fata locului.Daca te costa putin sa-ti tragi  gazele sau vrei sa fii verde si-ti permiti sa-ti pui pompa de caldura mergi pe IPAT.Am stat vreo 4 luni ,iarna, cu acest tip de incalzire intr-un apartament si e super.
Succes!

#9
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008

View Postsealife, on 28th June 2011, 08:29, said:

Salut,
Detalii casa:P + M ,200mp construiti,155 mp utili(de incalzit)caramida Porotherm STH 30,5cm extrudat izolatie exterior,geamuri tripan,izolatie sub placa de la parter de 5cm extrudat(o sa pun) la etaj 3 cm,mansarda a fost izolata initial cu vata vazaltica de 15 cm intre grinzi dupa care am mai pus 10cm pe pod acoperita cu osb.
Am montat in luna Mai 90 mp de folie ,9 termostate (pentru fiecare camera),2 contoare,cabluri- pret total in jur de 4000 Euro.
Iti trebuie trifazic,putere cat mai mare.Eu am 27kw(9 kw pe faza).
Daca nu ma costau enorm de mult gazele sau pompele de caldura mergeam pe IPAT(incalzire pardoseala cu agent termic).Am exclus de la inceput  pe lemne(din comoditate).
Pentru apa calda am Panou solar de la Bramac 4mp ,boiler de 300litri,am beneficiat si eu de Casa Verde asa ca investitia ar trebui sa mi-o recuperez in vreo 7 ani.
De ce am ales foliile?Trebuia sa merg pe electric.Initial am vrut prin pardoseala,dupa care am renuntat si am mers pe folii.
Multi zic ca sunt rezistente oarecare,resouri etc.Asa si e numai ca datorita lungimii de unda in care emit ai nevoie de mai putine grade ca sa ajungi la confortul termic.Adica daca am setat pe termostat 19 grade eu ma simt bine.De obicei ma simt bine pe la 22 grade.De aici vine si consumul mai scazut,trebuie sa incalzesti mai putin.
La consum mi s-a zis ca eu o sa platesc in jur de 500 Ron.Normal ca nu l-am crezut.In schimb dupa ce am calculat si am vazut ca  daca o sa platesc cu 150 euro mai mult pe luna(adica 1200 ron) ,timp de 6 luni pe an, o sa ajung sa-mi para rau ca nu mi-am tras gaze dupa 10 ani, m-am hotarat.
Acum tu stii ce ai la fata locului.Daca te costa putin sa-ti tragi  gazele sau vrei sa fii verde si-ti permiti sa-ti pui pompa de caldura mergi pe IPAT.Am stat vreo 4 luni ,iarna, cu acest tip de incalzire intr-un apartament si e super.
Succes!

Mersi pt info .
Avem aceasi marime la casa + 10 mp la mine utili. Izolatie o fac de 10 Cm.Termopan 6 camere.    La ACM vreau sa bag pompa aer-apa + panouri solare.
Am discutat pana acum cu 3 persoane care au case intre 115 si 200 utili ( Covasna, Mangalia si Vt.Dornei ) . Nici unul nu a depasit 500 Ron pe luna. Unul dintre ei chiar are 2 ani cu acest sistem. De ce crezi vei plati cu 150 Euro mai mult  decat ceea ce ti-sa prezentat ?

Edited by element94_2008, 28 June 2011 - 13:24.


#10
sealife

sealife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.03.2010

View Postelement94_2008, on 28th June 2011, 13:23, said:

..... De ce crezi vei plati cu 150 Euro mai mult  decat ceea ce ti-sa prezentat ?

Salut,
Nu ma astept sa fie cu mult mai mult decat mi s-a prezentat. Asta e o marja de eroare .In caz de e mai mult de 1200 Ron pe luna trebuie sa ma gandesc la o solutie alternativa in urmatorii ani.Ex:investitie intr-o turbina, panouri fotovoltaice etc.
O sa vad la anul consumul si atunci o sa ma pronunt.

#11
inginer007

inginer007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.10.2006

View Postelement94_2008, on 28th June 2011, 13:23, said:

Mersi pt info .
Avem aceasi marime la casa + 10 mp la mine utili. Izolatie o fac de 10 Cm.Termopan 6 camere.    La ACM vreau sa bag pompa aer-apa + panouri solare.
Am discutat pana acum cu 3 persoane care au case intre 115 si 200 utili ( Covasna, Mangalia si Vt.Dornei ) . Nici unul nu a depasit 500 Ron pe luna. Unul dintre ei chiar are 2 ani cu acest sistem. De ce crezi vei plati cu 150 Euro mai mult  decat ceea ce ti-sa prezentat ?
Si pe mine ma intereseaza acelasi lucru, sunt si eu cu casa in rosu si urmeaza sa aleg sistemul de incalzire, gaz nu este, iar pe lemn ar fi ultima varianta. Studiez de mai bine de un an acest sistem dar nu stiu in exploatare care sunt costurile REALE, nu cele declarate. Si eu am casa tot P+M, vreau sa pun polistiren de 16 sau 20cm, aprox 190mp utili, situata in jud.Arad. Nu inteleg de ce comerciantii dau un consum mediu intre 10-20 W/mp pe ora in timp ce foliile au puterea 180W/mp sau mai mult, ceea ce ar insemna o durata de functionare intre 3.3-6.6 minute pe ora?!? ceea ce mi se pare foarte putin. De aceea as vrea niste date concrete de la utilizatori care au instalate aceste folii. Daca ati instalat aceste folii va rog sa imi spuneti cum s-au comportat in aceasta iarna. De asemenea, cele 3 persoane cu care ati vb aveau acest sistem pe folii infrarosu sau pe panouri? Si inca un lucru: care varianta e mai buna, folia in tavan sau in pardoseala? Multumesc.

#12
pagul

pagul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2012
Cine a studiat așa ceva și ce parere aveți?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yh_-DUKQ4Uw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
mircea_grecu83

mircea_grecu83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.09.2012

View Postsealife, on 28 iunie 2011 - 08:29, said:

Salut,
Detalii casa:P + M ,200mp construiti,155 mp utili(de incalzit)caramida Porotherm STH 30,5cm extrudat izolatie exterior,geamuri tripan,izolatie sub placa de la parter de 5cm extrudat(o sa pun) la etaj 3 cm,mansarda a fost izolata initial cu vata vazaltica de 15 cm intre grinzi dupa care am mai pus 10cm pe pod acoperita cu osb.
Am montat in luna Mai 90 mp de folie ,9 termostate (pentru fiecare camera),2 contoare,cabluri- pret total in jur de 4000 Euro.
Iti trebuie trifazic,putere cat mai mare.Eu am 27kw(9 kw pe faza).
Daca nu ma costau enorm de mult gazele sau pompele de caldura mergeam pe IPAT(incalzire pardoseala cu agent termic).Am exclus de la inceput  pe lemne(din comoditate).
Pentru apa calda am Panou solar de la Bramac 4mp ,boiler de 300litri,am beneficiat si eu de Casa Verde asa ca investitia ar trebui sa mi-o recuperez in vreo 7 ani.
De ce am ales foliile?Trebuia sa merg pe electric.Initial am vrut prin pardoseala,dupa care am renuntat si am mers pe folii.
Multi zic ca sunt rezistente oarecare,resouri etc.Asa si e numai ca datorita lungimii de unda in care emit ai nevoie de mai putine grade ca sa ajungi la confortul termic.Adica daca am setat pe termostat 19 grade eu ma simt bine.De obicei ma simt bine pe la 22 grade.De aici vine si consumul mai scazut,trebuie sa incalzesti mai putin.
La consum mi s-a zis ca eu o sa platesc in jur de 500 Ron.Normal ca nu l-am crezut.In schimb dupa ce am calculat si am vazut ca  daca o sa platesc cu 150 euro mai mult pe luna(adica 1200 ron) ,timp de 6 luni pe an, o sa ajung sa-mi para rau ca nu mi-am tras gaze dupa 10 ani, m-am hotarat.
Acum tu stii ce ai la fata locului.Daca te costa putin sa-ti tragi  gazele sau vrei sa fii verde si-ti permiti sa-ti pui pompa de caldura mergi pe IPAT.Am stat vreo 4 luni ,iarna, cu acest tip de incalzire intr-un apartament si e super.
Succes!

salut! imi poti da mai multe informatii, te rog? cam cat ai platit pe luna cel mai mult curentul? de unde ai cumparat folia si cine ti-a instalat-o? ma intereseaza sa pun la o casa cu etaj, suprafata utila undeva la 120mp.
mc mult!

#14
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Buna tuturor.
Este al doilea an de la montaj si dezamagirea este cam mare.
Casa are 210 m2 , utili 165 m2 . Acoperire folie 101 m2.

Anul trecut am dat drumu la incalzirea asta pe 1 Dec. Casa a fost neizolata, fara parchet , tencuiala, mobila, centuri si pereti inca umede. Se faceau lucrari pe interior.  Consum zilnic pentru 17 grade intre 120 Kw-160 Kw in lunile Decembrie-Februarie.

Anul acesta am dat drumul pe 11 Oct cand in interiorul casei au fost im mod natural 21 grade. Parchet de 12mm peste tot ( in afara de bai si camera tehnica ) .Geamuri termopan 6 camere , sticla 4 seasons. Usa intrare din lemn.Mobilat. Izolatie exterioara polistiren grafitat de 10 CM,izolatie socul polistiren extrudat de 3 CM . Zidarie porotherm 30.
Termostate setate la 22 grade.

Luna Octombrie - Consum zilnic   : 38-60 Kw
In perioada asta au fost fluctuatii pe 380V --> 195V - 255 V insa s-au reparat de catre cei de la Electrica.

Luna Noiembrie - Consum zilnic pana la mjlocul lunii : 52 - 66 Kw  ( 11-14 grade pe timp de zi afara )  .  Consum dupa 14 Oct. :  65 -81 Kw ( 5-10 grade pe timp de zi afara , noaptea cateodata temp negative )

Luna Decembrie - Consum zilnic   : 77 - 140 Kw !!! astazi , 12 Dec.   ( -4 - (-5) grade pe timp de zi afara si pina in -10 noaptea )

Dupa calculatorul firmei de la care am luat foliile ar trebuii sa consum max. 50 Kw pe zi. Acest lucru dupa cum vedeti nu se intampla .

Daca sunt si altii care au valori masurate va rog sa le postati aici.
Mersi si sper sa va fie de folos.

Edited by element94_2008, 12 December 2012 - 15:48.


#15
sealife

sealife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.03.2010
Imi pare rau ca esti dezamagit,trebuia sa te astepti sa ai consumul asta.
Din punctul meu de vedere nu e rau ,o sa ai cam 3000 Kw/h pe luna din Decembrie pana in Februarie.Asta inseamna  cam 1000 ron /luna daca ai abonamentul care trebuie.
La o casa cu suprafata ta utila platesti dublu fata de gaz ceea ce nu e rau.
Eu sunt in aceeasi situatie ca tine platesc cum am estimat eu,dublu fata de ce au estimat vanzatorii.
Eu  nu sunt dezamagit,ma asteptam la consumul asta iar de confort sunt foarte multumit.
Anul asta nu am mai monitorizat ,nu sunt acasa.O sa instalez un contor separat pentru incalzire pana la sfarsitul anului si o sa compar cu tine dar deocamdata pot sa confirm ca  ce consum ai tu e cat se poate de normal.

PS:Ce cauta topicul asta aici?! Sigur incalzire verde nu e si mai e si dificil de monitorizat.Ar trebui combinat cu panourile cu infrarosu.

#16
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Abonamentul am reusit sa il schimb pe CTP incepand din Decembrie.
Din Octombrie pana la sf. Noiembriei am platit 1200 ron.
Confortul este extraordinar. 24/24 caldura si cand vi acasa nu intri in pestera. Dpdv asta de vedere e extraordinar.
Zici ca cu cazul as fi platit la jumatate ?

#17
sealife

sealife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.03.2010
Da,din cate am studiat eu cei care au IPAT si centrala pe gaz pentru o suprafata aproximativ egala si pentru un grad de izolare aproximativ la fel, platesc  cam  jumatate din ce platesc eu sau chiar mai putin.


Repet,topicul asta nu are ce cauta in ''Casa verde''.

#18
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Din pacate acum e prea tarziu sa mai schimb ceva.  E trist ca cei care comercializeaza aceste sisteme te mint pe fata cu fel si fel de formule care arata consum mic dar nu iau in calcul ca la casa mai ai si pierderi , ai usi, ai geamuri , etc...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate