Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cartela Prepay Digi.Mobil.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4913 replies to this topic

#55
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
pai mai este si acum, aparate nu prea sunt. chestia e sa-i faci sa-ti dea cartela...
si asta se poate numai daca la adresa pe care-l iei tu nu au retea terestra.
cum se poate procura? clasic, mergi intr-un sediu RDS. :D

#56
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View Postcatalinman, on 10th September 2011, 23:54, said:

Daca stai la bloc (si am impresia ca da) nu poti obtine fixo-mobil.

Fixo-mobilele se ofera doar in zonele in care RCS nu are infrastructura terestra, acolo unde exista retea esti instalat pe telefonie fixa cu fir.
Da,stau la bloc. Eventual as lua pe numele bunicilor,care stau la tara si in mod clar nu dispun de retea fixa RDS. Ma intereseaza insa abonamentele. E tot 2 euro pe luna,sau 5 lei (abonamentul zero)?
In cazul in care fac rost de o astfel de cartela,ce fel de numar mi se ofera? Va fi de fix insa unul geografic? Ce prefix va avea? L-as putea folosi in toata tara? Ma intereseaza sa tin sim-ul intr-un telefon mobil si sa pot fi sunat ioeftin din afara tarii,adica la tarif de fix.

#57
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Daca rudele tale nu au servicii de la RDS automat va fi pe abonament de 2 euro. Pica din start varianta Asociat (asociat inseamna sa ai alte servicii de la RCS, de exemplu CATV, Internet sau Digi TV satelit).

Numarul este de forma 031 si poti sa-l folosesti oriunde in tara. Este considerat numar de fix.

Da eu iti propun altceva.

Vezi ce ti-am zis pe topicul Zapp cu FixTel  :OK:

In varianta aia vorbiti de pe mobil (din Italia) pe mobil (in Romania) cu 4 centi, iar daca suni tu cu 3,2 centi.

#58
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Si cand ei ma suna nu sunt taxat si eu,si invers? Mai intai sa ma interesez cat costa minutul pe fix de acolo,poate e mai avantajos. Pentru dracia asta de RDS trebuie si telefon cu 3G. Oare dupa cate minute vorbite imi amortizez pretul terminalului? Plus ca inca un telefon in plus... e aiurea. Numai noi romanii ne caram cu 10 telefoane dupa noi. Deci nu prea imi surade ideea,adica nu e o oferta tocmai buna.

#59
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Nu, pentru ca nu sunteti in Roaming.

Studiaza si cat costa minutul pe fix de acolo, daca e ok iti ramane varianta cu telefonie fixa de la RDS. Tu o sa-i suni cu 5 centi pe fix si 9 centi pe mobil.

Si la fixo-mobil iti trebuia un telefon mobil 3G, asta pentru ca reteaua este exclusiv 3G ;)

#60
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Omule,multumesc pt ajutor,insa imi dati cateodata niste raspunsuri de copii mici (ma refer la replici). Poate am mai multe cunostinte despre telecomunicatii decat multi de pe forum. Ca nu sunt la curent cu ofertele... asta e partea a doua. Stiu ca trebuie telefon 3G pt RDS,eu am asa ceva. Ma refeream insa la persoana de acolo,careia ii trebuie terminal 3G deasemenea,reteaua gazda a DigiMobil Italia fiind reteaua Tre (3). Pe mobil (Cosmote) sunt sunat cu 10 centi de acolo (de pe Wind),iar pe fix e mult mai ieftin,banuiesc ca sub 4 centi. In cazul acesta,iau fixo-mobil.

PS RDS inca mai vinde cartele prepay pe baza buletinului? Parca e ilegal,si nici acel proiect de lege nu a trecut. Tare mi-e dor sa le mai fac o reclamatie la ANPC,sa-i fortez sa-mi dea o cartela fara actul de identitate,asa cum i-am facut sa-mi rezilieze toate abonamentele desi mai aveam 1 an si ceva de contract ;)

Edited by boy4ever, 11 September 2011 - 14:11.


#61
sanntos

sanntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2008
Digi.Mobil prepay-ul asta nou, din Romania, are aceleasi tarife ca si Digi.Mobil Spania sau nu am inteles eu bine de pe site?
Ma refer la tarifele Digi.Mobil Romania (cel nou, nu numarul de romania al aceluiasi sim cu cel Spania) catre Digi.Mobil Spania si invers.
Sunt ambele 5c/minut fara TVA?

M-ar interesa sa-mi cumpar si eu un prepay din asta nou, care poate fi reincarcat si cu 50 centi la noi, nu stii cand e nevoie... La mine ar fi acum.
Daca se "comporta" la fel ca si Digi.Mobil cel cu numar dual, de Romania, e super, ca tarifele sunt foarte ok - 5c/minut. :) Mai ales ca se incarca si cu valori mici, valabilitate mare.
Mai pot sa am si internet nelimitat cu 5E/luna daca vreau. :)

#62
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
da, ai tarif de centi pe minut in retelele mobile nationale ;)

uite aici toate tarifele http://www.rcs-rds.r...t=tarife#taburi

#63
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
comentau unii despre obligativitatea prezentarii buletinului la achizitionarea cartelei.
in Spania s-a facut asta obligatoriu retroactiv pentru toti cei care au cumparat cartele prepay inainte de 2007.
cine nu si-a adjudecat cartela a pierdut numarul din oficiu.

Attached Files



#64
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Imi poate spune si mie cineva cum se dezactiveaza casuta vocala la prepay-ul asta? In manual scrie decat de activare, desi ea e activata deja.
Iar creditul... o idiotenie, ca sa stii cat credit ai trebuie sa trimiti SMS contra cost. Altfel nu se poate, apelare numar scurt, ceva, precum la prepay-ul cu numar dual de Spania? :huh:

LE: Se pare ca se poate afla si gratuit creditul la *1215... Dezactivarea casutei vocale ramane un mister in continuare.

Dar nu inteleg un lucru, ca parca la Digi e total diferit; daca fac un apel de 1 minut catre Digi imi ia din credit 1cent - valoare fara TVA sau 1.24centi - valoare cu TVA? Adica TVA-ul se plateste la reincarcare sau la consumarea minutelor? Cu alte cuvinte incarci 4E, platesti 4.96E iar din credit ti se ia valoarea serviciului fara TVA SAU incarci 4E, platesti 4E iar din credit ti se ia valoarea serviciului + TVA?

Edited by d4m4g3, 13 October 2011 - 15:26.


#65
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Credit check: *134#

TVA: la prepaid TVA-ul se trage la incarcare ("incarci 4E": s-ar putea ca aia de la casierie sa inteleaga 4E cu TVA cu tot - vezi cum te intelegi cu ea)
Observatie: daca SIM-ul e luat din Spania sau din Italia, e invers.

Dezactivare voicemail: exact la fel ca la activare, doar ca in loc sa treci numarul si apoi 'activate' in telefon, zici disable (sau cum se numeste optiunea in telefonul tau).
Daca ai Iphone, fa-ti rost de un telefon mai intai.
Daca ai Iphone4, asa-ti trebuie. (Totusi: cauta pe net, exista un cod USSD ca sa faci asta)
Altfel spus: voicemail disable se face exact ca la orice alt operator.

#66
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
mai pe la toti operatorii casuta se dezactiveaza formand ##002#

#67
Hummer1

Hummer1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 31.12.2007
Că tot vorbiți de cartela prepay,azi cartela mea afișează : Sim inactiv. Știe cineva de ce? Am internetul activat pe ea,1 euro credit,am făcut apeluri pe ea.
Am băgat-o în trei telefoane cu 3G și nimic. Dați un sfat,pls.

#68
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostHummer1, on 26th October 2011, 21:42, said:

Că tot vorbiți de cartela prepay,azi cartela mea afișează : Sim inactiv. Știe cineva de ce? Am internetul activat pe ea,1 euro credit,am făcut apeluri pe ea.
Am băgat-o în trei telefoane cu 3G și nimic. Dați un sfat,pls.

A fost o problema la nivel national pe reteaua 3G

http://forum.softped...howtopic=815248

#69
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Puteti va rog sa imi confirmati daca redirectionarea catre numere internationale functioneaza pe DigiMobil Prepay ?

#70
fagutzu

fagutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.01.2012

View Postcatalinman, on 10 octombrie 2011 - 10:01, said:

da, ai tarif de centi pe minut in retelele mobile nationale Posted Image

uite aici toate tarifele http://www.rcs-rds.r...t=tarife#taburi
Oferta RCS prepay este asemanatoare cu cosmote my stile, dar acesta are o acoperire net superioara.
Oare RCS nu poate contracara cu nimic avand in vedere acest "handicap" important?

#71
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostGeorge_Catean, on 01 martie 2013 - 16:03, said:

Puteti va rog sa imi confirmati daca redirectionarea catre numere internationale functioneaza pe DigiMobil Prepay ?

Stiu de exemplu ca pe cartela DIGI.Mobil Italia se poate face redirectionare depe numarul de IT catre cel de RO.

Teoretic ar fi sa se poata si pe cartelele de RO sa se faca redirectionare catre un numar de afara, insa nu am incercat niciodata

L.E. Am incercat mai devreme redirectionare de pe abonament catre un numar de Vodafone Spania si a mers Posted Image

#72
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postvasilemadalincristian, on 03 martie 2013 - 14:37, said:


Stiu de exemplu ca pe cartela DIGI.Mobil Italia se poate face redirectionare depe numarul de IT catre cel de RO.

Teoretic ar fi sa se poata si pe cartelele de RO sa se faca redirectionare catre un numar de afara, insa nu am incercat niciodata

L.E. Am incercat mai devreme redirectionare de pe abonament catre un numar de Vodafone Spania si a mers Posted Image

Da, de pe abonament stiu ca este posibil si sunt singurii operatori mobili din tara care ofera acest serviciu. Eram curios de pe cartela Digi daca este posibil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate