Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

voi ce mancati cand face o tura lunga?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,682
  • Înscris: 21.08.2008
Aha, asadar proteina.

#38
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,682
  • Înscris: 21.08.2008
Ieri am facut impreuna cu un amic o tura scurta de vreo 50km prin jurul orasului, motiv pentru a face si alte reglaje la cursiera. Pedalind in ritm mai sustinut mi-am amintit de vorbele unui tehnician de la echipa Lepard care spunea ca anul acesta Andy a facut niste antrenamente si a avut alimentatie pentru cresterea masei musculare. Dupa cum probabil se stie eu nu sint fan Andy, fizicul si mutra ducindu-ma cu gindul la un soarece de biblioteca. Ce fel de "terapie" o fi primit... sint sanse sa se lipeasca masa musculara in timp relativ scurt (un an) nefacind sala ci doar bicicleta?

#39
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Poti pune masa musculara doar din bicicleta doar daca simti ca muncesti cand dai la ea (pinion mic, foaie mare) si nu petreci mult timp in sa. Refacerea muschilor si implicit crestea lor se face doar cand faci pauza. Eu am avut o creste a gambelor cam dupa un an, un an si ceva dupa ce am inceput mai serios cu bicicleta. De atunci au ramas la fel.  Masa musculara creste cel mai bine la sala (in pauze).

Cel mai probabil a avut alimentatie bogata in proteine. Probabil a fost si la sala, Lance Amstrong facea si sala, daca nu ma insel.

Daca faci ture lungi (~150km) apare catabolismul asupra muschilor.

#40
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,682
  • Înscris: 21.08.2008
Asadar nu e tocmai bine sa faci ture zilnice de peste 50km, mai trebuie si pauza... De catabolism ma feresc si eu, am avut anul asta un comportament alimentar aberant in sensul ca dimineata nu mincam si faceam diverse exercitii fara greutati (abdomene, flotari,etc) si am sesizat o scadere a circumferintei coapsei.

#41
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Eu iau cu mine glucoza tableta sau dextroza și o pun in apa

Mâncare iau 1 banana și în funcție de cât de lungă e tura 100 + x km mai iau și o bucățică de carne + orez pe care le am într-o cutie mica de plastic la spate la buzunar.


Înainte de plecare nu mănânc nimic doar apa,.dar după vreo 50-60 km mi se face foame și iau pauza 20-30 minute

#42
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
eu consum omleta/oua fierte cu salata inainte, ciocolata + pepsi /multa apa in timpul cursei* si paste ori gratar cu salata dupa(ideal) ori ce apuc..:)
*cea mai lunga cursa pana acum a fost de ~85km.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate