Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

voi ce mancati cand face o tura lunga?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Mai bogdy, mai, nu cred ca te plangi atat de mult cand bagi un salam si-o shaorma. Mai citeste si tu, proteine bagi si tu in tine. si nu numai.  Zice bine scrisit.

danghetau, cauta pe aria de musculatura/culturism si fitness si citeste, dar vezi ca daca stai mult in sa, pe bicicleta, apare fenomenul de folosire a musculaturii pe post de energie.  -> dar, eu folosesc bicicleta zilnic si mi s-au dezvoltat putin gambele + coapsele in vreo doi ani, dar doar atat, nu poti avansa in dimensiuni daca ajungi la un nivel anume, facand doar ciclism...

Uite un articol legat de bauturi. Eu nu ma pricep la chestii din astea, Have fun.

Cel mai bine e sa experimentezi.

#20
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Eu folosesc prafuri, batoane si geluri de la Isostar. Am folosit si gama Aptonia care se gaseste la Decathon, e in regula. Alte produse folosite de colegii mei de pedala sunt cele de la PowerBar, se pare ca sunt cele mai bune.
Nu am explicatie stiintifica dar as evita produsele pentru culturisti.

#21
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,689
  • Înscris: 21.08.2008
Suplimentul la care am facut referire are predominant creatina; hai sa spunem ca nu neaparat acel produs desi poate nu e nociv insa ma intreb (si acum am primit raspunsul cu Isostar, la el ma gindisem si eu) ce anume beau ciclistii, din ce anume prepara solutiile. In Giro erau caratorii de bidoane si fiecare bea un alt amestec, mai multa sare sau aroma nu's de care... asta e ideea, hidratarea se face cu solutii izotone, hipo sau hipertone functie de necesitati. Pentru inceput am luat suportii si miine vin doua bidoane Isostar cred ca de 650ml in care voi pune doar apa; din pacate orasul e mort dpdv al magazinelor cu specific.

#22
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Nu mi-as face prea mari griji in privinta suplimentelor. Tu lucreaza la forma fizica, astea ar trebui sa fie ultima ta grija deocamdata. Ok trebuie sa mananci ceva in timpul unei ture mai lungi si atunci sunt bune batoanele de tot felul pentru ca sunt usor digerabile. Eu am inceput sa folosesc prafuri pentru apa si gelul dupa vreun an si asta pentru ca merg la ture cu oameni mai tineri si mai puternici decat mine si incerc sa nu raman prea mult in urma si asta mai ales cand facem o tura pe la munte.

#23
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,689
  • Înscris: 21.08.2008
Da, si eu am iesit prima data joia trecuta cu 3 oameni de 30 ani (eu am 40) care au citeva mii de km in picioare si se simtea...
Am comandat si batoane si praf, cind ajung prin Bucuresti fac un stoc mai mare, sa vedem daca se simte ceva. Evident ca-s praf la conditia fizica si tocmai de aceea intreb pe mai batrinii in ale ciclismului daca e bine sa fac asta de la inceput. Oricum, in cei 50km facuti in prima zi simteam nevoia sa ma hidratez dar nu aveam apa, parca eram cu pluta, la prima fintina am oprit dar era deja prea tirziu, cind se instaleaza senzatia de sete esti pa.

#24
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,689
  • Înscris: 21.08.2008
Dupa ce am trebaluit prin curte vreo juma de ora am hotarit sa ies la o tura de unul singur pina la socri si inapoi, 55km total. Inainte am mincat niste chiftele, pe traseu am papat un baton si am executat un bidon de 750ml cu suc de portocale din pastile efervescente Isostar. Cind am ajuns acolo (deci la 1/2 drumului) am luat citeva lingurite de inghetata, am facut plinul la lichid cu apa minerala si am plecat spre casa. Intrebarea mea este: e bine sau nu sa beau apa "cit se cere" sau nu? E bine sa iau o masa cu proteina dupa acest efort? In rest e ok.

#25
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Eu beau la vreo 10km apa, cat cere organismul si niciodata nu m-am umflat cu apa in stilul asta. E bine sa mananci proteine dupa efort, dar nu foarte mult, pentru ca organismul fiind obosit , il mai pui si tu sa munceasca la digestie.  
Chiftele sunt grele si eu m-as gandi logic ca in loc sa mearga energia in picioare, merge spre stomac pentru digestie. Anul trecut am mancat vreo 5 mici mari inainte de 160km, si ciudat dar n-am avut nimic sau nu am simtit eu. :)

#26
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008
Eu am observat ca dupa ce mananc o cantitate consistenta de sarmale facute acasa, cam dupa jumatate de ora, o iau picioarele la goana, pedalatul devine mult mai usor si energia dezvoltata tinde spre capacitatea maxima.
Ca si modalitate de hidratare, nu am testat prea multe, insa am ramas la apa minerala garbogazificata cu continut redus de CO2.

#27
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Apa minerala beau si eu, dar ii scot acidul de la inceput.

#28
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Biscuitii Belvita Start ajuta cu ceva?

#29
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008

View Postbogdy2008, on 2nd August 2011, 15:14, said:

Biscuitii Belvita Start ajuta cu ceva?
Orice contine cereale si fructe confiate ajuta.

#30
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Ma refeream la faptul ca au eliminare treptata de carbohidrati(4 ore)
Si cu cat timp inainte de un drum lung sa-i manci?

Edited by bogdy2008, 02 August 2011 - 18:23.


#31
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Am colegi si chiar eu am mancat asa ceva imediat inainte de tura si chiar in timpul turei. Vorbim de ture lungi nu ?

#32
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
4 ore asa spun ei in reclama. De ce i-ai crede? Mananca ca-s buni .

#33
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Sunt buni:D
Ammancat inainte de tura si chiar or ajutat.

#34
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,689
  • Înscris: 21.08.2008
Ieri am bagat 60km si am papat batoane Isostar. De regula vintul batea din fata la dus si aveam o viteza medie mai mica decit la intoarcere... astazi pe acelasi traseu am mincat q-form cu taurina, carnitina si nu's ce altceva si media a fost cu 10km/h mai mult pe acelasi sector de drum, la dus; am zis ca-i tare faza dar cind m-am intors am realizat de ce: vintul batea din sens invers  :lol:  Am mai luat azi niste geluri, batoane si l-carnitina praf sa vedem daca-s bune de ceva. Apropo: batoanele proteice se folosesc sau cele cu eliberare de zaharuri?
Incerc sa maninc inainte de cursa paste sau orez iar in timpul cursei aceste batoane sau ceva cu eliberare rapida de gl####a si ca lichid Isostar. Asta in cazul in care stiu cu 2-3 ore dinainte ca voi pleca. De fapt nu se intimpla asa si cu 1/2 ora inainte de plecare halesc ceva sa fie si baza sint batoanele de pe drum. La intoarcere am inteles ca e mai bine sa maninci proteina pentru a ajuta refacerea musculara, in practica unii colegi papa un compot sau ceva dulce. Voi cum procedati dupa tura?

#35
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008

View Postdanghetau, on 5th August 2011, 22:27, said:

Voi cum procedati dupa tura?
Pe apucate :lol:

#36
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Dupa tura... o friptura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate