Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Caut solutii pentru mucegai pe perete interior

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bocika

bocika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.03.2008
Buna!

As vrea sa ma ajutati cu sfaturi pentru situatia mea: casa veche, pereti grosi, 3 apartamente. In camera mea mica, un perete este comun cu baia vecinei. Pe acel perete si pe jumatate de metru din peretele lateral, care este deja exterior, am mucegai. Vecina are o baie veche, instalatii vechi si are peste 80 de ani, deci nu o pot convinge sa faca ceva renovari pe partea ei. Insa as vrea sa stiu ce pot face eu pe partea mea ca sa rezolv. As vrea ca aceasta camera sa devina camera copilului in viitor, dar asa cu mucegai nu se poate. In alte parti ale camerei si ale casei nu am probleme.
Va rog sa-mi dati cateva solutii daca exista.
Totodata, tin sa mentionez cazul preietenei mele, care sta la bloc si si-a izolat pe interior cu polistiren si n-a scapat de mucegai pentru ca acesta exista sub polistiren (se vede pe la colturi).
Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
davidz180

davidz180

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.09.2009
eu am luat hipoclorit de sodiu[clor] si am pulverizat peretele afectat

#3
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Incearca Savo Antimucegai. Dar nu stiu daca este o solutie pe termen lung, pe termen scurt (cateva luni) garantat.

#4
asyx

asyx

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 14.06.2008
in mod normal mucegaiul apare unde este umezeala,asta insemnand un perete rece si/sau umiditate mare in incapere.nu am prea auzit ca un perete izolat cu ampora sa mai faca condens pentru ca mucegaiul este dedesupt.nu are cum.sub izolatie peretele ramane rece dar nu umed.poate prietena ta face economie la caldura si nu incalzeste camera si probabil cand face de mancare(sau doar foloseste gazul)umiditatea din aer condenseaza pe suprafata izolatiei(care devine rece daca nu este incalzita camera).mucegaiul nu trece prin polistiren.la cati oameni am izolat nici unul nu a avut probleme dupa izolatie.nu-mi dau seama din poza daca prietena a izolat toti peretii sau doar unul

Edited by asyx, 13 June 2011 - 18:20.


#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
Antimucegaiul a fost o solutie temporara la mine. Eu am folosit lavabilul de la Policolor(era si de la Kober unul) cu ioni de argint,de cand am dat nu a mai iesit mucegaiul care aparea in colt(e perete exterior al blocului). A trecut jumatate de an de atunci...

Edited by vimann, 13 June 2011 - 18:26.


#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 vimann, on 13th June 2011, 17:26, said:

Antimucegaiul a fost o solutie temporara la mine. Eu am folosit lavabilul de la Policolor(era si de la Kober unul) cu ioni de argint,de cand am dat nu a mai iesit mucegaiul care aparea in colt(e perete exterior al blocului). A trecut jumatate de an de atunci...
si eu folosesc antimucegai, o solutie ce se adauga in vopsea 5 sau 10 %, depinde de marca, eu am pus mai concentrat

pot sa spun ca de 3 ani nu a mai aparut mucegai, conditiile fiind aceleasi

#7
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Savo am incercat si eu si merge ok/

#8
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 vimann, on 13th June 2011, 19:26, said:

Antimucegaiul a fost o solutie temporara la mine. Eu am folosit lavabilul de la Policolor(era si de la Kober unul) cu ioni de argint,de cand am dat nu a mai iesit mucegaiul care aparea in colt(e perete exterior al blocului). A trecut jumatate de an de atunci...
normal ca a trecut jumatate de an si nu a mai aparut, pentru ca a aparut vara intre timp sa s-a incalzit asa ca peretele nu a mai fost rece,  nu a mai condesat apa deci nu a mai facut mucegai.

#9
bocika

bocika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.03.2008

 horean, on 13th June 2011, 18:54, said:

Incearca Savo Antimucegai. Dar nu stiu daca este o solutie pe termen lung, pe termen scurt (cateva luni) garantat.

Multumesc tuturor de raspuns. Pozele sunt din camera mea, nu a prietenei. Momentan si eu folosesc ceva antimucegai (dar nu Savo - insa am sa cumpar si din acela), dar problema e ca am avut tapet si s-a distrus. Se vede in poza. Acum, oricum vreau sa renovez, vreau sa rad peretele si sa-l refac ca lumea, dar nu stiu ce metoda sa adopt. Sa fac si eu cu polistiren pe interior? Ideea e ca umezeala nu va disparea pt ca vecina mea (o tanti la peste 80 ani) cu care impart acest perete , are acolo o baie veche, nerenovata si probabil cu tevi prin care curge apa.... si ea nu isi va rezolva problema. Ce sa fac eu ca sa nu mai am mucegai?

#10
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
n-a scapat de mucegai pentru ca nu s-a pus destul polisitiren sau nu tine suficienta caldura in camera, sau are mobila pusa in asa fel incat optureaza peretele respectiv si nu se incalzeste. Mai sunt cateva aspecte care trebuie mentionate:
obligatoriu aerisita camera iarna, aerul exterior rece este mult mai uscat decat cel interior asa ca daca aerisiti obtineti un aer mai uscat in interior.
nu uscati rufe in camera respectiva
nu tineti plante in camera respectiva
daca bucataria sau baie sunt in apropiere folositi o hota cu iesire exterioara si ventilator la baie

cat despre peretele vecin cu cel al babei , daca umezeala este tot la partea de jos cel mai probabil este foarte indicat sa te duci la vecina si sa chituiesti rostul intre cada si perete, sa cureti rosturile de faianta si sa le chituiesi cu ceresit ce40 sau ce45, sa dai cu o solutie de tip ct10 peste toata faianta si eventual sa cumperi niste obertaine pentru bateri si sa cureti grila de aerisire a baii care probabil ca e colmatata.
este mult mai ieftin si mai simplu decat sa faci o izolatie inversa, adica poti da si cu mama solutiilor de impermealizare ( la tine mucegaiul apare din infiltrarea apei nu din condesarea apei pe un perete rece cum probabil sa intampla la prietena ta), dar apa va ocoli zona si va aparea alaturi, adica dai cu o solutie de cristalizare pe 50cm apare desupra, dai pe tot peretele apare pe peretii laterali. e mult mai simplu sa rezolvi cauzele decat sa incerci sa tii apa sub control in casa.

Edited by septimiu80, 21 June 2011 - 22:59.


#11
bocika

bocika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.03.2008
Mersi de raspuns! Voi vorbi cu vecina sa vedem ce se poate face la ea. Ai dreptate ca  poate e mai ieftin sa-i platesc ei!
mersi !

 septimiu80, on 21st June 2011, 23:56, said:

n-a scapat de mucegai pentru ca nu s-a pus destul polisitiren sau nu tine suficienta caldura in camera, sau are mobila pusa in asa fel incat optureaza peretele respectiv si nu se incalzeste. Mai sunt cateva aspecte care trebuie mentionate:
obligatoriu aerisita camera iarna, aerul exterior rece este mult mai uscat decat cel interior asa ca daca aerisiti obtineti un aer mai uscat in interior.
nu uscati rufe in camera respectiva
nu tineti plante in camera respectiva
daca bucataria sau baie sunt in apropiere folositi o hota cu iesire exterioara si ventilator la baie

cat despre peretele vecin cu cel al babei , daca umezeala este tot la partea de jos cel mai probabil este foarte indicat sa te duci la vecina si sa chituiesti rostul intre cada si perete, sa cureti rosturile de faianta si sa le chituiesi cu ceresit ce40 sau ce45, sa dai cu o solutie de tip ct10 peste toata faianta si eventual sa cumperi niste obertaine pentru bateri si sa cureti grila de aerisire a baii care probabil ca e colmatata.
este mult mai ieftin si mai simplu decat sa faci o izolatie inversa, adica poti da si cu mama solutiilor de impermealizare ( la tine mucegaiul apare din infiltrarea apei nu din condesarea apei pe un perete rece cum probabil sa intampla la prietena ta), dar apa va ocoli zona si va aparea alaturi, adica dai cu o solutie de cristalizare pe 50cm apare desupra, dai pe tot peretele apare pe peretii laterali. e mult mai simplu sa rezolvi cauzele decat sa incerci sa tii apa sub control in casa.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate