Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Turcia intre agonie si extaz

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
phytia

phytia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.06.2011
Aviz celor care doresc sa munceasca ca ghizi/reprezentanti pentru 3E Travel Agency, Turcia!!! Incercati sa evitati pe tot posibilul acesta agentie de tepari!!!

Prima minciuna cu care va veti confrunta se va intampla la un interviu, cel mai probabil telefonic, in care vi se vor promite salarii si comisione in jur la 1000 eur/luna, ceea ce mai tarziu veti vedea ca e imposibil de realizat. Ca si transferman veti avea un salariu de 350 eur/luna si cam atat, pentru ca din bacsisuri veti scoate mult prea putin. Daca aveti norocul sa fiti numiti de ei REPI( e aproape imposibil pt ca au turcii lor pt asta) atunci la salariul de 400 de euro o sa se mai adauge comisioanele (asta daca le mai primiti...cunosc persoane care au muncit pentru ei in 2009 si nici pana azi nu au primit comisionul de pe shopping). Dar si treaba cu salariile e relativa, pentru ca isi vor schimba pozitia de pe o zi pe alta in ceea ce priveste salariul final. Orisicum, dupa ce stati o luna in "training" pe banii vostrii o sa va spuna ca de fapt primul salariu o sa il primit dupa inca o luna.

Sa nu va lasi impresionati de cat de frumos va ademenesc in "training" pentru ca pe urma veti ajunge sa platiti prin conditiile mizerabile in care veti locui.

Daca sunteti un cuplu, sa nu va treaca prin minte ca veti putea locui impreuna. Eu si logodnicul meu stateam la 5 km distanta unul de celalalt, fetele cu fetele si baietii cu baietii, ambele apartamente " pazite" de o fata si un baiat turc. Pana la urma, dupa lungi insistente ne-au lasat sa locuim impreuna, insa nicidecum in Antalya, ci ne-au trimis in Kusadasi, in niste conditii de neimaginat. Au mai existat 3 cupluri pe care le-au despartit: baietii au fost trimisi in Alanya si Bodrum, iar fetele au ramas la cheremul turcilor libidinosi in Antalya.

Conditii de viata: cazati intr-o vila cu 2 etaje. La mansarda statea un cuplu de romani care lucrau la o alta agentie si care aveau lux in camera. La etajul 1, trei camere, usa in usa, ca vai de mama lor: doua camere minuscule cu cate un pat SGL si una cu 4 paturi. Mizerie de nedescris (locuiam cu niste bulgari care erau mereu in tranzit), mirosuri care mi-au intors stomacul pe dos cand am intrat acolo, un jeg de 2 degete in baie, unde nu am avut curaj sa intru sa fac dus 3 zile si o bucatarie unde nu am putut sa mananc. AH...si eram la vreo 4 km de oras, nu aveam unde sa mancam sau sa ne cumparam mancare, asa ca am rabdat de foame vreo 3 zile.
In incercarea disperata de a schimba cazarea ne-am oferit ultimii bani, doar ca sa stam in conditii umane, dar nu s-a putut...pt ca era a agentiei partenere, pt care nu plateau nimic.
In Alanya aceeasi poveste cu cazarea : mizerabila,cu soricei(Mikey Mouse), departe de civilizatie, etc!
Decizia: ne-am intors acasa pe banii nostri, pt ca nu au vrut sa ne plateasca avionul si ne-au abandonat in pustiu cu toate bagajele, la 5 km de oras.

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 24.06.2006

View Postphytia, on 12th June 2011, 17:45, said:

Mizerie de nedescris (locuiam cu niste bulgari care erau mereu in tranzit), mirosuri care mi-au intors stomacul pe dos cand am intrat acolo, un jeg de 2 degete in baie, unde nu am avut curaj sa intru sa fac dus 3 zile si o bucatarie unde nu am putut sa mananc.
cazarea includea si menajera?
daca nu, nu-i vina turcului ca persoanele care locuiau acolo nu aveau cei 7 ani de acasa

#3
phytia

phytia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.06.2011

View Postdan210, on 12th June 2011, 20:06, said:

cazarea includea si menajera?
daca nu, nu-i vina turcului ca persoanele care locuiau acolo nu aveau cei 7 ani de acasa

Cazarea trebuia sa fie predata in conditii normale, nici lux dar nici mizerie. Ori cand esti dus la un loc care va fi casa ta pentru urmatoarele luni, mi se pare normal (pentru ca am mai lucrat si in alte tari, pentru alti angajatori) sa ti se predea camera ta, care sa fie curata...noua ni s-a dat o camera 2 m/2, in care locuia cineva, care avea hainele aruncate prin toata camera, avea o farfurie pe pat si lenjeria neschimbata de cateva saptamani, si mai mult de atat a trebuit sa dormim doi in acel pat de o persoana, mai ceva ca la camin, in lenjeria acelei persoane!

Si ca sa iti raspund la intrebare, da, e vina turcului! Pentru ca in Antalya, casele unde am locuit inainte sa fim transferati au fost curatate inainte de a ajunge noi acolo(desi cea a baietilor avea un chirias cu codita...)

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 24.06.2006

View Postphytia, on 13th June 2011, 17:24, said:

Si ca sa iti raspund la intrebare, da, e vina turcului!
daca-i avut contract da-i in tribunal si incearca spre vest
succes

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate