Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

hidroizolarea pardoselii

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
eka_2005

eka_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.09.2009
Buna ziua tuturor!

Am folosit functia cautare dar nu am gasit nimic similar problemei pe care vreau sa o expun.
Detin un apartament la parterul unei constructii P+1. La subsolul apartamentului se afla o pivnita pe intreaga suprafata a imobilului. In speranta realizarii unei izolari termice am aplicat peste placa de beton (la interiorul apartamentului) un start de polistiren extrudat de 2 si fara a mai turna sapa am aplicat direct peste polistiren folia de protectie si apoi parchetul. Mentionez ca subsolul nu prezinta infiltratii. Pe timpul iernii am constatat ca pardoseala trage umezeala (nu stiu de unde?) si drept urmare patul si mobilierul s-a umplut de igrasie.
Intrebarea, catre cei care au mai avut de-a face cu asa ceva sau cei care lucreaza in domeniul de specialiate, este care ar fi solutia pentru rezolvarea acestei situatii???
Am luat in calcul urmatoarea varianta: scot parchetul, torn o sapa autonivelanta peste polistiren, apoi aplic aquastop și peste folia de protectie si parchetul ?!
Este aceasta cea mai optima?
Astept alte sugestii de specialitate.

In speranta ca nu v-am plictisit, multumesc tuturor pentru eventualele propuneri.

#2
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
deci,
ce când ai luat în primire P-erul, te-ai hotărât să termoizolezi pardoseala. corect?
parchetul, de care este? în opinia mea de termopanist, parchetul, de oricare ar fi, este montat greșit cu acei 2cm de extrudat direct dedesubtul lui.
să înțelegem că tot acest P+1 are termosistem la exterior, mai puțin pardoseala dintre subsol și P? și pe care ai incercat s-o realizezi tu?
subsolul este ventilat? are gură de aerisire?

#3
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
eu nu pot sa zic daca ai facut bine sau nu, cert este ca peste polistirenul acela trebuia sa pui ceva mai solid, de exemplu un osb, prins de placa de beton, apoi folia subtire si parchetul.

Problema igrasiei vine din aerul de dinauntru, ia-ti un umidometru care e cat de cat corect, si monitorizeaza umiditatea interioara.
problemele tale vin de acolo, nu de la izolatia aplicata.

#4
eka_2005

eka_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.09.2009

View PosteuribiontuL, on 12th June 2011, 12:13, said:

deci,
ce când ai luat în primire P-erul, te-ai hotărât să termoizolezi pardoseala. corect?
parchetul, de care este? în opinia mea de termopanist, parchetul, de oricare ar fi, este montat greșit cu acei 2cm de extrudat direct dedesubtul lui.
să înțelegem că tot acest P+1 are termosistem la exterior, mai puțin pardoseala dintre subsol și P? și pe care ai incercat s-o realizezi tu?
subsolul este ventilat? are gură de aerisire?

exista izolație exterioara P+1, iar prin acel extrudat qam dorit termoizolarea subsolului. Subsolul are prevăzute două guri de ventilare care sunt permanent deschise. Dacă demontez parchetul ar fi recomandat să torn o sapă de egalizare peste extrudat și apoi să aplic peste aceasta un strat de aquastop?

Edited by eka_2005, 13 June 2011 - 12:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate