Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

dupa tencuiala

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
cojeale

cojeale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2010
salut! dupa o tencuiala cu nisip, var si ciment ,care sant fazele si materialele pana la vopseaua lavabila? multumesc!

#2
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Vorbesti de interior? In principiu ar trebui un glet de ipsos pentru ca tencuiala e destul de rugoasa. Peste gletul de ipsos dai direct cu vopsea lavabila.

Eu as fi pus placi de gips-carton in loc de tencuiala. Direct peste zidarie niste rigle de lemn pe post de suport, umplut cu polistiren sau vata minerala intre ele si insurubat placi de gips-carton peste riglele de lemn. Dupa aia vopsea lavabila si ai dintr-un foc si pereti drepti si tencuiala care nu crapa si izolatie fonica si izolatie termica.

Edited by muteki, 12 June 2011 - 07:04.


#3
cojeale

cojeale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2010
da in interior... as dori mai multe opini si detaliat . multumesc!

#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Alt raspuns, nu o sa primesti! Toata lumea o sa iti spuna de glet!

#5
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011

 cojeale, on 12th June 2011, 07:47, said:

salut! dupa o tencuiala cu nisip, var si ciment ,care sant fazele si materialele pana la vopseaua lavabila? multumesc!
-tinci(adeplast)
-glet ct126(ceresit)
-glet ct127(ceresit)
-finisare smirghel granulatie 100
-amorsa de perete (policolor)
-vopsea lavabila ( savana )
-culori ( savana )
-trafalet
ATENTIE ! NU FAC RECLAMA LA MATERIALE,CU ASTEA AM LUCRAT EU.
respecta aceasta ordine pentru lucru, mult noroc.

#6
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Daca tencuiala este cat de cat dreapta, adica sa nu trebuiasca sa incarci nicaieri mai mult de 1 cm, sari peste tinci.

Eu am vazut meseriasi care trageau o tencuiala atat de dreapta incat nu mai trebuia decat un glet subtire peste. Si e normal sa faci asa, iti usurezi munca, nu faci inca o operatie in plus si nici nu ai timpi morti pana se usuca tinciul si nici nu ai risc de exfoliere daca nu s-a lipit bine tinciul de tencuiala. Iar gletul de ipsos prinde cu atat mai bine cu cat tencuiala este mai rugoasa.

Edited by muteki, 12 June 2011 - 08:17.


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 muteki, on 12th June 2011, 08:02, said:

Vorbesti de interior? In principiu ar trebui un glet de ipsos pentru ca tencuiala e destul de rugoasa. Peste gletul de ipsos dai direct cu vopsea lavabila.

Eu as fi pus placi de gips-carton in loc de tencuiala. Direct peste zidarie niste rigle de lemn pe post de suport, umplut cu polistiren sau vata minerala intre ele si insurubat placi de gips-carton peste riglele de lemn. Dupa aia vopsea lavabila si ai dintr-un foc si pereti drepti si tencuiala care nu crapa si izolatie fonica si izolatie termica.


Cam așa era mai bine !

Cu rigle de lemn sau profile speciale din aluminiu.

#8
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 muteki, on 12th June 2011, 08:02, said:

Eu as fi pus placi de gips-carton in loc de tencuiala...

 crisstonne, on 12th June 2011, 09:13, said:

Cam așa era mai bine !...
aceastea sunt părererile voastre.
în favoarea variantei constructive (tencuială) aleasă de cojeale, n-am a spune decât, simplu, că e mai sănătoasă. prărerea mea.  :proud:

în complectarea variantei de finisaj propusă de eu69,
aș spune că la detaliul tinci, se poate adăuga plasă din fibră.

#9
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,149
  • Înscris: 24.06.2006

 eu69, on 12th June 2011, 07:10, said:

-tinci(adeplast)
-glet ct126(ceresit)
-glet ct127(ceresit)
gletul si tinciul sunt materiale de finisaj pese tencuiala, nu se folosesc impreuna, sa dai cu tinci si dupa aia cu glet e pierdere de timp si bani

#10
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
da, cine și unde a susținut că se folosesc împreună?
normal că se aplică pe rând.

și dacă tinciul iese din schemă, dorești ca producătorii să dea faliment?

din experiență pot spune că: dacă tinciul este aplicat corect și drept, stratul de finisaj cu CT126 ar trebui să iasă perfect. prin urmare, n-ar mai fi necesară și aplicarea suplimentară de CT127, acesta inscriindu-se la categoria "pierdere de timp și de bani".

Edited by euribiontuL, 12 June 2011 - 12:01.


#11
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011

 euribiontuL, on 12th June 2011, 13:00, said:

da, cine și unde a susținut că se folosesc împreună?
normal că se aplică pe rând.

și dacă tinciul iese din schemă, dorești ca producătorii să dea faliment?

din experiență pot spune că: dacă tinciul este aplicat corect și drept, stratul de finisaj cu CT126 ar trebui să iasă perfect. prin urmare, n-ar mai fi necesară și aplicarea suplimentară de CT127, acesta inscriindu-se la categoria "pierdere de timp și de bani".
pardon ? poi atunci ct127 ce face.....
deci : ct126=umplere si nivelare, ct127=finisare
daca vrei o lucrare de calitate, necesita si bani ( 15 ani experienta ) poftim :

Attached Files

  • Attached File  ORZA.JPG   218.29K   315 downloads


#12
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,149
  • Înscris: 24.06.2006

 euribiontuL, on 12th June 2011, 11:00, said:

da, cine și unde a susținut că se folosesc împreună?
normal că se aplică pe rând.
ma refeream la faptul ca nu vad rostul folosirii tinciului intre tencuiala si glet, fiind in opinia mea doar pierdere de timp si bani, de ce? daca tot vreau sa am o suprafata  foarte fina pentru ca nu-mi place tencuiala mai aspra, de ce sa nu pun direct glet de egalizare+finisaj care-i compatibil cu tencuiala? care-i rolul tinciului in ecuatie?

 euribiontuL, on 12th June 2011, 11:00, said:

și dacă tinciul iese din schemă, dorești ca producătorii să dea faliment?
mda, m-ai prins, sunt egoist, m-am gandit doar la buzunarul meu

 eu69, on 12th June 2011, 11:37, said:

daca vrei o lucrare de calitate, necesita si bani ( 15 ani experienta )
ajuta-ma sa pricep si eu care-i rolul tinciului inte tencuiala si glet?

Edited by dan210, 12 June 2011 - 13:50.


#13
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011

 dan210, on 12th June 2011, 14:47, said:

ma refeream la faptul ca nu vad rostul folosirii tinciului intre tencuiala si glet, fiind in opinia mea doar pierdere de timp si bani, de ce? daca tot vreau sa am o suprafata  foarte fina pentru ca nu-mi place tencuiala mai aspra, de ce sa nu pun direct glet de egalizare+finisaj care-i compatibil cu tencuiala? care-i rolul tinciului in ecuatie?
mda, m-ai prins, sunt egoist, m-am gandit doar la buzunarul meu

ajuta-ma sa pricep si eu care-i rolul tinciului inte tencuiala si glet?
tencuiala e trasa din dreptar, corect? in urma acestei operatii raman acele urme dupa dreptar, aici intervine domn-ul tinci care face tencuiala sa arate cat  mai fina, daca am fi pus direct glet intra mult si crapa.

#14
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 eu69, on 12th June 2011, 13:37, said:

pardon ? poi atunci ct127 ce face.....
deci : ct126=umplere si nivelare, ct127=finisare
daca vrei o lucrare de calitate, necesita si bani ( 15 ani experienta ) poftim :
:OK: sunt de acord întru totul cu cele afirmate!
dar! ipotetic vorbind, dac-ar fi să te lipsești de una din cele 3 componente: tinci, ct126, ct127, care dintre ele ar fi?


 dan210, on 12th June 2011, 14:47, said:

...mda, m-ai prins, sunt egoist, m-am gandit doar la buzunarul meu...
  :) mă bucur că ai sesizat. era o glumă.  :)


 eu69, on 12th June 2011, 15:41, said:

tencuiala e trasa din dreptar, corect? in urma acestei operatii raman acele urme dupa dreptar, aici intervine domn-ul tinci care face tencuiala sa arate cat  mai fina, daca am fi pus direct glet intra mult si crapa.
corect!  :OK:
pt dan210:
mai în urmă timp, zidarii, după ce terminau cu tencuitul, cerneau nisip și formau o compoziție: așa-zisului tinci. acesta era ultimul strat pe care îl aplicau înainte de orice glet, sau glet de var. lucrurile au evoluat și acum avem tinci la sac. tb doar să-i pui apă. lesne de procurat, lesne de făcut și, zic eu, prețul justifică calitatea obținută.

ăăă...părerea mea de termopanist.  :proud:

Edited by euribiontuL, 12 June 2011 - 20:31.


#15
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,149
  • Înscris: 24.06.2006

 eu69, on 12th June 2011, 13:41, said:

tencuiala e trasa din dreptar, corect? in urma acestei operatii raman acele urme dupa dreptar, aici intervine domn-ul tinci care face tencuiala sa arate cat  mai fina, daca am fi pus direct glet intra mult si crapa.
pentru acele urme dupa dreptar avem gletul de egalizare pe care l-ai dat exemplu mai sus, care conform producatorului se poate pune in strat de pana la 10 mm

nu mi-o luati in nume de rau pentru ca despic firul in patru dar nu vad un argument care sa ma convinga sa pun un strat in plus intre tencuiala si glet

eventual argumentul financiar, nu stiu daca compenseaza ca pret si timp de lucru, pentru a exclude gletul de egalizare din schema

precizez ca nu cunosc produsul, nu ma ocupam si nici nu era asa popular cand traiam in RO

#16
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011

 euribiontuL, on 12th June 2011, 18:58, said:

:OK: sunt de acord întru totul cu cele afirmate!
dar! ipotetic vorbind, dac-ar fi să te lipsești de una din cele 3 componente: tinci, ct126, ct127, care dintre ele ar fi?
clar, ct127,,, si multumesc pentru complectarea de mai sus ( plasa ).

 dan210, on 12th June 2011, 19:51, said:

pentru acele urme dupa dreptar avem gletul de egalizare pe care l-ai dat exemplu mai sus, care conform producatorului se poate pune in strat de pana la 10 mm

nu mi-o luati in nume de rau pentru ca despic firul in patru dar nu vad un argument care sa ma convinga sa pun un strat in plus intre tencuiala si glet

eventual argumentul financiar, nu stiu daca compenseaza ca pret si timp de lucru, pentru a exclude gletul de egalizare din schema

precizez ca nu cunosc produsul, nu ma ocupam si nici nu era asa popular cand traiam in RO
mestere, 10mm ? poi ce facem tencuiala cu glet ? producatorul recomanda 5mm,

Edited by euribiontuL, 13 June 2011 - 09:51.


#17
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,149
  • Înscris: 24.06.2006

 eu69, on 13th June 2011, 04:42, said:

mestere, 10mm ? poi ce facem tencuiala cu glet ? producatorul recomanda 5mm,
multumesc, dar mai am mult pana la mester

citat de pe site-ul ceresit

Quote

CARACTERISTICI
?gletul CT 126 permite realizarea de straturi de pana la 10 mm

Edited by dan210, 13 June 2011 - 10:06.


#18
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
păi, să ne furnizezi și nouă link-ul respectiv.
mă cam mir.
adică, poți să umplii de sânge o tencuială și să faci din ea valurile mării, că, - nici o grijă!  :OK: d-le beneficiar, se îndreaptă la glet. așa că, cumpără mata juma' de tir de ct126 că se rezolvă cât ai zice drea-q.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate