Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Probleme semnal? U.P.C.

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#1
Mad_Turnip

Mad_Turnip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.04.2006
fara nici o tenta de reclama si doar din perspectiva unui utilizator furios care simte ca este luat in bataie de joc, si pentru ca am mai gasit aici la voi pe pagina 420 un utilizator cu aceeasi problema, imi voi expune problema mai jos. voi da paste la ultimul meu post si un link unde puteti vedea si pozele si tot firul intamplarii. sper sa nu fie sters, insa daca nu este conform doleantelor moderatorilor si va fi sters, voi trimite pe PM cui doreste linkul unde poate urmari discutiile. multumesc.

Quote

deci momentan mi-a crescut tensiunea si m-am enervat peste limite. am fost sunat de la upc de dl. Adi Puicaru, am vorbit timp de 20 de minute. Acest operator, mi-a facut o foarte proasta impresie, tot ce stia sa zica era sa-mi repete ce au zis si celelalte echipe care mie sincer, inafara de cei care au venit de la retea, erau destul de slab pregatite si fara cunostine ca sa evalueze problema.

E, si acest domn Adi Puicaru de la UPC spunea doar: a fost schimbat mediaboxul, instalatia interioara si exterioara a fost verificata etc .... parca era hipnotizat. O tot dadea inainte cu echipamentele mele, ca poate televizorul. In momentul in care i-am spus ca am probat pe 2 echipamente si ca a mai aparut un caz la 2 zile diferenta de mine, cu exact aceleasi probleme a continuat cu raspunsurile de mai sus.

Spunea doar ca asa primesc ei de la provideri si ca ei nu altereaza semnalul, cum il primesc asa il trimit. Apoi l-am intrebat de ce pe analog totul e bine, toate canalele decent iar pe digital unele sunt prost de tot, infect. Raspunsul a fost: pai pe digital apare compresia.
Ei nu zau, bravo ! nota 10. Deci il modificati, si din moment ce nu toate sunt afectate pe digital inseamna ca aveti o problema undeva, nu ?

raspunsul: domnu valeanu, noi asa primim semnalul ....

Apoi l-am intrebat cum se face ca a mai aparut un caz identic cu al meu cu acelasi mediabox. Raspunsul lui a fost ca sa-l contacteze si acea persoana ca sigur sunt alte cauze echipamente etc .... . I-am spus sa se uite pe forumuri pe unde mai stau si angajatii lor si sa caute pe marcopolo80 ) , apoi la sfarsit l-am intrebat: cine-si asuma raspunderea pentru ce-mi zici tu acum si ce se intampla cu sesizare? m-ai sunat o inchideti si asta e?

Raspunsul lui a fost: din pacate da, se inchide sesizarea, apoi mi-a spus ca isi poate asuma raspunderea asupra acestei probleme.

I-am spus sa vina o echipa cu alt tip de mediabox sa verifice, asa cum stabilisem cu alta echipa, pentru ca se pare ca problema este la acest PACE, iar Adi Piucaru a refuzat spunand ca isi poate asuma raspunderea pentru aceasta problema, refuzandu-ma deoarece totul este bine si semnalul asa il primesc si ei.

Deci daca este vreun sef, ceva, sau se poate ajunge la cineva mai sus spuneti-mi si mie. maine dimineata mai fac o sesizare. este inacceptabil, am fost intelegator, nu le-am cerut bani pe perioada asta cat e relativ nefunctional, nu m-am certat urat cu ei, etc, dar deja mi se pare absurd.

Intre timp, ma poate ajuta vreun utilizator cu un mediabox sa probam ? sau sunt imperecheate cu cartela ? exista vreo solutie sa le demonstram noi ca avem dreptate? iar in cazul asta pai imi sar piticii si voi avea niste pretentii !

Mersi.

intreaga discutie poate fi urmarita aici : http://forum.compute...ml#post43024396

#2
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Daca as fi din Bucuresti te-as ajuta eu......
Totusi daca gasesti pe cineva din Bucuresti care sa te ajute este suficient sa aiba cartela lui in STB.

In privinta lui @marcopolo80 la el era problema doar pe STB Pace HD,la Cisco DVR HD mergea impecabil(conform postare).

Quote

O lista cu frecventele DVB-T UPC in Bucuresti unde gasesc si eu?.De cateva zile pe anumite canale(Disney,KanalD si care or mai fi ca nu le-am luat pe toate la mana) apar 2 fenomene dubioase:pe Kanal D pe imagine apar uneori macroblocuri,mai ales la schimbari rapide de scena iar la Disney imaginea este oarecum sacadata,zici ca "merge cu frana de mana trasa".La instalatie nu s-a umblat,receptorul este un Pace HD ,pe cel HD cu DVR nu am astfel de manifestari.Nu stiu in ce masura are legatura dar "fenomenul" este mai pregnant atunci cand ploua afara.

Pe toate posturile ai aceasta problema sau doar pe anumite canale(ca nu mai tin minte)?

#3
Mad_Turnip

Mad_Turnip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.04.2006
pai eu am PACE HD, altul nu am sa testez si eu au refuzat sa aduca alte modele sa vedem. nu se observa pe toate posturile, dar kanald este unul dintre cele care se vad sesizabil mai prost, asa cum spune si marcopolo80. i-am dat 2 mesaje dar nu a raspuns, nu vreau sa fiu insistent, eram curios ce s-a intamplat in cazul lui.

#4
aurelo

aurelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMad_Turnip, on 9th June 2011, 21:09, said:

fara nici o tenta de reclama si doar din perspectiva unui utilizator furios care simte ca este luat in bataie de joc, si pentru ca am mai gasit aici la voi pe pagina 420 un utilizator cu aceeasi problema, imi voi expune problema mai jos. voi da paste la ultimul meu post si un link unde puteti vedea si pozele si tot firul intamplarii. sper sa nu fie sters, insa daca nu este conform doleantelor moderatorilor si va fi sters, voi trimite pe PM cui doreste linkul unde poate urmari discutiile. multumesc.



intreaga discutie poate fi urmarita aici : http://forum.compute...ml#post43024396


Salut, am avut aceeasi problema ca si tine, mi-au schimbat cablurile, vreo 2 mediaboxuri hd, si pana la urma s-a rezolvat in felul urmator. Au reglat ei ceva la transmisie din sediu. Cred ca au umblat la frecvante ca de atunci nu mai am nici o problema. Ma tot sunau cam la vreo 2 minte la le spun cum merge si daca mai am probleme. Cand le-am spus ca merge ok, de atunci nu am mai avut problemele pe care le intampinam.

#5
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
@aurelo
Tot STB Pace HD ai?

#6
Mad_Turnip

Mad_Turnip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.04.2006

View Postaurelo, on 9th June 2011, 21:32, said:

Salut, am avut aceeasi problema ca si tine, mi-au schimbat cablurile, vreo 2 mediaboxuri hd, si pana la urma s-a rezolvat in felul urmator. Au reglat ei ceva la transmisie din sediu. Cred ca au umblat la frecvante ca de atunci nu mai am nici o problema. Ma tot sunau cam la vreo 2 minte la le spun cum merge si daca mai am probleme. Cand le-am spus ca merge ok, de atunci nu am mai avut problemele pe care le intampinam.

esti din bucuresti ? ma poti ajuta cu numele tau macar, pe privat? ca sa le spun upc-istilor sa verifice ca au mai fost situatii. momentan ai fi al 3-lea: eu, marcopolo80 si tu. Mersi :)

#7
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Imi cer scuze ca nu am fost pe faza cu PM(eram delogat).La mine s-a rezolvat si nu prea.Adica,au venit iar extrem de repede(aici jos palaria,nu am ce zice),au schimbat STB la sugestia mea-daca pe Cisco nu sunt probleme am presupus ca aparatul este problema-au remufat cablul coaxial,au stat vreo 10 min in care nu s-a intimplat nimic,au plecat iar dupa vreo 15 min au reaparut problemele,tot pe Kanal D,la Disney aceeasi problema de "imagine sacadata",nu macroblocuri ca la Kanal D,am mai vazut fenomenul macrobloc aparand si pe Antena 1,B1.
Daca nu ar urmari nimeni acest post probabil ca nu dadeam importanta dar asa zilnic primesc "reclamatii".Cu siguranta este o combinatie de semnal transmis de UPC/semnal decodat de STB,probabil are legatura u corectia de erori,habar n-am,semnalul pe cablu este sigur bun atata timp cat pe Cisco merge OK pus in ambele camere iar in a 3a camera pe analog se vede OK.Probabil ca sapatamana viitoare voi face iar o solicitare la service.
Ca fapt divers,daca fac testul pe canalul 9 sute cat o fi el,testul este OK,insa daca dau pe cautare manuala la prima frecventa afisata,pe indicatorul de semnal de calitate-bara de jos-semnalul variaza ciclic cu circa minus 25%,zici ca urmareste o pulsatie,un tempo..

#8
Mad_Turnip

Mad_Turnip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.04.2006
nu-i nimic, acum ma bucur ca incepem sa fim mai multi. asa pateam si eu cu testul de pe 999 si cand am resetat stb-ul se miscau semnalele alea de putere si calitate de parca era vu-metru la radio :))

Edited by Mad_Turnip, 09 June 2011 - 22:07.


#9
aurelo

aurelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMad_Turnip, on 9th June 2011, 21:38, said:

esti din bucuresti ? ma poti ajuta cu numele tau macar, pe privat? ca sa le spun upc-istilor sa verifice ca au mai fost situatii. momentan ai fi al 3-lea: eu, marcopolo80 si tu. Mersi :)

Salut, sunt din Turda, jud. Cluj

#10
Mad_Turnip

Mad_Turnip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.04.2006

View Postaurelo, on 10th June 2011, 10:32, said:

Salut, sunt din Turda, jud. Cluj

aha, deci nu ne ajuta. oricum pe langa toata tevatura si inceputul bataii de joc, mai primesc si mailuri de la angajatii lor cum ca se simt atacati la persoana si sunt amenintat cu instanta.

deci acum am niste intrebari de ordin juridic :

1.angajatii unei companii X sa spunem au voie sa foloseasca emailul de serviciu pentru a solicita rezolvarea unor probleme privind persoana privata ?
2.Se poate considera un atac personal mesajul pe care l-am scris in postul de aseara ?
3.Acest angajat a reprezentat compania, corect, dar nu cred ca sunt agenti secreti si identitatea le este ascunsa, spre deosebire de emailuri unde scrie ca informatia este confidentiala.
4.Eu consider ca a intrat in toata aceasta sesizare in momentul in care a spus ca-si asuma raspunderea pentru cele ce mi le-a comunicat.

P.S.: maine poimanine mergem la alimentara si vor sta vanzatorii cu cagule sa nu vedem cine sunt ). Da oare cei din centrele de relatii cu clientii cum suporta sa le fie dezvaluita identitatea atat fizic cat si prin ecusoanele cu nume

Daca este nevoie va pot oferi si alte detalii, fara sa dezvalui mesajul deoarece scrie acolo ca este confidential ) , oricum cica daca nu-l editez in 48 de ore ne duelam in justitie, oare stie ca nu se mai pot edita posturile ?

P.S. maine poimaine mergem la alimentara si vedem vanzatorii ca-si protejeaza intimitatea purtand cagule. Oare cei de la relatii cu clientii din centrele lor cum pot trai cu faptul ca le scrie numele pe birou ori ecusoane ?

#11
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Incearca la OPC

#12
Mad_Turnip

Mad_Turnip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.04.2006
momentan am trimis mail si la Iulian Urban sa vad ce sanse ar fi pentru eventuala chemare in instanta de care vorbea operatorul, oricum altceva nu voi mai face, poate doar o plangere impotriva acestui operator. Astept sa vad ce se intampla, am discutat aseara cu un om de la ei, foarte diplomat si corect, acum sa vedem ce se rezolva, si poate nu mai sunt sunat de alti operatori depasiti de situatie :D

Edited by Mad_Turnip, 10 June 2011 - 10:21.


#13
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View PostMad_Turnip, on 10th June 2011, 10:50, said:

...oare stie ca nu se mai pot edita posturile ?...

Daca te hotarasti sa ii faci pe plac, poti ruga un moderator sa il editeze, sau sa il stearga...

Edited by cristi0304, 10 June 2011 - 10:44.


#14
aurelo

aurelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.11.2010

View Postferibalint, on 9th June 2011, 21:35, said:

@aurelo
Tot STB Pace HD ai?

da

#15
Mad_Turnip

Mad_Turnip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.04.2006

View Postcristi0304, on 10th June 2011, 11:43, said:

Daca te hotarasti sa ii faci pe plac, poti ruga un moderator sa il editeze, sau sa il stearga...

asta incerc sa aflu acum, daca am motive sa editez acel post. eu nu cred ca acel post reprezinta un atac personal, iar atitudinea lui si faptul ca a permis escaladarea problemei pana in acest punct consider ca este vina lui. putea sa-mi ofere alternative, sa mai deschida o sesizare, sa fie cooperant, dar nu a facut-o.

la apelul catre serviile lor de relatii cu clientii spune ca ar putea fi inregistrata si folosita pentru imbunatatirea serviciului. eh, eu tocmai asta fac, ridic niste probleme pentru imbunatatirea serviciului.

insa daca chiar contravine vreunei legi chestia cu numele, voi cere unui moderator sa-l editeze insa voi reveni cu o plangere oficiala, inaintata UPC-ului impotriva acelui operator.

#16
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View PostMad_Turnip, on 10th June 2011, 12:48, said:

insa daca chiar contravine vreunei legi chestia cu numele, voi cere unui moderator sa-l editeze insa voi reveni cu o plangere oficiala, inaintata UPC-ului impotriva acelui operator.

Cred ca asta este cel mai intelept.

#17
Mad_Turnip

Mad_Turnip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.04.2006

View Postcristi0304, on 10th June 2011, 14:07, said:

Cred ca asta este cel mai intelept.

pai da, da cum aflu daca contravine ? nu am primit niciun raspuns inca :)

#18
Plictisitul

Plictisitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.09.2010

View PostMad_Turnip, on 10th June 2011, 14:45, said:

pai da, da cum aflu daca contravine ? nu am primit niciun raspuns inca :)
Ia uite ce ti-a scris cineva aici:
http://forum.compute...ml#post43030899
Cred ca are dreptate...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate