Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Inna vs Parazitii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
780 replies to this topic

#37
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
Trebuie sa recunosc ; ne face tara cunoscuta ; si pt asta trebuie apreciata(any publicity is good publicity), dar asta nu inseamna ca face muzica buna, melodiile ei n-au versuri decat la misto; iar muzica se cam repeta de la melodie la melodie.

Parazitii pe de alta parte au versuri tata, asculti melodia; are o logica, rezonezi sau nu cu ce zic aia; asa la melodiile fitoasei incerc sa inteleg ce zice pe acolo si ma dau batut.
La sfarsit ca sa nu zici ca sunt rau degeaba:

Quote

Inna a venit cu elicopterul la concertul din București. Pe post de parașută.

Românii, dezamăgiți că Inna n-a făcut playback în concertul de la București


#38
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Bai....ce tampenie mi-a dat sa vad in primul post?Treaba sta in felul urmator;
Tehnic vorbind,versurile baietilor de la Parazitii intrunesc urmatoarele;
-au masura
-au complexitate
-au MESAJ
-respecta realitatea intocmai (NU o deformeaza cum e in cazul Innei).

Muzical, nu cred ca putem vorbi de vreo cine stie ce complexitate de natura muzicala,din cauza ca ambele genuri abordate sunt minimaliste. Diferenta o face orientarea catre comercial sau nu.In orce caz,irelevant.

Cu toate ca moralitatea Parazitiilor este cateodata pusa la indoiala,au facut si campanii de promovare a culturii,a respectarii valorilor s.a.m.d.

2 la mana. A o pune pe Inna pe un piedestal cum ca ne face cunoscuta tara,e ca si cum ai trimite la furat/cersit oarecare romani. Deci,din punctul meu de vedere,un argument nul. Tara noastra este cunoscuta,pentru cine vrea,"din cauza" lui Eliade,Enescu,Tesla,Brancusi,Palade s.a.m.d. ,dar si a hotiei si a coruptiei (sa nu fim ipocriti,totusi!).

Pe de alta parte,Parazitii au reprezentat,si imi permit sa spun ca inca mai reprezinta,un fenomen. Nu sunt in niciun caz o trupa care a aparut ca o ciuperca dupa ploaie si tot asa a disparut. Sunt curios cat va rezista Inna.

Si hai sa fim serios,Romania CHIAR se indentifica cu viata "boema",ploua cu dolari si gagici,toata lumea are bani sa mearga-n cluburi,toata lumea-i fericita cum vrea Inna sa fie? Daca e sa ne raportam la acest lucru, un plus pentru Parazitii pentru relevanta muzicii lor.

#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Paraziții, dar numai piesele vechi. Astea noi nu prea mai sunt bune.
Chiar dacă muzica Innei este cunoscută în afară, nu o înghit. Trebuie să ajungem să fim cunoscuți pentru toate prostiile? Dacă nu suntem cunoscuți pentru infracțiuni, ne facem cunoscuți prin melodii de 2 bani vechi... Inna nu e cu nimic mai bună decât Zorzon (recomand Trooper - "Zorzon"). Iar în privința fizicului... cred că doar în poze arată bine, că la 1 metru 52 înălțime nu prea cred că e sexy.

#40
CBb

CBb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 02.06.2009
cate prostii mi-au fost date sa citesc.. un om pe care il apreciez foarte mult, si caruia ii dau mai mult credit si il respect mai mult decat as respecta vreodata pe cineva pe acest forum, a zis ca prefera inna datorita faptului ca ne scoate dintr-un cacat in care e bagata tara noastra de atat timp.. chiar multi critici romani (nu ca voi) de muzica au recunoscut ca din 2008, odata cu aparitia acestui gen, Romania este fabrica de hituri pentru Europa, si ca avem una din cele mai bune produse de export, nu numai prin inna, ci prin toti cei pe care ii criticati voi. am citit o groaza de rahaturi aici, ma asteptam sa fiti romani si sa ganditi ca majoritatea.. cum zicea un impertinent aici, avea tupeul sa spuna ca tot ce e comercial e de rahat. nu ti-e rusine ma? in fine, fata asta castiga premii dupa premii si e apreciata. ascultati in continuare voi parazitii, la nivel national. si in legatura cu ce zicea un.. anonim.. ca e curios sa vada cad o sa reziste fata asta. vorbim in cativa ani prietene. p.s: tare as vrea sa ii aud pe parazitii cantand.. deci.. cantand, nu vorbind, cum o fac ei in muzica lor, sa vedem cine are voce mai buna si mai frumoasa. hai sictir. respect inna, respect Romania!

"Se zice : Tot ce-i bun tre' să vină de afară,
Tot ce e de la noi e de căcat si tre' sa moară." - cititi asta de mai multe ori si dati-va palme..

Edited by CBb, 10 June 2011 - 03:30.


#41
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View PostCBb, on 10th June 2011, 04:26, said:

cate prostii mi-au fost date sa citesc.. un om pe care il apreciez foarte mult, si caruia ii dau mai mult credit si il respect mai mult decat as respecta vreodata pe cineva pe acest forum, a zis ca prefera inna datorita faptului ca ne scoate dintr-un cacat in care e bagata tara noastra de atat timp.. chiar multi critici romani (nu ca voi) de muzica au recunoscut ca din 2008, odata cu aparitia acestui gen, Romania este fabrica de hituri pentru Europa, si ca avem una din cele mai bune produse de export, nu numai prin inna, ci prin toti cei pe care ii criticati voi. am citit o groaza de rahaturi aici, ma asteptam sa fiti romani si sa ganditi ca majoritatea.. cum zicea un impertinent aici, avea tupeul sa spuna ca tot ce e comercial e de rahat. nu ti-e rusine ma? in fine, fata asta castiga premii dupa premii si e apreciata. ascultati in continuare voi parazitii, la nivel national. si in legatura cu ce zicea un.. anonim.. ca e curios sa vada cad o sa reziste fata asta. vorbim in cativa ani prietene. p.s: tare as vrea sa ii aud pe parazitii cantand.. deci.. cantand, nu vorbind, cum o fac ei in muzica lor, sa vedem cine are voce mai buna si mai frumoasa. hai sictir. respect inna, respect Romania!

"Se zice : Tot ce-i bun tre' să vină de afară,
Tot ce e de la noi e de căcat si tre' sa moară." - cititi asta de mai multe ori si dati-va palme..

1) Da-mi exemple de critici. Optzecistii? Moculescu? sau cine?
2) Compari mere cu pere prin simplu fapt ca hip-hopul nu cere sa ai o voce catifelata sau mai stiu eu ce, ci se bazeaza pe versuri. O voce frumoasa are Andra,daca tot vrei sa stii.
Si apropo,Inna nu-i o artista,e un produs. Artistii adevarati mai si gandesc din cand in cand,mai au si o cultura,mai ales muzicala.

Eu as vrea s-o vad pe Inna batand covoare si ducand gunoiul. ;)

Edited by tyrael, 10 June 2011 - 04:09.


#42
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
So, aseara am vorbit frumos si am avut de pierdut.

View PostCBb, on 10th June 2011, 04:26, said:

chiar multi critici romani (nu ca voi) de muzica au recunoscut ca din 2008
Critici cum ar fi?


View PostCBb, on 10th June 2011, 04:26, said:

ma asteptam sa fiti romani si sa ganditi ca majoritatea..

Teapa, noi nu ne dam cu zgomotul produs de masele supte (praise Ombladon). Noi aici avem pareri si aducem argumente; tu habar nu ai ce inseamna o argumentare, si te lauzi ca ai facut o facultate; exemple tata, exemple concrete.

View PostCBb, on 10th June 2011, 04:26, said:

cum zicea un impertinent aici, avea tupeul sa spuna ca tot ce e comercial e de rahat. nu ti-e rusine ma? in fine, fata asta castiga premii dupa premii si e apreciata. ascultati in continuare voi parazitii, la nivel national. si in legatura cu ce zicea un.. anonim.. ca e curios sa vada cad o sa reziste fata asta. vorbim in cativa ani prietene. p.s: tare as vrea sa ii aud pe parazitii cantand.. deci.. cantand, nu vorbind, cum o fac ei in muzica lor, sa vedem cine are voce mai buna si mai frumoasa. hai sictir. respect inna, respect Romania!

1. Tot ce e comercial e slab dpdv calitativ, deoarece se face in cantitati mari, si repede.
2. Inna in 2-3 ani nu o sa mai fie cunoscuta de nimeni. Dovezi? Toate celelalte "trupe de succes" care au disparut de pe piata, si care scoteau hit dupa hit.
3. Parazitii canta; asa cum ti-am zis, habar nu ai despre hip-hop/rap si faci critici - esti patetic, irational, si mai rau, te faci de ras.

4. Lasa-i in pace o secunda pe Parazitii si uite aici ce inseamna mesaj: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kBBiuhP-YaM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Nu o-r putea baietii astia sa cante frumos asa cum vrei tu, si asta pt ca hip-hop-ul nu are acest scop; scopul e sa trimita un mesaj. Tu-mi spui mie ca Inna cu muzica ei ma scoate din rahatul de tara, asa cum e prezentat de baietii astia? Aberezi grav rau de tot.


  

View PostCBb, on 10th June 2011, 04:26, said:

"Se zice : Tot ce-i bun tre' să vină de afară,
Tot ce e de la noi e de căcat si tre' sa moară." - cititi asta de mai multe ori si dati-va palme..

Da-ti tu palme, uite de unde e citatul: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1VkJrkfK7Qk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Asta ca tot vorbeam de ironia celor de la Parazitii.
Apropo, Romania e fabrica si de prosti, nu numai de hit-uri.

Edited by Ann0nyym0us, 10 June 2011 - 05:47.


#43
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Eu ascult si Inna si Parazitii. Doar ca de la Inna am un singur album si de la Parazitii am o gramada.

#44
Sandu_Ionescu

Sandu_Ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 27.12.2009

View PostCBb, on 10th June 2011, 04:26, said:

cate prostii mi-au fost date sa citesc.. un om pe care il apreciez foarte mult, si caruia ii dau mai mult credit si il respect mai mult decat as respecta vreodata pe cineva pe acest forum, a zis ca prefera inna datorita faptului ca ne scoate dintr-un cacat in care e bagata tara noastra de atat timp.. chiar multi critici romani (nu ca voi) de muzica au recunoscut ca din 2008, odata cu aparitia acestui gen, Romania este fabrica de hituri pentru Europa, si ca avem una din cele mai bune produse de export, nu numai prin inna, ci prin toti cei pe care ii criticati voi. am citit o groaza de rahaturi aici, ma asteptam sa fiti romani si sa ganditi ca majoritatea.. cum zicea un impertinent aici, avea tupeul sa spuna ca tot ce e comercial e de rahat. nu ti-e rusine ma? in fine, fata asta castiga premii dupa premii si e apreciata. ascultati in continuare voi parazitii, la nivel national. si in legatura cu ce zicea un.. anonim.. ca e curios sa vada cad o sa reziste fata asta. vorbim in cativa ani prietene. p.s: tare as vrea sa ii aud pe parazitii cantand.. deci.. cantand, nu vorbind, cum o fac ei in muzica lor, sa vedem cine are voce mai buna si mai frumoasa. hai sictir. respect inna, respect Romania!

"Se zice : Tot ce-i bun tre' să vină de afară,
Tot ce e de la noi e de căcat si tre' sa moară." - cititi asta de mai multe ori si dati-va palme..
Daca deschideai topicul pe www.cocalari&pitzipoance.ro,atunci ai fi avut sorti de izbanda. :rolleyes:

#45
Matrixu_

Matrixu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.05.2011

View PostCBb, on 9th June 2011, 23:38, said:

ati observat ca am pus-o prima.. hai, veniti sa incercati sa imi dati peste nas, ca sa va demonstrez ca ar trebui ca romanii sa fie mai mandri de fata asta decat de lesinatii aia. respect
Ai putea incerca cu flori, daca esti lesinat dupa ea.

Inna e nume romanesc?
Versurile folosite sunt in romana?
De ce canta numai in costum de baie?


View PostOwidiu, on 9th June 2011, 23:55, said:

Genurile muzicale sunt diferite. 'transa canta pentru batareala, domnii pentru baietii de cartier
Baietilor cu nasuri fine le recomand Inna.

In caz ca nu ai prins spilul: mesajul Parazitilor depaseste cu mult granita baietilor de cartier.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HfygBMc7PN8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar mai ales:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n7a5f9W_oak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Matrixu_, 10 June 2011 - 08:07.


#46
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
@ autor, Am deschis mai demult un topic "De ce nu este Inna apreciata de romani" http://forum.softped...howtopic=753090 (daca vrei sa citesti si alte posturi)  In postul 30 am pus 2 video-uri.

Nu  ascult Inna, dar nu-mi place ca majoritatea strainilor o apreciaza, dar romanii nu. Dovada, comentariile de pe youtube.

#47
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

View PostCBb, on 10th June 2011, 00:03, said:

sunt un tip cu facultate,
Facuta la Spiru Haret.

#48
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostCBb, on 10th June 2011, 03:26, said:

respect inna,
asa-i ca gatui pelicanu' cu poza innei in fata?... intradevar nu poti face chestia asta uitandu-te la parazitii.....
esti cam obsedat de Inna.... faci parte din categoria  "I loveeee yoouuuu Maaaaiiikkkaaaalllllll"


eu n-am nimic cu fata.... bravo ei si celor care ii fac muzica. sunt orientati pe profit, au piata de desfacere ... insa muzica lor pentru mine nu e decat un "alt fel de manele".... eu unul nu ma identific cu muzica de genul asta...inna, flyproject, akcident...si care mai sunt.

#49
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostCBb, on 10th June 2011, 04:26, said:


Probabil nu-ti dai seama ca Parazitii sunt ironici in toate melodiile lor. Trebuie sa citesti putin printre randuri.

#50
Viatrix

Viatrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 07.05.2011

View PostCBb, on 10th June 2011, 00:03, said:

cu ce ma incalzeste ca ii aud pe parazitii injurand si vorbind atat de urat in muzica lor? mie mi se face scarba.. sunt un tip cu facultate, care poate e mai dobitoc decat voi...
Pfff... Ce baiat delicat si cu facultate esti tu; vai dar ce scarbos este acest argou al neobrazatilor de la Parazitii... Rusine sa le fie!  :wacko:

Crezi ca daca ai facultate, esti mai inteligent? Crezi ca oricine om superficial si limitat poate intelege versurile lor? Numai un om cu o viziune ingusta se impiedica in niste injuraturi, si nu vede imaginea de ansamblu.
Chiar azi de dimineata ascultam ceva de la Cheloo si ma minunam cat de profunde pot fi versurile lui, si cat de blamati sunt oamenii astia.
Atata cultura cat au baietii de la Parazitii, cat au vreo 2 cartiere dintr-un oras mare. Daca ar fi mai multi ca ei, am avea o sansa sa o scoatem la capat cu tara asta...

Pe cand Ina aia, sau cum ii zice, daca o intrebi la repezeala cum o cheama, se si balbaie. Da, a castigat nu stiu ce "premii", nu stiu pe unde, dar asta nu dovedeste decat ca sexul vinde peste tot, nu numai la noi, si ca "oameni speciali" care promoveaza prostiile comerciale facute pe calculator, exista si in alte tari.

View Postcosty_ytsoc, on 10th June 2011, 01:39, said:

Trebuie sa recunosc ; ne face tara cunoscuta ; si pt asta trebuie apreciata(any publicity is good publicity), dar asta nu inseamna ca face muzica buna, melodiile ei n-au versuri decat la misto; iar muzica se cam repeta de la melodie la melodie.
Parazitii pe de alta parte au versuri tata, asculti melodia; are o logica, rezonezi sau nu cu ce zic aia; asa la melodiile fitoasei incerc sa inteleg ce zice pe acolo si ma dau batut.
De acord.
Dar stii ca publicitate ne-a facut si Mailat, si satrele de tigani de prin Spania si Italia.  :lol:

View PostCBb, on 10th June 2011, 04:26, said:

ascultati in continuare voi parazitii, la nivel national. si in legatura cu ce zicea un.. anonim.. ca e curios sa vada cad o sa reziste fata asta. vorbim in cativa ani prietene. p.s: tare as vrea sa ii aud pe parazitii cantand.. deci.. cantand, nu vorbind, cum o fac ei in muzica lor, sa vedem cine are voce mai buna si mai frumoasa. hai sictir. respect inna, respect Romania!
Fata asta va canta inca un an, MAXIM. Apoi nu va fi cunoscuta decat ca fiind curva lu X-ulescu, apoi ca se depoaie prin reviste, si apoi ca e curva lui X-ulescu 2, si apoi a lui X-ulescu n. Asa au sfarsit toate "canteretele" iubitoare de "microfon" din tara asta.

Ca sa nu mai zic, sa compari rap-ul cu electronica sau ce rahat facut pe calculator canta aia, fara nici un mesaj, fara cuvinte macar, si fara pic de expresivitate, este o tampenie.

#51
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View Postdjl, on 10th June 2011, 02:09, said:

Paraziții, dar numai piesele vechi. Astea noi nu prea mai sunt bune.
Da  :inlove:

View PostCBb, on 10th June 2011, 04:26, said:

"Se zice : Tot ce-i bun tre' să vină de afară,
Tot ce e de la noi e de căcat si tre' sa moară." - cititi asta de mai multe ori si dati-va palme..
Acum "il bagi" si pe Puya in discutie?  :lol:

View PostDecember, on 10th June 2011, 06:54, said:

Eu nu ascult Inna. Si am toate albumele de la Parazitii.
Varianta mea  :proud:

View PostMatrixu_, on 10th June 2011, 08:40, said:

Ai putea incerca cu flori, daca esti lesinat dupa ea.

Inna e nume romanesc?
Versurile folosite sunt in romana?
De ce canta numai in costum de baie?
Te`a prins Matrixu_  :lol:

View PostDau, on 10th June 2011, 09:45, said:

Probabil nu-ti dai seama ca Parazitii sunt ironici in toate melodiile lor. Trebuie sa citesti putin printre randuri.
Da, nu toti inteleg melodiile lor, la primul cuvant obscen folosit opresc melodia pentru ca "nu ai voie sa sa folosesti cuvinte obscene in melodii", tre` sa faci melodii ca Inna, in chiloti :confuzzled:

#52
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Inna si Parazitii-s naspa, diferenta e ca Parazitii sunt, uneori, mai putin naspa.
Cel putin obsesia lor cu "uram negri, omorati-i" e stupida si enervanta, apoi mesajele sociale de genul "romania-i naspa", "romanii-s prosti"... OK, alt subiect puteti aborda?

A, uitasem de "fumez iarba, sunt smecher."

#53
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Nu-mi plac nici Paraziții, nici Inna. De bine, de rău, muzica ei mă mai distrează printr-un club sau ceva. Zicea cineva că Paraziții prezintă realitatea, iar Inna o deformează. Hai, frate, să fim serioși, ce realitate-i aia când doar critici și scoți la iveală tot ce-i mai rău? Că realitatea asta nu cuprinde doar lucruri rele. Oricum, eu am o repulsie față de drogați, deci n-o să-mi placă niciodată de ei; nici pe Inna n-o apreciez, că n-am pentru ce: voce deosebită nu știu cât o fi având, muzica nu și-o face ea oricum, deșteaptă din cale-afară nu-i (nu cred că tre' să menționez și eu de engleza ei de baltă).
Da, excepționali sunt Paraziții ăștia. Ca să ironizezi în felul în care o fac ei... trebuie să-ți permiți, dacă sunt înțeleasă; adică nu eu nu găsesc niște drogați în măsură să spună ce încearcă ei să spună. Ca să fii ironic nu-ți trebuie un limbaj ca al lor și nu-ți trebuiesc numai oximoroane și antiteze (stilistic vorbind).
Într-un fel, au ei ceva în comun: mie, personal, nu-mi transmite nimic muzica niciunuia. Și rog fanii înfocați Paraziții să nu înceapă cu ofense sau știu eu ce alte concluzii mărețe.

Edited by LauriciD, 10 June 2011 - 09:09.


#54
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Nu-s drogati, in rest sunt de acord.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate