Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Recomandări de Biserică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011
Povestea mea este tristă. Părinții mei erau atei, și de mic m-au crescut cu ateismul. Când eram mic, îmi citeau din "Originea speciilor" de Charles Darwin, îmi ziceau să nu merg la Biserică, să mă port urât cu preotul la ora de religie. Și eu, nătâng fiind, asta făceam.
Recent, în urma unei seri pe care aș prefera să nu o povestesc aici, am ajuns la concluzia că Dumnezeu există, și că vreau să mă întorc la el. Dar, fiind crescut ateu, nu aparțin de nici o biserică, și ar trebui să-mi găsesc una.
Prin urmare, v-aș ruga să îmi recomandați o biserică care credeți că mi s-ar potrivi cel mai bine. Mie o biserică ideală mi s-ar părea astfel:

- Să fie cât mai clasică. Adică nu cum vezi prin filmele americane, cu bisericile alea de negri unde se apucă lumea să cânte nuștiu ce melodie pop. Vreau ceva mai old-school să zicem. Mai sunt biserici cu latină? Îmi place cum sună latina.
- Să nu fie prea liberală, adică fără episcopi gay și chestii de-astea. Dar nici prea dură - adică fără interdicții la alcool, țigări și chestii de-astea. Să nu devin complet robot.
- Ca arhitectură, sunt destul de deschis. Adică îmi place și arhitectura clasică, și aia modernă, atâta timp cât sunt stilate. Fără religii care predică prin corturi sau apartamente de bloc.
- Pe la ce biserici se duc femeile mai... "dotate"? Că dacă mă duc duminica la biserică, aș vrea să și plec cu ceva de-acolo, dacă înțelegeți ce vreau să spun... E adevărat că la Mormoni e acceptată poligamia? A încercat cineva de-aici mormonismul? Cum e?

#2
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Și nu poți să crezi în dumnezeu fără să furnizezi capital vreunei religii?

#3
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011

View PostTVWLTOOZ, on 9th June 2011, 01:36, said:

Și nu poți să crezi în dumnezeu fără să furnizezi capital vreunei religii?
:confuzzled: Adică bisericile sunt în general cu bani? :blink: Este scump să faci parte dintr-o Biserică?
Există și biserici gratuite? Ați putea să-mi recomandați vreuna?

#4
Claudiu0909

Claudiu0909

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 12.06.2007
Daca ai ajuns la concluzia ca Dumnezeu exsita, de ce automat ai tras concluzia ca trebuie sa si mergi la o biserica?
Eu sunt ortodox din nastere, insa la biserica ma duc foarte rar datorita unor obiceiuri incetatenite cum ar fi datul banilor si barfele persoanelor in varsta

#5
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011

View PostMihaiTJ, on 9th June 2011, 03:44, said:

:confuzzled: Adică bisericile sunt în general cu bani? :blink: Este scump să faci parte dintr-o Biserică?
Există și biserici gratuite? Ați putea să-mi recomandați vreuna?

Biserică gratuită n-ai să vezi în veci. Mai toate cer cotizații, donații (da, cer donații) plus diverse costuri pentru anumite servicii prestate.
Scump nu e, că deh, n-ar mai merge orice sărăntoc. Dar simplul gest că cer bani te face să-ți bagi p*la în ea biserică. Așa, din principiu.

Și gagici chiar nu știu pe unde găsești. La Martorii lui Iehova le vezi aranjate, dar n-ai șanse să mergi cu ele acasă, că n-au voie cu băieți înainte de căsătorie.
Înscrie-te în MISA, acolo sigur ai de unde alege.  :thumbup:

#6
joker4dna

joker4dna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.03.2011
bv ma!!!!!
rad de 15 minute!!!

#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMihaiTJ, on 9th June 2011, 03:17, said:

- Pe la ce biserici se duc femeile mai... "dotate"? Că dacă mă duc duminica la biserică, aș vrea să și plec cu ceva de-acolo, dacă înțelegeți ce vreau să spun...
Sigur stii ce e ala crestinism ?

#8
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
MihaiTJ - Pe la ce biserici se duc femeile mai... "dotate"? Că dacă mă duc duminica la biserică, aș vrea să și plec cu ceva de-acolo.
Imi placu faza cu "Originea speciilor", preotul de religie a mancat mistiocareala de cand s-au gandit sa inventeze materia asta, eu aveam un cretin care era cu foarte/foarte tanar, mai era si mic de inaltime, tot timpul incerca sa faca pe omul pur, pana la urma l-am adus cu picioarele pe pamant, deja nu mai era amuzanta discutia, baga basme de parca avea 60 de ani si era ipotent.
Eu te sfatuiesc sa gasesti o secta care omoara fete virgine, macar asa o sa fie toate speriate, o sa alerge sa scape de virginitate, o sa faci un bine la comunitatea din care faci parte.
Dupa modul de exprimare: Recomand Martorii, nu stiu cat de dotate is femeile, dar clar ai voie sa ii dai 2-3 palme, tu esti barbatul, ea femeia, tu superior, ea inferioara, cam nasol ca femeile de acolo au par pe picioare, dar poti sa consideri asta ca un semn de puritate.
Povestea ta este una fericită, nu te-au îndoctrinat cu informație inutilă.

#9
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View PostMihaiTJ, on 9th June 2011, 03:17, said:

Povestea mea este tristă. Părinții mei erau atei, și de mic m-au crescut cu ateismul. Când eram mic, îmi citeau din "Originea speciilor" de Charles Darwin, îmi ziceau să nu merg la Biserică, să mă port urât cu preotul la ora de religie. Și eu, nătâng fiind, asta făceam.
Recent, în urma unei seri pe care aș prefera să nu o povestesc aici, am ajuns la concluzia că Dumnezeu există, și că vreau să mă întorc la el. Dar, fiind crescut ateu, nu aparțin de nici o biserică, și ar trebui să-mi găsesc una.
Prin urmare, v-aș ruga să îmi recomandați o biserică care credeți că mi s-ar potrivi cel mai bine. Mie o biserică ideală mi s-ar părea astfel:

- Să fie cât mai clasică. Adică nu cum vezi prin filmele americane, cu bisericile alea de negri unde se apucă lumea să cânte nuștiu ce melodie pop. Vreau ceva mai old-school să zicem. Mai sunt biserici cu latină? Îmi place cum sună latina.
- Să nu fie prea liberală, adică fără episcopi gay și chestii de-astea. Dar nici prea dură - adică fără interdicții la alcool, țigări și chestii de-astea. Să nu devin complet robot.
- Ca arhitectură, sunt destul de deschis. Adică îmi place și arhitectura clasică, și aia modernă, atâta timp cât sunt stilate. Fără religii care predică prin corturi sau apartamente de bloc.
- Pe la ce biserici se duc femeile mai... "dotate"? Că dacă mă duc duminica la biserică, aș vrea să și plec cu ceva de-acolo, dacă înțelegeți ce vreau să spun... E adevărat că la Mormoni e acceptată poligamia? A încercat cineva de-aici mormonismul? Cum e?
Mihai, iti recomand sa mergi si sa vorbesti cu un preot ortodox. Cauta un preot care sa nu fie prea ocupat  sa aiba timp sa raspunda nelamuririlor tale.  Daca intr-adevar vrei sa te indrepti catre Dumnezeu, atunci va trebui sa renunti si la pacatele tale de care amintesti: alcool, tigari, femei "dotate". Crestinul nu devine un robot renuntand la pacate ci devine liber.
Biserica adevarata propovaduieste sfintenia persoanei si nu placerea. Nu te duce la secte ca sari din lac in put! Dumnezeu sa te lumineze!

#10
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011

View Postlucifer76, on 9th June 2011, 06:20, said:

Sigur stii ce e ala crestinism ?


Cred ca tot acolo se indreapta si el, dar spre o forma mai simpla..cu o litera lipsa.

#11
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011
Topicul asta a fost deschis la misto.

#12
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Daca ai chemare in launtru de la Dumnezeu vei ajunge sigur in final la El.

Intrarea se face prin Hristos si Cuvantul sau iar calauzirea va fi prin Duhul Sfant care este  ca un ghid launtric  pe care daca-l urmezi nu vei aluneca intr-o parte sau alta. Pana una alta pune mana pe Scriptura care este Cuvantul lui Dumnezeu si citeste.

Uite una aici;

http://biblia.resurs...tine.ro/citeste

Domnul sa te pazeasca de faradelege si sa te scape de lume si stilul ei de viata pacatos a carui final e binestiut.

Edited by husand, 09 June 2011 - 07:50.


#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
S-ar putea sa fie sincer. Insa chestia cu 52 de femei pe an, cate una pe saptamana, sa nu plece cu mana goala din biserica, mi se pare aiurea. Cred ca baiatul urmareste altceva, in orice caz nu "apropierea" de Dumnezeu .

#14
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010

View PostTVWLTOOZ, on 9th June 2011, 05:09, said:

Biserică gratuită n-ai să vezi în veci. Mai toate cer cotizații, donații (da, cer donații) plus diverse costuri pentru anumite servicii prestate.
Dar nu te obliga nimeni sa dai bani, puisor. Daca vrei dai, daca nu, nu. Cel putin la ortodocsi. Nu sta nimeni cu satârul, sa-ti ia capul ca n-ai dat. Nu e nimeni care sa te traga la raspundere. Dai liturghie daca vrei, bagi la cutia milei daca vrei.

Evident, pt servicii prestate gen cununie, botez, inmormantare, iti dai seama ca dai, sunt evenimente importante, nu le faci in fiecare saptamana, ca sa dai faliment. Astea sunt servicii pe care preotul le face special pt tine, e un serviciu "on demand". Slujba de Duminica nu e "on demand" deci nici nu ai obligatia sa dai, vii sau pleci cand vrei, "cotizatia" e alegerea ta

Edited by INVISSIS, 09 June 2011 - 08:11.


#15
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postflorinbad, on 9th June 2011, 07:48, said:

S-ar putea sa fie sincer. Insa chestia cu 52 de femei pe an, cate una pe saptamana, sa nu plece cu mana goala din biserica, mi se pare aiurea. Cred ca baiatul urmareste altceva, in orice caz nu "apropierea" de Dumnezeu .

N-are importanta . A intrebat trebuie sa i se raspunda , ce va fi nu poti sti inca.

Drumul spre Dumnezeu e plin  de curse. Daca vine de la Dumnezeu gandul tot Dumnezeu este cel ce-l poarta, si ce zice El se face ,adica  ajunge la Cel ce l-a chemat.

E drept ,multi sant chemati dar putini alesi. Sa fie printre cei alesi, cine crezi ca in mod natural mai pune intrebari din astea cand toti sant prinsi in a face un ban ,ori lucreaza un trai confortabil...?

Edited by husand, 09 June 2011 - 08:00.


#16
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postdiahim, on 9th June 2011, 07:51, said:

Cred ca tot acolo se indreapta si el, dar spre o forma mai simpla..cu o litera lipsa.
+1000000

#17
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
MihaiTJ, la conditiile pe care le ai incearca la un bordel mai fancy!

#18
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View Posthusand, on 9th June 2011, 08:57, said:

Daca vine de la Dumnezeu gandul tot Dumnezeu este cel ce-l poarta, si ce zice El se face ,adica  ajunge la Cel ce l-a chemat.
Adica, dupa tine, Dumnezeu i-a insuflat lui Hitler gandul "Omoara cati mai multi evrei, caci aceasta este voia Mea" ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate