Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sozopol

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
danita

danita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 29.01.2005
A fost cineva ? recomandari de cazare ? e un oras senzational si mi-as dori sa ajung acolo .

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Păi du-te!
Ulterior vezi dacă ai avut sau nu dreptate....
Este în genul lui Nessebar, dar mai mare...

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am fost in Sozopol in excursie de o zi eu fiind cazat in Sunny Beach. Orasul e foarte frumos (cel vechi), terase frumoase, peisaje superbe (am vazut delfini). Dar plajele sunt mici (predomina relieful stancos), hotelurile accesibile nu prea au piscina, multe nici teren imprejur. Am vazut pe la margine complexuri mari dar desi erau pe malul marii, trebuia sa mergi mult pana la plaja (relieful). Comparandu-l cu Nessebar mi se pare mai putin comercial si parca mai putin conservat. Personal as sta vreo doua zile la Sozopol primavara sau toamna pentru pitorescul zonei dar pentru plaja, distractie prefer Sunny Beach. Sau il voi vizita din nou vara asta in vreo zi mai noroasa.

#4
danita

danita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 29.01.2005

 TLGTLC, on 10th June 2011, 09:36, said:

Am fost in Sozopol in excursie de o zi eu fiind cazat in Sunny Beach. Orasul e foarte frumos (cel vechi), terase frumoase, peisaje superbe (am vazut delfini). Dar plajele sunt mici (predomina relieful stancos), hotelurile accesibile nu prea au piscina, multe nici teren imprejur. Am vazut pe la margine complexuri mari dar desi erau pe malul marii, trebuia sa mergi mult pana la plaja (relieful). Comparandu-l cu Nessebar mi se pare mai putin comercial si parca mai putin conservat. Personal as sta vreo doua zile la Sozopol primavara sau toamna pentru pitorescul zonei dar pentru plaja, distractie prefer Sunny Beach. Sau il voi vizita din nou vara asta in vreo zi mai noroasa.


multumesc pentru info . sper sa ajung !

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am pus cateva fotografii pentru a arata de ce trebuie sa mergi acolo.

Attached Files



#6
madatudor

madatudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.06.2008
Doua - trei zile merge sa te duci. Mai mult devine plictisitor....parerea mea...

http://nacajitul.blogspot.com/
Blog de travel

#7
Musak

Musak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.04.2008

 danita, on 8th June 2011, 21:05, said:

A fost cineva ? recomandari de cazare ? e un oras senzational si mi-as dori sa ajung acolo .


Si eu ma uitam azi la niste poze cu orasul asta... Mi-a deschis apetitul tsunnami cu scoicile lui - http://forum.softped...m...&p=10005242 -  si ma gandeam sa plec intr-un weekend pana acolo. Vezi ca in post ai si o recomandare pt cazare, arata ff bine - http://www.booking.c...se-dune.ro.html
Daca ajungi, spune-ne si noua cum a fost! :)

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
personal recomand sozopol oricarei statiuni traditionale, atata timp cat se cauta o statiune complet diferita de clasica mamaia: fara blocuri comuniste si hotel langa hotel. sozopol e un oras f frumos, contrar ce s-a spus mai sus in zona noua este o plaja f mare si f bine aranjata  si curata (care e una din cele 8-9 plaje "blue flag" din BG "Haramanite Beach")

de asemenea in sozopol sunt sigur peste 200 restaurante+baruri+terase, unele cu vedere senzationala la mare (pe coasta). Preturile sunt pentru toate buzunarele, cu 6 leva se poate servi o masa la un restaurant in sistem cantina (anul trecut era 5 :) ) dar o masa decenta costa cam 25 leva pt 2 persoane.

sigur nu sunt hoteluri mari, cu piscine mari si all inclusive, sau eu n-am vazut - cred ca e unul la intrare langa marina, si unul in kavatzite (poate cea mai frumoasa plaja din bulgaria dar aia e cam la 5 km de centru). majoritatea sunt butique hotel.

romani nu prea sunt, sau eu nu prea am vazut, si ma duc destul de des acolo, nu ca as avea vreo problema cu asta, dar lipsa hotelurilor mari cred ca ne face sa ocolim orasul.
Pentru bulgari Sozopol este "perla" lor, acolo isi cam doresc toti sa se duca sau sa aiba o proprietate, ceea ce a facut ca multe din vilutele si bloculetele care le vedeti sa fie in propietate privata a lor si a multor straini. acum 4 ani a inceput invazia de rusi, pana atunci erau multi nordici, polonezi si bulgari.

exista si viata de noapte, sunt cateva cluburi pe plaja chiar interesante dar pentru ce de varsta 20+ recomad sunny beach (centru) unde e distractie gen ibiza.
pt o sapt de relash recomand, dar daca cautati mancare si bautura cat cuprinde hotelul din duni este ceea ce va trebuie, aici e un mix de 2mai-ul anilor 90 cu un oras micutz grecesc de coasta

Edited by MembruAnonim, 17 July 2012 - 22:16.


#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

 Musak, on 12th June 2011, 20:24, said:

ma gandeam sa plec intr-un weekend pana acolo.
De acord ca Sozopolul este foarte frumos dar nu e destinatie de weekend dupa parerea mea de oriunde ai veni din Romania.

#10
ralucis

ralucis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.06.2007
O cazare pentru o familie cu copii recomandati undeva? Mi-ar placea ceva mai putin comercial si poate in zona plajei Kavatsite. (daca stiti alta zona similara in Bulgaria, va rog sa ziceti, anul trecut am fost la Sinemorets, dar am vrea sa mai schimbam) . Multam fain!

#11
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007

 ralucis, on 3rd August 2012, 17:17, said:

O cazare pentru o familie cu copii recomandati undeva? Mi-ar placea ceva mai putin comercial si poate in zona plajei Kavatsite. (daca stiti alta zona similara in Bulgaria, va rog sa ziceti, anul trecut am fost la Sinemorets, dar am vrea sa mai schimbam) . Multam fain!

Saint Thomas, langa Primorsko, la cativa km de Duni. Depinde evident de ce iti doresti. Numai ca pentru anul acesta e cam tarziu pentru rezervari in hotelurile bune de la bulgari.

#12
rotekirsche

rotekirsche

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.09.2012
Pe mine, una, nu m-a incantat Sozopolul; partea noua este ticsita de pensiuni si hoteluri inghesuite, gen Eforie. Nu se compara sub nicio forma cu Nessebarul. Un alt minus, restaurantele nu au pos, deci obligatoriu trebuie sa ai leva.
Un lucru dragut pe care l-am facut acolo a fost plimbarea cu trasura, parca 25 de leva daca imi aminesc bine, se intampla anul trecut.

#13
mihapavel

mihapavel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2007

 rotekirsche, on 18 noiembrie 2012 - 15:25, said:

Pe mine, una, nu m-a incantat Sozopolul; partea noua este ticsita de pensiuni si hoteluri inghesuite, gen Eforie. Nu se compara sub nicio forma cu Nessebarul. Un alt minus, restaurantele nu au pos, deci obligatoriu trebuie sa ai leva.
Un lucru dragut pe care l-am facut acolo a fost plimbarea cu trasura, parca 25 de leva daca imi aminesc bine, se intampla anul trecut.

Cum este plaja in Nessebar comparativ cu Sozopol? Pentru mine asta va face diferenta pentru pustiul meu de 2 ani.

#14
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
In Nessebar plaja ceva mai ok gasesti in sudul localitatii, spre Ravda, recomand Sozopol.
In ultimul caz, plaja Harmanite este mult mai ok pentru copil: lunga, lata si amenajata (aici un hotel pe care il recomand in caz ca mergeti cu copil este H. Martinez****, plaja este chiar "peste drum" de acesta si in zona sunt o multime de terase ok).

Edited by BlueKing-69, 18 January 2013 - 15:42.


#15
mihapavel

mihapavel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2007

 BlueKing-69, on 18 ianuarie 2013 - 15:42, said:

In Nessebar plaja ceva mai ok gasesti in sudul localitatii, spre Ravda, recomand Sozopol.
In ultimul caz, plaja Harmanite este mult mai ok pentru copil: lunga, lata si amenajata (aici un hotel pe care il recomand in caz ca mergeti cu copil este H. Martinez****, plaja este chiar "peste drum" de acesta si in zona sunt o multime de terase ok).

M-am uitat pe diverse pe net si mi se pare cam arida zona. Noi suntem de fapt fani Grecia dar, pentru ca al meu pusti nu rezista la drum lung, suntem nevoiti sa alegem Bulgaria. deci, daca stiti o zona mai verde, eventual cu pini in zona si plaja nisipoasa cu apa curata si intrare lina( si cu un hotel bun) ar fi perfect. Poate sa nu fie neaparat Sozopol, aici as fi mers pentru orasul vechi, care se pare a fost intemeiat de greci.

#16
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
O zona mai verde ar fi Albena: este chiar si o rezervatie lipita de aceasta statiune, zona este destul de verde, plaja destul de lata, lunga, fina si cu nisip (probabil intrare lina - nu am intrat acolo in apa) dar aici nu stiu sa iti recomand nici un hotel.

Care zona ziceai ca ti se pare arida: Sozopol?

PS: Si eu sunt fan Grecia, dar nu iti pot recomanda ceva de acolo pe topicul acesta.    Posted Image

#17
mihapavel

mihapavel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2007

 BlueKing-69, on 20 ianuarie 2013 - 17:48, said:

O zona mai verde ar fi Albena: este chiar si o rezervatie lipita de aceasta statiune, zona este destul de verde, plaja destul de lata, lunga, fina si cu nisip (probabil intrare lina - nu am intrat acolo in apa) dar aici nu stiu sa iti recomand nici un hotel.

Care zona ziceai ca ti se pare arida: Sozopol?

PS: Si eu sunt fan Grecia, dar nu iti pot recomanda ceva de acolo pe topicul acesta. Posted Image

Da Sozopol mi se pare arida, dar poate imi infirma cineva. Cat despre Grecia, stiu si eu multe locuri in care as merge, dar pustiul meu nu e fan masina.

#18
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Pai, oarecum iti voi infirma eu: nu este nici pe departe atat de arid cum este pe litoralul nostru, chiar daca's cu ceva kilometri buni mai la sud, nu le-au avut cu defrisarile asa ca noi.
Ca zona verde de recomandat pentru cineva cu copil ramane Albena, sunt alei / stradute destule (liniste, umbra, aer curat, spatii deschise, verzi si ingrijite) pe unde sa va plimbati.

Unde pe net te-ai uitat?
La poze puse de diversi?
Incearca - daca nu ai facut-o deja - sa vezi si pe harti online (googlemaps, wikimapia...) cum arata "din aer" zonele vizate.

Edited by BlueKing-69, 20 January 2013 - 18:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate