Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Incalzire prin inductie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Asa cum spune titlul m-ar interesa un mod de calcul pt incalzitor cu inductie (Induction Heating) ,insa folosind frecventa de 50Hz
Cu ani in urma ,pt incalzirea tamburului unui cazan energetic in vederea refacerii sudurilor(fisurate) a fost folosit un sistem cu bobine de ~2-2,5m  diametru care erau alimentate la reteaua de 3x380V 50Hz.In afara de bobinele confectionate [pe pozitie] instalatia mai cuprindea un dulap cu condensatori.
Cautand pe net am gasit cum se construieste un cuptor pt topit metale(Al),insa documentatia este foarte stufoasa.
Practic ma intereseaza o putere de 4-5 kw pt incalzirea unor platbande otel L=300mm;l=60mm ;grosime 5-12mm

Edited by gcom61, 07 June 2011 - 16:21.


#2
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 10.02.2007
S-a folosit si la mine la servici, prin anii '75 dar nu direct din 380 ci prin niste trafuri, tensiunea la iesire era mica, iar curentul maxim era 5000A. Faceam tratamente termice la conducte, iar ca inductori foloseam cablu de sudura la care beleam izolatia.
Din pacate nu mai am documentatii, probabil zac prin ceva arhive, dar nu-mi amintesc sa fi facut acord cu condensatori la instalatiile pe 50Hz, decat la cele pe frecvente mai mari (2500Hz) cu cre am lucrat din '79 incoace.
Parerea mea e ca n-are rost sa faci ditai mastodontul sa lucrezi pe 50Hz, acum cand sunt atatea posibilitati sa urci cu frecventa, fiind vorba de o putere atat de mica (4-5kW).

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cateva idei cu inalta frecventa aici:
http://www.mindchall...nductionheater/

Eu consider ca in regim de amator e mai simpla varianta ce utilizeaza  inalta  frecventa, asa cum e in exemplul de mai sus.
Pentru 50Hz, mi se pare un efort urias sa faci un montaj ca acesta:
http://www.kku.edu.t...r/paper_tpe.pdf

Edited by mister_rf, 07 June 2011 - 19:13.


#4
Gabripe74

Gabripe74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.12.2021
Orice ar fi- nu recomand, si n-as vrea sa se mai pacaleasca si altii varianta de centrala pe inductie Cafor. Am testat mai bine de 2 luni, pe rand, o centrala electrica Proterm veche de 12 ani si o centrala electrica pe inductie din China,  comercializata in Bucuresti printr-un service auto! Mare teapa de 7700 lei, plus montarea. CONSUMA MAI MULT DECAT O CENTRALA ELECTRICA ……

#5
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Fizica spune ca nu castigi nimic daca incalzesti apa cu inductie sau cu rezistenta, este aceeasi caldura (energie),

Poate vrei sa faci o forja, in acest caz se justifica.

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Depinde de cum e răcită electronica de putere, dacă sunt radiatoare răcite cu aer căldura degajată se duce în camera unde e centrala, iar dacă sunt cuplate cu camera de încălzire apă o bună parte se transferă apei, în cazul ăsta randamentul încălzirii se apropie de 100%. Dar într-adevăr centrala electrică e o prostie, un boiler electric face cam aceeaşi treabă la bani mai puţini.

#7
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Uzual este racita cu apa, rezistenta e de asemnea imersata in apa, nu radiaza in exterior, nici o diferenta, doar de costuri, un moft inutil, exista mlte alte solutii mai ieftine(incalzire electrica in pardoseala, panouri radiante) cu conditia sa ai si energia electrica ieftina, poate un hidrogenerator, sau un loc vantos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate