Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Lucerna

- - - - -
  • Please log in to reply
711 replies to this topic

#667
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostEmiliano_nico, on 03 decembrie 2018 - 20:46, said:

Buna,am auzit de cultura asociata lucerna cu floarea soarelui a folosit cineva aceasta tehnologie
Trifoi de Alexandria + lucerna daca efectuezi semanatul in primavara. 5-6 kg trifoi de Alexandria + 18-20 lucerna

#668
valentin18

valentin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2010
Va salut.
Cine seamana lucerna in aceasta primavara?

Edited by valentin18, 28 January 2019 - 16:41.


#669
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Mai multi.

#670
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009
Buna seara! Imi poate spune cineva, va rog, care este cu aproximatie pretul de vanzare la lucerna masa verde.
Va multumesc!

#671
valentin18

valentin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2010
Are cineva in cultura? Maisadour, soiul harpe.

Attached Files


Edited by valentin18, 01 February 2019 - 17:16.


#672
Emiliano_nico

Emiliano_nico

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.03.2018
Buna,am o cultura de lucerna care pe alocuri s-a cam rarit.ce as putea semana sa acopar golurile eventual un disc usor si semanat , lucerna nu cred ca ar merge,Iarba de sudan credeti ca ar fi ok,as mai tine cultura un an doi

#673
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Oare mai este buna aceasta samanta de lucerna expirata in 04.2017?
A fost pastrata in beci, in ambalajul original, la temperatura constanta si fara umiditate.
As putea sa-i fac un test de germinare. Cum?
Multumesc.

Attached Files



#674
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
intre doua servetele umezite puse pe o farfurie. La doua trei zile mai uzi putin.

#675
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Am semănat astăzi câteva semințe in alveole cu substrat pământ de pădure și mraniță. Le voi ține la o temperatură de 10-15 grade. Voi urmări câte răsar și trag concluzia.


#676
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
ies mai repede cum a spus colegul mai sus.

#677
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Nu vreau sa rasara mai repede, doar sa ma conving daca samanta mai este buna. Daca rata de germinare va fi mica, sau deloc, voi cumpara alta samanta.

#678
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Vezi ce rata de germinatie are si maresti cantitatea aplicata in functie de aceasta. Cumperi doar diferenta.

#679
SpidernetHunter

SpidernetHunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.06.2012
Mă poate ajuta cineva? Am moștenit 5 ha pământ arabil. Nu dețin utilaje doar loc de depozitare și piață de desfacere. Întrebareaa e in felul următor. Cât costă înființarea unui ha de lucernă? Vreau costuri de înființare, cosit, balotat și transport acasă. Zona Bistriței. Vă rog să răspundeți cei care cunoașteți preturile pe zona sau național. Mulțumesc anticipat!

#680
cl_cristian

cl_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.02.2007
Salutare!
Are cineva idee cu cat se vinde/arendeaza un ha lucerna pe un an de zile?
Am 2.5 ha semanat de anul trecut in jud. Ialomita, comuna Axintele.
Anul trecut n-a fost prea stralucit, de pe 2.5 ha la prima coasa am luat ~90 baloti si la a 2-a ~370 baloti, a 3-a coasa am luat-o vrac, probabil au fost undeva in jur de 100-150 baloti. Baloti mici, paralelipipedici.
Anul trecut a fost destul de dificil, nu prea a avut ploi, nici dupa ce am semanat si nici pe timpul anului.
Anul acesta sper sa fie mai bun, daca nu, in toamna ar terenul.

#681
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
A fost primul an, eu nu am făcut decât bălării în primul an(acum 2 ani) din cauza ploilor, care au lipsit, dar anul trecut am făcut ceva

Edited by katalyn03, 07 March 2019 - 07:01.


#682
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 10.01.2012
Au mai fost niste discutii pe marginea profitabilitatii culturii de lucerna.

Ma tot paste gandul ca ar merge o mica afacere in domeniu.

La 2.000 Euro hectarul, cat costa in zona mea de deal transilvanean, pare ca dintr-o singura cultura de lucerna iti scoti investitita. Adica in 3-4 ani cat are durata de viata lucerna la o singura semanare.

Calculul e facut pe lucerna eco, adica pe masura M11 unde pe langa subventie si sprijing cuplat mai iei 290 euro in primii 2 ani si 240 euro in urmatorii 3.

Practic ideea pare promitatoare chiar si in cazul in care cumperi terenul, semeni lucerna, te bagi pe eco si lasi consatenii sa coseasca si sa-si ia lucerna gratis. Adica bagi 3-4-5 sute de euro la infiintarea culturii, bani pe care ii scoti in primul an din subventie, apoi in urmatorii 3-4 ani iti cam scoti banii pe care i-ai dat pe teren (2000 euro). Daca investim si in utilaje si producem baloti pentru vanzare deja vorbim de alte sume.

Deci, unde e catchul? Ca de luni de zile ma tot gandesc si planuiesc si parca suna prea bine sa fie adevarat.

Edited by Mertberg, 11 April 2019 - 23:08.


#683
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008
va salut , este primul an in care vreau sa pun lucerna , locuiesc in zona de sud a Ro  am luat hotararea sa pun  soiul pomposa , aveti idee cum se comporta ca rezistenta productie calitati , sau daca imi puteti recomanda un soi , ma gandesc sa  o seman la inceputul lui martie pana in 10

#684
alain2107

alain2107

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.07.2017

View PostMertberg, on 11 aprilie 2019 - 23:07, said:

Au mai fost niste discutii pe marginea profitabilitatii culturii de lucerna.

Ma tot paste gandul ca ar merge o mica afacere in domeniu.

La 2.000 Euro hectarul, cat costa in zona mea de deal transilvanean, pare ca dintr-o singura cultura de lucerna iti scoti investitita. Adica in 3-4 ani cat are durata de viata lucerna la o singura semanare.

Calculul e facut pe lucerna eco, adica pe masura M11 unde pe langa subventie si sprijing cuplat mai iei 290 euro in primii 2 ani si 240 euro in urmatorii 3.

Practic ideea pare promitatoare chiar si in cazul in care cumperi terenul, semeni lucerna, te bagi pe eco si lasi consatenii sa coseasca si sa-si ia lucerna gratis. Adica bagi 3-4-5 sute de euro la infiintarea culturii, bani pe care ii scoti in primul an din subventie, apoi in urmatorii 3-4 ani iti cam scoti banii pe care i-ai dat pe teren (2000 euro). Daca investim si in utilaje si producem baloti pentru vanzare deja vorbim de alte sume.

Deci, unde e catchul? Ca de luni de zile ma tot gandesc si planuiesc si parca suna prea bine sa fie adevarat.

Ai idee cat costa certificarea pentru agricultura ecologica? Dar ce sanctiuni risti in situatia in care, sa spunem, un vecin care lucreaza in conventional, face tratamente sau imprastie ingrasamant si o parte din produs ajunge pe cultura ta? Rezultatele analizelor sigur nu vor fi in parametri.
E greu, in special pentru cei care lucreaza parcele mici, cum e si cazul meu.
De multe ori, surplusul de subventie nu accopera costul certificarii. Poate daca ar fi parcele de cel putin 3, 4, 5 hectare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate