Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Lucerna

- - - - -
  • Please log in to reply
711 replies to this topic

#631
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
O semanatoare care sa bage 25kg samanta/ha.

#632
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
distribuita uniform. Pentru ca sunt multi care baga cele 25 de kg. de samanta in primii 40 de metri din acel hectar. Posted Image Si apoi ridica din umeri.

In mod normal , exista cutii pentru seminte mici, si exista si distribuitori pentru ele. Dar fiindca se schimba mai greu, unii merg pe distribuitorii cu pinteni ca si la grau.
La Sulky, distribuitorii de seminte mici se folosesc cel mai usor din cate am vazut eu. Da nu le-am vazut pe toate...

Edited by rand, 09 September 2017 - 17:53.


#633
george_sgm

george_sgm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.02.2014
Si la cele romanesti mai noi au distribuitori seminte mici care doar se muta un bolt nu se demonteaza nimic

#634
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Eu lucerna o seman cu sup 29 romaneasca dar trebuie mare atentie sa nu curga aiurea si trebuie mai multa saminta ca mai ramine in \ea ,nu o ia chiar pe toata ,trebuie cam 3 klg in plus.

#635
andreip68

andreip68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2012
Vineri a aparut pe site MADR proiect de modificare ordin 619/2015 in care se spune: ”Pe zonele cu culturi secundare sau strat vegetal și pe zonele cu culturi fixatoare de azot se interzice utilizarea produselor de protecție a plantelor."
Sursa  http://www.madr.ro/t...-normative.html
si   http://agrointel.ro/...afete-agricole/
Foarte important: din aceasta formulare nu reiese clar intentia legiutorului daca se aplica numai la fixatoarele de azot in cultura secundara( adica care se infiinteaza toamna si desfiinteaza primavara) sau este valabil inclusiv pentru cultura PRINCIPALA cum ar fi lucerna si care este fixatoare de azot. Totusi daca citim cu atentie, il avem in fraza pe "si" care de regula inseamn inclusiv.
Am gasit int-un ghid MADR din 2016 ca " Prin produse de protecţie a plantelor se înțeleg: erbicide, fungicide, insecticide, nematocide."
Pe noi, cei cu lucerna, ne loveste tare de tot. Urmeaza sa infiintez in primavara 2018 pe 20 ha cu lucerna si acum sunt debusolat. Am citit tot topicul si reiese clar ca trebuie erbicid dupa rasarire iar din discutile cu alti mari cultivatori din zona este obligatoriu insecticid inainte de prima coasa (cica este infestare mare in zona de gandaci si gargarite).
Oricum eu sper sa fie doar o formulare gresita si de fapt intentia sa fie referitoare numai la culturile secundare, insa cum este scris acum nu este deloc clar iar cand ajungem la APIA nu ma astept ca astfel de neclaritati sa fie interpretate in avantajul nostru.
Nu inteleg de ce s-ar face aceasta discriminare fata de alte culturi agricole principale( cereale de ex). Intreadevar lucerna ne ajuta ca intruneste mai multe cerinte(zona ZIE,zona strat vegetal peste iarna,diversificare) insa obligatoriu trebuie facuta diferenta intre cultura principala si cei care cultiva numai ca sa indeplineasca aceste cerinte.  Inteleg ca daca vreau sa iau subventie si pentru agr. ecologica este optiunea mea insa asa de ce ma obligi sa respect la cultura PRINCIPALA cerinte specifice agr ecologice daca nu mi-am manifestat aceasta optiune.
Eu personal ( si va propun si colegilor de forum, chiar nu strica daca informati si alti agricultori care nu folosesc forumul)  voi profia de invitatia MADR care insoteste acest proiect de ordin: "Cetățenii și instituțiile interesate pot transmite opinii/propuneri/sugestii în termen de 10 zile de la data publicării. E-mail: [email protected]"
In principiu ar fi timp pana pe 22.10.2017 , am avea timp sa vorbim intre noi, sa ne facem o idee despre cum sa fie modificata formularea acestei fraze. Din pacate nu putem face decat opinii/propuneri/sugestii deci nu cred ca vom primi si raspuns la aceasta adresa de email. Deja am sunat la APIA de care apartin si inca nu stiau de acest proiect insa mi-au promis ca tinem aproape, cel putin pana la expirarea acestui termen. Parerea mea este ca daca tacem si nu facem acum nimic, in acest interval,sa corectam situatia, dupa ce iese ordinul degeaba ne mai lamentam.
Daca nu reusim vad doar doua variante: acceptam pierderi la greu datorita buruienilor si daunatorilor sau renuntam la subventie.

Edited by andreip68, 16 October 2017 - 13:32.


#636
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Am lucerna în cultura înainte să ia ființa APIA iar acum cu ZIE si sprijin cuplat, dar n-am auzit ca nu poti folosi pesticide. Cred ca se refera la cei care erbicidau culturile secundare sa scape mai usor de resturile vegetale ce trebuiau incorporate

#637
andreip68

andreip68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2012

View Postmarinel1976, on 16 octombrie 2017 - 19:51, said:

Am lucerna în cultura înainte să ia ființa APIA iar acum cu ZIE si sprijin cuplat, dar n-am auzit ca nu poti folosi pesticide. Cred ca se refera la cei care erbicidau culturile secundare sa scape mai usor de resturile vegetale ce trebuiau incorporate

  Pai tocmai asta e ca o sa auzi de acum inainte. Ia uite ce zice in proiectul de modificare a ordinului 619/2015 la pct.5: "La articolul 86 după alineatul (10) se introduce un nou alineat, alineatul (11) cu următorul cuprins: (11) Pe zonele cu culturi secundare sau strat vegetal și pe zonele cu culturi fixatoare de azot se interzice utilizarea produselor de protecție a plantelor.”
   M-am uitat si pe tot art.86 din actualul ordin care este in vigoare si am gasit umatorul aliniat: "(7)Culturile fixatoare de azot sunt prevăzute în anexa nr. 10. Aceste culturi trebuie să fie prezente pe teren pe toată perioada lor de vegetaţie, sunt considerate culturi principale şi participă la calculul diversificări; culturilor, inclusiv pe parcelele cu suprafeţe mai mici de 0,3 ha. Fermierii trebuie să respecte măsurile Codului de bune practici agricole în vigoare, referitoare la poluarea cu azot."
Deci e cam clar, lucerna figureaza si ea bineinteles in anexa 10 si chiar ca si cultura principala se pare ca nu vom mai avea voie sa folosim pesticide, altfel vom pierde subventiile incepand din 2018.Trebuie neaparat discutat cu cei care au initiat proiectul normativ (trimis email la MADR pe adresa postata pe site, dar cel ma bine ne poate ajuta cred APIA) daca asta este intentia sau asa cum zici, poate vor doar sa se asigure ca nu se erbicideaza in loc de incorporare, insa pt. asta trebuie sa modifice formularea facuta acum, deoarece este ambigua asa cum spunea un coleg pe un alt topic.

Edited by andreip68, 16 October 2017 - 20:51.


#638
andreip68

andreip68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2012
Chiar nu mai este nimeni interesat de acest subiect? Mai sunt doar doua zile pana cand expira termenul in care putem semnala aceasta formulare ambigua privind posibila interzicere a folosirii erbicidelor,insecticidelor la cultura principala de lucerna. Cel putin asa se intelege din actuala formulare a proiectului de ordin. Daca apare ordinul in aceasta forma,  degeaba o sa ne mai lamentam ca va fi prea tarziu. Unii vor spune ca poate o sa se rezolve cumva la APIA, insa nu APIA este organul emitent ci MADR si uite asa se va plimba probabil problema de la o institutie la alta iar noi poate vom avea cultura investata si nu vom sti cum sa procedam.

#639
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
Salut, cat de mare sau de mica poate sa intre lucerna in iarna?


#640
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014

View Postkatalyn03, on 30 octombrie 2017 - 07:38, said:

Salut, cat de mare sau de mica poate sa intre lucerna in iarna?
Asa arata acum
Cum scap de buruienile uscate fara sa o afectez pe ea, precizez ca este primul an, sau orice sfat e binevenit

Attached Files


Edited by katalyn03, 12 November 2017 - 07:52.


#641
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
cosite cand este inghetat bocna si peste iarna putrezesc.

#642
JD3050

JD3050

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.07.2017
Buna ziua,
Am 3 hectare de arabil pe coasta ( zona Moldovei ) pe care l-am arat zilele trecute !Acest teren nu a mai fost lucrat de vreo 7 ani, ultima cultura fiind de lucerna. Este un pamant fff bun, negru.
Va rog sa imi spuna si mie cineva avizat si care are cunostinte in domeniu ce as putea planta in primavara pentru masa verde ( fan ) pentru cosit, eventual sa imi spune si cum se seamana, etc pentru randament maxim!
As prefera sa fie un amestec de plante, sa poata fi cosit 1/2 ori pe an si sa fie frumos totul verde. Eventual sa fie si ceva flori salbatice, ceva diversificat.
Va multumesc

#643
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
M-ia ramas ceva ingrasamant polonez  lubofos corn cu urmatoarea compozitie Skład %:
N- 5%
P - 10%
K - 21%
SO3 - 18,5%
CaO - 5%
B - 0,09%
Zn - 0,24%

Cu -9 ppm
Mn -22 ppm

credeti ca e bun la lucerna dat acuma in iarna

#644
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Foliar sau imprastiat?

De ce sa nu fie bun?

Edited by medelin992, 02 January 2018 - 22:09.


#645
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Imprastiat , intreb daca e bun sau nu pt. ca este  destinat porumbului daca la lucerna nu are efect si este nevoie de atceva atunci e pacat sa-l irosesc , nu am mai cultivat lucerna , vad ca unii recomanda primavara inainte de inverzire NPK 15-15-15   ,alti zic fara azot ca nu are efect, mai  citeam ca lucerna extrage cantitati mari de Ca  din sol . Asa mi-a venit idea de a da cu acest ingrasamant care are putin azot dar are si Ca .

#646
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ingrasamantul acela contine si elemente ce nu leviga. Daca il vei da imprastiat, planta nu va asimila toate elementele  nutritive, ele vor ramane la suprafata, nu vor ajunge in acest an la nivelul radacinilor, intre timp, nefiind folosite, unele elemente pot trece in alti compusi neasimilabili (chiar si atunci cand vor ajunge in contact cu radacina).

Asta-i ingrasamant bun la radacina, pe rand, la semanat, la porumb. Ca de aceea a fost facut/gandit.

Daca-l dai la lucerna el nu v-a fi folosit la potential maxim.

Am auzit si eu cu ingrasamantul complex aplicat in primavara prin imprastiere. In mod normal fosforul si potasiul se dau la infiintarea culturii, incorporat. Cum de altfel, in orice situatie, se recomanda ca ingrasamantul complex sa se aplice cu incorporare. Nu vad de ce l-ai folosi altfel.

Aaaaa, ai probleme de nutritie? Lipsa fertilitate, lipsa K si P din sol? Baga niste complexe si apoi trage un disc usor pentru o oarece incorporare....dar la ce pivot are lucerna, slabe sanse sa faci ceva chiar si asa.

Deci pastrezi complexele pentru culturile de primavara si la lucerna-i tragi putin azotat/uree. Daca vrei sa-i dai si calciu, bagi nitrocalcar, are si azot si calciu. Daca ai teren acid bagi nitrocalcar, daca e alcalin, bagi azotat. Poti face mai mult rau cu nitrocalcar pe sol alcalin.
Din ce stiu, lucerna nu foloseste prea mult Ca, ba chiar ii displac solurile cu exces in acest element.

Edited by medelin992, 03 January 2018 - 18:05.


#647
ovidiu_dobos

ovidiu_dobos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2018
Aș dori să știu dacă se poate semăna lucernă după lucernă. Mă poate ajuta cineva ?

#648
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
se poate dupa o pauza egala cu numarul de ani pe care a avut-o cultura intoarsa. Daca ai avut 5 ani lucerna, poti reveni pe acelasi teren dupa 5 ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate