Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Lucerna

- - - - -
  • Please log in to reply
711 replies to this topic

#37
tody1

tody1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.01.2010

 medelin992, on 07 noiembrie 2012 - 19:47, said:

Daca vrei sa faci ferilizare cu ingrasamant organic acesta trebuie incorporat in sol pt a fi exploatat la maximum.
eu prefer sa imprastii toamna gunoiul de grajd pe aratura ,  iar primavara prin discuit se amesteca tot !!!!  ms pt raspunsuri !!

Edited by tody1, 08 November 2012 - 19:52.


#38
Adrianoman

Adrianoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.11.2012
Orkum ar fi mai bine k gunoi de grajd se l`incorpores primavara cu plug,duoare ce ingropare totala ajuta la trasformarea substanze positive a pamantului,magioritate organismi pentru trasformare ao acesta capacitate in sol nu a fara.
Ps scusateme dar nu sunt roman.

#39
JFLagro

JFLagro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.01.2013
Are rost sa fertilizez cu azot in primavara pentru o cultura pura de lucerna? as vrea ceva sfaturi daca se poate cum ar fi mai bine

#40
catachis

catachis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.02.2011
buna. doresc si eu sa intervin in discutia despre lucerna...dupa cum s-a mai spus, si din cate stiu si eu lucerna nu este prietena prea buna cu azotul, si eu administram pe vremuri azot dar acum ma gandesc sa administrez complexe sau cel mai sigur gunoi de grajd, inainte de semanat.
dar am si eu o intrebare...daca dorim sa stocam lucerna si sa o utilizam sa in propria ferma, dar pentru depozitare si pentru a fi mai usoara manipularea as prefera ideea cu balotatul...dar oare care tip de baloti sunt mai buni cei dreptunghiulari sau cei rotunzi?
dupa coasa, ravasire, cum ne dam seama ca lucerna a ajuns sa fie buna pentru balotat? si cand ar trebui sa o balotam ca sa nu pierdem frunzele de pe tulpina?
auzisem ca cel mai bine e noaptea, dar vreau sa va intreb...noaptea este roua...nu e o problema?
va multumesc!

#41
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu am vazut in filmulete ca fermierii din vest prefera balotii rotunzi. Probabil ca acestia fiind infoliati (comparativ cu cei dreptunghiulari, care nu sunt) pastreaza mai bine frunzele.

 catachis, on 13 ianuarie 2013 - 21:31, said:

...lucerna nu este prietena prea buna cu azotul,

Eu stiam ca lucerna cere mult calciu pe terenul unde urmeaza a fi cultivata, de aici si recomandarea amendamentelor cu carbonat de calciu pentru viitoarele lucerniere. De azot nu are nevoie, fiindca si-l fixeaza singura din atmosfera, prin bacteriile din nodozitati.

#42
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
cand credeti ca e bine sa administram complexe pe o cultura de lucerna de 3 ani ?

#43
agromihai

agromihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.02.2013
daca as planta primavara ovas cu lucerna ar fi o varianta buna ?

#44
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
sare din schema erbicidatul, tu vrei ca masa verde nu?

#45
agromihai

agromihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.02.2013
da cam asa ceva dar am renutat pentru ca eu am un ph la pamant in care nu se incadreaza pe gria si in ph-ul pamantului meu nu iese lucerna :(

#46
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
În Ardeal, în speţă judeţul Sălaj, lucerna (luţărna), trifoiul (luherul) se seamănă în general ca şi culturi ascunse în ovăz sau grâu. Cele mai frecvente situaţii sunt lucernă în ovăz şi trifoi în grâu. În cazul lucernei există mai multe variante: semănătul concomitent al ambelor specii, sau se seamănă mai întâi ovăzul iar după ce ovăzul este răsărit se seamănă lucerna. Ovăzul se recoltează pentru masă verde în faza de burduf sau se face fân. Dacă anul este bun în toamnă se ia o coasă de lucernă, din lucerna semănată în primăvară.
În toamna premergătoare înfiinţării culturii de lucernă se recomandă o fertilizare cu gunoi de grajd, urmată de o arătură adâncă pentru încorporarea gunoiului.
Primavara devreme, când se poate intra pe teren, se pot aplica îngrăşaminte complexe, de preferabil la lucernierele mai vechi.

Edited by ionathan, 04 February 2013 - 11:39.


#47
agromihai

agromihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.02.2013
ms mult ionathan e grea agricultura puff nus ce sa zic aici la mine nu are nimeni lucerna si totii imi zic ca nu se fac pe terenurile acestea,deocamdata o sa incerc sa pun cu ovazul o iarba ceva sa pot treera ovazu apoi anu vitor poate ...poate incerc cu lucerna ca si asa anu asta nu am arat in toamna si na dak as pune lucerna tre sa discuesc de 5 orii sa farm bolovanii,pamantul e ff bun a fost ingunoit 5 ani si nu a fost arat tot atat si nu vreau sa imi bat joc de el

#48
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Total de acord cu ionathan daca nu semeni lucerna cu ceva (paios) grau sau ovaz  ai mici sanse de a creste bine plus ca ai riscu sa nu rasara

#49
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
O cultura de lucerna semanata corespunzator nu are nevoie de combinatii, intretinuta cum trebuie dupa rasarire faci garantat 2 coase in primul an.

#50
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
depinde de sol.. la voi acolo asa e... dar pe soluuri acide nu ai sanse cu lucerna. In Salaj sunt zone f. bune de lucerna si zone imposibile.

#51
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Stii cei frumos la agricultură, katlin, ca nu este standardizată, condiţiile de sol, de climă sunt diferite de la regiune la regiune. S-a încercat şi la noi semănatul trifolienelor fără cultură protectoare, rezultatele au fost aproape în totalitate dezastruoase. Justificarea culturii protectoare rezidă în faptul că trifolienele în primele faze de vegetaţie au un ritm lent de dezvoltare, pentru a contracara acest aspect s-a mers pe ideea de a proteja plantele tinere de lucernă. Ovăzul ca plantă protectoare s-a impus datorită plasticităţii sale ecologice, sistemului radicular care are cea mai mare putere de solubilizare, dintre toate cerealele, a compuşilor greu accesibili din sol. Noi în zonă avem 15% terenuri plane, restul sunt terenuri de pantă cu fertilitate scăzută, aciditate ridicată,  diferite grade de eroziune, texturi grele, izvoare de coastă. Îmi pare bine de intervenţia ta katlin, să auzim numai de bine!

Regele plantelor de nutreţ la noi este trifoiul. Excelent premergător pentru cereale, în speţă grâu. Tolerant la aciditate. Se integrează bine în asolament datorită ciclului scurt, anul I se seamănă şi se ia o coasă, anul II 2-3 coase pentru furaj (fân) sau 1 coasă de furaj şi una de sămânţă.

Edited by ionathan, 05 February 2013 - 10:08.


#52
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Mda, eu spun intr-adevar cum e la mine, am semanat odata lucerna prin grau primavara si a cam sufocat-o. In rest o seman primavara devreme cand se poate intra, ii dau un erbicid prin mai si gata cultura.

#53
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Katlin, am văzut că eşti foarte activ pe topicurile grâu şi porumb, deduc că ai un nivel de tehnologie ridicat în fermă, probabil că culturile tale de grâu sunt la un nivel tehnologic superior, densitatea este ridicată aşa că biată lucernă a avut o concurenţă acerbă din parte grâului. Cred că tu numai să nu uiţi să semeni grâul faci 3000 kg/ha, cât facem noi cu o tehnologie de nota 8,5-9. Baftă!

#54
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Nu-i chiar asa, majoritatea utilajelor sunt romanesti si sa stii ca nu excelez la productii cum am vazut pe forum la alti fermieri. Daca tot sunt cu pozele azi sa pun si una cu lucerna de anul trecut, prima coasa.
[ http://img856.imageshack.us/img856/3387/fotografie0149.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate