Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Lucerna

- - - - -
  • Please log in to reply
711 replies to this topic

#19
D-ALE

D-ALE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.11.2011

 massimo_escobar, on 27th December 2011, 22:13, said:

E adevarat ca 4-5 ani nu mai ari,semeni,discui.Pt o rasarire uniforma trebuie sa bagi dublul normei de semanat,adica undeva la 40 kg/ha(parere personala)Problema nu este ce grebla sau presa iti trebuie ,ci cum sa o aduni mai repede,iar cea mai buna solutie este remorca tehnologica.Avind in vedere ca animale sint din ce in ce mai putine,nu cred ca va fi usor cu vindutul.Si inca ceva,indiferent cu ce o aduni fie cu presa(munca mai multa,dar mai usor de depozitat si vindut),fie cu remorca ai nevoie de un finar foarte mare(model IAS) :thumbup:

Edited by horia66, 28 December 2011 - 11:26.


#20
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Profitabilitatea tine intotdeauna de piata careia te adresezi...

#21
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 D-ALE, on 27th December 2011, 23:30, said:

E adevarat ca 4-5 ani nu mai ari,semeni,discui.Pt o rasarire uniforma trebuie sa bagi dublul normei de semanat,adica undeva la 40 kg/ha(parere personala)
Pentru o rasarire uniforma nu este nevoie sa dublezi norma de semanat (oare de ce i se spune "norma"?) si este esentiala pregatirea terenului! Terenul trebuie se fie maruntit "ca macul", sa fie fara denivelari si sa fie tavalugit atat inainte cat si dupa semanat!

 D-ALE, on 27th December 2011, 23:30, said:

Problema nu este ce grebla sau presa iti trebuie ,ci cum sa o aduni mai repede,iar cea mai buna solutie este remorca tehnologica.
Pentru a putea aduna cat mai repede lucerna de pe camp aceasta trebuie, in primul rand, uscata cat mai repede! Ca urmare, este esential sa ai unelte potrivite, iar o grebla de imprastiat brazda imediat dupa cosire (in germana se numeste "Kreiselheuer") devine indispensabila. Remorca tehnologica nu este nici pe departe "cea mai buna solutie", mai ales daca este vorba despre cantitati mai mari de fan pentru vanzare. Daca fanul de lucerna se lasa vrac (asa cum il aduna si il lasa remorca tehnologica), la manipulare (incarcat - descarcat) se scutura toata frunza si raman doar betele, rezultand un fan de slaba calitate. In consecinta, o presa pentru baloti mici ar fi mai adecvata. Zic pentru baloti mici pentru ca sunt mai usor de manipulat si mai usor de vandut.

 D-ALE, on 27th December 2011, 23:30, said:

Avind in vedere ca animale sint din ce in ce mai putine,nu cred ca va fi usor cu vindutul.
Dimpotriva, comparativ cu anul trecut, sunt mai multe! La vaci cu vreo 200.000 iar la oi cu vreo 800.000.

 D-ALE, on 27th December 2011, 23:30, said:

Si inca ceva,indiferent cu ce o aduni fie cu presa(munca mai multa,dar mai usor de depozitat si vindut),fie cu remorca ai nevoie de un finar foarte mare(model IAS) :thumbup:
Ideal ar fi sa ai unul cu instalatie de aerisire (ventilatie).

Sa auzim numai de bine!
Felician

#22
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
"
Sa auzim numai de bine!
Felician
[/quote]
"

Nu va suparati, am si eu o intrebare pt. cunoscatori.
Pe langa casa am o bucatica de teren ... care este plina de lucerna, ce-mi invadeaza trandafirii urcatori si florile de pe langa garduri. Aveti idee cum pot scapa de ea, fara sa afectez florile ?
A fost pusa sa-nverzeasca zona ... sincer ma deranjeaza ca este prea inalta si are tulpina prea groasa. In loc de gazon vreau sa folosesc trifoi alb/rosu ... nu sufar gazonul si cault alternative.
Va multumesc
:(

#23
Dane289

Dane289

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.05.2012
Pentru cei care cultiva si baloteaza lucerna am o intrebare: de unde stiti cand e destul de uscat pentru balotare? Din ce am mai citit eu, incoace-n colo, am aflat ca daca umiditatea e sub 15% procentul de cadere al frunzelor este mai mare...

Voi dupa ce va orientati? Ce tip de baloti faceti?

#24
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Vreau sa seaman lucerna pe o suprafata de 1000 mp. O voi semana manual (amestec cu nisip). Intrebarea mea e daca o seaman acum am sanse sa se faca, sau astept pana la toamna? Multumesc!

#25
gabore

gabore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.02.2012

 horia66, on 12th July 2011, 00:32, said:

Cum faci amestecul ? Cat nisip si cata samanta de lucerna ?

    Eu seaman lucerna manual 1 ha la zi singur :confuzzled:.
    Pregatesc terenul din toamna(arat 25-30cm) iar primavara devreme, cand pot intra cu tractorul pe aratura 15martie-01aprilie (sunt din jud. Arad, defileul Muresului) seaman lucerna fara sa o imbin cu altceva(nisip...), trebuie avut in vedere sa fie semanata uniform pe intreaga suprafata cantitatea este 18-20kg/ha.
    Spor la semanat

#26
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Mi.a yis cineva ca exista un ierbicid pt. lucerna dupa ce se seamana . A folosit cineva asa ceva _

#27
tody1

tody1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.01.2010
salutare !! am de semanat o suprafata de 4000 mp de  lucerna , suprafata care este arata din aceasta toamna ,dar am o nelamurire la semanatul lucernei . LA noi in Prahova se seamana lucerna cel mai des cu ovaz . Care este cantitatea optima de semanat lucerna vs ovaz la 1000 mp ???Posted Image  ,  este vreo problema daca anul urmator semanatului  se imprastie ingrasamint natural uniform ( anul acesta nu am cantitatea suficienta pt poata suprafata )  ??

#28
tody1

tody1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.01.2010
nimic nimic ??

#29
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Daca vrei sa faci ferilizare cu ingrasamant organic acesta trebuie incorporat in sol pt a fi exploatat la maximum.

#30
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
E ok, dar sa dai gunoi de grajd, nu azotat de amoniu ca nu-i pica bine.

#31
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Nu-i musai sa semeni cu ovaz, s-a incetatenit obiceiul asta pentru a scoate ceva-ceva la prima coasa cand, de obicei, e plina cu buruieni. Se coseste si mai bine manual cand ai ce lua in coasa.
10-12 kg ovaz e suficient pt. cei 4000mp.

#32
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Poate ai vrut sa zici 10-12 kg de lucerna...

#33
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Nu, de ovaz intreba...cred ca la lucerna stie norma.

#34
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Ok, n-am inteles eu bine, dar mi s-a parut putin 10-12 kg la 0,4 ha cand stiu ca trebuie cam 150 kg/ha in mod normal.

#35
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
O dubla, maxim doua la pogon...asta stiu de la batranii satului, eu n-am semanat niciodata cu ovaz pe locurile mele, la altii da, aruncat cu mana inainte de semanat sau pregatit terenul.
In primavara am semanat 1,5ha lucerna unui nene...a rasarit o frumusete, perie era...la un timp vad si ovazul ca rasare, nu dureaza mult si lucerna nu se mai vedea...aruncase 30 de duble cu ovaz inainte sa-i discuie un coleg de breasla...l-a treierat pt boabe, dupa ploile din toamna a inceput sa reapara lucerna, sa vedem la primavara ce isprava a facut!

#36
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Pulsar este un ierbicid selectiv si pt lucerna . eu as erbicida cu acest ierbicid ca sa distrug buruienile. Complexe 15-15-15 cele mai bune de dat la infiintarea culturii

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate