Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

TOPIC GENERAL (tarile nordice)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4533 replies to this topic

#4447
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdragooj, on 12 octombrie 2022 - 20:50, said:

Eu cred ca este teapa cu aceste panouri. De ce se investesti 300 000 pe o tehnologie care este veche in 5 ani? Nu mai bine investesti in fonduri si actiuni cu un randament de 10-12% pe an care iti genereaza aceasi bani ca panourile si iti pastrezi si cei 300 000? Posted Image
Nu cred ca e vorba de investitie ci de solutie partial autonoma dpdv energetic. O perioada (eu cred ca vreo 30 de ani de acum incolo) o sa ne cam chinuim cu energia electrica la nivel european (pana mai facem niste centrale nucleare, pana mai bagam in niste regenerabile, etc). Nu exclud brownout-uri sau blackout-uri in Suedia cat de curand.

Ma rog, primul lucru dupa ce imi iau casa o sa fie sa instalez vreo 20KW de panouri pe acoperis si o baterie de vreo 50-60Kwh pentru stocare.

#4448
dragooj

dragooj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 01.07.2012

View Postro_explorer, on 14 octombrie 2022 - 16:35, said:

Nu cred ca e vorba de investitie ci de solutie partial autonoma dpdv energetic. O perioada (eu cred ca vreo 30 de ani de acum incolo) o sa ne cam chinuim cu energia electrica la nivel european (pana mai facem niste centrale nucleare, pana mai bagam in niste regenerabile, etc). Nu exclud brownout-uri sau blackout-uri in Suedia cat de curand.

Ma rog, primul lucru dupa ce imi iau casa o sa fie sa instalez vreo 20KW de panouri pe acoperis si o baterie de vreo 50-60Kwh pentru stocare.
Stii ca Suedia nu are o problema cu productia nu? Suedia este exportator de energie electrica. Scenariul cu blackoutul este exclus. Nu o sa ramai niciodata fara curent electric si preturile la curent electric nu pot depasii o anumita limita de tolerabilitate pentru suedezul de rand...pt ca risti sa ai un colaps social/economic daca nu ai prostimea care este capabila sa si plateasca facturile ca si consecinta. Partea cu autonomia este doar in caz de sfarsitul lumii ...sa ai curent pana la prima iarna. Singurul motiv pentru care ai vrea panouri este sa iesi mai ieftin decat factura electrica....dar cum am zis mai sus, cred ca poti sa investesti banii respectivi in altceva cu randament mai bun.

Edited by dragooj, 14 October 2022 - 20:46.


#4449
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,629
  • Înscris: 21.06.2016

View Postro_explorer, on 14 octombrie 2022 - 16:35, said:


Nu cred ca e vorba de investitie ci de solutie partial autonoma dpdv energetic. O perioada (eu cred ca vreo 30 de ani de acum incolo) o sa ne cam chinuim cu energia electrica la nivel european (pana mai facem niste centrale nucleare, pana mai bagam in niste regenerabile, etc). Nu exclud brownout-uri sau blackout-uri in Suedia cat de curand.

Ma rog, primul lucru dupa ce imi iau casa o sa fie sa instalez vreo 20KW de panouri pe acoperis si o baterie de vreo 50-60Kwh pentru stocare.

Mult mai ieftin și mai util e un generator pe gaz. Eu am și panouri sk generator pe gaz. Baterie nu am.

#4450
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostKarhu, on 12 octombrie 2022 - 13:59, said:

S-a ieftinit si la voi energia electrica? Aici au cazut preturile destul de drastic, de la 15-20 centi/ kWh la sub 10, in unele zile (si intotdeauna noaptea) chiar la 1-2 centi/ kWh.
Sa fie primit!

Ai contor electric smart? In UK cei cu contor smart au access direct la pretul bursei adaptat la fiecare 30 minute. Am avut situatii in care erai platit sa consumi noaptea cand era supra-generare de la eoliene.

Edited by Catean, 30 October 2022 - 12:35.


#4451
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Da.
Prețul energiei îl văd însă pe aplicația de pe telefon…

#4452
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostKarhu, on 30 octombrie 2022 - 13:36, said:

Da.
Prețul energiei îl văd însă pe aplicația de pe telefon…

Da. In combinatie cu device-uri smart prin casa, care sa comunice cu API-ul companiei furnizoare de electricitate, se pot face niste reduceri serioase la factura. Asta e viitorul.

#4453
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View PostCatean, on 30 octombrie 2022 - 20:20, said:

Da. In combinatie cu device-uri smart prin casa, care sa comunice cu API-ul companiei furnizoare de electricitate, se pot face niste reduceri serioase la factura. Asta e viitorul.
Pai normal asa ar fi. De exemplu eu in aplicatie am si pretul energiei pentru a doua zi, adica stiu din start cum va fi pretul a doua zi si imi pot gestiona anumite activitati
Nu de alta, dar pretul energiei de la o zi la alta poate varia si cu 4000%.

#4454
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,629
  • Înscris: 21.06.2016
Adica de 40 de ori?

#4455
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 01 noiembrie 2022 - 02:18, said:

Adica de 40 de ori?
da

Edited by tehnics, 01 November 2022 - 08:44.


#4456
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Asa si aici, de pe la 1 cent/ kWh, pot exista (rar) peak-uri si spre 40 centi/ kWh.


In alta ordine de idei, finlandezii de la Nokian Tyres investesc (muta o fabrica) in orasul meu natal. Posted Image

https://economie.hot...euro-oradea.htm

#4457
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Oradea a devenit un oras tare frumos, pot spune occidental chiar. Am fost in 2018 intr-o vizita, mers la strand, stat la Hilton, experienta frumoasa.

#4458
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Soacra-mea a stat la Hilton anul trecut, cand a mers sa-si vada rudele, si nu prea i-a placut. Cica se vede inca mostenirea comunista :lol:
Inainte statea la ceva hoteluri mai mici, noi, zicea ca-si va relua vechiul obicei :)

#4459
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
https://www.hotnews....-mondial-nu.htm

Podium nordic: Norvegia, Danemarca, Finlanda!

#4460
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostKarhu, on 01 noiembrie 2022 - 17:23, said:

Soacra-mea a stat la Hilton anul trecut, cand a mers sa-si vada rudele, si nu prea i-a placut. Cica se vede inca mostenirea comunista :lol:
Inainte statea la ceva hoteluri mai mici, noi, zicea ca-si va relua vechiul obicei :)

Double Tree de langa strandul nou? Deloc nu a parut comunist la interior. Sigur nu a stat la Continental?

#4461
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
:facepalm:
Ai dreptate, am confundat eu…

#4462
dragooj

dragooj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 01.07.2012
Cineva care a ajuns pana la Nordkapp? Merita? Mai este ceva de vazut pe ruta Luleå-Alta-Nordkapp? Sau intre Nordkapp si Senja?

Edited by dragooj, 15 January 2023 - 17:16.


#4463
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Am ajuns de două ori acolo.
Pe lângă fiordurile norvegiene e spectaculos, e interesant și prin nordul Suediei sau Finlandei dar totuși nu se compara…

#4464
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
@Karhu .... daca aseara la mine aici "in sud" a fost asa .... pot doar sa imi imaginez show-ul de la tine ... Posted Image

Attached File  20230227_220723-01.jpeg   103.21K   11 downloads  Attached File  20230227_221411-01.jpeg   98.26K   11 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate