Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Se moare de la marijuana ?

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
Sarcastic

Sarcastic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 13.11.2011
Whitney Houston este ultimul exemplu din care sa inteleaga si cel mai prost fiu al planetei ca drogurile si viciile TE DISTRUG!!!

Doar cele mai slabe fiinte de pe acest pamant, din cea mai abjecta rasa care l-a populat vreodata, pot aduce argumente pro drogurilor de orice fel, indiferent cat de "usoare" ar fi, chiar si alcoolul sau tabacul consumate in exces. In fapt, o armata de cacati rahatiti incapabili sa-si controleze propria viata. Stau cu degetul in cur toata ziua, tragand partzuri si "jointuri", mintindu-se  si mintindu-ne ca "e cul, frate, dar stai un pic, sa mai pun o pioneza la plamanul stang ce sta sa cada din mine". :cigar:

Edited by Sarcastic, 12 February 2012 - 22:36.


#20
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 19.11.2011

View PostSarcastic, on 12th February 2012, 22:30, said:

Whitney Houston este ultimul exemplu din care sa inteleaga si cel mai prost fiu al planetei ca drogurile si viciile TE DISTRUG!!!

Doar cele mai slabe fiinte de pe acest pamant, din cea mai abjecta rasa care l-a populat vreodata, pot aduce argumente pro drogurilor de orice fel, indiferent cat de "usoare" ar fi, chiar si alcoolul sau tabacul consumate in exces. In fapt, o armata de cacati rahatiti incapabili sa-si controleze propria viata. Stau cu degetul in cur toata ziua, tragand partzuri si "jointuri", mintindu-se  si mintindu-ne ca "e cul, frate, dar stai un pic, sa mai pun o pioneza la plamanul stang ce sta sa cada din mine". :cigar:
Nu se stie deocamdata.Discutam pe larg dupa daca a murit de la droguri ...

Ideea cu pro droguri e ca se face prea mult tam tam impotriva lor,la fel cum a fost si inca este si cu steroizii.Ideea e ca tre sa fii foarte bine informat.
Treaba nu e ca suntem pro droguri,ci doar sa nu se mai faca un asemenea circ.Sa se prezinte real si obiectiv nu cu iluzii si cudemoni  ca sa sperii copii mici ...

#21
Sarcastic

Sarcastic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 13.11.2011

View Postmoartelaprosti, on 12th February 2012, 22:39, said:

Nu se stie deocamdata.Discutam pe larg dupa daca a murit de la droguri ...
Ce nu se stie?
Ca de cand a luat-o pe panta consumului de droguri si alcool, din diva superadulata si bogata a devenit o ruina din toate punctele de vedere?
Ce a mai ramas din Whitney de cand l-a cunoscut pe drogatul ala?
Cel mult amintirile...

#22
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 19.11.2011

View PostSarcastic, on 12th February 2012, 22:45, said:

Ce nu se stie?
Ca de cand a luat-o pe panta consumului de droguri si alcool, din diva superadulata si bogata a devenit o ruina din toate punctele de vedere?
Ce a mai ramas din Whitney de cand l-a cunoscut pe drogatul ala?
Cel mult amintirile...
Ea ramane o super cantareata indiferent ca a consumat sau nu droguri.

#23
Sarcastic

Sarcastic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 13.11.2011

View Postmoartelaprosti, on 12th February 2012, 22:39, said:

Treaba nu e ca suntem pro droguri,ci doar sa nu se mai faca un asemenea circ.Sa se prezinte real si obiectiv nu cu iluzii si cudemoni  ca sa sperii copii mici ...
Daca bagi "iarba" in tine, il poti vede si pe Dumnezeu.
La propriu!
Dar cum Dumnezeu in carne si oase nu exista, ramane in picioare cealalta alternativa: fumul din "iarba" asa ti-a futut neuronii, incat au luat-o pe aratura.
La inceput pe termen scurt dar... intodeauna urma alege.

Si e ceva absolut banal si normal ca, sanatos fiind, sa delirezi si sa confunzi stalpii de telegraf cu pokemonii. :yes:

View Postmoartelaprosti, on 12th February 2012, 22:49, said:

Ea ramane o super cantareata indiferent ca a consumat sau nu droguri.
Din fericire a avut suficient timp sa-si construiasca o cariera inainte de a aluneca ireversibil pe panta autodistrugerii.
Din pacate, majoritatea kinderilor ce gasesc cul consumul de droguri se vor rahati pe ea de viata in anonimat si cu suturi in cur primite de la gardienii Obregiei si Balaceancai.
Bine macar ca pana in ultima clipa vor trai cu iluzia ca sunt buricul universului, desi nici catelul comunitar din cea mai de jos clasa nu-i vor considera demni sa-si marcheze teritoriul irosind pisatul pe ei.

Edited by Sarcastic, 12 February 2012 - 23:21.


#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Brad Pitt: "Dependența de marijuana m-a făcut legumă"
"Pur și simplu eram sătul de mine, la sfârșitul anilor '90", spune Pitt. "Ascundeam faptul că fumez prea multă iarbă, din cauza celebrității mele; stăteam pe canapea și mă transformam într-o legumă. Pur și simplu mă enervam pe mine însumi", a povestit Pitt.

http://www.gandul.in...-leguma-9179035

Unii se mai lasa, altii trec la artileria grea ... viata merge inainte!

#25
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostRpgBoy, on 4th June 2011, 12:06, said:

Cum am intrebat deja, se moare de la marijuana ?

Depinde ce intelegi prin "se moare".
De ex. tragi un joint, te sui la volan asa ... ca ti se pare ca esti OK si dai in primul pom - se pune ca ai dat coltu' de la marijuana au ba ?  :rolleyes:

In sens mai larg ... din moment ce THC-ul e o substanta liposolubila si la 15 zile dupa ce a fost consumata marijuana inca se pot depista urme in grasimile din organism, inclusiv din organele interne ... cam ce zici ?  :naughty:

#26
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007

View PostLL13G, on 12th February 2012, 20:54, said:

nu fumez nimic in mod activ..
stiu ca dependenta marijuanei e controversata, dar daca spui ca vrei sa renunti si nu o faci timp de juma de an cum se numeste? am ajuns pe topicul asta tocmai pt ca cineva la care tin imi tot spune ca vrea sa renunte si nu poate, desigur e mai complicata situatia, dar uneori cand depasesti o anumita limita e greu. pana la situatia asta ma uitam stramb la cine spunea ca marijuana da dependenta.

cat timp schimba starea pshica normala marijuana va ramane un drog indiferent daca da dependenta sau nu.

Confirm cele spuse de tine. Uneori stau in pat si de dupa usa apare un joint aprins care imi sare in gura. Acum, eu vreau sa ma las, da' el nu ma lasa. Nu eu sunt dependent de marijuana, ea e de mine.
Ce va place atat sa vorbiti fara sa cunoasteti subiectul nu stiu. Nu puteti sa va limitati doar la intrebarea din titlu?

#27
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Nu se moare, dar te timpeste.

#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
De la marijuana nu se moare, problema care apare este la marijuana "întinsă" cu diverse substanțe grele, chiar și plumb. În Germania au fost ceva cazuri urâte.
Marijuana în sine nu dă dependență fizică dar poate da psihic, schimbând starea psihică. E similar cu jocurile pe calculator sau alte mici vicii. Emoțiile pănă la urmă dau dependență deoarece tot un cocktail de substanțe generate în mod normal sunt asociate.
Dar nu dă ca tutunul, de să îl pună la pământ și pe unul cu voință sau psihic tare. Deși sunt oameni care nu devin așa dependenți de tutun. Doar că nu reprezintă majoritatea.

#29
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postluk200534, on 16th July 2011, 18:05, said:

Nu exista supradoza , nu exista dependenta ( poate doar psihica ) , nu exista sevraj si nici efecte negative de pe urma consumului . Pozitive da .
Fals. Daca nu ma crezi fumeaza rumegus si sa vezi ce cancere frumoase faci. Aceeasi treaba cu tutun, marijuana, musetel fumat, incendiu etc. Trecind peste alte efecte, fumul este daunator si nu ar trebui sa ajunga in plamini.

#30
Nicipreaprea

Nicipreaprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.12.2011

View PostDihorul Razboinic, on 19th February 2012, 21:15, said:

Fals. Daca nu ma crezi fumeaza rumegus si sa vezi ce cancere frumoase faci. Aceeasi treaba cu tutun, marijuana, musetel fumat, incendiu etc. Trecind peste alte efecte, fumul este daunator si nu ar trebui sa ajunga in plamini.

Excelent spus, doar se stie ca in general respiratia e daunatoare ... te nasti, respiri ... si imbatranesti. Respiratia e de vina ... sau poate si vecinul pt ca fuma rumegus pe ascuns.  :deadtongue:

#31
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

View Postbenis, on 18th February 2012, 02:21, said:

De la marijuana nu se moare, problema care apare este la marijuana "întinsă" cu diverse substanțe grele, chiar și plumb. În Germania au fost ceva cazuri urâte.

Se intampla din astea, sigur, dar mult mai rar comparativ cu celelalte droguri.
Daca ar fi legala, i-ar sanctiona pe aia care fac magarii din astea si s-ar intampla si mai rar.

View Postbenis, on 18th February 2012, 02:21, said:

Marijuana în sine nu dă dependență fizică dar poate da psihic, schimbând starea psihică. E similar cu jocurile pe calculator sau alte mici vicii. Emoțiile pănă la urmă dau dependență deoarece tot un cocktail de substanțe generate în mod normal sunt asociate.
Dar nu dă ca tutunul, de să îl pună la pământ și pe unul cu voință sau psihic tare. Deși sunt oameni care nu devin așa dependenți de tutun. Doar că nu reprezintă majoritatea.

Serios, nu vad problema. Jocurile video sunt misto. De ce ar trebui sa ma simt prost ca imi place sa le joc? (evident, atat timp cat nu imi afecteaza nu nimic negativ viata). Aceeasi intrebare merge pentru orice alt mod de a iti petrece timpul liber.
Sigur, exista si oameni care nu fac nimic cu viata lor si dau vina pe iarba, jocuri video, internet, whatever, ca din cauza lor sunt niste ratati. Yeah right.

Un studiu recent: http://www.rawstory....-marijuana-use/

#32
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postpouf, on 20th February 2012, 09:41, said:

Se intampla din astea, sigur, dar mult mai rar comparativ cu celelalte droguri.
Daca ar fi legala, i-ar sanctiona pe aia care fac magarii din astea si s-ar intampla si mai rar.



Serios, nu vad problema. Jocurile video sunt misto. De ce ar trebui sa ma simt prost ca imi place sa le joc? (evident, atat timp cat nu imi afecteaza nu nimic negativ viata). Aceeasi intrebare merge pentru orice alt mod de a iti petrece timpul liber.
Sigur, exista si oameni care nu fac nimic cu viata lor si dau vina pe iarba, jocuri video, internet, whatever, ca din cauza lor sunt niste ratati. Yeah right.

Un studiu recent: http://www.rawstory....-marijuana-use/
pai ce ziceam eu initial cam asa e.. jocurile video nu sunt daunatoare decat daca-ti moare copilul de nemancat, etc, sau piscica sau ceva..
ideea e ca nah exist alimite si ar trebui sa exoste moderatie.

#33
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Nu se moare în mod direct. Cum a spus cineva mai sus, dacă te urci la volan fumat și intri într-un copac, mori. Totuși același lucru se poate întâmpla și de la zahăr sau ceai verde.

Iarba e un drog fain. Ideea e să-l ai sub control, hai să spunem că vorbesc din experiența unui prieten. După 7 luni de fumat zilnic iarbă foarte potentă, prietenul meu suferă de vreo trei săptămâni după ce s-a lăsat. Sevrajul e atât fizic cât și psihic (care de fapt e un dezechilibru chimic în creier). Lipsa apetitului, dureri de cap groaznice, stări de anxietate, atacuri de panică și insomnii foarte nasoale.

Partea proastă e că Maria iubește grăsimea, așa că organismul se curăță foarte greu, durează ceva timp până să te reechilibrezi.

Prietenul meu s-a lăsat și de fumat vreo 6 luni, sevrajul puternic de acolo ține 3 zile, dar nu se compară cu ăsta (e mult mai ușor).

Așa că, cine vrea să fumeze, dar ca orice lucru să o facă responsabil. E o substanță foarte parșivă, nu realizezi că ești dependent de ea decât dacă fumezi de mult timp sau când încerci să te lași.

Iarba în timp dă atacuri de panicuri (fără să te lași) și paranoia. Cunosc oameni care fumează de 10-15 ani și au petrecut marea parte a vieții lor mai mult fumați, așa că vă asigur că nu sunt povești.

Alcoolul (ca sevraj + dependență) e mult mai grav, dar tutunul e puțin sub - după părerea mea umilă din experiențe directe.

Edited by vladimirchira, 11 June 2012 - 10:12.


#34
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Adaug si eu .Nu face rau si nu mori de la ea .Cum spuneau si altii mai sus , poti muri indirect , ai fumat , esti paf si ai pupat un stalp cu dintii . :whistling:
Dependent ajungi greu , doar daca fumezi constant minimum 1 an de zile dar nici atunci nu se poate numi dependenta , un pic de atac de panica , o dorinta mai puternica .Problema insa se pune daca esti intr-o tara unde ai acces mai usor la droguri de gen Cocaina .Dupa ce fumezi o perioada o sa iti vina pofta de coca si acolo e grav ca aia nu da dependenta fizica decat dupa mai mult de 5-7 ani dar ti-o da pe aia pshihica in mai putin de 5 luni .Incepi cu 0.5 pe zi si ajungi sa tragi si 3sau chiar 4 gr zilnic si te cam usuca la bani (daca ii ai )  :smoke:

#35
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Cum spuneam, SWIM a fumat 6 luni și s-a prins de el. Contează și ce fumezi, cât fumezi, vorbim despre fumat zilnic.

Sevrajul e nasol, dar nu se compară cu heroină. Trece greu, asta e partea proastă, dar e mai puțin intens, asta e partea bună. Totuși nu doresc nimănui să treacă prin asta.

Nu sunt doar atacuri de panică, SWIM nu a avut dar a avut stări constante de anxietate care i-au dat impresia că o ia razna.

Nu subestima psihicul. Prefer fără un picior decât cu creierul muci.

#36
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012

View PostRpgBoy, on 4th June 2011, 13:06, said:

Cum am intrebat deja, se moare de la marijuana ?
Excluzand supradoza, se poate muri sau faptul ca de la maria se trece la droguri mai puternice cauzeaza moartea din cauza acelor droguri ?
PS : nu fumez nimic ilegal si nici nu vreau, sunt doar curios.

thc supradoza e extrem de rar intalnit. defapt tre sa iei o cantitate imensa ca sa ajungi la od. si asta in o perioada f scurta de timp pentru ca dupa cateva ore efectul se duce.

eu nu am reusit niciodata sa dau od. defapt e aproape imposibil in lumea reala. poate doar in laborator. ce e cert e ca dupa o anumita cantitate de thc receptorii cannabinoizi ajung la saturatie si ORICAT ai fuma nu mai are nici un efect pentru ca thc ul nu mai poate fi asimilat de receptorii din creier. caz in care adormi si te trezesti a 2 a zi sau dupa o perioada de timp.

thc ul este un manipulator masiv al unor receptori speciali doar pentru thc. este asimilat si de neurotransmitatorii de dopamina , insa in o cantitate mult mai mica decat nicotina spre exemplu. defapt asta e motivul pentru care 90% din cei care fumeaza mari nu au senzatii similare cu heroina , coca , etc. pentru ca afecteaza parti diferite in masuri diferite.

heroina e un bun manipulator al nivelului de dopamina din creier. defapt e cel mai puternic manipulator. de aceea se poate ajunge usor la od. cred ca (din cate stiu eu) cocaina e pe locul 2 , metamfetamina pe locul 3 si nicotina pe locul 4. thc ul e foarte departe de primele 4 locuri.

View Postvladimirchira, on 13th June 2012, 15:22, said:

Cum spuneam, SWIM a fumat 6 luni și s-a prins de el. Contează și ce fumezi, cât fumezi, vorbim despre fumat zilnic.

Sevrajul e nasol, dar nu se compară cu heroină. Trece greu, asta e partea proastă, dar e mai puțin intens, asta e partea bună. Totuși nu doresc nimănui să treacă prin asta.

Nu sunt doar atacuri de panică, SWIM nu a avut dar a avut stări constante de anxietate care i-au dat impresia că o ia razna.

Nu subestima psihicul. Prefer fără un picior decât cu creierul muci.

nu uita ca ce vb tu sunt generalitati. in realitate mai putin de 10% din fumatorii de mari au dependenta. heroina are cota de peste 70%. diferentele sunt de la cer la pamant.


din aia sub 10% cam 5% au probleme in sevraj. restul se pot lasa f usor prin vointa. eu nu sunt si nu am fost dependent. o ard de ani de zile cu pauze f mari intre. de exemplu nu am dat una de peste 6 luni si si de atunci m am lasat de fumat tigari. singura chestie care am simtit o in prima saptamana a fost dorul de tigari , nu de mari. defapt , de mari nici nu se pune problema , nicotina e mult mai nenorocita. la mine sevrajul a durat cam 1 saptamana , timp in care am fost la alergat si am uitat de tigari.

mari e mult mai ok sa te lasi decat nico.

View Postvladimirchira, on 11th June 2012, 11:08, said:

Nu se moare în mod direct. Cum a spus cineva mai sus, dacă te urci la volan fumat și intri într-un copac, mori. Totuși același lucru se poate întâmpla și de la zahăr sau ceai verde.

Iarba e un drog fain. Ideea e să-l ai sub control, hai să spunem că vorbesc din experiența unui prieten. După 7 luni de fumat zilnic iarbă foarte potentă, prietenul meu suferă de vreo trei săptămâni după ce s-a lăsat. Sevrajul e atât fizic cât și psihic (care de fapt e un dezechilibru chimic în creier). Lipsa apetitului, dureri de cap groaznice, stări de anxietate, atacuri de panică și insomnii foarte nasoale.

Partea proastă e că Maria iubește grăsimea, așa că organismul se curăță foarte greu, durează ceva timp până să te reechilibrezi.

Prietenul meu s-a lăsat și de fumat vreo 6 luni, sevrajul puternic de acolo ține 3 zile, dar nu se compară cu ăsta (e mult mai ușor).

Așa că, cine vrea să fumeze, dar ca orice lucru să o facă responsabil. E o substanță foarte parșivă, nu realizezi că ești dependent de ea decât dacă fumezi de mult timp sau când încerci să te lași.

Iarba în timp dă atacuri de panicuri (fără să te lași) și paranoia. Cunosc oameni care fumează de 10-15 ani și au petrecut marea parte a vieții lor mai mult fumați, așa că vă asigur că nu sunt povești.

Alcoolul (ca sevraj + dependență) e mult mai grav, dar tutunul e puțin sub - după părerea mea umilă din experiențe directe.

prefer ca lumea sa conduca fumata decat beata. 99% din cei care fumeaza se relaxeaza mult si iau viata mai slow. eu cand fumez si conduc sunt cel mai corect si cel mai cu bun simt din lume. merg incet , nu deranjez pe nimeni , opresc daca imi e somn. nu cred ca mi s a intamplat vreodata sa am probleme. poate cand eram treaz...

la alcool cred ca as merge cu 200 si nu as pune frana.


din drogurile legale+ usoare

1. alcoolul cel mai nenorocit. cea mai mare adictie si cel mai mare procentaj de dependenti. + comportament problematic cand sub influenta.
2. nicotina. desi nu influenteaza prea mult comportamentul e extrem de adictiva. mult si peste unele droguri de categoria A (periculoase) , cum ar fi lsd spre exemplu.
3. thc ul. rata maica de dependenta. comportament haotic si relaxant , insa 99% non violent si non impulsiv.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate