Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Despre Noua Zeelanda

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View PostEngineer_xxl, on 8th June 2011, 09:10, said:

Cand un om isi doreste cu adevarat sa plece din tara nu merge si zice "vreau sa emigrez spuneti-mi ce sa fac" ci intai se documenteaza, se intereseaza si aduna informatii de pe site-uri oficiale sau de pe forumuri unde exista mari sanse sa mai fi fost cineva intr-o situatie asemanatoare si dupa ce ai un anumit "bagaj" de informatii atunci poti veni cu intrebari si mai ales sa intelegi raspunsurile ce ti se vor da... De exemplu daca cineva vrea sa emigreze in Australia: vine si zice ca vrea si el acolo, sa i se spuna ce sa faca... i se va raspunde ceva de genu: Dai testul IELTS, faci echivalarea la EAUST sau VETASSES apoi depui aplicatia la DIAC... acea persoana necitind nik despre procesul de emigrare nu va avea nici o idee ce inseamna acesti pasi si se vine cu alte intrebari idioate despre pasii de mai sus...

Scuza-ma, dar esti total inafara topicului, eu, autorul topicului, n-am spus: "vreau sa emigrez spuneti-mi ce sa fac" ...am spus, daca e cineva acolo sa-mi dea cateva informatii, bineinteles, doar daca cineva are placere si timp.

Asadar, postul tau nu-si are rostul

#20
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostSoso1986, on 8th June 2011, 05:05, said:

Nu cred, doar asa sunt Romanii, cand se ajung...se dau mai destepti.
M-am uitat si eu pe linkul dat de Engineer_xxl si nu mi s-a parut ca cineva s-ar fi pretins mai destept. Ciudat e totusi ca spui acolo ca ai nevoie de "un dialog de 5 min cu mess, yahoo sau hotmail". Acum depinde si ce te intereseaza pe tine, dar ma gandesc ca in 5 minute nu poti afla prea multe despre NZ. Ca sa nu mai zic ca parerea unei singure persoane, sau a catorva, nu conteaza prea mult fiindca experienta fiecaruia e diferita.
In fine, bafta in NZ!

#21
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010

View Postjijinho, on 8th June 2011, 17:57, said:

Scuza-ma, dar esti total inafara topicului, eu, autorul topicului, n-am spus: "vreau sa emigrez spuneti-mi ce sa fac" ...am spus, daca e cineva acolo sa-mi dea cateva informatii, bineinteles, doar daca cineva are placere si timp.

Asadar, postul tau nu-si are rostul

Daca reuseai sa deschizi ochii ai fi vazut ca am raspuns la spusele altei persoane... not everything is about you!!

@Soso1986 ai vazut ca pana la urma incepe sa ti se raspunda... deci rabdare, rabdare, rabdare! Succese

Edited by Engineer_xxl, 09 June 2011 - 07:59.


#22
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View PostEngineer_xxl, on 9th June 2011, 08:57, said:

Daca reuseai sa deschizi ochii ai fi vazut ca am raspuns la spusele altei persoane... not everything is about you!!

@Soso1986 ai vazut ca pana la urma incepe sa ti se raspunda... deci rabdare, rabdare, rabdare! Succese

Rabdarea e grea uneori :D , ok, oricum mesajul tau mi s-a parut putin offtopic, dar numai conteaza, am aflat ce vroiam sa aflu.

Pace! :thumbup:

#23
saint-exupery

saint-exupery

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 17.07.2009
Interesant topic...............intradevar cititorii au ce invata de aici,informatii vaste oferite de boi.........insa ce e mai jalnic este faptul ca prostia omeneasca sau romaneasca(totuna defapt),a ajuns pe la antipozi.
Stai linistit cu informatiile tale cu tot,ca nu te-ntreaba nici dracu nimic,sau de aia esti frustrat ca nu esti bagat in seama?
Totusi....ai un merit,pe care sunt nevoit sa ti-l recunosc,si anume faptul ca nu te-ai dezmintit de faptul ca esti roman.Adica ingamfat si aerisit.Daca mai esti si chilug cu ceafa lata esti tabloul perfect al plavanului romanesc.Probabil esti unul din acei romani care daca intalneste un conational in alta tara nu stie cum sa faca sa-l ,,ingroape'' mai repede.Asa ca pastreaza-ti informatiile pt.tine,si nu te mai caca in sus ca nu mai faci fata cererilor.

#24
Emcede

Emcede

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.04.2009

View Postconexiuni2007, on 4th June 2011, 06:46, said:

ce tampenie , temperatura chiar e placuta , diferentele de temperatura intre vara si iarna sunt de doar 4 grade si in nici un caz nu ai temperaturile sufocante pe care le avem noi vara .
Cum va mai place sa va bagati in seama. Vara e cald, foarte cald si foarte umed, nu e placut deloc. unde mai adaugi si ploile sacaitoare. Iarna ai zice ca e cald uitandu-te la temperaturi, dar umezeala dina er face sa resimti cele 10 grade plus ca vreo -20 in Romania. Si iar ploile sacaitoare.
Moneda e dolarul neo-zeelandez. Nu prea inteleg la ce te intereseaza paritatea, odata ajuns acolo si dac reusesti sa te si stabilesti, nu prea vad la ce te-ai mai intoarce. Si nici financiar nu stiu daca ti-ai permite sa bati drumul prea des.

#25
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostEmcede, on 11th August 2011, 22:41, said:

Cum va mai place sa va bagati in seama. Vara e cald, foarte cald si foarte umed, nu e placut deloc. unde mai adaugi si ploile sacaitoare. Iarna ai zice ca e cald uitandu-te la temperaturi, dar umezeala dina er face sa resimti cele 10 grade plus ca vreo -20 in Romania. Si iar ploile sacaitoare.
Moneda e dolarul neo-zeelandez. Nu prea inteleg la ce te intereseaza paritatea, odata ajuns acolo si dac reusesti sa te si stabilesti, nu prea vad la ce te-ai mai intoarce. Si nici financiar nu stiu daca ti-ai permite sa bati drumul prea des.

Noua Zeelanda cuprinde cateva peisaje climatice majore, iar oamenii sunt raspanditi aici mai ales dupa criteriul economic, aspectul climatic fiind secundar:

1.) Auckland (cca. 1 milion loc.) in extremitatea nordica, este o zona metropolitana importanta, are o vara calduroasa la 21-25C ca maxime, deci canicula este imposibila aici, iar ploile sunt similare celor din zona Frantei, Portugaliei ori chiar zonei de vest a Rom^niei; iarna este foarte blanda, de fapt nu prea exista la 14-17C.

2.) Zona Hasting-Napier (insula nordica partea de SE), aici este cam ca la Auckland, doar ca ploua mai putin, similar cu climatul mediteranean, dar aici gasim cca. 100.ooo locuitori de toti;

3.) Wellington se gaseste "intre cele doua insule", are o populatie de cca. 400.ooo locuitori, este umed tot anul, iar desi nici aici nu avem iarna, nici vara nu exista la 19-21C;

4.) Christchurch, zona central-rasariteana a insulei sudice, are climatul cel mai uscat din NZ, un climat de stepa, vara este la 19-22C, iarna la cca. 10C.

Ce trebuie spus despre aceste temperaturi, este faptul ca ele nu variaza in amplitudine precum in zonele continentale, Romania de exemplu, ci sunt continue si constante in acel sezon. Daca la noi vara putem avea 30C cateva zile, apoi cca.20C alte cateva zile, se face media diurna lunara, ori in NZ nu exista asemenea oscilatii.

#26
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View PostCyber-sapiens, on 15th August 2011, 12:52, said:

iar ploile sunt similare celor din zona Frantei, Portugaliei ori chiar zonei de vest a Rom^niei
intamplator m-am nascut si trait in vestul Ro si acum locuiesc in Portugalia, nu prea vad asemanari si tind sa cred ca la fel nu prea are rost sa compari Portugalia cu NZ, nu-i tot una ce citesti pe sticla cu situatia din teren

edit: ce spune Emcede ca umezeala te face sa simti frigul mai tare decat este pe scala este adevarat

Edited by dan210, 15 August 2011 - 15:07.


#27
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdan210, on 15th August 2011, 16:04, said:

intamplator m-am nascut si trait in vestul Ro si acum locuiesc in Portugalia, nu prea vad asemanari si tind sa cred ca la fel nu prea are rost sa compari Portugalia cu NZ, nu-i tot una ce citesti pe sticla cu situatia din teren

edit: ce spune Emcede ca umezeala te face sa simti frigul mai tare decat este pe scala este adevarat
zona nordica a Portugaliei si Galicia.

Emcede are dreptate, deoarece el se refera la jumatatea apuseana a Noii Zeelande, respectiv jumatatea sudica, iar pentru aceasta am sa postez niste harti ca sa vezi diferentele:

PS: Vremea este mult mai sacaitoare in Australia, orasul Melbourne este cunoscut de localnici ca "orasul cu 4 anotimpuri pe zi", in timp ce Cambera este in umbra incendilor forestiere periodice plus e cam fierbinteala vara si cam racoare iarna, Sidney in umbra ElNino inundatii si furtuni puternice, apoi Perth foarte fierbinte ...

Noua Zeelanda are cel mai bun climat din lume pentru activitatile umane diverse, in timp ce Las Palmas de Gran Canaria are cel mai bun climat de vacanta si relaxare.  :naughty:

http://en.wikipedia....uckland#Climate
http://en.wikipedia....gs,_New_Zealand
http://en.wikipedia....lington#Climate
http://en.wikipedia....tchurch#Climate
http://en.wikipedia....Dunedin#Climate

http://en.wikipedia....Paris#Geography
http://en.wikipedia....ki/Vigo#Climate
http://en.wikipedia....ntabria#Climate

Attached Files


Edited by Cyber-sapiens, 15 August 2011 - 15:49.


#28
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
In oarecare masura NZ seamana cu Japonia, doar ca in NZ cei doi curenti oceanici trec separat, unul pe partea apuseana, iar celalalt curent oceanic, curentul rece, trece pe partea rasariteana a NZ, in plus NZ este departe de orice masa considerabila de uscat (continent) si nici ea personal nu se incalzeste prea tare fiind dominata de munti uriasi.
Aceste lucruri, plus amplasamentul pe latitudine, fac ca NZ sa fie ferita de furtuni si amplitudini termice majore, asa cum se intampla in Australia.

#29
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
http://en.wikipedia....cargill#Climate

Invercargill has a temperate oceanic climate similar to that of the British Isles. The mean daily temperature ranges from 5.2 °C in July to 14 °C in January. The yearly mean temperature is 9.9 °C. Rainfall averages 1112 mm annually, and measurable snowfall is occasionally seen during the winter months of June to September. It is located in the cloudiest area of New Zealand with 1580 hours of sunshine per annum. Despite its cloudiness, and a relatively high frequency of rainy days, Invercargill receives less rain than either Auckland or Wellington. Invercargill is also New Zealand's second windiest city, after Wellington.

The average temperature high ranges from 18.8 °C in February to 9.5 °C in July, but temperatures do occasionally exceed 25 °C in summer with a recorded extreme of 32.2 °C.[18] Owing to its relatively high latitude (46° 42'), the city enjoys nearly 16 hours of daylight at the summer solstice in late December.

Invercargill is "The City of Water and Light". This refers to the long summer twilights and the aurora australis (southern lights).

#30
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Iata o comparatie (atentie, Hastings este mai uscat decat Napier, iar Christchurch este cel mai uscat oras din NZ):

Attached Files



#31
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postjijinho, on 04 iunie 2011 - 01:23, said:

Salut, este cineva din Romania stabilit acolo care ma poate ajuta cu cateva informatii?

De exemplu: cam care este salariu mediu acolo, si cum se plateste, in dolari neozeelandezi?... care inseamna cam  2.3 lei sau in dolari americani?

Ai ajuns pana la urma in Noua Zeelanda?

#32
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009
Salutare tuturor,as nevoie de un sfat....
pentru cineva care merge in noua zeelanda,pe o perioada de un an,care are data de plecare dar nu si de intoarcere,cam ce ati recomanda?
open return ticket?one way?si cam care ar fi cea mai buna varianta de mers din europa?ma refer la tara/oras(preferabil ar fi viena,praga,budapesta,munich),si de preferat ar fi si ceva fara stop in australia,am vazut ca sunt multe care fac stop in australia,cea ce ar insemna alt timp pierdut cu viza de australia,cea ce nu vreau.ms anticipat.

#33
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
fara sa am strict informatia de care ai nevoie, generic vorbind nu vad de ce ai avea nevoie de viza pentru australia daca esti in tranzit si nu parasesti spatiul international.

#34
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

Quote

Vize de tranzit
Cetatenii romani care tranziteaza Australia au nevoie de vize de tranzit chiar si in situatiile in care durata tranzitului nu depaseste opt ore si nu presupune iesirea din zona de securitate a aeroportului.
Vizele de tranzit se obtin prin intermediul unei misiuni diplomatice australiene.

sursa: asistenta-juridica.eu

#35
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postflabo, on 25 martie 2013 - 21:49, said:

pentru cineva care merge in noua zeelanda,pe o perioada de un an,care are data de plecare dar nu si de intoarcere,cam ce ati recomanda?
open return ticket?one way?
Stii ca au fost nu putine cazuri in care au fost intorsi direct din vama oameni inapoi de unde au venit cu primul avion fiindca nu au stiut sa spuna care-i scopul si durata vizitei? Tu ce plan ai pentru situatia asta?

#36
flabo

flabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.07.2009

View Postbeastie, on 26 martie 2013 - 12:16, said:

Stii ca au fost nu putine cazuri in care au fost intorsi direct din vama oameni inapoi de unde au venit cu primul avion fiindca nu au stiut sa spuna care-i scopul si durata vizitei? Tu ce plan ai pentru situatia asta?

salut,situatia e asa:contract de munca semnat si primit prin email,deci nu cred sa existe probleme la partea cu viza,daca e cazu bani destui in cont,am inteles ca te intreaba daca ai din ce sa te intreti,singura nelamurire e la partea cu zboru....open return ticket am inteles ca e scump,one way este la 670 euro cu escala la dubai si sydney.din praga.ms dan 210 de rsp,vroiam sa rsp si eu.am citit destul aici pe forum legat de tranzit in australia de acea vreau sa ma feresc.mai exista varianta cu legatura in bangkok.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate