Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Taverne Thassos

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#55
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postjudas, on 20 septembrie 2016 - 07:11, said:

Parca si la Theagenis Tavern (Skala Potamia) se manca bine.....
La fel am fost multumit de Simi Tavern - Limenas.

Păi da, total de acord, uite aici.

Şi dacă dai scroll în sus, ajungi şi la Simi.


Sănătate şi tcb !

#56
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Pe langa tavernele pe care le-am recomandat in 2015, anul trecut am mai descoperit o taverna buna: Agorastos, in Kinira (mancare super buna si o vedere superba). Evident, nu s-au dezmintit nici cei de la Pyrofani din Tripiti (dar timpii de asteptare au fost mai mari fata de anul precendent).

#57
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Super topic .

#58
PIonut85

PIonut85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.04.2018
Va salut.Voi merge la sf lui august in Limenas si as vrea sa stiu ce taverne ar fi cele mai recomandate.Acuma 6 ani cand am fost ultima data a fost ok la Doukas Thassian.

#59
PIonut85

PIonut85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.04.2018
Am citit tot topicul plus alte recomandari  si ar fi topul acesta:
Panagia:Drossia O Platanos , Elena
Skala Potamia : Teagenis, Captain
Tripiti : Pirofani
Limenas :Simi,Doukas-Thassian,Mouses
Potos : Irene , Piatsa Michalis,San Antonio
Aliki :Leonidas
Theologos :Stelios ,Kleoniki Yatrou,Augustos
Rachoni : Lykos
Skala Prinos:Glifoneri

Ma intereseaza daca in 2017 ati avut experiente bune /rele cu cele de mai sus.Va salut.

Edited by PIonut85, 02 May 2018 - 01:15.


#60
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
Salutare, ceva recomandari pentru seara greceasca autentica ?

#61
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
E o taverna pe malul marii in Limenas dar am uitat cum se numeste. Cred ca era Mouses. Mancare buna, ospătari simpatici. A fost o seara extrem de reusita.
Sigur e Mouses, m-am uitat la niste poze facute in restaurant.

#62
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Cu ceva întârziere vin cu informaţii despre câteva taverne la care am mâncat anul acesta în Thassos între 13 şi 17 septembrie. Nu ştiu cât mai contează acum, dar cred că pentru anul viitor pot fi folositoare.
Aflasem în 2016 despre creşterea preţurilor la taverne, însă la mijlocul lui septembrie nu mi s-au părut mari în general, ci doar pe alocuri.

Aşadar, pe 13.09 am luat cina la taverna Captain, la recomandarea de pe Forum. Am rămas surprins că deşi la ora 19.53 se mai găseau câteva mese libere:
Attached File  Thassos2018 003.jpg   100.89K   86 downloads,
totuşi până am terminat noi de mâncat restaurantul se umpluse complet.
Calamarul fript a fost 10,50 euro: Attached File  Thassos2018 004.jpg   109.42K   94 downloads  , iar porţia de sardele fripte 7 euro: Attached File  Thassos2018 005.jpg   116.69K   92 downloads.

Alte preţuri: 6,50 salata horiatiki, 3,50 tzatziki, 5 feta cu miere şi susan. Din partea casei am primit la final câte o prăjiturică brownie.

Vineri, pe 14.09, între 17 şi 18 şi ceva am mâncat la taverna Pyrofani, tot la recomandările de pe aici. A fost cam ca la pomul lăudat. Adică preţurile au fost ok, dar în ce priveşte mâncarea nu a fost nimic memorabil. De fapt am reţinut faptul că nu mai servesc decât octopus frozen. Singurele poze sunt cu taverna:
Attached File  Thassos2018 018.jpg   144.35K   84 downloads Attached File  Thassos2018 038.jpg   167.12K   67 downloads Attached File  Thassos2018 039.jpg   149.53K   74 downloads

şi cu desertul gratuit de la sfârşit:
Attached File  Thassos2018 040.jpg   145.23K   85 downloads.

Preţuri: 5,90 horiatiki, 3,70 tzatziki, 7,20 musaka, 6,40 porţia de sardine fripte.

Sâmbătă, pe 15.09, între 17 şi 18 şi ceva am mâncat în Panagia la taverna O Platanos, care a rămas printre cele mai bune de pe insulă (şi acvariul e la locul lui: Attached File  Thassos2018 075.jpg   112.16K   105 downloads).

Porţia de kokoretsi a fost 8,50 euro: Attached File  Thassos2018 079.jpg   100.84K   114 downloads, iar cea de pork chops 9 euro: Attached File  Thassos2018 080.jpg   107.29K   108 downloads.

Alte preţuri: 6 euro horiatiki, 3,80 tzatziki şi melitsanosalata, iar cafeluţa mea şi iaurturile cu dulceaţă de la sfârşit: Attached File  Thassos2018 081.jpg   66.89K   89 downloads

au fost gratis.
De data asta am fost mai atent la placa agăţată în platan, care certifică vârsta acestuia (411 ani): Attached File  Thassos2018 077.jpg   89.84K   94 downloads.

A 4-a zi (duminică 16.09) am servit masa tot pe la ora 17, la taverna Theagenis, unde eu am savurat cel mai bun şi fraged octopus fript din viaţa mea. De fapt a fost aproape întregul baby-octopus şi a costat 12 euro:
Attached File  Thassos2018 093.jpg   105.17K   112 downloads.

Alte preţuri: 7 euro salata horiatiki, 3,50 tzatziki, 5,50 feta cu miere şi susan. În final - din partea casei - pepene roşu.

În sfârşit, luni, pe 17 am mâncat cel mai bine din tot sejurul la Stelakis, pe la 16.30. Melitsanosalata a fost de senzaţie, aş zice cea mai bună din Grecia ever, dar şi tzatziki-ul şi octopusu' fript au fost memorabile, iar musakaua a fost în sfârşit bună (adică stratul de bechamel a fost destul de subţire ca să nu fie greţos ca în alte părţi).
Poze:
Attached File  Thassos2018 123.jpg   111.19K   119 downloads Attached File  Thassos2018 124.jpg   100.54K   101 downloads Attached File  Thassos2018 125.jpg   92.67K   92 downloads.

Preţuri: 3,40 euro porţia de tzatziki şi de melitsanosalata (cel mai mic preţ din tot sejurul, dar mare în comparaţie cu restaurantul Siarbas din Paralia Vrachos, la început de august), 12 euro octopusu' fript, 7 musakaua, 5,50 horiatiki.
La final am primit câte o îngheţată pe băţ din partea casei.
Aş spune că e nevoie de atenţie anul viitor, întrucât în iarnă vor să renoveze toată clădirea (10 camere şi restaurantul). La anul vor fi alte preţuri în ce priveşte cazarea. Mâncarea vom mai vedea cât va costa, dar cum spuneam, ar trebui verificate pe meniu preţurile.

În concluzie, am mâncat la 5 taverne din top, iar memorabile au fost în special baby-octopusul fript de la Theagenis şi melitsanosalata de la Stelakis, urmate de tzatziki-urile de la Captain, O Platanos şi Stelakis, octopusul fript şi musacaua de la Stelakis şi kokoretsi şi porc chops rotisate de la O Platanos.
Şi ar mai fi de adăugat că taverna Symi din Limenas (portul vechi) seara era plină ochi, în timp ce alături, Platanakia era goală. Nimic neobişnuit până aici, de fiecare dată când am fost în Thassos a fost la fel. Dar acum am fost la mijlocul lui septembrie, nu în vârf de sezon, aşa încât aglomeraţia de turişti mi s-a părut chiar neobişnuită, aşa cum am mai spus.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 11 October 2018 - 23:20.


#63
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Scuze că postez abia acuma, dar e nevoie, zic eu.

Cum am putut să uit - nu-mi explic. Totuşi, mai bine mai târziu decât niciodată.

Aşadar, la Stelakis a mai fost ceva de senzaţie, anume piure-ul de fava cu ceapă (se vede ca garnitură în poza 15 din postul anterior - cea cu octopusu' fript).
Iar buletele de caşcaval pane şi porţia de felii de dovlecei prăjiţi au fost la fel de bune ca în 2015 (adică de senzaţie - nevastă-mea dixit).


Sănătate şi tcb !

#64
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
O taverna unde se mananca foarte bine, mai bine decat la Captain este Taverna Sta Kala Kathoymena, Kinira, pe google e notat cu 4,7 care e o nota mai mare decat pentru Doukas ori Captain.
La Captain, nu stiu de ce o zi a fost bine iar in alta zi caracatița parca era preparata in Romania. Calamarul nu a fost cine stie ce, cam tare. Si-au spalat păcatele in ultima zi cand totul a fost de nota 10.

#65
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
În preferinţele mele Theagenis e peste Captain, dacă vorbim de Skala Potamia. E drept că sunt în "colţuri" opuse ale staţiunii.


Sănătate şi bine ai revenit !

#66
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu am fost la Theagenis dar la Captain imi place ca e chiar pe malul apei.

Attached Files



#67
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Din punctul meu de vedere, cea mai buna taverna de la tarm este San Antonio (langa Potos), iar cea mai buna de la munte este Stelios (Theologos).
La San Antonio se prepara mancaruri delicioase cu specific pescaresc, la Stelios am mancat miel si ied la protap... o nebunie!
Asta nu inseamna ca nu gasim si kokoretsi sau stifado (excelent!) la San Antonio, sau caracatita la o taverna de la munte, dar cele mai bune preparate sunt cele cu ingredientul principal in apropiere.

Recomand San Antonio mai ales familiilor cu copii, gasind in perimetrul tavernei un loc de joaca mare, cu umbra si o multime de tobogane, casute, leagane, etc. In fata tavernei este plaja administrata de ei, cu sezlonguri, umbrele, nisip fin, intrare lina in mare.

Stelios, o oaza de verdeata, plin de flori, cu un personal foarte amabil si atent, mancare foarte gustoasa. O vizita la Stelios poate fi combinata cu o foarte placuta plimbare de seara prin Theologos. Casute cochete, mici magazine pentru suveniruri (sau pentru miere, dulceturi, ulei, incaltaminte din piele, condimente, etc).

Mai sunt si alte taverne cu mancare foarte gustoasa (Irene, Sentido, Molos, Kostis, etc), dar cel mai mult mi-au placut cele pe care le-am prezentat la inceput.

Am avut si o experienta foarte neplacuta. La teverna Iatrou din Theologos am fost serviti extrem de prost si tepuiti intr-un mare fel.

Sambata la pranz vom fi la San Antonio, iar cina o vom lua la Stelios. Revin cu impresii proaspete. Posted Image

#68
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostFreddy12, on 10 iunie 2019 - 13:27, said:

... la Captain imi place ca e chiar pe malul apei.

Ştiu. Şi fiind pietre în apă nu se face baie, mai ales că nici plajă nu există.
Theagenis este cu terasa pe plajă, însă apa e departe, plaja acolo fiind foarte lată. Dar nu cred că e o problemă aşa de mare faptul că nu miroase ... a mare. Mai important e gustul mâncării.

@claz: la San Antonio nu am mâncat niciodată, nici nu am ştiut de existenţa tavernei. Am fost în 2014 pe plaja San Antonio, aia e arhicunoscută.
În ce priveşte taverna Stelios, am mâncat o singură dată miel, dar nu era la proţap, ci la rotisor. Eşti sigur că ce aţi mâncat voi era făcut la proţap ? Eu mă cam îndoiesc, de fapt aud de proţap la Stelios prima dată.
Iar în ce priveşte mielul la rotisor la Stelios (sau iedul) eu nu am fost mulţumit, am mai spus. 4 ore nu sunt suficiente, ar trebui să rotiseze carnea cel puţin 5 ore, i-am şi spus tipului de acolo care se ocupa de rotisor. A argumentat că mieii sunt "atletici", din producţie proprie, însă i-am spus că tocmai de aceea timpul de rotisare ar trebui să fie mai mare, altfel carnea rămâne aţoasă şi tare, ceea ce am şi experimentat în acea zi.
Oricum, măcar Stelios are miei din producţie proprie, în timp ce Augustos şi Kleoniki Iatrou au miei din import. E drept că ultimii sunt mai gustoşi şi mai ieftini, dar fiind îndopaţi cu hormoni şi alte alea nu sunt de preferat pentru sănătate.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 12 June 2019 - 01:14.


#69
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Ovidiu, la San Antonio am mancat cel mai bine pe insula. Peste spada, risotto cu fructe de mare servit intr-o cochilie uriasa de melc de mare, stifado, Rocket salad (atat gust cat si aspect deosebit de placut). Desertul din partea casei era o prajitura mare, cu iaurt deasupra si cu sos caramel... o minunatie!
Ce sa mai zic de locatie... arunca un ochi pe fotografii. Sunt si preparatele de care am amintit. Fii tare! :)

Cat despre miel si ied, nu sunt sigur ca-s facuti la protap, asa am presupus. Ma lamuresc sambata :)
De iatrou sa nu mai aud. Am mancat acolo la indemnul unui cunoscut si am fost dezamagiti maxim de toata experienta. Mielul pe care mi l-a adus era atat de crud, ca nu stiam ce sa-i fac: sa-l mananc sau sa-l resuscitez! Pus pe nota apa din partea casei, painea pusa de doua ori, desertul din partea casei (pe care l-am refuzat!). E poveste lunga...

Vestea buna este ca inca nu au aparut viespile!

#70
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postclaz, on 12 iunie 2019 - 07:42, said:

... la San Antonio am mancat cel mai bine pe insula ...

Ok, e bine de ştiut. Uitîndu-mă pe hartă am recunoscut locul unde am făcut plajă în 2014 (lângă hotel Atrium). Nu se promovase aici nicio tavernă de pe plaja San Antonio, aşa încât în ziua aia am mâncat în altă parte.
Eram curios dacă aţi mâncat şi la Stelakis, acolo am mâncat de mai multe ori. Anul trecut zicea tipul de la restaurant că în 2019 renovează toată clădirea şi ar fi fost super să avem veşti proaspete.
Stelakis, O Platanos, Glifoneri, Theagenis le consider în topul topului din Thassos, ca şi Pirofani, Stelios, Symi şi încă vreo câteva.
Bine, în 2010 încă funcţiona O Andreas, sus, în Kazaviti, care era clar în topul topului. Păcat că s-a închis.


Sănătate şi tcb !

#71
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
La Stelakis nu am mancat. Am citit pareri impartite despre locatie, asa ca am preferat sa mananc de mai multe ori unde ne-a placut decat sa riscam. Deh, copil mic, n-am vrut sa riscam...
La Platanos am mancat o singura data, nu am fost atat de impresionat. Nu ca a fost ceva rau, mancarea a fost corecta, dar nimic special. Probabil ca impresia a fost generata si din cauza asteptarilor mari pe care le aveam. La fel a fost si la Agistri in Limenaria. In Panagia ne-a placut mai mult la Taverna Elena, in apropiere de Platanos.

La San Antonio am gasit un complex de factori care ne-a facut sa ne simtim bine si sa revenim. Asa cum am spus mai devreme, exista un loc de joaca foarte bine dotat, cu mese in apropiere de unde puteam supraveghea mostenitoarea. Personalul foarte amabil. Cum ajungea apa rece (din partea casei) aproape de terminare, cum aduceau alte sticle. Reci-gheata! Dar pe cate de amabili erau ospatarii in cadrul tavernei, pe atat de morocanosi si antipatici erau cei care serveau la sezlonguri. Zic de sezlongurile administrate tot de ei, pe plaja aflata in dreptul tavernei. Foarte ciudata atitudinea, in sensul in care un tip care ne-a incasat banii de umbrela si sezlonguri si care ne-a adus cafeaua si sucurile comandate avea un sictir nemarginit, mai tarziu, la pranz, ne-a servit cu foarte multa atentie si grija pentru cea mica. I-a adus supa de pui (cea mai buna mancata pe insula, restul sunt cu ingaduinta amatori la capitolul asta) imediat ce am dat comanda, a avut grija sa nu fie prea fierbinte, iar dupa ce a terminat de mancat, i-a adus imediat si desertul ca sa o poata zbughi la joaca.
Plaja este cu nisip foarte fin, dar sa nu va asteptati sa gasiti acea apa turcoaz cu care ne-am obisnuit in Thassos. De obicei sunt curenti, nu puternici, si ridica nisipul tulburand usor apa. Intrare lina in apa, adancime mica pe o distanta mai mare fata de tarm, ideala pentru copii. Una peste alta, experienta este una foarte placuta.
Noi o sa ajungem pe insula sambata dimineata. Prima oprire este la Sotirelis sa luam o mostra de ulei, sa verificam calitatea de anul asta, dupa care... San Antonio! Dupa ce ne saturam de plaja mancam la ei, si abia pe urma ne cazam. :D
O sa fac fotografii cu meniul si ce preparate comandam si o sa le postez cand o sa am timp :)

#72
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postclaz, on 12 iunie 2019 - 10:25, said:

La Stelakis nu am mancat. Am citit pareri impartite despre locatie, asa ca am preferat sa mananc de mai multe ori unde ne-a placut decat sa riscam. Deh, copil mic, n-am vrut sa riscam...

Nu riscaţi nimic, stai liniştit, nu ştiu ce păreri ai citit şi pe unde, cert e că Stelakis e în top şi noi n-am avut nicio problemă. Bine, cu un copil mic se pierde avantajul de a sta la plajă sub umbrelele lor, pentru că plaja e improprie. Adică, deşi există duş şi toaletă, pe plajă e pietriş amestecat cu nisip, iar în apă e o placă stâncoasă imensă, ce se traversează pe două "poteci" din saci de iută umpluţi cu acel amestec pietriş-nisip. Practic e raiul snorkeliştilor acolo, am văzut chiar şi o caracatiţă. De fapt acolo îşi pescuiesc o parte din caracatiţele pe care le gătesc la bucătărie. Ce mai, mâncarea e excelentă, mereu proaspătă, dar un copil mic trebuie supravegheat continuu să nu intre în apă.

În ce priveşte controversa între tavernele din Panaghia (Drosia O Platanos şi Elena), deja se fac 9 ani de când a apărut aici, pe Softpedia. Noi am fost de 4 ori în Thassos, şi am fost în Panaghia de cel puţin 10 ori. De fiecare dată am ales taverna unde erau mai mulţi clienţi, adică O Platanos. Oare de ce sunt mai puţini clienţi la Elena? Şi de ce totdeauna ? Se pot invoca mai multe motive, însă părerea mea este că mâncarea e mai proastă ca la O Platanos. Nu pot băga mâna în foc, pentru că nu am mâncat niciodată la Elena. Am tot vrut, ca să pot face ulterior comparaţii, însă de fiecare dată tot la O Platanos am rămas. Asta e !


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate