Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum definiti voi binele?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
862 replies to this topic

#847
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

View Postousia, on 15th June 2011, 12:27, said:

Dezechilibrul psihic? :rolleyes:
Dap, asta survenind din ce motiv?  :naughty:

#848
ousia

ousia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 08.06.2011

View PostMaxDemian, on 15th June 2011, 12:02, said:

E un inceput... ce se invoca acolo poate fi folosit in mai multe scopuri, printre care si ucisul cu privirea, dar asta nu inseamna ca o poate face nea Nicu din apartament de la el, dar nici ca nu se poate face si fara aceasta tabla. Diferite forme ale acestei practici se intalnesc in mai multe culturi, nu toate folosesc Ouija, dar majoritatea folosesc o forma de invocare a ceea ce numim "spirite".

Si esti tu sigur, sigur ca nenea samanu' ala nu misca el destu pe tabla ci se misca singur? Pai cine e sigur de chestia asta atunci e un potential facator de infarct atunci cand nea gicu samanu ii zice deodata: BAU!


View PostMaxDemian, on 15th June 2011, 12:29, said:

Dap, asta survenind din ce motiv?  :naughty:

In orice caz, n-are legatura cu actiunea prezenta: omu' era dezechilibrat inca dinainte de a ajunge pe mana samanului...

#849
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

View Postousia, on 15th June 2011, 12:31, said:

Si esti tu sigur, sigur ca nenea samanu' ala nu misca el destu pe tabla ci se misca singur? Pai cine e sigur de chestia asta atunci e un potential facator de infarct atunci cand nea gicu samanu ii zice deodata: BAU!
Nu conteaza ce il face sa miste degetul, conteaza ce crede el ca il face sa-l miste; apropo, samanii nu folosesc tabla asta, cel putin din cate stiu eu.

View Postousia, on 15th June 2011, 12:31, said:

In orice caz, n-are legatura cu actiunea prezenta: omu' era dezechilibrat inca dinainte de a ajunge pe mana samanului...

Nu-i chiar asa, nu se duce nimeni la saman sa moara de frica si nici nu inseamna ca e dezechilibrat daca se duce.
Ce-i face pe oameni sa innebuneasca e diferenta intre conceptiile arhetipale si realitatea perceputa. De exemplu, un copil are conceptia asta in inconstientul lui, ca parintii tre' sa-i poarte de grija; daca parintii nu o fac, el se dileste (mai mult sau mai putin, depinde de ce mesaje primeste dupa din mediu). Dezechilibrul asta se poate produce si instant, de exemplu cand ai confirmare ca ceea ce credeai tu ca tre' sa fie bine e de fapt rau, sau ca ceva ce il considerai inofensiv poate sa te raneasca. Exista multe cai de a interpreta problema, dar nu cred ca asta e esentialul. Situatia e asta : se poate muri de frica, se poate muri instant dintr-o privire (dar nu neaparat de frica).

#850
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Vezi ca se zice ca si atunci cand nu ploua e furios. N-ai cum sa deconectezi manifestarile meteorologice de energiile universale. Exprimarea aparent puerila a anticilor nu trebuie sa te induca in eroare, stiau ei ce stiau.
Aham
Da de povestea aia cu pamantu care sta pe o testoasa (sau ceva gen ) ce parere ai ?

#851
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

View Posttamtamtam, on 15th June 2011, 13:24, said:

Aham
Da de povestea aia cu pamantu care sta pe o testoasa (sau ceva gen ) ce parere ai ?

Asta e o poveste frumoasa, dar probabil inventata de tine. Daca o testoasa e cumva cu picioarele in sus, poti spune linistit ca pamantul sta pe o testoasa ;)

Apropo, nu e nicio legenda de care sa fi auzit eu care sa zica asa ceva, si cred ca o dam prea tare in offtopic.

#852
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Nu e inventata de el (apartine mitologiei si religiilor hinduse), dar evident ca nu a inteles-o, la fel cum nu a inteles-o nici pe cea cu nervii lui Zeus.

#853
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Bine ca le intelege richelieu (si ca sa dovedeasca asta o sa le explice )

#854
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
1. NU am afirmat ca le-am inteles eu, doar ca nu le-ai inteles  tu ;)
2. Ce crezi tu ca as rezolva daca as explica ce am inteles eu din ele, atata timp cat e legat de niste conexiuni si cauzalitati pe care tu le respingi din start? Alte discutii interminabile?

#855
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Pai daca tu nu le-ai inteles ce te face sa crezi ca eu nu le-am inteles ?

#856
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

View Postrichelieu, on 15th June 2011, 13:32, said:

Nu e inventata de el (apartine mitologiei si religiilor hinduse), dar evident ca nu a inteles-o, la fel cum nu a inteles-o nici pe cea cu nervii lui Zeus.

Da, am gasit-o pe net, e destul de frumoasa, ca orice legenda de altfel. Si bineinteles ca se interpreteaza alegoric, iarasi ca orice legenda ;)

LE: Cica e a unor nativi americani, in fine, buna partea aia cu Stanga / Dreapta.

Edited by MaxDemian, 15 June 2011 - 12:41.


#857
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttamtamtam, on 15th June 2011, 13:36, said:

Pai daca tu nu le-ai inteles ce te face sa crezi ca eu nu le-am inteles ?

Citeste punctul 2 din raspunsul meu.
Mai mult, nu am afirmat nici ca nu le-am inteles. Ideea este ca e irelevant ce am inteles eu, ci ...ce esti tu pregatit sa intelegi.

Edited by richelieu, 15 June 2011 - 12:40.


#858
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Da, am gasit-o pe net, e destul de frumoasa, ca orice legenda de altfel. Si bineinteles ca se interpreteaza alegoric, iarasi ca orice legenda wink.gif
Ca aia cu fiicele lui Lot care il reguleaza pe ala cand e beat ?(sau ceva gen,posibil sa fi incurcat numele )
Eu sunt curios cum interpretati chestia cu Zeus (si bineinteles cu testoasa )

Quote

atata timp cat e legat de niste conexiuni si cauzalitati pe care tu le respingi din start?
Cine zice ca le resping din start ?Sunt chiar asa stupide ?

#859
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Ele nu.....:)

#860
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

View Posttamtamtam, on 15th June 2011, 13:40, said:

Ca aia cu fiicele lui Lot care il reguleaza pe ala cand e beat ?(sau ceva gen,posibil sa fi incurcat numele )
Eu sunt curios cum interpretati chestia cu Zeus (si bineinteles cu testoasa )

Ti-am explicat mai acu cateva posturi... ceva legat de o cunoastere profunda exprimata aparent pueril. Azi lumea se bazeaza pe o cunoastere superficiala exprimata aparent profund.

Edited by MaxDemian, 15 June 2011 - 12:43.


#861
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Nvm

Ti-am explicat mai acu cateva posturi... ceva legat de o cunoastere profunda exprimata aparent pueril. Azi lumea se bazeaza pe o cunoastere superficiala exprimata profund.

Uhum,zice ala care crede ca poti ucide cu privirea,ala profund de tot

Edited by tamtamtam, 15 June 2011 - 12:44.


#862
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttamtamtam, on 15th June 2011, 13:43, said:

Uhum,zice ala care crede ca poti ucide cu privirea,ala profund de tot

Vezi? Tocmai din cauza unor astfel de reactii nu-mi pierd timpul explicand unele chestii....

#863
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

View Posttamtamtam, on 15th June 2011, 13:43, said:

Uhum,zice ala care crede ca poti ucide cu privirea,ala profund de tot

Eu ti-am zis doar sa nu crezi ce zic eu, ci sa cauti daca vrei sa afli si dupa asta poti sa crezi ce vrei. Dar asa, sa dai verdicte asupra a ceea ce nu cunosti, e o mare balarie si cred ca ii dau dreptate lui @richelieu.

Apropo, n-am zis nicaieri ca-s profund. Dar multumesc de compliment  :peacefingers:

Edited by MaxDemian, 15 June 2011 - 12:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate