Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum definiti voi binele?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
862 replies to this topic

#55
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postkaruna, on 2nd June 2011, 10:45, said:

Si binele(care si el e un concept ca si raul) nu-l stabilesti in functie de indeplinirea unor reguli? Ia n-o mai tranti atata de gard... <_<  Nu-i gresit sa absolutizezi morala, ci binele fara o morala, nu de alta, dar de multe ori oamenii confunda binele cu confortul personal de moment, asa incat ajung sa fie desfranati, lacomi, inselatori, ucigasi, nemultumiti si nemultumitori/nerecunoscatori, vorbitori de rau, samd.
Da pentru tine e la fel daca cineva iti face un bine sau iti face o morala?
Binele nu e niciun concept, morala e concept, adica atunci cand zici: nu e bine sa faci asta, e bine sa faci aialalata.

View Postkaruna, on 2nd June 2011, 10:45, said:

Daca nu se sichiseste nimeni ca persiflezi islamismul, asta denota ca  nu este si acela un cancer, sau cum?
Deci am explicat atat de des, ca Hristos nu le-a zis romanilor care-l rastigneau: pui de vipere, morminte varuite etc
Asta le-a zis: puilor de vipere si mormintelor varuite fariseice de pe vremea aia si budiste de pe vremea asta.


View Postkaruna, on 2nd June 2011, 10:45, said:

Eu personal ma indoiesc serios ca ai fi tu in posesia vreunui instrument cu care sa poti aprecia care e fierbinte/rece si care e caldicel... De ce nu-l lasi tu pe Dumnezeu sa isi faca treaba?...
Raspunsul este foarte simplu: pentru ca e mult prea suspecta dorinta budistului de a fi lasat sa-si faca treaba si sa nu-l impiedice nimeni. De altfel sunt convins ca este foarte deranjat ca gaseste pe cienva acasa, i-ar conveni sa lucreze pe intuneric. Eu tin minte o conversatie intre tine si mario despre crestinism, cand erati numai voi 2 pe forum (scabros)

Edited by altul, 02 June 2011 - 10:02.


#56
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postaltul, on 2nd June 2011, 10:58, said:

Da pentru tine e la fel daca cineva iti face un bine sau iti face o morala?


Binele nu e niciun concept,

Deci am explicat atat de des, ca Hristos nu le-a zis romanilor care-l rastigneau: pui de vipere, morminte varuite etc
Asta le-a zis: puilor de vipere si mormintelor varuite fariseice de pe vremea aia si budiste de pe vremea asta.



Raspunsul este foarte simplu: pentru ca e mult prea suspecta dorinta budistului de a fi lasat sa-si faca treaba si sa nu-l impiedice nimeni.

De altfel sunt convins ca este foarte deranjat ca gaseste pe cienva acasa, i-ar conveni sa lucreze pe intuneric. Eu tin minte o conversatie intre tine si mario despre crestinism, cand erati numai voi 2 pe forum (scabros)

Deci cand Iisus  facea unora morala, nu facea bine in opinia ta...

Ba este si un concept.

Cum ti-ai dat seama ca vorbea si cu budistii din viitor? Oricum gresesti zicandu-le tuturor budistilor in fel si chip... Crezi ca nu sunt farisei si printre crestini? Ma tem ca unul dintre aceia ai fi chiar tu. :)

Dar care n-ar dori sa fie lasat in pace sa isi faca treaba?... Nu crezi ca toata lumea e cam suspecta?


Chiar nu stiu la ce anume te referi...

#57
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View PostTOPCATBV, on 2nd June 2011, 10:34, said:

Care e perspectiva vietii?
Daca experimentezi in mod direct si nemijlocit ce e viata, ai sa-i intelegi in consecinta si perspectiva ei.
Sa intelegi ce ar putea reprezenta viata folosindu-te doar de ratiune, nu cred ca se poate. E nevoie de mai mult si cred ca cea mai rapida cale, dar si cea mai grea, care te poate duce la intelegerea ce ti-o doresti, sau din contra, sa te inece in disperare, e suferinta.
Poate or mai fi si altele mai soft, dar asta e calea pe care am experimentat-o eu.

LE: Ca o recomandare, nu ca as fi incercat eu asa ceva ca nu mai aveam nevoie, dar cred ca ar putea avea sorti de izbanda daca ti-ai dezvoltat suficient de mult puterea aceea de a empatiza cu altii despre care vorbea Billy.
Asculta fragmentul din coloana sonora despre care vorbea Stockholm Schindler's list si incearca sa empatizezi cu oamenii care au suferit in cel de-al doilea razboi mondial, simte-le suferinta si s-ar putea sa reusesti sa simti viata, si nu doar sa o intelegi pe cale rationala.

Edited by Clara22, 02 June 2011 - 10:55.


#58
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postkaruna, on 2nd June 2011, 11:27, said:

Deci cand Iisus  facea unora morala, nu facea bine in opinia ta...
Ba facea bine, numai budistii l-ar fi maltratat pe motiv ca a ridicat bata la negustori. Ca doar stii textul: sa hotarasca Dumnezeu daca e bine ce fac negustorii in templele crestine nu un om in carne si oase. Budistii sa-si manifeste idolatriile nestingheriti

View Postkaruna, on 2nd June 2011, 11:27, said:

Cum ti-ai dat seama ca vorbea si cu budistii din viitor? Oricum gresesti zicandu-le tuturor budistilor in fel si chip... Crezi ca nu sunt farisei si printre crestini? Ma tem ca unul dintre aceia ai fi chiar tu. :)
Nu sunt eu scutit de fariseism, atata numai ca budistul e cert. Fariseism = sa te dai ceea ce nu esti adica in timp ce esti budist si sa te dai crestin. Asta pe de-o parte si evident fariseism inseamna sa-i sustii pe budisti cu gura mare in fata crestinilor.
Daca m-ai auzit vreodata facand apologia budismului (adica ceea ce se cheama vrajeala pentru a obtine fructul oprit) evident ca devin automat fariseu, daca nu, nu (e sigur).


View Postkaruna, on 2nd June 2011, 11:27, said:

Dar care n-ar dori sa fie lasat in pace sa isi faca treaba?... Nu crezi ca toata lumea e cam suspecta?
Pai nu e nicio suspiciune, daca vrei pot sa dau citate cu Buda de la toti budistii. E scris negru pe alb.

Edited by altul, 02 June 2011 - 10:57.


#59
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostClara22, on 2nd June 2011, 11:40, said:

Daca experimentezi in mod direct si nemijlocit ce e viata, ai sa-i intelegi in consecinta si perspectiva ei.
Sa intelegi ce ar putea reprezenta viata folosindu-te doar de ratiune, nu cred ca se poate. E nevoie de mai mult si cred ca cea mai rapida cale, dar si cea mai grea, care te poate duce la intelegerea ce ti-o doresti, sau din contra, sa te inece in disperare, e suferinta.
Poate or mai fi si altele mai soft, dar asta e calea pe care am experimentat-o eu.
Fiecare dintre noi experimentam in mod direct si nemijlocit viata, inca ceva vreme de acum incolo.
Se poate, drept dovada ca intelegem, ma rog nu toata lumea, in mod rational ce este si cum functioneaza viata.
Dar nu asta te-am intrebat eu, generalitati, ci in mod specific, care e perspectiva vietii? Care e raspunsul tau la intrebarea din titlu?

#60
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View PostTOPCATBV, on 2nd June 2011, 11:55, said:

Fiecare dintre noi experimentam in mod direct si nemijlocit viata, inca ceva vreme de acum incolo.
Se poate, drept dovada ca intelegem, ma rog nu toata lumea, in mod rational ce este si cum functioneaza viata.
Dar nu asta te-am intrebat eu, generalitati, ci in mod specific, care e perspectiva vietii? Care e raspunsul tau la intrebarea din titlu?
Eu am raspuns, tu nu intelegi cu adevarat ce e viata. De experimentat o experimentezi doar din perspectiva personala si atat.

#61
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postaltul, on 2nd June 2011, 02:16, said:

Pai nici eu nu cer altceva decat sa mergi la budisti, ca doar n-am cerut infintarea de scoli de batausi drept raspuns la scolile de batausi budisti unde activezi tu.
Deci asta cer sa ramai la budisti acolo unde-ti este locul evident.
Nu ca tu ai probleme mari de tot... Iti recomand un psiholog sau o zi la mine la sala... :lol:

Edited by mario_bril, 02 June 2011 - 10:58.


#62
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostClara22, on 2nd June 2011, 11:40, said:

LE: Ca o recomandare, nu ca as fi incercat eu asa ceva ca nu mai aveam nevoie, dar cred ca ar putea avea sorti de izbanda daca ti-ai dezvoltat suficient de mult puterea aceea de a empatiza cu altii despre care vorbea Billy.
Asculta fragmentul din coloana sonora despre care vorbea Stockholm Schindler's list si incearca sa empatizezi cu oamenii care au suferit in cel de-al doilea razboi mondial, simte-le suferinta si s-ar putea sa reusesti sa simti viata, si nu doar sa o intelegi pe cale rationala.
Ce te face sa crezi ca nu empatizez cu cei in suferinta?
Am spus de mai multe ori ca empatia e una dintre cele mai importante calitati ale unei fiinte.

#63
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View PostClara22, on 2nd June 2011, 11:40, said:

Asculta fragmentul din coloana sonora despre care vorbea Stockholm Schindler's list si incearca sa empatizezi cu oamenii care au suferit in cel de-al doilea razboi mondial, simte-le suferinta si s-ar putea sa reusesti sa simti viata, si nu doar sa o intelegi pe cale rationala.
In ce sens poti sa simti viata in suferinta?
Adica da o definitie a vietii: nu stiu placerea de a manca, suferinta de a fi schingiuit, ceva comparativ sa se inteleaga ce intelegi prin viata.

#64
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostClara22, on 2nd June 2011, 11:56, said:

Eu am raspuns, tu nu intelegi cu adevarat ce e viata. De experimentat o experimentezi doar din perspectiva personala si atat.
Faptul ca pretind ca poate fi inteleasa rational nu exclude trairile emotionale personale, care includ si empatia, adica trairea in oglinda a emotiilor altora.

Edited by TOPCATBV, 02 June 2011 - 11:04.


#65
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postmario_bril, on 2nd June 2011, 11:58, said:

Iti recomand un psiholog sau o zi la mine la sala... :lol:
E na, esti tu asa sigur de tehnica japoneza. Crezi ca chinezii pot sa zboare prin copaci ca-n filemele cu batausi?
Ai auzit ca japonezii au pierdut razboiul, sau te-au indoctrinat ca tehnica lor castiga tot timpul si e de ajuns un singur budist bataus sa tina piept la o armata intreaga? (si evident cine altcineva ar putea fi ala daca nu tu)

Edited by altul, 02 June 2011 - 11:22.


#66
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
binele e ceea ce spune dumnezo ca e bine.
.
.
.
glumesc, desigur :)


binele e ceva relativ, ce e bine pentru unii, poate fi rau pentru altii.

#67
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009
Prin suferinta dispar constructiile metale, ceea ce am acumulat de-a lungul timpului si consideram a fi corectul.
In momentul in care empatizezi cu o alta persoana care se afla in suferinta nu faci altceva decat sa descoperi in sine acel "ceva" comun. Practic nu mai exista doua sau mai multe persoane, ci o singura fiinta care sufera.

Edited by Clara22, 02 June 2011 - 11:13.


#68
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View PostClara22, on 2nd June 2011, 12:12, said:

Prin suferinta dispar constructiile metale, ceea ce am acumulat de-a lungul timpului si consideram a fi corectul.
In momentul in care empatizezi cu o alta persoana care se afla in suferinta nu faci altceva decat sa descoperi in sine acel "ceva" comun. Practic nu mai exista doua sau mai multe persoane, ci o singura fiinta care sufera.
Crunta perspectiva, daca e numai atat. Diavoleasca deabinelea: in Iad toti o sa ajunga la stadiul asta si chiar mult mai mult de atat, o sa sufere toti ca unul. Doamne fereste si apara de asa perspectiva.

#69
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Si in rai?

#70
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009
A nu se intelege ca as fi vreo masochista. :lol:
Se poate simti conexiunea care exista intre persoane si pe care o numim viata (fara insa a intelege ce reprezintaea ea defapt) daca putem sa ne bucuram cu adevarat de bucuria altora, fara pic de egoism, fara sa ne plangem inconstient de mila, fara sa fim absorbiti de placere.

Edited by Clara22, 02 June 2011 - 11:28.


#71
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postrichelieu, on 2nd June 2011, 12:19, said:

Si in rai?
In Rai nu.
Si nici n-o sa fie unul, numai in Iad, acolo e unul singur care poseda pe toata lumea, evident nu omul. O sa fie budismul ridicat la rang de mare arta.

Edited by altul, 02 June 2011 - 11:26.


#72
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postaltul, on 2nd June 2011, 09:04, said:

Binenteles ca port campanie impotriva budismului, ceea ce face si orice crestin intreg la cap.
De la apostoli incoace se duc campanii permanente impotriva necredintei, altfel cum ar fi ajuns lumea crestina. Nu a zis Hristos ca daca credinciosii n-ar striga ar face-o pietrele?
E drept ca budismul te face sa ti se intoarca stomacul si te socheaza, am vazut ca si Mattachine a luat-o asa int-o vrie dupa ce a dat fata cu mario.
Cum anume arata campania e alta poveste.
Te astept sa dai tu fata cu mine... Vrei sa iti trimit adresa pe PM?  :naughty:

View Postaltul, on 2nd June 2011, 12:05, said:

E na, esti tu asa sigur de tehnica japoneza. Crezi ca chinezii pot sa zboare prin copaci ca-n filemele cu batausi?
Ai auzit ca japonezii au pierdut razboiul, sau te-au indoctrinat ca tehnica lor castiga tot timpul si e de ajuns un singur budist bataus sa tina piept la o armata intreaga? (si evident cine altcineva ar putea fi ala daca nu tu)
Nu sunt sigur de nimic... De ce nu vrei sa ajungi pe la mine la sala? Sunt sigur ca nu ti-ar strica deloc. :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate