Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum definiti voi binele?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
862 replies to this topic

#37
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 altul, on 2nd June 2011, 00:44, said:

E destul de simplu, doar remarcile asupra budismului deranjeaza. Daca as persifla musulmanismul nimeni nu s-ar sinchisi. Adica pe scurt budismul e un cancer adanc infiltrat in omul modern. Trebuie starpit pentru ca reprezinta ceea ce apocalipsa defineste: caldicel. Asa zice acolo: ai fost caldicel, daca erai cald sau macar rece. De ce zice asa e simplu: musulmanul cel rece, este format cu caracter, este orientat gresit dar il are, e de ajuns sa-l puna cineva pe calea dreapta si se sustine singur.
:thumbup:

Si pe tine te insarcinase Dumnezeu sa faci ordine nu-i asa? Cum ai primit job-ul asta? Ti-ai depus un CV la maslu sau cum? :lol:

Edited by mario_bril, 02 June 2011 - 00:11.


#38
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 mario_bril, on 2nd June 2011, 01:10, said:

:thumbup:

Si pe tine te insarcinase Dumnezeu sa faci ordine nu-i asa? Cum ai primit job-ul asta? Ti-ai depus un CV la maslu sau cum? :lol:
Nu prea vad care-i relevanta, cata vreme in discutie e calea spre Iad a budistului, respectiv emisiile (sau cum sa le numesc) de gandiri "budiste". Cu ce ar ajuta informatiile din CV meu la vindecarea creierului lui?

Edited by altul, 02 June 2011 - 00:37.


#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 altul, on 2nd June 2011, 01:34, said:

Nu prea vad care-i relevanta, cata vreme in discutie e calea spre Iad a budistului, respectiv emisiile (sau cum sa le numesc) de gandiri "budiste". Cu ce ar ajuta informatiile din CV meu la vindecarea creierului lui?
Ca de obicei pricepi putin si prost... Te-a insarcinat Dumnezeu pe tine sa starpesti budismul? Ce treaba ai tu cu el? Lasa-l acolo unde e si vezi-ti de credinta ta...  :nonobad:

#40
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 mario_bril, on 2nd June 2011, 01:46, said:

Te-a insarcinat Dumnezeu pe tine sa starpesti budismul? Ce treaba ai tu cu el? Lasa-l acolo unde e si vezi-ti de credinta ta...  :nonobad:
Pai nici eu nu cer altceva decat sa mergi la budisti, ca doar n-am cerut infintarea de scoli de batausi drept raspuns la scolile de batausi budisti unde activezi tu.
Deci asta cer sa ramai la budisti acolo unde-ti este locul evident.

Edited by altul, 02 June 2011 - 01:21.


#41
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

 karuna, on 1st June 2011, 23:26, said:

Asta-i chiar o definitie pe gustul meu. :OK:
...Morala cuprinzand si respectul despre care vorbesti.
O raportare a binelui la morala nu e neaparat gresita, dar in mod sigur periculoasa.
Nici eu nu cred ca morala ar trebui absolutizata, pentru ca ea incearca o raportare la adevar, iar omul a crezut dintotdeauna ca ar cunoaste doar el sau doar comunitatea din care face parte acest adevar, iar o astfel de abordare poate avea consecinte nefaste. Binele poate fi raportat la adevar, dar acest adevar trebuie sa fie cel care izvoraste din viata, altfel nu e decat unul pervertit.

 altul, on 1st June 2011, 23:31, said:

Si care ar fi diferenta pentru o entitate universala intre cazul unui suicid si cazul unui sacrificiu. O entitate nedefinita are 2 protuberante budiste.
In primul caz protuberanta budista nr 1 se sinucide, protuberanta nr 2 sta vie.
In al doilea caz analizat protuberanta nr. 1 o salveaza de la moarte pe protuberanta nr. 2 da cu pretul vietii.
Care e smecheria de diferenta pentru entitate. Cu ce o deranjeaza modul cum a ramas fara o protuberanta?
Eu nu am spus pe nicaieri ca viata ar fi vreo fiinta (budista) sau nu, iar faptul ca oamenii considera ca ar fi posesorii ei fara a cunoaste absolut nimic din ceea ce ar putea ea reprezenta, imi aduce pe buze un zambet amar.
Da, constat ca e foarte greu de inteles ca viata e una singura, eu am mai scris asta pe un topic si am vazut ca mi-ai dat reply in care spuneai ca e falsa ideea si ca viata lui Adam era diferita de a Evei. Iti raspund aici spunandu-ti ca viata care ii insufleteste e una si aceeasi, perspectivele celor doi asupra ei sunt diferite si evenimentele ce se deruleaza sunt diferite. Dar te inteleg, tu denumesti viata insiruirea de evenimente care se succed de-a lungul timpului si la care omul participa activ. Intelegand astfel viata, da e diferita. Dar ce mai ramane din aceasta diferenta daca numim viata acel "ceva" care ii insufleteste pe amandoi?

 takillya, on 1st June 2011, 23:55, said:

binele si raul nu sunt decat doua cuvinte si nimic mai mult. ca notiuni, sunt la fel de schimbatoare precum apa care ia forma vasului in care se afla.

le: fiindca nu mi se pare de-ajuns, revin cu o completare.

aveti in fata voastra o panza de paianjen. in panza sa agata un fluture frumos colorat, paianjenul se apropie incet-incet.

aveti urmatoarele optiuni:
1. omori paianjenul. fluturele e prea frumos ca sa moara
2. nu intervii in nici un fel, lasi fluturele sa moara, cu toate ca ai puterea sa-l salvezi.
3. ii strivesti pe amandoi si cureti panza de pe perete.

ia sa vedem ce alegeti si cum va argumentati alegerea. sa vedem si noi in mod clar ce inseamna binele pentru voi.
Conform cu modul in care incerc eu sa definesc binele, daca suntem pusi intr-o astfel de situatie, intelegand ca viata exista si in fluture si in paianjen, ii scoatem frumusel afara pe amandoi.

 altul, on 2nd June 2011, 00:44, said:

Varianta in care binele e absolut e cea corecta, morala e un concept uman, adica un set de reguli stabilite pentru om, este gresit s-o absolutizezi, altfe evident ajunji sa te intrebi de ce cruciatii au ucis desi morala scrie ca e interzis.
Si ai reusit sa gasesti raspuns la intrebarea: de ce cruciatii au omorat atatia oameni?

Edited by Clara22, 02 June 2011 - 05:25.


#42
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Clara22, on 2nd June 2011, 06:13, said:

O raportare a binelui la morala nu e neaparat gresita, dar in mod sigur periculoasa.
Eu nu am spus pe nicaieri ca viata ar fi vreo fiinta (budista) sau nu, iar faptul ca oamenii considera ca ar fi posesorii ei fara a cunoaste absolut nimic din ceea ce ar putea ea reprezenta, imi aduce pe buze un zambet amar.
Da, constat ca e foarte greu de inteles ca viata e una singura, eu am mai scris asta pe un topic si am vazut ca mi-ai dat reply in care spuneai ca e falsa ideea si ca viata lui Adam era diferita de a Evei. Iti raspund aici spunandu-ti ca viata care ii insufleteste e una si aceeasi, perspectivele celor doi asupra ei sunt diferite si evenimentele ce se deruleaza sunt diferite. Dar te inteleg, tu denumesti viata insiruirea de evenimente care se succed de-a lungul timpului si la care omul participa activ. Intelegand astfel viata, da e diferita. Dar ce mai ramane din aceasta diferenta daca numim viata acel "ceva" care ii insufleteste pe amandoi?
Pai daca n-ai spus-o ai lasat sa se inteleaga.
Viata este dar individual pentru fiecare fiinta vie de la Duhul Sfant.
Daca ai vrut sa zici de viata vesnica sau in Duh, asta e altceva si se deosebeste de moartea vesnica doar prin manifestare, de "trait" traiesc amandoua.

 Clara22, on 2nd June 2011, 06:13, said:

O raportare a binelui la morala nu e neaparat gresita, dar in mod sigur periculoasa.
Si ai reusit sa gasesti raspuns la intrebarea: de ce cruciatii au omorat atatia oameni?
Raspunsul se numeste voia Domnului, cat a fost voia Lui, dupa ce au dat-o pe budisme evident ca si harul i-a parasit si au fost macelariti de Saladin si apoi desfintati in mod firesc de Biserica. Budism, ritualuri pagane si oculte nu au loc acolo unde totul se face la lumina zilei.

Edited by altul, 02 June 2011 - 07:21.


#43
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

 altul, on 2nd June 2011, 08:12, said:

Pai daca n-ai spus-o ai lasat sa se inteleaga.
Viata este dar individual pentru fiecare fiinta vie de la Duhul Sfant.
Daca ai vrut sa zici de viata vesnica sau in Duh, asta e altceva si se deosebeste de moartea vesnica doar prin manifestare, de "trait" traiesc amandoua.
Bun, si viata asta individuala a ta se deosebeste prin ceva de a mea? Are o importanta mai mare prin care sa-ti dea un eventual drept in plus asupra vietii mele?

 altul, on 2nd June 2011, 08:12, said:

Raspunsul se numeste voia Domnului, cat a fost voia Lui, dupa ce au dat-o pe budisme evident ca si harul i-a parasit si au fost macelariti de Saladin si apoi desfintati in mod firesc de Biserica. Budism, ritualuri pagane si oculte nu au loc acolo unde totul se face la lumina zilei.
Sa inteleg ca a fost voia Domnului sa fie macelariti alti oameni? Ce te retine sa nu incepi o campanie de genul acesta indreptata impotriva budistilor, de exemplu, daca tot vad ca ai ceva personal de impartit cu ei?

#44
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Ovidiu93, on 2nd June 2011, 00:17, said:

Daca de fapt...spiritualitatea si Dumnezeu nu sunt chiar ceea ce credeti voi ca sunt ?
Esti sigur ca stii ce credem noi ca sunt?

#45
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Clara22, on 2nd June 2011, 08:36, said:

Bun, si viata asta individuala a ta se deosebeste prin ceva de a mea? Are o importanta mai mare prin care sa-ti dea un eventual drept in plus asupra vietii mele?
Pai eu n-am drept nici asupra vietii mele, ca doar de aia se pedepseste sinuciderea atat de aspru.
Viata este dar primit de la Dumnezeu, si asta pamanteasca si cea vesnica si doar El are drept asupra lor.

 Clara22, on 2nd June 2011, 08:36, said:

Sa inteleg ca a fost voia Domnului sa fie macelariti alti oameni?
Pai vezi cum te dai de gol.

 Clara22, on 2nd June 2011, 08:36, said:

Ce te retine sa nu incepi o campanie de genul acesta indreptata impotriva budistilor, de exemplu, daca tot vad ca ai ceva personal de impartit cu ei?
Binenteles ca port campanie impotriva budismului, ceea ce face si orice crestin intreg la cap.
De la apostoli incoace se duc campanii permanente impotriva necredintei, altfel cum ar fi ajuns lumea crestina. Nu a zis Hristos ca daca credinciosii n-ar striga ar face-o pietrele?
E drept ca budismul te face sa ti se intoarca stomacul si te socheaza, am vazut ca si Mattachine a luat-o asa int-o vrie dupa ce a dat fata cu mario.
Cum anume arata campania e alta poveste.

Edited by altul, 02 June 2011 - 08:07.


#46
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

 altul, on 2nd June 2011, 09:04, said:

Pai eu n-am drept nici asupra vietii mele, ca doar de aia se pedepseste sinuciderea atat de aspru.
Viata este dar primit de la Dumnezeu, si asta pamanteasca si cea vesnica si doar El are drept asupra lor.
Un raspuns intelept as zice eu.
Totusi, nu inteleg daca tu consideri ca darul primit de tine e diferit de darul ce l-a primit oricare alt om...

 altul, on 2nd June 2011, 09:04, said:

Binenteles ca port campanie impotriva budismului, ceea ce face si orice crestin intreg la cap.
De la apostoli incoace se duc campanii permanente impotriva necredintei, altfel cum ar fi ajuns lumea crestina. Nu a zis Hristos ca daca credinciosii n-ar striga ar face-o pietrele?
E drept ca budismul te face sa ti se intoarca stomacul si te socheaza, am vazut ca si Mattachine a luat-o asa int-o vrie dupa ce a dat fata cu mario.
Cum anume arata campania e alta poveste.
Daca tu crezi ca prin campania lor cruciatii au facut voia Domnului, de ce campania ta nu urmeaza exemplul lor si ramane doar la nivelul vorbelor?
N-ar trebui conform logicii tale sa treci si la fapte?

#47
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Clara22, on 2nd June 2011, 09:15, said:

Un raspuns intelept as zice eu.
Totusi, nu inteleg daca tu consideri ca darul primit de tine e diferit de darul ce l-a primit oricare alt om...
Pai daca e darul meu binenteles ca e diferit. In primul rand ca pot sa fac ce vreau cu el fara sa intreb pe nimeni nimic, depinde doar de mine si de cel care mi l-a dat, restul trebuie sa-si ceara voie.
Apoi e diferit si ca si manifestare pentru ca si amprentele sunt unice, daca ar fi vre-o farama de adevar intr-o manifestre de tip unic universal atunci am fi toti facuti dupa sablon.
Apoi e total separat de restul, doar Dumnezeu e cel care are acces inlauntrul lui, ceilati, diavolii etc niciunul nu stie ce se petrece in interior.

 Clara22, on 2nd June 2011, 09:15, said:

Daca tu crezi ca prin campania lor cruciatii au facut voia Domnului, de ce campania ta nu urmeaza exemplul lor si ramane doar la nivelul vorbelor?
N-ar trebui conform logicii tale sa treci si la fapte?
Pai cum sa trec la fapte daca nu asta e voia Domnului? Stefan cel Mare a trecut la fapte, ca asa s-a sfatuit cu Daniil gura Domnului.

#48
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

 altul, on 2nd June 2011, 09:32, said:

Pai daca e darul meu binenteles ca e diferit. In primul rand ca pot sa fac ce vreau cu el fara sa intreb pe nimeni nimic, depinde doar de mine si de cel care mi l-a dat, restul trebuie sa-si ceara voie.
Apoi e diferit si ca si manifestare pentru ca si amprentele sunt unice, daca ar fi vre-o farama de adevar intr-o manifestre de tip unic universal atunci am fi toti facuti dupa sablon.
Apoi e total separat de restul, doar Dumnezeu e cel care are acces inlauntrul lui, ceilati, diavolii etc niciunul nu stie ce se petrece in interior.
Chiar nu vezi ca oamenii se bucura si sufera la fel, simt la fel indiferent unde s-ar afla si in ce-ar crede?
Diferentele nu apar decat in momentul in care isi formeaza un sistem de gandire bazat pe ceea ce cred ei ca ar insemna corectul.
Darul nu e diferit, noi ne raportam in mod diferit la el si prin aceasta credem ca ar fi asa.

 altul, on 2nd June 2011, 09:32, said:

Pai cum sa trec la fapte daca nu asta e voia Domnului? Stefan cel Mare a trecut la fapte, ca asa s-a sfatuit cu Daniil gura Domnului.
Doamne ajuta sa nu-ti iasa vreodata in cale vreo gura din asta de care zici.
Cu bine.

#49
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
Ideea este ca poti face bine si fara sa citesti biblia si fara sa crezi in ceva neaparat. Totul tine de propria ta persoana de cat de curat si bun esti in interior. Acuma definitia binelui are dublu tais...va voi da un exemplu.
Cu cativa ani in urma soferul biroului nostru capatase obiceiul de a bea la volan fara sa-l vada nimeni si desi toti eram expusi la o nenorocire nimeni nu indraznea sa-l "toarne"....ei bine intr-una din zile cand eu eram pe "locul mortului" a fost cat pe ce sa murim din cauza ca el era....beat crita, in fine n-am mai rabdat si i-am spus sefului de garaj. Evident ca n-a mai fost lasat sa conduca iar dupa 2 luni s-a pensionat(am uitat sa va spun ca era in prag de pensionare, mai avea 1 an).
In prezent sotia lui ma binecuvinteaza iar el evident ma blesteama ca i-am facut un rau....Din punctul meu de vedere eu consider ca i-am facut un bine inainte de a se intampla o nenorocire, fapt sustinut de sotia lui cat si de altii, in schimb el considera ca i-am facut un rau ca "l-am turnat".
Voi ce ziceti, i-am facut un bine sau un rau?

#50
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009
Gresit. Binele nu tine de persoana, ci de viata. Oamenii le confunda si de asta sunt debusolati si nu inteleg ce e binele.
Tu nu gandi din perspectiva ta sau a soferului sau a sotiei, ci gandeste-te la situatia data din perspectiva vietii si atunci vei putea intelege daca ai facut bine sau nu.

Edited by Clara22, 02 June 2011 - 09:12.


#51
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Clara22, on 2nd June 2011, 09:54, said:

Chiar nu vezi ca oamenii se bucura si sufera la fel, simt la fel indiferent unde s-ar afla si in ce-ar crede?
Asta ar fi culmea, cum sa se bucure si sa sufere la fel?
Diavolul si budistii numai sunt la fel, restul sunt diferiti.
Tu n-o sa stii niciodata prin ce a trecut omul Hristos, chiar daca te-ar rastigni de 10 ori la rand.

 Clara22, on 2nd June 2011, 09:54, said:

Doamne ajuta sa nu-ti iasa vreodata in cale vreo gura din asta de care zici.
Da bine am povestit cum budismul e satanic, daca nu stie cum a aparut dorinta omului de a defini ce e bine si ce e rau, evident ca perverteste binele luandu-se dupa cat e de colorat, ca daca o sa te intreb cum deduci ce e bine si ce e rau nu prea cred ca o sa ai alt raspuns. In schimb stiu ca esti perfect convinsa ca legile budiste troneaza peste tot binele, ca doar asta a invatat-o diavolul si pe Eva sa creada.

 Clara22, on 2nd June 2011, 10:10, said:

Gresit. Binele nu tine de persoana, ci de viata.
De viata cui sa tina a lui Dumnezeu, a omului, a animalelor a plantelor?
Animalele care ucid alte animale fac bine sau fac rau? (Adica ucid ca sa aiba viata vreau sa zic)

Edited by altul, 02 June 2011 - 09:47.


#52
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 Ovidiu93, on 1st June 2011, 22:08, said:

Daca raspunsul, adevarul este de fapt.....obiectivitatea stiintei ?   Spiritualul nu are nici un raspuns, trebuie stiinta sa vina sa va   raspunda exact fiecarei intrebari. Daca Dumnezeu nu este ceea ce   credeati voi ca este ? Daca stiinta este de fapt singura care are   raspunsul ? Adio Dumnezeu...bun venit natura.

Adevarul, nu este acelasi lucru cu binele, deci nu este cazul sa discutam despre el aici. Nu poti afirma ca adevarul inseamna bine, in orice situatie si pentru oricine, decat daca faci referire la binele ala pe care l-a definit Billy. Ori stiinta nu poate releva un astfel de bine.

Quote

@ - O intrebare special pentru richelieu si Billy - Daca de fapt...Dumnezeu li s-a "revelat" ateilor in alt fel  ?

Eu sunt chiar convins ca s-a intamplat asta, doar ca, (unii dintre) voi, chiar daca Dumnezeu li se arata in fata, sub forma umana, ar rade de el, l-ar trage de barba sa vada daca e reala, pe urma s-ar trage de a lor, sa vada daca dorm si pe urma tot ar ramane convinsi ca de fapt ei dorm ;)


 Ovidiu93, on 2nd June 2011, 00:17, said:

Din contra Billy  :naughty: ...daca Dumnezeu vrea sa il descoperim in calea aleasa de atei ?

Nu, este imposibil sa vrea Dumnezeu sa Il descoperim prin negarea existentei lui. Nu-ti dai seama ce aberatie ai spus? :lol:

Quote

Daca de fapt...stiinta umple golul acela atat de necesar pentru o intelegere perfecta a "spiritualitatii", gol pe care religia nu-l va acoperi niciodata ?
Pai tocmai ai spus un mare lucru: stiinta, UMPLE GOLURI :). Nu INLOCUIESTE...... Si nu va fi in stare niciodata sa o faca.

Quote

Daca.....
Daca de fapt...
Daca.....

Daca .....
Daca
Daca...ce ar fi daca...

Te pune putin pe ganduri, nu crezi  -_- ? Sau nu  :lol: ...

Vezi la cati de "daca" (si multi altii) mai ai sa-ti raspunzi?
Nu dragule, pe mine nu ma mai pun acesti "daca" pe ganduri, de mult. M-au pus, pe la 18 ani. Am insa, avantajul altor 17 ani, care mi-au oferit ragazul sa elimin acesti "daca", gasindu-le raspunsurile potrivite. ;). Si Billy, din fericire, a avut si mai mult ragaz....

#53
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 Clara22, on 2nd June 2011, 10:10, said:

Gresit. Binele nu tine de persoana, ci de viata. Oamenii le confunda si de asta sunt debusolati si nu inteleg ce e binele.
Tu nu gandi din perspectiva ta sau a soferului sau a sotiei, ci gandeste-te la situatia data din perspectiva vietii si atunci vei putea intelege daca ai facut bine sau nu.
Care e perspectiva vietii?

#54
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 altul, on 2nd June 2011, 00:44, said:

Varianta in care binele e absolut e cea corecta, morala e un concept uman, adica un set de reguli stabilite pentru om, este gresit s-o absolutizezi,

altfe evident ajunji sa te intrebi de ce cruciatii au ucis desi morala scrie ca e interzis.


E destul de simplu, doar remarcile asupra budismului deranjeaza.

Daca as persifla musulmanismul nimeni nu s-ar sinchisi.

Adica pe scurt budismul e un cancer adanc infiltrat in omul modern.

Trebuie starpit pentru ca reprezinta ceea ce apocalipsa defineste: caldicel. Asa zice acolo: ai fost caldicel, daca erai cald sau macar rece. De ce zice asa e simplu: musulmanul cel rece, este format cu caracter, este orientat gresit dar il are, e de ajuns sa-l puna cineva pe calea dreapta si se sustine singur.

Si binele(care si el e un concept ca si raul) nu-l stabilesti in functie de indeplinirea unor reguli? Ia n-o mai tranti atata de gard... <_<  Nu-i gresit sa absolutizezi morala, ci binele fara o morala, nu de alta, dar de multe ori oamenii confunda binele cu confortul personal de moment, asa incat ajung sa fie desfranati, lacomi, inselatori, ucigasi, nemultumiti si nemultumitori/nerecunoscatori, vorbitori de rau, samd.

Si daca ma intreb care-i problema?... Exista si raspunsuri care nicidecum nu neaga faptul ca morala este absoluta, ci doar moralitatea oamenilor. :console:

Aha, era o chestiune care tine de propria ta "orientare in teren"; ai interesul  sa deranjezi... B)

Crezi?...

Daca nu se sichiseste nimeni ca persiflezi islamismul, asta denota ca  nu este si acela un cancer, sau cum?

Eu personal ma indoiesc serios ca ai fi tu in posesia vreunui instrument cu care sa poti aprecia care e fierbinte/rece si care e caldicel... De ce nu-l lasi tu pe Dumnezeu sa isi faca treaba?...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate