Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Cum definiti voi binele?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
862 replies to this topic

#1
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009
Teoretic orice om spune ca doreste si infaptuieste binele (ma rog, mai sunt si exceptii, dar de la cei in cauza nu astept raspunsuri), dar care sunt criteriile dupa care ne orientam atunci cand afirmam asa ceva?
Intr-o discutie avuta cu Billy cu ceva timp in urma, el il definea astfel:

 Billy, on 20th May 2011, 11:14, said:

Orice gand, vorba sau actiune care duce la echilibrarea propriei karme prin deschiderea caii ori prin favorizarea continuarii efortului pe calea echilibrarii karmei altora.
Cum definiti voi binele? Astept raspunsuri atat din partea teistilor cat si al ateilor si nu ma multumeste in niciun fel sa mi se spuna ca acesta ar fi o notiune relativa, ce se defineste in functie de timp si societate. As dori sa mi se raspunda concret despre cum intelege fiecare binele in momentul de fata.

Incep prin a-i adresa o intrebare lui Billy, deoarece din raspunsul lui mi-am dat seama ca nu inteleg cum poate cineva sa stie cand favorizeaza efortul cuiva de echilibrare a karmei si cand nu?

#2
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 Clara22, on 1st June 2011, 12:22, said:

Teoretic orice om spune ca doreste si infaptuieste binele (ma rog, mai sunt si exceptii, dar de la cei in cauza nu astept raspunsuri), dar care sunt criteriile dupa care ne orientam atunci cand afirmam asa ceva?
Intr-o discutie avuta cu Billy cu ceva timp in urma, el il definea astfel:

Cum definiti voi binele? Astept raspunsuri atat din partea teistilor cat si al ateilor si nu ma multumeste in niciun fel sa mi se spuna ca acesta ar fi o notiune relativa, ce se defineste in functie de timp si societate. As dori sa mi se raspunda concret despre cum intelege fiecare binele in momentul de fata.

Incep prin a-i adresa o intrebare lui Billy, deoarece din raspunsul lui mi-am dat seama ca nu inteleg cum poate cineva sa stie cand favorizeaza efortul cuiva de echilibrare a karmei si cand nu?

Binele este Adevarul si este asociat cu el. Adevarul este Dumnezeu si binele este asociat lui Dumnezeu.
Doar Dumnezeu este masura a toate cele, restul sunt aberatii.
Raul este cel potrivnic lui Dumnezeu. Minciuna si raul sunt asociate cu cel potrivnic.

PS Pt cei foarte impreisonati de karme si alte bazaconii: ati preluat prostiile de la o natiune care se distinge prin saracie, animalitate si anormalitate. Cu cat mai multi vor adopta aici in Romania acel mod de gandire cu atat mai mult ne vom apropia de ei! Think about it! (Pe de alta partea daca le aveati cu gandirea nu mai ajungeati cu karmele si altele..).

Edited by Stan_Patzitul, 01 June 2011 - 11:57.


#3
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

 Stan_Patzitul, on 1st June 2011, 12:55, said:

Binele este Adevarul si este asociat cu el. Adevarul este Dumnezeu si binele este asociat lui Dumnezeu.
Doar Dumnezeu este masura a toate cele, restul sunt aberatii.
Raul este cel potrivnic lui Dumnezeu. Minciuna si raul sunt asociate cu cel potrivnic.

PS Pt cei foarte impreisonati de karme si alte bazaconii: ati preluat prostiile de la o natiune care se distinge prin saracie, animalitate si anormalitate. Cu cat mai multi vor adopta aici in Romania acel mod de gandire cu atat mai mult ne vom apropia de ei! Think about it!
Bun, si cum te ghidezi tu atunci cand doresti sa faci bine cuiva? Raspunsul tau e prea teoretic, eu astept unul mult mai practic.

#4
Pazvantoglu

Pazvantoglu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 477
  • Înscris: 24.03.2011

 Stan_Patzitul, on 1st June 2011, 12:55, said:

Binele este Adevarul si este asociat cu el. Adevarul este Dumnezeu si binele este asociat lui Dumnezeu.
Doar Dumnezeu este masura a toate cele, restul sunt aberatii.
Raul este cel potrivnic lui Dumnezeu. Minciuna si raul sunt asociate cu cel potrivnic.

Lectura placuta :

http://classics.mit....o/euthyfro.html

#5
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Pazvantoglu, on 1st June 2011, 13:05, said:



N-ai sa ma crezi, probabil B), dar Platon, saracul, nu avusese cum sa se intalneasca cu Iisus Hristos si nici macar sa auda de  invataturile lui. In alte conditii sunt sigura ca ar fi rezolvat cu succes acea dilema.

#6
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

 Stan_Patzitul, on 1st June 2011, 12:55, said:


Daca raspunsul, adevarul este de fapt.....obiectivitatea stiintei ? Spiritualul nu are nici un raspuns, trebuie stiinta sa vina sa va raspunda exact fiecarei intrebari. Daca Dumnezeu nu este ceea ce credeati voi ca este ? Daca stiinta este de fapt singura care are raspunsul ? Adio Dumnezeu...bun venit natura.

 karuna, on 1st June 2011, 22:00, said:

N-ai sa ma crezi, probabil B), dar Platon, saracul, nu avusese cum sa se intalneasca cu Iisus Hristos si nici macar sa auda de  invataturile lui. In alte conditii sunt sigura ca ar fi rezolvat cu succes acea dilema.

Argumentul unde este ? Sau este din seria: Einstein e mai tare decat Jesus --- Ba nu...

@ - O intrebare special pentru richelieu si Billy - Daca de fapt...Dumnezeu li s-a "revelat" ateilor in alt fel  :rolleyes: ?

Edited by Ovidiu93, 01 June 2011 - 21:13.


#7
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Ovidiu93, on 1st June 2011, 22:08, said:

Argumentul unde este ?

In ceea ce te priveste, daca ai noroc, tu ai sa ai parte de argument, cred eu, cam dupa vreo douazeci de ani. B)

#8
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009
Eu cred ca binele se defineste printr-o raportare directa la viata. Daca ne raportam la viata proprie foarte curand putem constata ca binele definit de noi intra in conflict cu binele celor cu care relationam si astfel ajungem sa largim perspectiva si definim binele in raport cu viata comunitatii in care traim ca si cum ar exista o singura viata ce include in sine toate fiintele din acea comunitate.
Cu cat largim perspectiva din care incercam sa intelegem viata ca pe un tot unitar, binele tinde sa-si atinga adevarata valoare.
Suicidul si sacrificiul de sine desi reprezinta in fapt o renuntare voluntara la propria viata, primul a fost si este blamat, iar cel de-al doilea a fost, de-a lungul vremii, mereu apreciat. Explicatia e simpla si consta tocmai in definirea binelui in raport cu viata si daca primul inseamna o respingere a ei, in cazul celui de-al doilea, desi implica o renuntare la viata personala reprezinta in fapt o actiune in favoarea vietii privita ca un tot unitar ce include in sine un numar mai mare de fiinte.

#9
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Clara22, on 1st June 2011, 12:22, said:

Cum definiti voi binele? Astept raspunsuri atat din partea teistilor cat si al ateilor si nu ma multumeste in niciun fel sa mi se spuna ca acesta ar fi o notiune relativa, ce se defineste in functie de timp si societate. As dori sa mi se raspunda concret despre cum intelege fiecare binele in momentul de fata.

Incep prin a-i adresa o intrebare lui Billy, deoarece din raspunsul lui mi-am dat seama ca nu inteleg cum poate cineva sa stie cand favorizeaza efortul cuiva de echilibrare a karmei si cand nu?
Multumesc de invitatie; as fi raspuns cu siguranta mai devreme daca nu as fi fost ocupat zilele astea, inclusiv azi. Asadar, iata deci cum am ajuns sa-mi evaluez eu gandurile, vorbele si faptele astfel incat sa pot sta linistit spiritual si cu speranta data la maximum in asteptarea (activa, bineinteles) unei karme tot mai pozitive (adica tot mai aproape de neutralitatea nebipolara):  

> Mai intai de toate cred ca trebuie sa spun ca intr-adevar, nu pare si nu este chiar atat de simplu a determina modul de actiune prin care sa favorizezi evolutia pozitiva a karmei altora.

> Uneori lipsa de actiune (complet) ori tacerea sunt cele mai corecte actiuni (spre bine) in acest sens; alteori, o interventie aparent brutala iar alteori o simpla lipsa de reactie la ne-binele facut de catre ceilalti tie insusi, poate fi la fel de benefic.

> Cred ca foarte important in aceasta incercare este sa ne dezvoltam, inainte de toate, o putere de empatie mult marita, o sensibilitate sporita (in sensul de receptivitate) fata de tot ce se afla in mediul imediat (si nu doar imediat) din preajma noastra; aceasta se conjuga foarte bine cu incercarea permanenta de a constientiza (pe cat posibil, bineinteles dar mereu incercand mai mult) a absolut tot ce se intampla in prezentul nostru.

> A fi tolerant cu ceilalti (spunand aceasta mi se pare redundanta sublinierea acestei trasaturi sine qua non) si a avea rabdarea necesara in a intelege mesajul (si nu doar pe cel verbal) ce vine catre noi, amplificand si intensificand astfel gradul de comunicare cu ceilalti si deci o percepere mai "apasata" a entitatilor cu care intram in dialog (schimb energetic).

Si ar mai fi si altele dar o sa continui ceva mai incolo ...

Edited by Billy, 01 June 2011 - 21:36.


#10
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Clara22, on 1st June 2011, 12:22, said:

Teoretic orice om spune ca doreste si infaptuieste binele (ma rog, mai sunt si exceptii, dar de la cei in cauza nu astept raspunsuri), dar care sunt criteriile dupa care ne orientam atunci cand afirmam asa ceva?
Intr-o discutie avuta cu Billy cu ceva timp in urma, el il definea astfel:

 Billy, on 20th May 2011, 11:14, said:

Orice gand, vorba sau actiune care duce la echilibrarea propriei karme prin deschiderea caii ori prin favorizarea continuarii efortului pe calea echilibrarii karmei altora.

Cu o asemenea definitie a binelui poti explica si "clasifica" absolut orice poate gandi, zice sau face un om; si intotdeauna vei distinge clar binele, Clara.


Cum definiti voi binele? Astept raspunsuri atat din partea teistilor cat si al ateilor si nu ma multumeste in niciun fel sa mi se spuna ca acesta ar fi o notiune relativa, ce se defineste in functie de timp si societate. As dori sa mi se raspunda concret despre cum intelege fiecare binele in momentul de fata.

Incep prin a-i adresa o intrebare lui Billy, deoarece din raspunsul lui mi-am dat seama ca nu inteleg cum poate cineva sa stie cand favorizeaza efortul cuiva de echilibrare a karmei si cand nu?

Billy ar fi dator sa ne spuna:
- ce inseamna echilibrarea karmei
- de unde stie care este acel echilibru si daca nu cumva se inseala asupra lui
- de unde stie ca actioneaza benefic asupra echilibrarii karmei altora si daca echilibrul karmei acelora este cel pe care il prevede el :)

Orisicum, Clara, iti multumesc pentru modul interesant in care ai deschis acest subiect. :OK:  O sa avem cu totii o gramada de idei interesante de discutat, chiar daca pana acum nu s-a prea inghesuit nimeni(altfel e si normal, fiind un subiect atat de complex).

#11
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Ovidiu93, on 1st June 2011, 22:08, said:

@ - O intrebare special pentru richelieu si Billy - Daca de fapt...Dumnezeu li s-a "revelat" ateilor in alt fel  :rolleyes: ?
Tot ce-i posibil; iar ateii sa nu fi observat ...

#12
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

 Billy, on 1st June 2011, 22:30, said:

> Cred ca foarte important in aceasta incercare este sa ne dezvoltam, inainte de toate, o putere de empatie mult marita, o sensibilitate sporita (in sensul de receptivitate) fata de tot ce se afla in mediul imediat (si nu doar imediat) din preajma noastra;
In aceasta privinta suntem in total acord. Intr-adevar empatia ne ajuta sa intelegem daca actiunea noastra are un efect favorabil sau nu asupra altei persoane si ea reprezinta in esenta posibilitatea de a putea raporta ceea ce facem direct la viata.
Asta spuneam si eu in celalalt mesaj: binele se raporteaza intotdeauna la viata si cu cat reusim sa percepem viata ca fiind un tot unitar, cu atat binele tinde sa-si atinga adevarata valoare.

Cu multa placere @Karuna, sper sa "auzim" idei cat mai interesante.

#13
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 Clara22, on 1st June 2011, 12:22, said:

Teoretic orice om spune ca doreste si infaptuieste binele (ma rog, mai sunt si exceptii, dar de la cei in cauza nu astept raspunsuri), dar care
......................................
deoarece din raspunsul lui mi-am dat seama ca nu inteleg cum poate cineva sa stie cand favorizeaza efortul cuiva de echilibrare a karmei si cand nu?
Ai ajutat o baba sa treaca strada, ai facut.... bine. N-are nici o legatura cu povesti si basme cu "karme", religii si alte inchipuiri filosofice.

#14
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Clara22, on 1st June 2011, 22:50, said:

Intr-adevar empatia ne ajuta sa intelegem daca actiunea noastra are un efect favorabil sau nu asupra altei persoane si ea reprezinta in esenta posibilitatea de a putea raporta ceea ce facem direct la viata.

Asta spuneam si eu in celalalt mesaj: binele se raporteaza intotdeauna la viata si cu cat reusim sa percepem viata ca fiind un tot unitar, cu atat binele tinde sa-si atinga adevarata valoare.

Eu cred ca empatia ne ajuta doar sa intelegem sentimentele si senzatiile prin care trece o persoana, nu insa si daca actiunea noastra este neaparat favorabila. Multi dintre escroci sunt buni in ceea ce fac tocmai fiindca empatizeaza foarte bine cu celalalt, asa incat inteleg cum pot sa il escrocheze...

Da, binele va actiona mereu in favoarea dezvoltarii vietii, dar nu oricum(!)...

Edited by karuna, 01 June 2011 - 22:08.


#15
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

În concordanță cu regulile eticii sociale, în mod cuviincios, cum se cere, cuminte
Definitia aia suna ok pentru mine

#16
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011

 Clara22, on 1st June 2011, 12:22, said:

Cum definiti voi binele?
Binele e o chestie care tine de morala si de respectul pentru toate entitatile care au viata. Uite, de exemplu azi am gasit in casa o buburuza si am dus-o afara intr-un loc linistit, deci ei personal i-am facut un bine. Restul discutiilor sint povesti. :crying:

#17
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Stan_Patzitul, on 1st June 2011, 12:55, said:

PS Pt cei foarte impreisonati de karme si alte bazaconii: ati preluat prostiile de la o natiune care se distinge prin saracie, animalitate si anormalitate. Cu cat mai multi vor adopta aici in Romania acel mod de gandire cu atat mai mult ne vom apropia de ei! Think about it! (Pe de alta partea daca le aveati cu gandirea nu mai ajungeati cu karmele si altele..).
Mintea omului e plina de confuzie. Necazul e ca "trebuie" sa scoata niste definitii din confuzia asta, si atunci Dumnezeu cu mila.

#18
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Motanu13, on 1st June 2011, 23:18, said:

Binele e o chestie care tine de morala

si de respectul pentru toate entitatile care au viata.

Asta-i chiar o definitie pe gustul meu. :OK:

...Morala cuprinzand si respectul despre care vorbesti.


 Motanu13, on 1st June 2011, 23:18, said:

Uite, de exemplu azi am gasit in casa o buburuza si am dus-o afara intr-un loc linistit, deci ei personal i-am facut un bine. Restul discutiilor sint povesti. :crying:

Si mie-mi sunt simpatice buburuzele; niste fiinte cu totul inofensive pentru om, zic eu. Stiai ca se hranesc cu paduchii care paraziteaza trandafirii?... Dar sunt tare(!) curioasa cum ai fi procedat daca gaseai un gandac de bucatarie....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate